ارتودنسی-پستانک ارتودنسی

اگر به متخصص ارتودنسی مراجعه کنید قطعا به شما می گویند که برخی از ناهنجاری های دندانی ریشه در عادات بد در دوران نوزادی یا کودکی است. مکیدن انگشتان یکی از عادات بدی است که اغلب نوزادان آن را انجام می دهند، به همین علت پستانک یک وسیله ای است که مکیدن آن برای نوزادان بسیار خوشایند است. پستانک ارتودنسی یک راهکار برای جلوگیری از مشکلاتی است که ممکن است در آینده به وجود بیابند.

پستانک ارتودنسی

نکات مهم در انتخاب پستانک ارتودنسی

بسیاری از دندانپزشکان به مادران توصیه می‎کنند تا از پستانک ارتودنسی برای کودک شیرخوار استفاده نمایند. چنانچه قصد دارید از پستانک برای فرزند خود استفاده نمایید، بهتر از چهار هفتگی به بعد اقدام به انجام آن نمایید. پستانک ارتودنسی به‎گونه‎ایی طراحی شده است تا از ایجاد ناهنجاری‎های دندان، همزمان با رشد کودک جلوگیری شود. به عقیده متخصصان ارتودنسی، بسیاری از اختلالات دندان و فک ریشه در عادات اشتباه در دوران کودکی دارد.

ساختار پستانک ارتودنسی چگونه است؟

پستانک ارتودنسی در قسمت پایین صاف است و در قسمت بالا گرد طراحی شده است. نوع ساختار آن به‌گونه‎ایی است که با فک و کام دهان نوزاد سازگاری دارد. به همین دلیل فشار اضافی بر روی دندان‎های در حال رشد کودک وارد نشده و در عین حال از لثه‎ها نیز حمایت می‎کند. مصرف آن از بروز مشکلات دندان و بایت جلوگیری خواهد شد. از جمله مشکلات بایت می‎توان به اپن و اوربایت اشاره کرد. گرچه استفاده از پستانک‎های ارتودنسی در دوران شیرخوارگی توصیه می‎شود، اما همانطور که گفته شد باید در محدوده زمانی خاصی مورد استفاده قرار گیرد.

پستانک ارتودنسی

با انواع پستانک ارتودنسی آشنا شوید؟

از رایج‎ترین انواع پستانک ارتودنسی می‎توان به نوع بادامی، معمولی و دایره‎ایی شکل اشاره کرد.

پستانک ارتودنسی همانند دیگر لوازم بهداشتی عرضه شده در بازار دارای انواع مختلفی هستند. پستانک ارتودنسی دایره ای شکل، پستانک ارتودنسی بادامی شکل، پستانک ارتودنسی معمولی از جمله از انواع مختلف پستانک ارتودنسی هستند.

تمامی موارد ذکر شده بالا بر اساس علم دندانپزشکی و ساختار دهانی نوزادان طراحی و ساخته شده است. اما پستانک ارتودنسی بادامی شکل در بین مردم از محبوبیت بیشتری برخوردار است چرا که ساختار آن ها با کام دهانی نوزادان مطابقت دارد. و علاوه بر این استفاده آن برای نوزادان بسیار راحت تر بوده و هیچ فشاری به سفق دهان و لثه نوزاد به وجود نمی آید. همچنین استفاده از پستانک ارتودنسی هیچ تاثیر منفی بر روی رویش دندان های نوزاد ندارد. اما با این حال بهتر است مصرف پستانک ارتودنسی تا زمان شیرخواری نوزاد به طول بیانجامد و پس از آن بهتر است که مصرف پستانک قطع شود. توجه داشتید باشید که ترک عادت پستانک از نوزادان خیلی راحت تر از ترک عادت مکیدن انگشت است.

همچنین بخوانید
جراحی ژنیوپلاستی یا جراحی فک و چانه

نکته دیگری که در استفاده از پستانک ارتودنسی باید در نظر بگیرید این است که به هنگام خرید حتما به تاریخ انقضای آن توجه کنید. اگر از تاریخ انقضای پستانک گذشته بود حتما باید از مصرف آن خودداری کنید و دور بیاندازید.

