با سلام و خسته نباشیدمن 27 سال سن دارم برای ارتودنسی به 3 دکتر متخصص مراجعه کردم دکتر اول گفت 2 تا دندان بالا و 2 تا دندان پایین در طول درمان ارتودنسی باید کشیده شود دکتر دوم گفت فقط احتیاج به کشیدن 2 دندان از فک پایین است و دکتر سوم گفت احتیاجی به کشیدن دندان نیست با باز کردن فک میتوان دندان ها ردیف کرد حال نمیدانم به کدام دکتر مراجعه کنم و اگر نخواهم دندان بکشم آیا با باز کردن فک فرم لبم تغییر پیدا نمیکند و بزرگ نمیشود؟
الهام سلیمانی

سوال : با سلام و خسته نباشیدمن 27 سال سن دارم برای ارتودنسی به 3 دکتر متخصص مراجعه کردم دکتر اول گفت 2 تا دندان بالا و 2 تا دندان پایین در طول درمان ارتودنسی باید کشیده شود دکتر دوم گفت فقط احتیاج به کشیدن 2 دندان از فک پایین است و دکتر سوم گفت احتیاجی به کشیدن دندان نیست با باز کردن فک میتوان دندان ها ردیف کرد حال نمیدانم به کدام دکتر مراجعه کنم و اگر نخواهم دندان بکشم آیا با باز کردن فک فرم لبم تغییر پیدا نمیکند و بزرگ نمیشود؟

پاسخ دکتر :

سلام به استحضار می رسانم که اصولا” مقوله چگونگی رفع ناردیفی های دندانی در ارتودنسی (از حیث کشیدن یا نکشیدن) به فاکتورهای گوناگونی بستگی دارد که از آن جمله می توان به طول درمان- نیمرخ بیمار- ابزار مورد استفاده- مهارت درمانگر و … بستگی دارد. از آنجا که متخصصین مختلف در تعامل با بیمارشان وزن های متفاوتی به هر کدام از این فاکتورها می دهند اجتهاد های گوناگونی بدست می آید که حال تصمیم گیری بیمار منوط به دخالت خود او هم در وزن این عوامل و رایزنی با این درمانگرها خواهد بود. به نظرم قدری پاسخم تخصصی شد امیدوارم توانسته باشم مطلب را منتقل کنم. در مورد سوال دوم هم باید پذیرفت که در هرصورت اگر قرار بر نکشیدن دندان و تامین فضا از طریق باز نمودن قوس فک باشد دندانها و به دنبال آن لبها قدری جلوتر می آیند.

پرسش خود را مطرح کنید

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

Call Now Button