آیا تامین اجتماعی هزینه ارتودنسی را پرداخت می کند؟

آیا تامین اجتماعی هزینه ارتودنسی را پرداخت می کند؟

ارتودنسی تامین اجتماعی را فراموش کنید. بیمه‎های پایه هزینه‎ایی جهت درمان ارتودنسی در اختیار بیمه‎شدگان خود قرار نخواهند داد. از نظر آنها ارتودنسی درمان زیبایی بوده و هزینه‎های آن متوجه شخص خواهد شد. در حالی که نامرتبی دندان، باعث بروز ناراحتی‎های بسیاری خواهد شد که در کنار آن فرد از مزیت زیبایی درمان نیز بهره‎مند می‎شود. برای مثال فشردگی دندان، سبب می‎شود تا ذرات غذا در قسمت‎های مختلف دهان به دام بیافتند، این امر پوسیدگی و التهاب لثه را منجر خواهد شد. از سویی دیگر ترمیم و بازسازی آنها با مشکلات زیادی همراه خواهد بود.

برخی از این افراد به دلیل مشکلاتی که در ناحیه فک دارند، دچار عارضه‎ایی به نام دندان قروچه می‎شوند. در این حالت هنگام خواب شبانه، دندان‎ها با فشار زیادی بهم ساییده خواهند شد. از سویی دیگر جفت نشدن دندان‎ها سبب می‎شود تا جویدن غذا با مشکل مواجه شود، این امر در طولانی مدت منجر به ناراحتی‎های گوارشی خواهد شد. هر دندان وظیفه خاصی دارد، وجود ناهنجاری در آنها باعث ایجاد اختلال در عملکرد آنها خواهد شد. موارد ذکر شده از رایج‎ترین مشکلاتی است که ناهنجاری دندان منجر به بروز آن می‎شود. ولی با این حال بیمه‎های پایه حاضر نمی‎شوند، بیمه شدگان خود را تحت حمایت قرار دهند.

آیا تامین اجتماعی هزینه ارتودنسی را پرداخت می کند؟

تامین اجتماعی و هزینه های دندانپزشکی

هزینه ارتودنسی توسط بیمه تامین اجتماعی حمایت نمی‎شود. اما می‎توان برخی از خدمات رایج دندانپزشکی را با استفاده از این بیمه پرداخت کرد. اما باید بدانید هرجایی که اسم بیمه می‎آید، باید منتظر یک صف طولانی باشید و مدت زمانی زیادی را برای ویزیت در نظر بگیرید. در هر حال برای انجام خدمات دندانپزشکی زیر می‎توانید از تعهدات بیمه تامین اجتماعی استفاده نمایید:
• هزینه و خدمات مربوط به ویزیت بیمار
• جراحی دندان نهفته در بافت نرم
• جراحی دندان نهفته در بافت سخت
• ترمیم و بازسازی دندان‌
• کشیدن دندان خلفی ، دندان قدامی ، دندان عقل
• رادیوگرافی‌ دندان
• جرمگیری در ناحیه زیر بالای لثه
• بروساژ کردن هر فک ( منظور از بروساژ از بین بردن جرم ، زردی‎ و تارتار دندان است.)

کدام بیمه هزینه ارتودنسی را پرداخت می کند؟

پاسخ این است که هیچ بیمه پایه‎ایی هزینه ارتودنسی را پرداخت نخواهد کرد. البته بیمه نیروهای مسلح و همچنین کارمندان بانک مقداری از این هزینه را برای کارمندان خود پرداخت خواهند کرد. همچنین با مراجعه به برخی از مراکز بیمه خصوصی می‎توانید از شرایط تعهد آنها باخبر شوید. برخی از این بیمه‎ها با کلینیک‎های دندانپزشکی طرف قرار داد هستند و از این رو امکان دارد، بخشی از هزینه را تقبل نمایند.

