با عرض سلام و خسته نباشید خدمت دکتر داوودیان.دختری25 ساله هستم، یکی از دندانهایم در فک بالا نسبت به بقیه کمی عقبتر بود بنابراین سال پیش اقدام به ارتودنسی ثابت کردم-طول درمان من توسط متخصص ارتودنسی1/5 سال تشخیص داده شد ،دندانهایم تا حدودی مرتب شده اند اما فک بالا بطور غیر طبیعی رو به جلو است که پزشک محترم متخصص ارتودنسی فرمودند که بعد از اتمام کار، با گذاشتن کش(لاستیک) درست میشود-حال پس از 11 ماه  بخاطر جابجایی پزشک معالجم که قصد مهاجرت از ایران را دارند، فرمودند که کار من تمام شده است و  اقدام به باز کردن ارتودنسی ثابت کردند.و برایم پلاک نگهدارنده متحرک گذاشتند.دندانهای فک پایین به هیچ وجه مرتب نیستند که پس از صحبت با ایشان فرمودند که با استفاده از پلاک و  کشها مرتب می شود.ایشان به من یک بسته کش دادند و فرمودند تا اتمام بسته کش بطور 24 ساعته از آن استفاده کنم ولی مدت زمان مشخصی را تعیین نکردند.اکنون بمدت یک هفته است که با گذاشتن کش بر روی پلاک متحرک درد زیادی در فک و سردرد شدید دارم.حال با توجه به  ارسال عکسهای قبل  و بعد از کار ارتودنسی خدمت جنابعالی از طریق ایمیل، و نیز عدم دسترسی اینجانب به پزشک متخصص خود، خواهشمندم بنده را راهنمایی بفرمائید که آیا درمان من واقعا تمام شده است یا برای کامل کردن دوره درمان لازم است به پزشک متخصص دیگری مراجعه کنم؟آیا امکان جفت گیری و مرتب شدن کامل دندانها از طریق کش و پلاک متحرک وجود دارد؟فک پایین مرتب خواهد شد ؟ و این درمان موثر خواهد بود؟مشکل جلو زدگی فک بالا چطور؟با تشکر فراوان از شما.
محبوبه کیانی

سوال : با عرض سلام و خسته نباشید خدمت دکتر داوودیان.دختری25 ساله هستم، یکی از دندانهایم در فک بالا نسبت به بقیه کمی عقبتر بود بنابراین سال پیش اقدام به ارتودنسی ثابت کردم-طول درمان من توسط متخصص ارتودنسی1/5 سال تشخیص داده شد ،دندانهایم تا حدودی مرتب شده اند اما فک بالا بطور غیر طبیعی رو به جلو است که پزشک محترم متخصص ارتودنسی فرمودند که بعد از اتمام کار، با گذاشتن کش(لاستیک) درست میشود-حال پس از 11 ماه بخاطر جابجایی پزشک معالجم که قصد مهاجرت از ایران را دارند، فرمودند که کار من تمام شده است و اقدام به باز کردن ارتودنسی ثابت کردند.و برایم پلاک نگهدارنده متحرک گذاشتند.دندانهای فک پایین به هیچ وجه مرتب نیستند که پس از صحبت با ایشان فرمودند که با استفاده از پلاک و کشها مرتب می شود.ایشان به من یک بسته کش دادند و فرمودند تا اتمام بسته کش بطور 24 ساعته از آن استفاده کنم ولی مدت زمان مشخصی را تعیین نکردند.اکنون بمدت یک هفته است که با گذاشتن کش بر روی پلاک متحرک درد زیادی در فک و سردرد شدید دارم.حال با توجه به ارسال عکسهای قبل و بعد از کار ارتودنسی خدمت جنابعالی از طریق ایمیل، و نیز عدم دسترسی اینجانب به پزشک متخصص خود، خواهشمندم بنده را راهنمایی بفرمائید که آیا درمان من واقعا تمام شده است یا برای کامل کردن دوره درمان لازم است به پزشک متخصص دیگری مراجعه کنم؟آیا امکان جفت گیری و مرتب شدن کامل دندانها از طریق کش و پلاک متحرک وجود دارد؟فک پایین مرتب خواهد شد ؟ و این درمان موثر خواهد بود؟مشکل جلو زدگی فک بالا چطور؟با تشکر فراوان از شما.

پاسخ دکتر :
سلام،
۱. وقتی درمان ارتودنسی نامرتبی دندانها بدون کشیدن صورت می گیرد باید انتظار قدری جلوتر آمدن دندانها را داشته باشید. ۲. استفاده از کش روی پلاک متحرک به گونه ای که در تصاویر ارسالی به نظر می رسد برای عقب بردن دندانهای بالا کارآمد نیست. ۳. بعد از خاتمه ارتودنسی باید از نگهدارنده متحرک یا ثابت جهت حفظ ردیف دندانها استفاده کنید. با توجه به نفس متحرک بودن پلاک های ریتینر توصیه می گردد با پذیرش قدری جلوتر بودن دندانهای بالا نسبت به تعبیه فیکس ریتینر نزد یک دندانپزشک متخصص ترمیمی اقدام نمائید.
با سپاس،
دکتر مسعود داوودیان،
متخصص ارتودنسی دندان و فک در تهران
پرسش خود را مطرح کنید

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.