به علت ناهنجاری فک از سن 9 سالگی ارتودنسی متحرک را شروع کردم و در حال حاضر ارتودنسی دائمی را شروع کردم و بعد از شروع سن بلوغ و رشد استخوانی فک چپم رشد کرده و استخوان فک راستم رشد نکرده و دو طرف فکم قرینه نیستند من میخواهم با شما مشورت کنم البته نظر دکترم این هست که به دلیل ناقرینه بودن باید در سنین بالاتر عمل شود به نظر شما من باید چه اقدامی کنم البته ناهنجاری فک من به این صورت بود که فک پایینم جلو تر بود و فک بالا رشد نکرده بود.
افسانه حیدری

سوال : به علت ناهنجاری فک از سن 9 سالگی ارتودنسی متحرک را شروع کردم و در حال حاضر ارتودنسی دائمی را شروع کردم و بعد از شروع سن بلوغ و رشد استخوانی فک چپم رشد کرده و استخوان فک راستم رشد نکرده و دو طرف فکم قرینه نیستند من میخواهم با شما مشورت کنم البته نظر دکترم این هست که به دلیل ناقرینه بودن باید در سنین بالاتر عمل شود به نظر شما من باید چه اقدامی کنم البته ناهنجاری فک من به این صورت بود که فک پایینم جلو تر بود و فک بالا رشد نکرده بود.

پاسخ دکتر :
سلام،
درمان ناهنجاری ناقرینگی فک مستلزم تثبیت وضعیت رشد اسکلتی می باشد. تا زمانیکه انحراف فک به دلیل رشد فکین در حال پیشرفت می باشد دست کم درمان اصلاحی در قالب ارتودنسی یا جراحی فک امکانپذیر نمی باشد. البته روش هایی ممکن است برای کنترل و جلوگیری از رشد نامتقارن فکین به کمک جراحی های خاص صورت بگیرد. به علاوه با توجه به سن و جنسیت شما توصیه می گردد وضعیت رشدی کندیل ها توسط سنتی گرافی کندیل ها مورد بررسی قرار گیرد زیرا مدلی پاتولوژیک از رشد نامتقارن فک خصوصا” در دختر خانم ها در اواخر دهه دوم زندگی با عنوان همی مندیبولار هیپرتروفی دیده می شود که گاها” حالت پیشرونده داشته و حتی مستلزم حذف یک کندیل با جراحی است. در این زمینه با متخصص ارتودنسی خود بیشتر مشورت نمایید.
با سپاس،
دکتر مسعود داودیان،
متخصص ارتودنسی و درمان ناهنجاری های فک
پرسش خود را مطرح کنید

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.