پستانک ارتودنسی

پستانک ارتودنسی از چه جنسی ساخته می شود؟

به طور کلی پستانک دارای دسته، گارد دهان ( سپر دهان) و سرپستان است. سر پستانک معمولا از جنس لاتکس، سیلیکون و یا پلاستیک است.
پستانک لاتکس نسبت به انواع دیگر از نرمی بیشتری برخوردار است. اما احتمال کنده شدن آن نیز وجود دارد. این حالت زمانی پیش می‎آید که نوزاد دندان داشته باشد. از آنجا که هنگام دندان آوردن، کودک در ناحیه لثه احساس خارش دارد، با ایجاد فشار مضاعف به سر پستانک سعی در آرام کردن خود دارد. به همین دلیل احتمال کنده شدن قسمت بالایی پستانک لاتکسی وجود خواهد داشت. از سویی دیگر لاتکس برای برخی از نوزادان ایجاد حساسیت خواهد کرد. به همین دلیل توصیه می‎شود تا نوع سیلیکونی آن استفاده شود. در این مدل از سیلیکون و اکسیژن استفاده شده است که به صورت یکی در میان در کنار هم قرار گرفته ‌اند. از جمله مزایای این نوع از پستانک‎ها می‎توان به این موارد اشاره کرد:
• بدون بو، مزه و رنگ
• ضد اکسایش و آب
• توان مقاومتی بالا در دماهای بالا و پایین.

از دیگر قسمت‎های پستانک، گارد دهان است که از آن به عنوان صفحه محافظ نیز یاد می‎شود. این صفحه از فرو رفتن کامل پستانک به دهان نوزاد جلوگیری خواهد کرد، در نتیجه خطر خفگی از بین می‏رود. در برخی از مدل‎ها این سه قسمت به طور جداگانه طراحی و تولید شده و سپس بر روی یکدیگر سوار می‎شوند. به هیمن دلیل توصیه می‎شود قبل از استفاده حتما قسمت سر را آن کنترل نمایید و از محکم بودن آن اطمینان حاصل کنید.
برخی دیگر از انواع پستانک به صورت یک تکه طراحی و تولید می‏شوند، بنابراین می‎تواند انتخاب مطمئن‎تری باشد. این مدل نیز از سیلیکون، لاتکس و پلاستیک تهیه خواهد شد.

همچنین بخوانید
لق شدن دندان در طول درمان ارتودنسی

اندازه پستانک ارتودنسی

پستانک ارتودنسی با توجه به سن نوزاد در سایزهای مختلف تهیه می‎شوند. به طور کلی چهار سایز برای این وسیله در نظر می‎شود:
• گروه سنی 0 تا 3 ماه
• گروه سنی 3 تا 6 ماه
• گروه سنی 6 تا 18 ماه
• گروه سنی 18 تا 36 ماه

پستانک ارتودنسی

آیا استفاده از پستانک منجر به آسیب های دندانی می شود ؟

استفاده از پستانک به طور مدام در سال های اولیه نوزاد معمولا تا سه سالگی هیچ مشکلی به وجود نمی آورد، اما از آن سال به بعد ممکن است با مشکلات دندانی یا فکی همراه باشد، که از شایع ترین مشکلات می توان به جلوزدگی دندان ها، کجی دندان ها و عدم وجود تقارن ما بین فکین است. پس بهتر است نوزادان تا قبل از سه سالگی از پستانک استفاده کنند و بعد از آن باید مادران کودکان خود را از عادت مکیدن پستانک ترک بدهند.

برای از بین بردن عادات کودکان مناسب ترین راه کدام است ؟

استفاده از پستانک ارتودنسی مناسب ترین راه برای از بین بردن عادت مکیدن انگشت یا پستانک و شیشه شیر است. پستانک های ارتودنسی به دلیل اینکه بر اساس ساختار دهانی، رشد کام و وضعیت لثه نوزاد ساخته شده است، در نتیجه هیچ آسیبی به ساختار دندان ها و فک وارد نمی کند.

پستانک های ارتودنسی در نوع سیلیکونی و لاتکسی وجود دارند. اما توجه داشته باشید که پستانک های سیلیکونی با دوام تر و مقاوم تر است پستانک های لاتکسی هستند. . به هنگام استفاده نوزاد هیچ گونه بو و مزه ای احساس نمی کند که موجب عدم خوشایند آن ها شود. همچنین به منظور استریل کردن پستانک نوزاد، در سطح پستانک ارتودنسی منفذ هایی تعبیه شده اند که برای استریل کردن تعبیه شده اند. به همین جهت پستانک ارتودنسی سلامت کامل دندان نوزاد را تامین می کند. برای نگهداری پستانک ارتودنسی از یک درپوش استفاده می کنند که آن ها را از هر گونه آلودگی حفظ می نماید.

پستانک ارتودنسی

تا چه سنی می توان از پستانک ارتودنسی استفاده کرد؟

به طور کلی پیشنهاد می‎شود تا از پستانک در طولانی مدت استفاده نشود. معمولا استفاده از آن تا سه سالگی باعث بروز عارضه خاصی نخواهد شد. اما اگر مکیدن آن ادامه داشته باشد، بروز ناهنجاری‎های دندان و فک دور از انتظار نخواهد بود. در این صورت با رشد کودک احتمالا این اختلالات در او دیده خواهد شد:
• عدم تقارن بین فک. در این حالت دندان‎ها به درستی روی هم قرار نخواهند گرفت.
• کج شدن دندان‎ها
• جلو قرار گرفتن فک و دندان‎ها

همچنین بخوانید
آشنایی با اصطلاحات ارتودنسی

معایب استفاده از پستانک ارتودنسی

استفاده از پستانک هم زمان مناسب خود را دارد اگر از همان ابتدا نوزاد به مکیدن پستانک عادت کند ممکن است به هنگام مکیدن پستان مادر گیج شود. پس بهتر است از یک ماهگی به نوزاد پستانک بدهید.

