سلام دکتر داوودیان. دختری 16 ساله دارم.از 8 سالگی بصورت ابتدا متحرک و سپس ثابت ارتدنسی کرده است.طولانی شدن ارتدنسی بدلیل تاخیر در رویش برخی دندانها بود .از 8 ماه پیش دکتر اعلام کرد که کارش تمام شده و تجهیزات ارتدنسی را از دهان خارج کرد. ولی دخترم از زرد بودن روی دندانها که بخاطر طولانی شدن عملیات ارتدنسی ایجاد شده ناراحت است. لطفا به این دو سوال پاسخ دهید :1- آیا برطرف شدن این زردی دندانها راه حلی دارد؟ 2- در فک پایین نیز یک متخصص دیگر گفت که نیاز به ادامه کار است زیرا دندانها روی هم چفت نمی شود به نظر شما ارتدنسی مجدد امکانپذیر است؟
کوهی

سوال : سلام دکتر داوودیان. دختری 16 ساله دارم.از 8 سالگی بصورت ابتدا متحرک و سپس ثابت ارتدنسی کرده است.طولانی شدن ارتدنسی بدلیل تاخیر در رویش برخی دندانها بود .از 8 ماه پیش دکتر اعلام کرد که کارش تمام شده و تجهیزات ارتدنسی را از دهان خارج کرد. ولی دخترم از زرد بودن روی دندانها که بخاطر طولانی شدن عملیات ارتدنسی ایجاد شده ناراحت است. لطفا به این دو سوال پاسخ دهید :1- آیا برطرف شدن این زردی دندانها راه حلی دارد؟ 2- در فک پایین نیز یک متخصص دیگر گفت که نیاز به ادامه کار است زیرا دندانها روی هم چفت نمی شود به نظر شما ارتدنسی مجدد امکانپذیر است؟

پاسخ دکتر :
سلام،
۱. زردی دندانها بعد از ارتودنسی به خوبی با رعایت صحیح بهداشت دهان و دندان قابل رفع است مگر آنکه بقایای چسب براکت های ارتودنسی روی دندانها باقی مانده باشد که آن هم به سادگی توسط ارتودنتیست معالج برطرف می گردد. ۲. بررسی امکان انجام درمان ارتودنسی مجدد مستلزم تهیه رادیوگرافی بعد از ارتودنسی و ارزیابی وضعیت ریشه ها و انساج ساپورت کننده دندانها است. توصیه می گردد قبل از اقدام به ارتودنسی دوباره، با متخصص ارتودنسی معالج مشورت کنید.
با سپاس،
دکتر مسعود داوودیان،
متخصص ارتودنسی در تهران
پرسش خود را مطرح کنید

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.