با عرض سلام و خسته نباشيد آقای دکتر داودیان. درمان من تمام شده است ولی رنگ دندان هایم زرد شده با توجه به اینکه قبل از درمان دندان هایم بسیار سفید بوده و در هنگام درمان نیز بهداشت را بسیار رعایت کردم علت چیست؟ آیا راهی هست که با روش ساده رنگ دندان هایم مانند سابق بشود؟ و بعد یک سوال دیگر احساس می کنم بعد از تراش قسمت پایین دندان هایم شیشه ای شده اند و ترک خورده اند آیا طبیعی است و دوباره بهبود پیدا می کند چاره چیست؟
جوادی

سوال : با عرض سلام و خسته نباشيد آقای دکتر داودیان. درمان من تمام شده است ولی رنگ دندان هایم زرد شده با توجه به اینکه قبل از درمان دندان هایم بسیار سفید بوده و در هنگام درمان نیز بهداشت را بسیار رعایت کردم علت چیست؟ آیا راهی هست که با روش ساده رنگ دندان هایم مانند سابق بشود؟ و بعد یک سوال دیگر احساس می کنم بعد از تراش قسمت پایین دندان هایم شیشه ای شده اند و ترک خورده اند آیا طبیعی است و دوباره بهبود پیدا می کند چاره چیست؟

پاسخ دکتر :
سلام،
زرد شدن دندانها در پی ارتودنسی به دلیل سختی رعایت بهداشت در حضور دستگاههای ارتودنسی است، به گونه ای که حتی پس از برداشتن ارتودنسی نیز همچنان تا مدتی ممکن است این حالت ادامه یابد. البته ذکر این نکته ضروری است که افراد مختلف به دلیل ترکیب متفاوت بزاق و میزان رعایت بهداشت واکنش های متفاوتی دارند، در هر صورت توصیه می گردد ضمن مراجعه به ارتودنتیست معالج برای بررسی این مشکل، دفعات و حساسیت خود را نسبت به رعایت بهداشت دندانها افزایش دهید. در پاسخ به پرسش دوم اضافه می کنم که گاهی بیماران پس از ارتودنسی به دلیل دقت بیشتر روی دندانهای خود حتی ترک های ریز طبیعی دندانها را نیز به ارتودنسی نسبت می دهند. با این حال این مورد را نیز با درمانگر در میان گذارید.
با سپاس،
دکتر مسعود داودیان،
متخصص ارتودنسی و درمان ناهنجاری های فک
پرسش خود را مطرح کنید

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.