پستانک وابستگی شدیدی برای نوزاد به وجود می آورد به طوریکه ممکن است حتی در هنگام خواب از آن استفاده کنند و در صورت افتادن از دهان نوزاد با گریه از خواب بیدار شود.

نوزادانی که پستانک مصرف می کنند احتمال عفونت گوش میانی در آن ها افزایش پیدا می کند. تا شیش ماهگی احتمال عفونت گوش میانی بسیار کم است اما در این بازه زمانی احتمال سندروم مرگ ناگهانی نوزاد بالاست.

استفاده طولانی مدت از پستانک موجب بروز مشکلات دندانی می شود. بهتر است تا قبل از دو سالگی کودکان را از عادت مکیدن پستانک ترک داده شوند.

از مهمترین معایب پستانک ارتودنسی می‎توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • ایجاد ناراحتی و حساسیت در پستان مادر. در این صورت نوک سینه حساس شده و غدد پستان ورم خواهد کرد.
  • اخلال در تامین شیر مادر
  • خطر ابتلا به عفونت گوش
  • خسته شدن زود هنگام نوزاد و در نتیجه خواب‎آلوده بودن او
  • نوزادانی که از پستانک استفاده می‎کنند، بیش از سایرین بیقراری خواهند کرد.
پستانک ارتودنسی

مزایای استفاده از پستانک ارتودنسی چیست؟

عمل مکیدن یک عادت فطری است که نوزادان از زمانی که در شکم مادر هستند این کار را انجام می دهند. مکیدن انگشت دست یا پستانک باعث آرامش کودک و یک نقش تغذیه ای دارد. معمولا زمانی که کودک خسته یا کسل باشد و به مادر دسترسی نداشته باشد آن گاه با مکیدن انگشت دست یا پستانک خلا مادر را جبران می کند.

همچنین بخوانید
ارتودنسی بی رنگ

در نتیجه زمانی که کودک بی قراری می کند بهترین راه برای آرام کردنش استفاده از پستانک است. همچنین زمانی که بنا بر درد های نوزادی مانند دل درد بی قراری کند و نیز موقع خواباندن نوزاد بهترین روش است. شاید برایتان تعجب آور باشد اما استفاده از پستانک در نوزادان باعث کاهش آلرژی و قوی تر شدن سیستم ایمنی بدن آن ها می گردد. همچنین به عنوان یک وسیله برای حواس پرتی نوزاد جهت آماده شدن مادر برای شیردهی یا تزریق واکسن بسیار مناسب است. برخی از نوزادان متاسفانه به سندروم مرگ ناگهانی دچار می شوند، اما نوزادانی که از پستانک استفاده می کنند از سندروم مرگ ناگهانی به ویژه در خواب جلوگیری می کنند.

از جمله مزایای این نوع پستانک می‎توان به این موارد اشاره کرد:

  • با استفاده از این وسیله، کودک کمتر در معرض ریفلاکس معده و عوارض ناشی از آن قرار خواهد گرفت.
  • نوع مواد بکار رفته در آن برای شیرخوار مناسب است.
  • اخلالی در وزن گرفتن نوزاد به وجود نخواهد آورد.
  • می‎تواند گزینه‎ایی مناسب هنگام درآوردن دندان کودک باشد.

نکات بهداشتی در رابطه با پستانک ارتودنسی چیست ؟

پستانک ارتودنسی به منظور آرام کردن کودک استفاده می شود و ممکن است در طول روز بیش از ساعت ها در دهان نوزد قرار داشته باشد از همین رو بهتر است برای کودکان زیر 6 ماه هر روز تمیز شوند. جوشاندن پستانک راه مناسبی برای تمیز نگهداشتن پستانک است.

نباید پستانک را طعم دار یا با شیرین کننده ها شیرین کرد. برخی از مادران عادت دارند تا با انواع شیرینی جان یا عسل پستانک را شیرین کنند اما این کار باعث رسیدن آلودگی به نوزاد می شود.

برای حفظ دهان و دندان نوزاد بهتر است از پستانک ارتودنسی بجای پستانک معمولی استفاده کنید، زیرا طراحی پستانک ارتودنسی به گونه ای است که آسیبی به سقف دهان و دندان های نوزاد نمی زند.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد ارتودنسی و … می توانید با مشاورین ما در قسمت تماس با ما در ارتباط باشید تا شما را راهنمایی نمایند.

5/5 ( 1 نظر )

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

Call Now Button