باسلام دکتر داوودیان.تقریبا 3 سال پیش ارتودنسی رو بنا به تشخیص دکترم با کشیدن 4 تا دندون شماره 4 شروع کردم.تمام مواردی  که دکتر متخصصم توصیه کردند رو انجام دادم.8 ماه پیش براکتها رو برداشتن و من از نتیجه کار راضی بودم ، دندونهام ردیف و زیبا.طبق دستور دکتر به محض برداشتم براکتها، از پلاک برای حفظ حالت دندانها استفاده کردم اما بعداز 2 هفته از برداشتن براکتها،دندونهام تغییر حالت پیدا کرد.بعد از 4 ماه دوباره 6 تا دندون فک بالا رو به انتخاب خودشون براکت گذاشتن که الان بین همونها هم فاصله ایجاد شده.فکر میکنید مشکل کجاست؟ چه درمانی پیشنهاد میدید؟
آزاده محمدی

سوال : باسلام دکتر داوودیان.تقریبا 3 سال پیش ارتودنسی رو بنا به تشخیص دکترم با کشیدن 4 تا دندون شماره 4 شروع کردم.تمام مواردی که دکتر متخصصم توصیه کردند رو انجام دادم.8 ماه پیش براکتها رو برداشتن و من از نتیجه کار راضی بودم ، دندونهام ردیف و زیبا.طبق دستور دکتر به محض برداشتم براکتها، از پلاک برای حفظ حالت دندانها استفاده کردم اما بعداز 2 هفته از برداشتن براکتها،دندونهام تغییر حالت پیدا کرد.بعد از 4 ماه دوباره 6 تا دندون فک بالا رو به انتخاب خودشون براکت گذاشتن که الان بین همونها هم فاصله ایجاد شده.فکر میکنید مشکل کجاست؟ چه درمانی پیشنهاد میدید؟

پاسخ دکتر :
سلام،
بعد از ردیف شدن دندانها با ارتودنسی برای مرتب ماندن دندانها باید از نگهدارنده (ریتینر) کمک گرفت. به طور معمول در مطب ما برای اطمینان بیشتر از بهم نریختن مجدد دندانها و برگشت کجی دندانها از فیکس ریتینر (نگهدارنده ثابت) استفاده می شود زیرا بر خلاف پلاک ریتینر ،ثابت بوده و نیازی به همکاری بیمار در گذاشتن مرتب ندارد. توصیه می گردد در صورت صلاحدید ارتودنتیست معالج اینبار با خاتمه ارتودنسی از فیکس ریتینر کمک بگیرید.
با سپاس،
دکتر مسعود داوودیان،
متخصص ارتودنسی در تهران
پرسش خود را مطرح کنید

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.