با سلاممن دختری 22 ساله هستم که متاسفانه برای درمان نا مرتبی دندانهایم اقدامی نکرده ام.در حال حاضر اکثرا ارتودنسی پیشنهاد میشود برای درمان آن.مشکل اصلی من هم این است که دندان های نیش من بخصوص نیش سمت چپ…برای پایین آمدن جایی نداشته و بالا مانده اند.با توجه به طولانی بودن طول درمان ارتودنسی و شرایط کاری من..خیلی تمایل به این روش ندارم اما اگر تنها راه این باشد..مجبور هستم از همین طریق درمان کنم.سوال من این است که مدت زمان حدودی برای درمان چقدر است؟و اینکه از روش نامرئی و دیمون میشه استفاده کرد؟ممنون میشم اگر پاسخ بدید تا من بعدا حضورا معاینه بشم.
پانته ا بهرام علی

سوال : با سلاممن دختری 22 ساله هستم که متاسفانه برای درمان نا مرتبی دندانهایم اقدامی نکرده ام.در حال حاضر اکثرا ارتودنسی پیشنهاد میشود برای درمان آن.مشکل اصلی من هم این است که دندان های نیش من بخصوص نیش سمت چپ…برای پایین آمدن جایی نداشته و بالا مانده اند.با توجه به طولانی بودن طول درمان ارتودنسی و شرایط کاری من..خیلی تمایل به این روش ندارم اما اگر تنها راه این باشد..مجبور هستم از همین طریق درمان کنم.سوال من این است که مدت زمان حدودی برای درمان چقدر است؟و اینکه از روش نامرئی و دیمون میشه استفاده کرد؟ممنون میشم اگر پاسخ بدید تا من بعدا حضورا معاینه بشم.

پاسخ دکتر :

سلام،
در ابتدا تاکید می کتم که بدون معاینه بالینی امکان اظهار نظر در خصوص جزییات درمان شما وجود ندارد ولی از حیث اینکه نسبت به درمان نامحسوس ارتدونسی اطلاعات بیشتری کسب نمایید توجه شما را به توضیحات ذیل جلب مب نمایم.
در تبلیغات به سه مدل از ابزار های ارتودنسی با عنوان ارتودنسی نامرئی یاد می شود. در حالتی با نام سیستم لینگوال یا زبانی براکت ها پشت دندانها چسبانده می شوند. این سیستم به دلیل مزاحمت و آزار برای زبان بیمار و امکان جدا شدن براکت ها طی بستن دهان چندان فراگیر نمی باشد به علاوه در صورت وجود تکنولوژی پیشرفته مورد نیاز لابراتواری آن که در ایران هنوز در مراحل مقدماتی است، تنها برای کیس های محدودی قابل استفاده می باشد. به علاوه قیمت ارتودنسی لینگوال (نامرئی) نزدیک به ۵-۴ هزار دلار می باشد که تقریبا” دو برابر هزینه ارتودنسی ثابت می باشد. در روشی دیگر با عنوان ارتودنسی اینویزلاین (نامرئی) از یک سری پلاک های شفاف جهت ردیف کردن دندانها استفاده می گردد. این شیوه نیز به دلیل نبود امکانات پیجیده مورد نیاز آن در ایران و با در نظر گرفتن محدودیت های عملکردی جز در کیس های با بهم ریختگی های اندک آنهم با صلاحدید متخصص ارتودنسی کارایی ندارد. بالاخره حالتی که در آن از براکتهای سرامیکی همرنگ دندان استفاده می گردد که با توجه به پیشرفت های چشمگیر در تکنولوژی تامین استحکام و زیبایی آنها نسبت به دو شیوه قبلی به لحاظ قابلیت در عین زیبایی منطقی تر می باشد.

با سپاس،
دکتر مسعود داودیان،
متخصص ارتودنسی و درمان ناهنجاری های فک

پرسش خود را مطرح کنید

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

Call Now Button