متخصص ارتودنسی در تهران، دکتر مسعود داودیان
 

ویدیو های دکتر مسعود داودیان متخصص ارتودنسی

 

مقاله ها

1392/05/28
چاپ

ایران ناز :: بهترین سن برای ارتودنسی

[ ایران ناز ]
عضو انجمن دندانپزشكان ایران گفت: بهترین سن برای ارتودنسی دندان از ابتدای كامل‌ شدن دندان‌های دائمی یعنی سن 13 تا 20 سالگی است.
محمدرضا قاضی در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی خبرگزاری فارس اظهار داشت: عوامل محیطی مانند كشیدن زودهنگام دندان‌های شیری موجب حركت دندان‌ها شده و اختلاف فضای دندان‌ها را كم می‌كند و در نتیجه به‌هم‌ریختگی دندان‌ها را به دنبال دارد البته عوامل ژنتیكی نیز در ناهماهنگی دندانها و نیاز به انجام اورتودنسی موثرند.
این متخصص ارتودنسی با بیان اینكه انجام عمل ارتودنسی تحت پوشش بیمه‌ها قرار ندارد، افزود: در صورتی كه رشد فك‌ها بیش از حد، بی‌قرینه و كمتر از حد طبیعی خود باشد از اورتودنسی برای اصلاح این موارد استفاده می‌شود.
قاضی با اشاره به انواع ارتودنسی اضافه كرد: ارتودنسی به دو صورت ثابت و متحرك وجود دارد. نوع ثابت آن هنگامی استفاده می‌شود كه تغییرات زیادی در دندان‌ها به وجود آمده است و باید توجه داشت كه این نوع ارتودنسی حتماً باید در دوران دندان‌های دائمی انجام شود نه دندان‌های شیری.
وی یادآور شد نوع متحرك اورتودنسی در مواردی استفاده می‌شود كه مشكلات جزئی از جمله برگرداندن فضای از دست‌رفته یك دندان شیری، افزایش رشد عرضی فك در صورت كم‌بودن رشد عرضی آن و انقباض‌های فكی و اصلاح رشد فك‌ها در صورتی رشد فك‌ها به خصوص فك پایینی كم باشد وجود داشته باشد.
وی با اشاره به اثر غیر مستقیم مصرف شكلات و مواد قندی خاطرنشان كرد: مصرف بیش از حد و مستمر مواد قندی و شكلات كه منجر به پوسیدگی دندان می‌شود. چنانچه این پوسیدگی منجر به از بین رفتن دندان‌های دائمی یا شیری شود و كمبود فضای ایجادشده توسط دندان‌های دیگر پر شود نیاز به اورتودنسی است.
قاضی تصریح كرد: در گذشته امكان انجام عمل ارتودنسی تا سن 25 تا 30 سالگی وجود داشت چرا كه از سن 25 تا 30 سالگی به بعد حركت دندان‌ها كندتر می‌شود اما با پیشرفت‌های اخیر و تكنیك‌های موجود در هر سنی حتی 80 تا 90 سالگی نیز قابل انجام است اما باید گفت دوره آن طولانی‌تر است.
سیستم مدیریت محتوای وب سایت وانا
VANA Content Management System