ارتودنسی با لیزر

ارتودنسی-ارتودنسی با لیزر

یکی از تبلیغات رایج در فضای مجازی و مجلات زرد، ارتودنسی با لیزر می باشد. این روش کاذب درمانی تحت عناوین دیگری همچون ارتودنسی کوتاه مدت، ارتودنسی سریع، ارتودنسی در یک جلسه، ارتودنسی بدون سیم و یا حتی مرتب کردن دندانها بدون ارتودنسی نیز معرفی می شود. در واقع در این روش، دندانپزشک بدون حرکت دادن دندانها با ارتودنسی اقدام به حل صورت مسأله نامرتبی دندانها در قالب تراشیدن دندانها در نواحی بیرون زدگی دندانهای کج و پر کردن قسمت های تورفته کراودینگ دندانی با مواد همرنگ دندان نظیر کامپوزیت، لمینیت یا روکش می کند.
این امر عوارضی بعضا غیر قابل جبران برای دندانهای بیمار در پی دارد. تراشیدن مینای دندانها از یک سو سبب افزایش استعداد پوسیدگی می گردد و مواد همرنگ کامپوزیتی به صورت دوره ای دچار تغییر رنگ شده و باید تعویض شوند به این ترتیب شما مشتری همیشگی دندانپزشکی خواهید شد. از سویی مواد ترمیمی بهداشت دندانها را هم مختل می کند.

بنابراین اگرچه این شیوه های کاذب درمانی ممکن است ظاهر زیبایی را برای بیمار بدون صَرف طول دوره درمانی ارتودنسی و با هزینه ای کمتر رقم بزند ولی بی تردید در دراز مدت، عوارض زیادی را برای بیمار به همراه خواهد داشت. به گونه ای که در مواردی امکان انجام ارتودنسی را هم به دلیل تراش زیاد دندانها منتفی می کند. عدم انجام ارتودنسی نسبت به انجام درمانهای نامناسب و کاذب این چنینی بهتر است.
5/5 ( 1 نظر )

ارسال پرسش ارتودنسی

5+4=