هزینه ارتودنسی چقدر است؟

هزینه درمان ارتودنسی به فاکتورهای زیادی بستگی دارد. این موضوع در اولین جلسه مراجعه به متخصص ارتودنسی مشخص خواهد شد. اولین جلسه، به عنوان مشاوره در نظر گرفته می‎شود که معمولا رایگان است، اما همیشه اینطور نیست. در این جلسه سلامت دندانها و میزان ناهنجاری‌ها بررسی خواهد شد. چنانچه لازم باشد باید قبل از شروع درمان، پوسیدگی و خرابی دندان ترمیم شود. همچنین در مورد تعداد دندانه‎هایی که باید کشیده شوند با متقاضی صحبت خواهد شد. باید بدانید هزینه‎های مربوط به کشیدن و ترمیم دندان، ربطی به هزینه‎های ارتودنسی نداشته و به طور جداگانه محاسبه می‎شود. برای این منظور باید به دندانپزشک معرفی خواهید شد.
در مرحله بعد پزشک در مورد انواع روش‎های درمانی با شما صحبت خواهد کرد. معمولا در جریان درمان، از دو شیوه ارتودنسی ثابت و ارتودنسی متحرک استفاده خواهد شد. انتخاب هر یک با توجه به میزان ناهنجاریهای دندان، تشخیص پزشک و توان مالی متقاضی انتخاب خواهد شد.

آیا تامین اجتماعی هزینه ارتودنسی را پرداخت می کند؟

هزینه ارتودنسی چگونه پرداخت می شود؟

شیوه پرداخت هزینه ارتودنسی یک رابطه کاملا دو طرفه بین پزشک و متقاضی است. به طور کلی معمولا بخشی از هزینه درمان به صورت نقد پرداخت خواهد شد. در این حالت معمولا ترجیح داده می‎شود تا نیمی از مبلغ در همان ابتدا پرداخت شود. با این حال این موضوع به تصمیم پزشک بستگی خواهد شد. مابقی هزینه در طی جلسات درمانی به صورت اقساط پرداخت خواهد شد.
از آنجا که درمان ارتودنسی طولانی است، پرداخت اقساط فشار مالی زیادی به فرد وارد نخواهد کرد. بنابراین اگر می‎خواهید درمان ارتودنسی را آغاز کنید، کافی است مبلغ پیش پرداخت را حاضر نمایید. شاید هزینه ارتودنسی در ابتدا سنگین به نظر برسد، اما مطمئن باشید در پایان درمان، بیش از آنکه هزینه کرده‎اید، بدست خواهید آورد. ارتودنسی از آن دست درمان‎هایی است که ارزش هزینه کردن را دارد.

آیا تامین اجتماعی هزینه ارتودنسی را پرداخت می کند؟

هزینه ارتودنسی ثابت چقدر است؟

ارتودنسی ثابت از رایج‎ترین روش‎های درمانی است. این شیوه درمانی بسیار مناسب آن دسته از افرادی است که دارای ناهنجاری‎های شدید دندان هستند. در طی درمان ابزاری‎های ارتودنسی بر روی دندان قرار خواهند گرفت. در این روش ممکن است از بریس‎های سرامیکی، فلزی و یا دیمون استفاده شود. بریس‎های فلزی از مقرون‎به‎صرفه‎ترین انواع آن است. در این روش نمی‎توان ابزارهای درمانی را از دهان خارج کرد.
در ارتودنسی متحرک، شخص می‎تواند در هنگام غذا خوردن، قالب ارتودنسی را از دهان خارج کند. در این حالت خوردن غذا و نظافت دندان‎ها راحت‌تر انجام خواهد شد. این روش بیشتر برای افرادی است که ناهنجاری‎های شدید دندانی ندارند و از سویی دیگر نگران زیبایی چهره خود هستند. ارتودنسی متحرک گران‎تر از انواع ثابت بوده و طول درمان آن نیز بیشتر است.

5/5 ( 2 نظر )

ارسال پرسش ارتودنسی

6+1=