ارتودنسی- ارتودنتیست کیست
ارتودنتیست یا متخصص ارتودنسی دندانپزشکی است که با سپری نمودن دوره تخصصی ارتودنسی بعد از دوره عمومی قادر به درمان مشکلات و ناهنجاری های دندانی، فکی می باشد. تمامی ارتودنتیست ها دندانپزشک هستند ولی تنها کمتر از ۲ درصد دندانپزشکان متخصص ارتودنسی می باشند.
متخصص ارتودنسی-ارتودنتیست

تفاوت بین دندانپزشک و متخصص ارتودنسی

اگرچه برخی دندانپزشکان اقدام به درمان ارتودنسی و قرار دادن براکت روی دندان بیماران خود می کنند توجه به این نکته ضروری است که آنها ارتودنتیست نیستند. در واقع تنها یک متخصص ارتودنسی دارای سواد و مدرک آکادمیک تشخیص، پیشگیری و درمان ناهنجاری های دندانی- فکی می باشد.
دندانپزشک که معمولا” از عنوان “جراح-دندانپزشک” روی تابلو مطب خود استفاده می کند، با گذراندن دوره ای ۶ ساله و کسب مدرک عمومی قادر به انجام تمامی اعمال دندانپزشکی بجز موارد پیچیده مشکلات دهان و دندان و درمان ناهنحاریهای دندانی-فکی می باشد. از آنجا که رشته دندانپزشکی ۱۳ شاخه تخصصی دارد، درمان کیس های پیچیده حتی ترمیم و عصب کشی و ناراحتیهای شدید لثه نیز در دایره درمان متخصصین این رشته ها قرار می گیرد. این در حالی است که درمان ناهنجاریهای دندانی-فکی از جمله ناردیفی دندانها از ابتدا در حیطه آموزه های دندانپزشک عمومی نمی باشد.
متخصص ارتودنسی دندان پزشکی است که پس از خاتمه دوره ۶ ساله دندانپزشکی عمومی و قبولی در آزمون رزیدنتی با کسب بالاترین نمره ها در قیاس با دیگر رشته های تخصصی موفق به ورود و گذراندن یک دوره آکادمیک آموزش ۳ ساله در زمینه درمان ناهنجاریهای دندانی-فکی شده است و بجز درمانهای ارتودنسی و ارتوپدی دندانی فکی، درمانهای عمومی نظیر ترمیم، عصب کشی و یا پروتز انجام نمی دهد.

نحوه افتراق دندانپزشک عمومی از متخصص ارتودنسی

یک روش ساده توجه به عناوین نوشته شده روی تابلو و مهر دندانپزشکی است که به وی مراجعه می کنید. واژه “متخصص ارتودنسی” مختص دندانپزشکی است که تخصص ارتودنسی را طی دوره ای مجزا بعد از دوره دندانپزشکی عمومی در دانشگاههای معتبر کشور گذرانده است حال آنکه کلماتی از قبیل “جراح-دندانپزشک” “ارتودنسی”، “زیبایی”، “عضو انجمن ارتودنسی” و … به تنهایی گواهی بر دارا بودن تخصص در این زمینه نمی باشند.
روش دیگر استفاده ار موتور جستجوی پزشک سازمان نظام پزشکی ایران از طریق وارد نمودن نام و نام خانوادگی دندانپزشک مورد نظر برای پی بردن به تخصص ایشان می باشد. همچنین مراجعه به لیست متخصصین ارتودنسی ایران بنابر آخرین اعلام سایت انجمن ارتودنتیست های ایران و یا بانک اطلاعاتی ارتودنتیست های ایران کمک کننده است. چنانچه موفق به یافتن نام دکتر خود در این لیست ها هم نشدید با عنوان آخرین راهکار می توانید با منشی انجمن ارتودنتیست های ایران (۸۸۲۸۸۳۵۸-۰۲۱) تماس حاصل نمائید تا شما در این زمینه راهنمائی کنند.

5/5 ( 1 نظر )
Call Now Button