سفید کردن دندان

ارتودنسی-سفید کردن دندان

سفید کردن دندان ها یا همان بلیچینگ به معنای سفید کردن دندان هایی است که در اثر کذز زمان و یا در برخی موارد به ضورت ژنتیکی زرد شده اند . این مورد را در نظر داشته باشید که سفید کردن دندان ها با توجه به مواردی از جمله جنس دندان ها و نوع رنگدانه های رسوب کرده در بین دندان ها با هم فرق دارند. برای سفید کردن دندان ها از موادی که دارای پر اکسید هیدروژه هستند استفاده می شود .

آماده سازی دهان برای سفید کردن دندان :

برای سفید کردن دندان ها بهتر است ابتدا به ترمیم دندان های خراب بپردازید و پس از آن اقدام به بلیچینگ یا سفید کردن دندان کنید.

روش ­های سفید کردن دندان:

در زیر دو روش برای سفیدکردن دندان ها توصیه می شود که بهتر است هر دو روش را با هم به کار برید تا نتیجه مطلوب تری را کسب کنید:

سفید کردن دندان ها در کلینیک دندانپزشکی :

در این روش توسط پزشک لثه ­ها از طریق مواد مخصوصی پوشیده می­شود و سپس مواد سفید کردن دندان ها با غلظت مشخص روی دندان ها قرار می­گیرد.این مواد به سه طریق فرآیند سفید کردن دندان ها را انجام می­دهند:

  • نور
  • گرما
  • واکنش شیمیایی

سفید کردن دندان در منزل :

در این روش توسط پزشک در یک جلسه از فک بالا و پایین بیمار قالب گیری انجام می­شود و در جلسه بعدی قالب به همراه ماده لازم برای سفیدکردن تحویل بیمار می­شود،که فضای مناسبی برای قرار گرفتن موادی که باید روی دندان بیمار قرار بگیرد تا دندان سفید شود بین قالب و دندان ها در نظر گرفته شده است.

بهتر است ابتدا سفید کردن دندان در مطب صورت گیرد تا در زمان کم­تری دندان ها سفید شوند و برای ماندگاری درمان صورت گرفته ادامه روند سفید کردن دندان در منزل صورت پذیرد که هزینه بلیچینگ در هر دو روش با هم متفاوت است.

نکات مهم در طول سفید کردن دندان ها و مراقبت های بعد از درمان  :

مدت سفید بودن دندان ها وابسته به رژیم غذایی شخص و بهداشت دهان فرد وابسته است.که برای سفید ماندن دندان  بایستی نکات زیر رعایت گردد :

  • در طول درمان و بعد از درمان ،استعمال دخانیت را قطع و مصرف نوشیدنی­های دارای رنگ دانه بایستی کاهش یابد.زیرا این مواد در روند سفید کردن دندانها تاثیر منفی گذاشته و مجددا آنها را تیره می نماید.
  • بهداشت دهان و دندان بایستی کاملا رعایت شود.
  • فاصله زمانی استفاده از مواد سفید کننده دندان بایستی بیشتر از یک ساعت باشد.

برای اینکه سفید کردن دندان ها در این روش پایدار بماند بایستی در بازه­های مشخصی که توسط پزشک تعریف می­ شود این روش درمانی تکرار شود تا رنگ دانه ها به صورت دائمی سفید باقی بمانند.سفید کردن دندان­ها عارضه خاصی ندارد، ممکن است دندان­ها تا مدتی حساس باشند که معمولا با خمیردندان­های ضد حساسیت قابل درمان است.

سفید کردن دندان ها بعد از ارتودنسی:

به توصیه متخصص ارتودنسی (دکتر مسعود داوودیان)، در بیمارانی که ارتودنسی انجام می دهند بهتر است در صورتی که تصمیم به سفید کردن دندان دارند پس از 5 الی 6 ماه بعد از ارتودنسی اقدام کنند.

با وجود تمام موارد بالا این مورد را مدنظر قرار دهید که ممکن است زردی دندان ها عواملی همچون ضربه ، وراثت و یا اختلالات تکاملی داشته باشند.

5/5 ( 2 نظر )

ارسال پرسش ارتودنسی

9+3=