درباره ویروس کرونا و دندانپزشکی بیشتر بدانید

ویروس کرونا که امروزه در جامعه با آن دست و پنجه نرم می‌ کنیم بیماری جدید و قابل انتقالی بوده که با این حال برای بسیاری از افراد در خصوص ویروس کرونا و دندانپزشکی سوالاتی پیش می آید. توجه داشته باشید این ویروس که بسیار جدی و قدرتمند است لازم است بسیار مورد توجه افراد قرار گرفته و در هنگام مراجعه به دندانپزشکی دقت کافی به عمل آید تا از انتقال این بیماری جلوگیری شود.

ویروس کرونا و دندانپزشکی

کرونا ویروس خطرناک و گسترده بوده که چند وقتی است که سراسر جهان را با خود درگیر کرده و در این گیر و دار کشور ایران نیز به این ویروس خطرناک مبتلا شده است. به طور کلی علائم این بیماری شبیه سرماخوردگی بوده اما بسیار شدیدتر می باشد. این ویروس که با نام کووید ۲۱۹ نیز شناخته می شود منشا آن کشور چین است. حال بسیاری از افراد تمایل دارند در خصوص ویروس کرونا و دندانپزشکی اطلاعاتی به دست آورده زیرا نگرانی بسیاری از افراد این است که آیا می‌توانند در این برهه از زمان که ویروس کرونا در جامعه بسیار واگیردار شده است به دندانپزشکی مراجعه کنند یا خیر؟

درباره ویروس کرونا و دندانپزشکی بیشتر بدانید

مقابله با انتقال ویروس کرونا در دندانپزشکی

در حال حاضر باید توجه داشته باشید که با وجود خطراتی که ویروس کرونا می ‌تواند برای افراد به وجود آورد، تا حد امکان بهتر است از منزل خارج نشده و به محل های عمومی چون دندانپزشکی مراجعه نکنند. اما در اینجا اگر شما راه های مقابله با انتقال ویروس کرونا را بدانید می توانید با وجود این ویروس بدون اینکه خطری شما را تهدید کند به دندانپزشکی بروید. اما توجه داشته باشید افرادی که دچار این بیماری هستند به هیچ عنوان نباید به دندانپزشکی مراجعه کنند. همانطور که مستحضر هستید این ویروس با تماس افراد با یکدیگر انتقال پیدا کرده است از این رو رعایت بهداشت فردی جهت پیشگیری از انتقال ویروس کرونا در در دندانپزشکی ضروری می باشد.

درباره ویروس کرونا و دندانپزشکی بیشتر بدانید

شست و شو درست دست ها در دندانپزشکی

یکی از مهمترین اقدامات پیشگیرانه در مقابل ویروس کرونا در دندانپزشکی و به طور کلی در تمام جامعه شست ‌وشوی مکرر دست‌ ها میباشد؛ به طوری که در حال حاضر اگر شما هم در خصوص ویروس کرونا و دندانپزشکی سوال بپرسید باید توجه داشته باشید که بیماران و مراجعه کنندگان به دندانپزشکی حتماً در هنگام ورود و خروج از مطب، کلینیک یا بیمارستان باید به صورت درست در حدود ۲۰ ثانیه دست های خود را با آب و صابون بشویند. در صورتی که در این محل به آب صابون دسترسی نداشته باشید استفاده از پد الکلی نیز بسیار مناسب خواهد بود زیرا محلول های ضدعفونی کننده همچون الکل جایگزین مناسب آب و صابون است. همچنین استفاده از یک دستکش مناسب می‌تواند کمک زیادی جهت پیشگیری از انتقال کرونا در دندانپزشکی کند. از طرفی توجه داشته باشید از افرادی که دارای علائمی چون عطسه، آبریزش بینی، سرفه و غیره هستند حتماً دوری کرده و سعی کنید تا حد امکان در داخل کلینیک دست هایتان با صورت، چشم، گوش و بینی هیچ گونه تماسی نداشته باشد.

درباره ویروس کرونا و دندانپزشکی بیشتر بدانید

دندانپزشکان برای مقابله با کوید ۱۹ چه کنند؟

علاوه بر این که مراجعین در خصوص ویروس کرونا و دندانپزشکی سوالاتی دارند به طور حتم دندانپزشکان نیز برای مقابله با کوید ۱۹ لازم است نکاتی را مورد توجه قرار دهند. توجه داشته باشید دندانپزشکان و همکارانشان جهت پیشگیری از انتقال ویروس کرونا در دندانپزشکی لازم است به صورت روزانه سطوح فلزی، شیشه ای و پلاستیکی را به صورت کاملا با ضدعفونی کننده تمیز کنند. همچنین به بیمارانی که دارای علائم سرماخوردگی هستند حتماً باید ماسک داده شود و به بیماران یادآوری شود که به محض ورود و خروج از کلینیک حتما دست های خود را شسته و ضدعفونی کنند. سطوحی که ممکن است توسط بیمار چند مرتبه لمس شود چون شیر آلات، دستگیره در کلید و غیره مرتباً و چند چند بار در روز باید ضد عفونی گردد. به طور کلی می‌ توان گفت دستورالعملی که برای جلوگیری از هپاتیت b مورد استفاده قرار می‌گیرد برای پیشگیری از بیماری کرونا نیز باید مورد توجه واقع شود.

دندانپزشکی کودکان

درباره ویروس کرونا و دندانپزشکی بیشتر بدانید

روش های انتقال ویروس کرونا و دندانپزشکی

در خصوص راههای انتقال ویروس کرونا و دندانپزشکی باید بدانید انتقال این ویروس از طریق اجسام آلوده در دندانپزشکی بسیار شیوع دارد به طوری که اگر شما برای کاشت ایمپلنت دندان به کلینیک دندانپزشکی مراجعه می‌کنید حتماً باید کلینیک معتبر را انتخاب کرده و از پزشک بخواهید تا تمامی ابزار و وسایل جراحی ضد عفونی شود. همچنین توجه داشته باشید انتقال این ویروس در دندانپزشکی از طریق فرد مبتلا امکان پذیر بوده پس همانطور که گفته شد حتماً باید حدود فاصله یک متری خود را با افراد داخل کلینیک حفظ کنید.

دیدگاه ها

یک پاسخ به “درباره ویروس کرونا و دندانپزشکی بیشتر بدانید”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *