بهترین سن ارتودنسی
نقل قول دکتر داودیان متخصص ارتودنسی کودکان
نقل قول دکتر داودیان متخصص ارتودنسی کودکان

بسیاری از کودکان به دلایل مختلفی مانند مسائل ژنتیکی، عادات غلط و یا عدم رعایت برخی از مراقبت‌های بهداشتی دچار ناهنجاری‌های دهانی و فکی می‌شوند. بهترین راه حل این مشکلات ارتودنسی است که باید در سن مناسب و توسط متخصص ارتودنسی انجام شود. برخی از والدین به اشتباه تصور می‌کنند که برای ارتودنسی کودک خود نیز همانند سایر مشکلات دندانی باید به دندانپزشک اطفال مراجعه کرد؛ در صورتی که برای ارتودنسی کودکان تنها باید به متخصص ارتودنسی کودکان مراجعه کرد.


دندانپزشک کودکان یا متخصص ارتودنسی کودکان؟!

زمانی که بحث درباره مشکلات دهان و دندان کودک به میان می‌آید، باید والدین بدانند که به سراغ کدام متخصص بروند. در صورتی که ناهنجاری‌های دندانی کودک به پوسیدگی و یا موارد بهداشتی دهان و دندان مربوط شود، بهترین متخصص همان دندانپزشک اطفال است ولی زمانی که ناهنجاری‌‌های جدی‌تری همانند ناهنجاری‌های فکی و یا نامنظمی دندانی وجود داشته باشد، موکداً باید به دکتر متخصص ارتودنسی کودکان مراجعه کرد. در ادامه با تفاوت این دو تخصص دندانپزشکی بهتر آشنا می‌شوید.

دندانپزشک اطفال کیست؟!

برای بسیاری از مشکلات مربوط به بهداشت و سلامتی دهان و دندان‌های کودکان از دوران نوزادی تا اواخر نوجوانی لازم است به دندانپزشک متخصص اطفال که در این زمینه دانش کافی را کسب کرده است، مراجعه کرد. در واقع این دندانپزشک آموزش‌های تخصصی در انواع زمینه‌های درمان بیماری‌های دندان کودکان دیده است و خدماتی از جمله موارد زیر را ارائه می‌کند:

 1. انجام معاینات عمومی و چکاپ سلامتی و بهداشت دهان و دندان کودکان
 2. درمان پوسیدگی‌های دندان‌های شیری و دائمی کودکان
 3. ترمیم شکستگی‌های دندانی
 4. تشخیص و ارجاع کودک به متخصص ارتودنسی کودکان در صورت وجود ناهنجاری‌های دندانی و فکی
دندانپزشک اطفال

دندانپزشک متخصص کودکان نمی‌تواند ارتودنسی کودکان را انجام دهد و الزاما باید این کار توسط متخصص ارتودنسی انجام شود.


متخصص ارتودنسی کیست؟!

یک ارتودنتیست دندانپزشکی است که با گذراندن دوره‌های چند ساله تخصصی علاوه بر دانش عمومی دندانپزشکی در زمینه رفع ناهنجاری‌های فکی و دندانی به روش ارتودنسی تخصص و دانش فنی کافی را کسب کرده است. بنابراین یک متخصص ارتودنسی خوب می‌تواند تمامی مشکلات و ناهنجاری‌های دهانی از جمله موارد زیر را درمان کند:

 1. ازدحام و شلوغی دندان‌ها
 2. کج بودن و نامرتبی دندان‌ها
 3. بستن فاصله زیاد بین دندان‌ها
 4. درمان ناهنجاری‌های فکی مانند تنگی، عقب و یا جلو بودن فک‌ها
 5. اصلاح موقعیت دندان‌ها و انجام اقدامات پیشگیرانه از ایجاد ناهنجاری‌های فکی
بهترین متخصص ارتودنسی کودکان


متخصص ارتودنسی کودکان یا متخصص ارتودنسی؟!

لازم است بدانید که زمانی که عبارت “متخصص ارتودنسی کودکان” استفاده می‌شود، منظور همان دندانپزشک متخصص ارتودنسی است؛ زیرا یک متخصص ارتودنسی تمامی اقدامات درمانی مرتبط با ناهنجاری‌های دهانی و فکی از دوران کودکی تا بزرگسالی را انجام می‌دهد؛ بنابراین تخصصی جداگانه برای ارتودنسی کودکان وجود ندارد ولی این عبارت در بین مردم مصطلح شده و به همان متخصص ارتودنسی اشاره دارد.

سن مراجعه به دکتر ارتودنسی کودکان

متخصص ارتودنسی کودکان به درمان مشکلات فک و دندان کودکان می پردازد که طبق توصیه پزشکان بهتر است بین سنین 7 تا 11 سال کودکان برای ارتودنسی به متخصص ارتودنسی مراجعه کنند چرا که در سن کودکی و نوجوانی به دلیل اینکه بیمار سریع‌تر نسبت به روش‌های درمانی پاسخ خواهد داد؛ در نتیجه هزینه ارتودنسی در این صورت کاهش پیدا خواهد کرد چرا که تمامی دندان‌های کودک در این سن درنیامده‌اند.

راه های مقابله با ترس کودکان از دندانپزشکی

برای مشاوره با متخصص ارتودنسی اطفال فرم زیر را پر کنید.

دریافت نوبت


متخصص ارتودنسی کودکان چه مشکلاتی را بررسی و برطرف می‌کند؟

 1. کراس بایت (عدم قرارگیری صحیح فک‌ها بر روی هم)
 2. اپن بایت (باز بودن فواصل بین دندانی)
 3. کاهش اثرات ناشی از مکیدن انگشت شست
 4. برطرف کردن مشکلات مرتبط با تکلم و بلع
 5. هدایت تکامل فک در ناهنجاری‌های شدید استخوانی
 6. تنظیم نمودن فضای رویش دندانی در قوس پایین و بالا
 7. کاهش شکستگی دندان‌های بیرون زده

یک متخصص ارتودنسی اطفال خوب پس از آنکه مشکلات را بررسی کرد، با توجه به شرایط کودک و وضعیت دندان‌های شیری و دائمی او اقدام به نصب ارتودنسی ثابت و یا ارتودنسی متحرک می‌کند و همزمان با روال درمانی در بیمار به وسیله ارتودنسی دندان‌های رویش نیافته را در مسیر درست هدایت می‌کند تا بهداشت لثه و دندان‌ها بهبود یافته و طول درمان ارتودنسی کاهش پیدا کند.

اقدامات دکتر ارتودنسی کودکان

از روش‌هایی که متخصص ارتودنسی کودکان در طول درمان ارتودنسی اطفال استفاده می‌کند، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد :

 1. یکی از راه هایی که متخصص ارتودنسی در تهران و سایر شهرها استفاده می‌کند استفاده از وسیع کننده کام است. در بسیاری از موارد به دلیل نداشتن فضای مناسب برای رشد، دندان‌ها به صورت کج در می‌آیند و حتی در مواردی در لثه باقی می‌مانند و با این اقدام از جابجا شدن فک پایین جلوگیری خواهد شد و در مواردی ممکن است در صورتی که ارتودنسی انجام نشود فک پایین به صورت کج رشد کرده و متمایل به یک سمت شود.
 2. گاهی اوقات متخصص ارتودنسی کودکان از تغییر دادن استخوان‌های فک کودکان برای درمان استفاده می‌کنند.
 3. دکتر ارتودنسی کودکان بر روی دندان‌هایی که دچار مشکل ارتودنسی هستند دستگاه ارتودنسی را قرار می‌دهند؛ با این اقدام دندان‌ها بعد از 3 تا 6 ماه مرتب می‌شوند و فضای کافی برای رشد دندان‌ها فراهم می گردد.
 4. در صورتی که متخصص ارتودنسی کودکان به دلیل زودتر افتادن دندان‌‌های شیری از فضا نگهدارنده در درمان استفاده کند، سبب می‌شود که دندان‌های دائمی فضای کافی برای رشد داشته باشند و به شکل طبیعی رشد کنند.
بهترین متخصص ارتودنسی کودکان در تهران

توصیه های مهم متخصص ارتودنسی کودکان در حین درمان ارتودنسی

متخصص ارتودنسی کودکان توصیه می‌کند در طی درمان خود از مواد غذایی سفت، جویدن آدامس، گاز زدن میوه‌ها، مواد غذایی چسبنده، تکه‌های یخ و غذاهایی که به هر نحوی درمان ارتودنسی را مختل کنند اجتناب کنند و در طی درمان به مصرف میوه و سبزیجات بپردازند.

نقل قول دکتر داودیان درباره مراجعه به ارتودنسی کودکان
نقل قول دکتر داودیان درباره مراجعه به متخصص ارتودنسی کودکان

ویژگی‌های بهترین متخصص ارتودنسی اطفال

در صورتی که شما به عنوان والدین آگاه و مسئول به دنبال پیدا کردن یک متخصص ارتودنسی اطفال خوب برای درمان مشکلات و ناهنجاری‌های دهانی کودک خود هستید بهتر است در انتخاب خود نهایت دقت را داشته باشید زیرا ارتودنسی یک درمان طولانی مدت و همچنین ماندگار بوده و اگر به درستی انجام شود می‌تواند از بسیاری از مشکلات و ناهنجاری‌ها در آینده نیز پیشگیری کند؛ بنابراین حتما ویژگی‌های زیر را در انتخاب دکتر متخصص ارتودنسی کودکان مد نظر قرار بدهید:

متخصص ارتودنسی کودکان باید تحصیلات و دانش فنی کافی و البته تجربه و مهارت زیادی در این زمینه را داشته باشد.

این مسئله را مد نظر قرار دهید که شما قرار است با صرف هزینه و البته زمان و انرژی زیادی بر روی سلامتی و زیبایی فرزند خود سرمایه‌گذاری کنید؛ بنابراین برای داشتن انتخاب بهترین متخصص ارتودنسی کودکان به اندازه کافی تحقیق کنید.

نحوه انواع سیم کشی دندان و مدت زمان آن

شما باید به سراغ دکتر ارتودنسی بروید که سوابق تحصیلی و تجربه کافی در زمینه تخصص خود داشته باشد. علاوه بر این همواره با متدها و روش‌های جدید درمانی در زمینه ارتودنسی کودکان آشنا بوده و دانش خود را به روز کند.

دکتر داودیان متخصص ارتودنسی

سوابق تحصیلی دکتر داودیان متخصص ارتودنسی

 1. دکتر داودیان پس از قبولی با رتبه 17 در کنکور سراسری و وارد شدن به دانشگاه شهید بهشتی تهران به مدت 6 سال دوره عمومی دندانپزشکی را به اتمام رسانده و در سال 1381 با نمرات بالا از این دانشگاه فارغ التحصیل شدند.
 2. ایشان به مدت 2 سال در شهرهای (یزد و اصفهان) طرح دندانپزشکی عمومی خود را سپری کردند.
 3. بعد از اتمام طرح، در آزمون تخصصی (رزیدنتی) دندانپزشکی رتبه نخست را به دست می‌آورند.
 4. دکتر داوودیان بعد از 3 سال گذراندن دوره رزیدنتی تخصصی ارتودنسی خود، سرانجام با نتایج عالی بورد تخصصی ارتودنسی را نیز دریافت کردند.
 5. سپس طرح تخصصی خود را در شهرهای (ساوه و کرمان) سپری کردند.
 6. بعد از  اتمام طرح تخصصی نیز به عنوان ارتودنتیست یا متخصص ارتودنسی در شهر تهران مشغول بکار شدند.
 7. از دیگر افتخارات دکتر داوودیان عضویت در بنیاد ملی نخبگان در سال 1385 به دعوت از معاونت علمی و فناوری رئیس جمهور وقت است.

کنگره، گردهمایی و انجمن‌ها

برای اولین بار در سال 1390 در جامعه ارتودنسی ایران، نشست‌های تخصصی برگزار شد که در آن بهترین متخصصان ارتودنسی ایران حضور داشتند. پایه‌گذار و مبدع این نشست‌ها دکتر داوودیان هستند. این گردهمایی‌ها به صورت هر 3 تا 6 ماه برگزار می‌شود.

لازم به ذکر است که برگزاری نشست‌هایی از این دست (که تحت عنوان انجمن ارتودنتیست‌های جوان شناخته می‌شود) به پیشرفت درمان‌های ارتودنسی در کشور کمک بسیار زیادی کرده و از این نظر بسیار مهم تلقی می‌شوند. دکتر داوودیان همچنین پایه‌گذار و گرداننده کنگره تخصصی مدیریت مطب‌های دندانپزشکی هستند. در این کنگره به صورت تخصصی به مدیریت نوین و اثربخش مراکز دندانپزشکی پرداخته می‌شود.


ویدیوهای متخصص ارتودنسی کودکان دکتر داودیان


انتخاب متخصص ارتودنسی کودکان در تهران

دقت کنید که از پزشک متخصصی در این زمینه بهره بگیرید که کودک شما بتواند با او رابطه بهتری را برقرار کند تا طول درمان ارتودنسی برای کودک شما دلپذیرتر باشد. علاوه بر این، بعد مسافت نیز برای مراجعات مکرر در طول درمان ارتودنسی کودکان برای والدین بسیار مهم خواهد بود و بهتر است که بعد از بررسی تخصص پزشک به محل کلینیک و مطب دکتر ارتودنسی کودکان نیز توجه کنید.

مشاوره حضوری با متخصص ارتودنسی کودکان در شمال تهران

در صورتی که ساکن مناطق شمالی تهران همانند نیاوران، اقدسیه، زعفرانیه، جردن، شریعتی، میرداماد، پاسداران و سایر محله‌های این مناطق هستید و قصد مراجعه به بهترین متخصص ارتودنسی تهران را دارید، می‌توانید به کلینیک ارتودنسی دکتر داودیان مراجعه کرده و دوره درمان ارتودنسی کودک خود را انجام دهید.

آدرس: تهران، شریعتی، بین میرداماد و ظفر، خیابان منظرنژاد، ساختمان پزشکان منظرنژاد، طبقه 3، واحد 11

کلینیک شریعتی سیمادنت

دریافت نوبت


مشاوره حضوری با متخصص ارتودنسی کودکان در غرب تهران

علاوه بر مناطق شمالی تهران، دکتر داودیان در غرب تهران نیز شعبه دیگری از کیلینیک تخصصی ارتودنسی دارد و در نتیجه اگر ساکن مناطقی همانند صادقیه، ستارخان، مرزداران،جنت آباد، سعادت آباد یا حتی کرج هستید، می‌توانید برای دریافت مشاوره حضوری با بهترین متخصص ارتودنسی کودکان به شعبه ستارخان کلینیک ارتودنسی دکتر داودیان مراجعه کنید.

آدرس: تهران، خیابان ستارخان، بین خیابان شادمهر و بهبودی، ساختمان پزشکان ستارخان، طبقه ۵

کلینیک سیمادنت ستارخان

دریافت نوبت


همکاران دکتر داودیان

دیدگاه ها

یک پاسخ به “متخصص ارتودنسی کودکان در تهران”

 1. […] با کودکان رفتار ملایم و محبت آمیزی ندارند نباید تخصص دندانپزشکی کودکان را بگیرند. کودکان برای درمان نیازمند محبت و توجه ای […]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.