ارتودنسی-ارتودنسی دو دندان جلو

دندان عقل در جوانی و بعد از 17 سالگی رشد می کند و سومین دندان آسیاست . اینکه دندان عقل به جراحی نیاز دارد یا خیر توسط رادیوگرافی تشخیص داده می شود. دندان عقل اگر فضای کافی برای رشد داشته باشد قابل روئیت است و ممکن است به صورت نهفته رشد کند و یا در مواردی که فضا ندارد به صورت نیمه نهفته رشد داشته باشد.

دندان عقل در حالتی که فضای کافی برای رشد داشته باشد و کامل رشد کند می تواند مفید واقع شود که در اکثر موارد این اتفاق نمی افتد و به دلایلی که ذکر شد دچار پوسیدگی و آسیب به سایر دندان ها می شود.

برای جراحی دندان عقل بایستی در سنین 25 تا 30 سال اقدام کرد و به عقب انداختن جراحی دندان عقل باعث می شود که قسمت قابل توجهی از استخوان فک از بین برود.

ارتودنسی-دندان عقل

نشانه های درد دندان عقل

رویش دندان عقل کلا با درد همراه است چرا که در اکثر مواقع بر روی باقی دندان ها فشار وارد می کند. زمان رویش دندان عقل لثه ها و اطراف دندان ملتهب هستند. درد دندان عقل اکثرا در زمان جویدن غذاها یا دست زدن و لمس قسمت دندان بروز می کند. توصیه دندانپزشکان این است که قبل از آنکه دندان عقل دردناک شود نسبت به کشیدن آن ها اقدام کرد.

نحوه انجام جراحی دندان عقل

جراحی دندان عقل می بایست توسط جراح فک و دندان و متخصص انجام شود. اکثرا جراحی در مطب دندانپزشک و یا کلینیک دنانپزشکی انجام می شود و در صورتی که نیاز باشد تمام دندان های عقل با هم کشیده شوند بایستی بیمار به بیمارستان مراجعه کند چرا که نیاز به بیهوشی خواهد بود و بیمار در طول جراحی خواب است در مواردی که دندان عقل با عفونت همراه باشد نیاز به مصرف آنتی بیوتیک قبل از جراحی دندان عقل است.

هزینه ارتودنسی نامرئی

در حالتی که نیاز به جراحی یک دندان باشد با بیهوشی موضعی لثه بی حس خواهد شد و در حالتی که نیاز به جراحی چند دندان باشد بیهوشی کلی بیمار از انتشار درد در بدن وی جلوگیری می کند.

در برخی موارد در جراحی لازم است تا دندان خرد شود تا اقدام به کشیدن و بیرون آوردن آن کرد. پس از آن بایستی لثه ها بخیه بخورند که این بخیه ها یا به حالت جذبی هستند و یا اینکه در مواردی هم ممکن است که نیاز به کشیدن بخیه توسط پزشک باشد.

روش های جدید برای جراحی دندان عقل

در روشهای جدید از لیزر برای جراحی دندان عقل استفاده می شود که خونریزی کمی دارد  و دوره نقاهت کمتری دارد و البته در این روش هزینه بیشتری را می بایست بیمار متقبل شود. اما در هر حال جراحی دندان عقل نیاز به مراقبت دارد.

اقداماتی که لازم است پس از جراحی دندان عقل و یا کشیدن دندان عقل انجام دهید:

  • جلوگیری از خوردن غذاهای داغ
  • بیرون انداختن یا مکیدن آب دهان پس از جراحی
  • استفاده از غذاهای نرم
  • جلوگیری از ورزش سنگین
  • جلوگیری از بلند کردن اجسام سنگین
  • استفاده از دهان شویه
  • استفاده از کمپرس یخ و کمپرس گرم طبق زمانبندی

آیا برای ارتودنسی نیاز به کشیدن دندان عقل هست؟

اینکه شما می بایست قبل از ارتودنسی و یا بعد از ارتودنسی دندان خود را بکشید و اینکه آیا در طول درمان ارتودنسی خود لازم به جراحی این دندان دارید یا خیر موردی است که می بایست متخصص ارتودنسی نسبت به آن اعلام نظر کنند.

هزینه کشیدن دندان عقل و یا جراحی دندان عقل

در صورتی که دندان عقل نهفته نباشد به معنی این است که کامل رشد کرده و نیازی به جراحی ندارد و با کشیدن ساده کار انجام می شود که هزینه کشیدن دندان عقل بنا بر نرخ های تعیین شده و دستمزد دندانپزشک است.در صورتی که دندان عقل به صورت نیمه نهفته یا کاملا نهفته باشد، هزینه جراحی دندان عقل بسته به حجم جراحی و موقعیت دندان بیمار و دستمزد دندانپزشک متغیر است.

سیگار و تاثیرات مخرب بر روی دندان ها

شما میتوانید با مراجعه به کلینیک سیمادنت برای کشیدن دندان عقل خود و یا جراحی دندان عقل تخت نظر پزشکان متخصص و مجرب این کلینیک با آرامش حاطر کار کنید.

برچسب ها :

دیدگاه ها

2 پاسخ به “جراحی دندان عقل”

  1. […] چنین در مطلبی جداگانه به جراحی دندان عقل پرداخته شده است که می توانید پاسخ سوال ” با دندان […]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *