سلام اقای دکتر داودیان، من حدود 5 سال پیش فک بالا رو به دلیل دندان های نامرتب ارتودنسی کردم و بعد از 2 سال باز کردم و هیچ مشکلی برای دندان های بالا پیش نیامده تا حالا اما در همان زمان ارتودنسی بالا دندان های پایین من نامرتب بود و دکتر دندانپزشک من صلاح دید تا این فاصله به وسیله دندنهای عقل که قرار است دربیاید از بین برود اما در عکس جدیدی که من انداختم دندان های عقل به دلیل این فاصله جا نداشتند در بیایند و همچنین دلیل این فاصله به خاطر کم بودن 2 دندان در فک پایین بوده در این هفته دکتر دندانپزشکم تصمیم به ارتودنسی فک پایین گرفتند تا دندان ها به هم نزدیک و جا برای دندان عقل باز شود من الان سه روزه ارتودنسی را شروع کردم اما با مطالب نوشته شده در سایت شما که نوشته بودین بهتر است اتودنسی دو فک باهم انجام شود نگران شدم که جایگاه فک پایینم تغییر کنه در صورتی که من الان مشکل فک ندارم و جایگیری فک هام درست است…. ایا ممکنه به خاطر اینکه دو تا ارتودنسی هایم در دو حیطه زمانی جدا بوده و باهم ارتودنسی نشده فک پایینم جا به جا شه و به عقب بره و از حالت طبیعی و نرمالش خارج بشه من خیلی نگران شدم؟؟؟
یاسمن نعیمی

سوال : سلام اقای دکتر داودیان، من حدود 5 سال پیش فک بالا رو به دلیل دندان های نامرتب ارتودنسی کردم و بعد از 2 سال باز کردم و هیچ مشکلی برای دندان های بالا پیش نیامده تا حالا اما در همان زمان ارتودنسی بالا دندان های پایین من نامرتب بود و دکتر دندانپزشک من صلاح دید تا این فاصله به وسیله دندنهای عقل که قرار است دربیاید از بین برود اما در عکس جدیدی که من انداختم دندان های عقل به دلیل این فاصله جا نداشتند در بیایند و همچنین دلیل این فاصله به خاطر کم بودن 2 دندان در فک پایین بوده در این هفته دکتر دندانپزشکم تصمیم به ارتودنسی فک پایین گرفتند تا دندان ها به هم نزدیک و جا برای دندان عقل باز شود من الان سه روزه ارتودنسی را شروع کردم اما با مطالب نوشته شده در سایت شما که نوشته بودین بهتر است اتودنسی دو فک باهم انجام شود نگران شدم که جایگاه فک پایینم تغییر کنه در صورتی که من الان مشکل فک ندارم و جایگیری فک هام درست است…. ایا ممکنه به خاطر اینکه دو تا ارتودنسی هایم در دو حیطه زمانی جدا بوده و باهم ارتودنسی نشده فک پایینم جا به جا شه و به عقب بره و از حالت طبیعی و نرمالش خارج بشه من خیلی نگران شدم؟؟؟

پاسخ دکتر :

سلام،
درمان ارتودنسی یک فک (خصوصا” فک پایین) اساسا” جز در موارد محدودی درمان علمی و درستی نیست. توصیه می کنم برای ارزیابی دقیق تر مشکل دندانی فکی خود به یک متخصص ارتودنسی مراجعه نمائید. به علاوه شما را به مطالعه لینک های ذیل دعوت می کنم.

آیا می توانم تنها دندانهای یک فک را ارتودنسی کنم؟

چگونه می توانم متخصص ارتودنسی را از درمانگر غیر متخصص تشخیص دهم؟

با سپاس،
دکتر مسعود داودیان،
متخصص ارتودنسی و درمان ناهنجاری های فک

پرسش خود را مطرح کنید

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.