سلام دکتر داودیان. من 20 سالمه و یک سال و نیم پیش ارتودنسی کردم . به نظر پزشکم دندان نکشیدم و دوره ی درمانم 6 ماه بود. مشکل من دو دندان نیش بیرون زده بعلت کمبود فضا یکی در فک بالا و دیگری در فک پایین بود و بقیه ی دندانهایم صاف بودند…..اما روزی که برای برداشتن براکتهایم دکتر اقدام کرد وقتی براکتهایم را برداشت دندان کناریه (نیشی که سالم بود نه آنکه بیرون بود ) خیلی بد بیرون زده بود .ایشون گفتند مدلشه ولی باور نکردم وجالبتر وقتی براکت پایین هم برداشتن نیشم بیرون آمد و به حالت قبلی برگشت البته همان لحظه خیلی شدید نبود و قالبگیری برایم کرد  تا هفته ی بعد پلاک آماده بشه. (طی یک هفته به حالت قبلی اش برگشت) اما بعد از آن دکتر دیگر وضعیت مرا قبول نکرد و گفت باید از همان روز اول پلاک را میذاشتی !!!!!!!!!! ببخشید که طولانی شد…..شما چه راهی را برای من پیشنهاد میکنید؟ آیا من باید دوباره ارتودنسی کنم؟ آخه ارتودنسی هزینه ی بالایی داره ….ممنون اگه راهی به من پیشنهاد کنید.
پریسا قشمی

سوال : سلام دکتر داودیان. من 20 سالمه و یک سال و نیم پیش ارتودنسی کردم . به نظر پزشکم دندان نکشیدم و دوره ی درمانم 6 ماه بود. مشکل من دو دندان نیش بیرون زده بعلت کمبود فضا یکی در فک بالا و دیگری در فک پایین بود و بقیه ی دندانهایم صاف بودند…..اما روزی که برای برداشتن براکتهایم دکتر اقدام کرد وقتی براکتهایم را برداشت دندان کناریه (نیشی که سالم بود نه آنکه بیرون بود ) خیلی بد بیرون زده بود .ایشون گفتند مدلشه ولی باور نکردم وجالبتر وقتی براکت پایین هم برداشتن نیشم بیرون آمد و به حالت قبلی برگشت البته همان لحظه خیلی شدید نبود و قالبگیری برایم کرد تا هفته ی بعد پلاک آماده بشه. (طی یک هفته به حالت قبلی اش برگشت) اما بعد از آن دکتر دیگر وضعیت مرا قبول نکرد و گفت باید از همان روز اول پلاک را میذاشتی !!!!!!!!!! ببخشید که طولانی شد…..شما چه راهی را برای من پیشنهاد میکنید؟ آیا من باید دوباره ارتودنسی کنم؟ آخه ارتودنسی هزینه ی بالایی داره ….ممنون اگه راهی به من پیشنهاد کنید.

پاسخ دکتر :
سلام،
وقتی درمان ارتودنسی بدون کشیدن صورت می گیرد ممکن است دندانها بالاخص نیش ها تمایل بیشتری برای برگشت به حالت اولیه نشان بدهند زیرا ارتودنتیست تلاش کرده است تمامی دندانها را بدون خارج نمودن هیچیک از آنها کنار هم قرار دهد. توصیه می گردد برای رفع مشکل پیش آمده به همان متخصص ارتودنسی معالج مراجعه نموده و در صورت لزوم ارتودنسی مجدد را پیش بگیرید. البته این بار لازم است به نظر من بجای نگهدارنده پلاک متحرک از ریتینر ثابت برای کاهش ریسک برگشت دندانها به حالت اولیه استفاده کنید.
با سپاس،
دکتر مسعود داودیان،
متخصص ارتودنسی و درمان ناهنجاری های فک
پرسش خود را مطرح کنید

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.