سلام اقای دکتر داوودیان. وقتتون به خیر ، فک پایین من کمی عقب است. و اگر دو دندان از فک بالا کشیده شود ایا فک بالایم عقب می رود و فرم بینی و صورتم زشت می شود ؟یعنی دماغم زشت می شود و زیبایی صورتم زشت می شود ؟ اقای دکتر یک ارتودنتیست به من گفت اگر تمایلی به کشیدن دندان نداری می توانم به وسیله ی دو پیج که در فکت می گذارم دندان هایت را عقب ببرم ایا این روش هم بر روی بینی ام تاثیر می گذارد ؟ اصلا اقای دکتر اگر دندان های فک بالایم با هر روشی به سمت عقب بروند فرم صورت و بینی ام زشت می شود ؟اقای دکتر من خیلی نگرانم و منتظر راهنمایی خوبتون هستم.
الینا

سوال : سلام اقای دکتر داوودیان. وقتتون به خیر ، فک پایین من کمی عقب است. و اگر دو دندان از فک بالا کشیده شود ایا فک بالایم عقب می رود و فرم بینی و صورتم زشت می شود ؟یعنی دماغم زشت می شود و زیبایی صورتم زشت می شود ؟ اقای دکتر یک ارتودنتیست به من گفت اگر تمایلی به کشیدن دندان نداری می توانم به وسیله ی دو پیج که در فکت می گذارم دندان هایت را عقب ببرم ایا این روش هم بر روی بینی ام تاثیر می گذارد ؟ اصلا اقای دکتر اگر دندان های فک بالایم با هر روشی به سمت عقب بروند فرم صورت و بینی ام زشت می شود ؟اقای دکتر من خیلی نگرانم و منتظر راهنمایی خوبتون هستم.

پاسخ دکتر :
سلام،
درمان عقب بودن فک پایین در بزرگسالان بسته به شدت ناهنجاری اسکلتی زمینه ای ممکن است جراحی فک همراه ارتودنسی و یا ارتودنسی کاموفلاژ (ارتودنسی جبرانی بدون جراحی فک) باشد. در ارتودنسی کاموفلاژ معمولا سعی می گردد دندانهای قوس بالا عقب برده شود. برای این منظور دو دندان پرمولر از فک بالا کشیده می شود و گاهی کل دندانهای قوس بالا به کمک هدگیر، مینی اسکرو، الاستیک های بین فکی یا … دیستالیزه می گردد. برای اطلاع دقیق تر پیرامون تأثیر ارتودنسی جبرانی بر فرم صورت باید نزد متخصص ارتودنسی معاینه کلینیکی و رادیوگرافیک مقتضی صورت گیرد.
با سپاس،
دکتر مسعود داوودیان،
متخصص ارتودنسی دندان و فک در تهران
پرسش خود را مطرح کنید

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.