با سلام. سوالم اینه که سه تا از دندان های عقلم جایی برای رشد ندارند و یکی از آن ها نصفه درامده و 2 تای دیگر فقط ریشه هاشان درآمده و فقط در عکس مشخص است. آقای دکتری گفتند که باید با جراحی این دندان های عقل را درآورد. خواستم بدانم قبل از ارتدونسی حتما” باید اول داندانهای عقل را جراحی کنم؟ آیا جراحی دندان های عقل با بی حسی انجام می شود؟ آیا لزومی دارد که حتما” دندان های عقل که سالم هستند را با جراحی بکشم؟ یا ممکن است بعداها اگر یکی از دندان های نزدیک به دندان عقل خراب شد و ان را کشیدم دندان عقل جایگزین آن شود؟ چون حدود 8 سال پیش یکی از دندانهای نزدیک دندان عقل را کشیدم و الان می توانم با ارتودنسی از ان دندان عقل استفاده کنم. آیا ممکن است بقیه ی دندان های عقل هم به این صورت استفاده شوند؟ و سوال بعدی این که آیا روش دیمون damon ارتودنسی در شهرستان ها هم وجود دارد یا مختص تهران است؟ من از استان مازندران از شهرستان ساری هستم.
مینا آقاجانی

سوال : با سلام. سوالم اینه که سه تا از دندان های عقلم جایی برای رشد ندارند و یکی از آن ها نصفه درامده و 2 تای دیگر فقط ریشه هاشان درآمده و فقط در عکس مشخص است. آقای دکتری گفتند که باید با جراحی این دندان های عقل را درآورد. خواستم بدانم قبل از ارتدونسی حتما” باید اول داندانهای عقل را جراحی کنم؟ آیا جراحی دندان های عقل با بی حسی انجام می شود؟ آیا لزومی دارد که حتما” دندان های عقل که سالم هستند را با جراحی بکشم؟ یا ممکن است بعداها اگر یکی از دندان های نزدیک به دندان عقل خراب شد و ان را کشیدم دندان عقل جایگزین آن شود؟ چون حدود 8 سال پیش یکی از دندانهای نزدیک دندان عقل را کشیدم و الان می توانم با ارتودنسی از ان دندان عقل استفاده کنم. آیا ممکن است بقیه ی دندان های عقل هم به این صورت استفاده شوند؟ و سوال بعدی این که آیا روش دیمون damon ارتودنسی در شهرستان ها هم وجود دارد یا مختص تهران است؟ من از استان مازندران از شهرستان ساری هستم.

پاسخ دکتر :
سلام،
نسل امروز بشر فضای کافی برای رویش دندانهای عقل ندارد از اینرو در عمده بیماران صرفنظر از اینکه ارتودنسی قرار است انجام بدهند یا خیر، می بایست دندانهای عقل (ترجیحا قبل از ۲۵ سالگی جهت کاهش عوارض) خارج شوند. اگر بیمار قصد درمان ارتودنسی دارد خارج نمودن عقل ها را می توان به بعد از درمان موکول نمود البته به شرطیکه این دندانها کاملا” نهفته یا کاملا” روییده باشند و هیچگونه ناراحتی برای بیمار عجالتا” نداشته باشند. خارج نمودن دندانها عقل (با کشیدن یا جراحی) از طریق بی حسی موضعی صورت می گیرد. اینکه آیا دندانهای عقل شما بتواند جایگزین دندان دیگری توسط ارتودنسی شود مستلزم بررسی دقیق توسط ارتودنتیست می باشد و بالاخره در خصوص درمان ارتودنسی با سیستم دیمون باید بگویم این یک ابزار بوده و می تواند هرکجای ایران به صلاحدید متخصص ارتودنسی شما استفاده گردد.
با سپاس،
دکتر مسعود داودیان،
متخصص ارتودنسی و درمان ناهنجاری های فک
پرسش خود را مطرح کنید

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

Call Now Button