سلام دکتر داوودیان.دندان های پیشین مرکزی فک پایین من به هم ریخته است یعنی یکی از دندان های پیشین مرکزی فک پایین من به دلیل کم بودن جا تقریبا به طور 70 درصد، پشت دندان های دیگه قرار گرفته، زمانی که 15 سالم بود برای مشاوره پیش متخصص ارتدونسی رفتم دکتر بعد از معاینه گفت 2 تا دندان آسیاب هم از فک پایین و 2 تا هم از فک بالا رو باید بکشی ( فک بالام زیاد به هم ریخته نبود ولی با در اومدن دندان های عقل، دندان های پیشین جانبی فک بالام کمی بهم ریخت) و بعد از در اومدن دندان عقل ، اونا رو هم باید بکشی ( منظور دندانهای عقلم هست) که من پس از جلسه مشاوره دیگه ارتودنسی رو انجام ندادم، حالا سوال من اینه من الان 30 سالمه بخوام ارتودنسی به روش دیمون انجام بدم آیا از هر فک به جای 2 دندان میشه 1 دندان و اون هم دندان عقل را بکشم و دندان های آسیا رو نکشم؟ خودم که نگاه می کنم یک دندان و بکشم جا برای دندان به هم ریخته باز میشه و زمانی که دندان های عقلم در اومد به هم ریختگی ها بیشتر شد.
فرهاد

سوال : سلام دکتر داوودیان.دندان های پیشین مرکزی فک پایین من به هم ریخته است یعنی یکی از دندان های پیشین مرکزی فک پایین من به دلیل کم بودن جا تقریبا به طور 70 درصد، پشت دندان های دیگه قرار گرفته، زمانی که 15 سالم بود برای مشاوره پیش متخصص ارتدونسی رفتم دکتر بعد از معاینه گفت 2 تا دندان آسیاب هم از فک پایین و 2 تا هم از فک بالا رو باید بکشی ( فک بالام زیاد به هم ریخته نبود ولی با در اومدن دندان های عقل، دندان های پیشین جانبی فک بالام کمی بهم ریخت) و بعد از در اومدن دندان عقل ، اونا رو هم باید بکشی ( منظور دندانهای عقلم هست) که من پس از جلسه مشاوره دیگه ارتودنسی رو انجام ندادم، حالا سوال من اینه من الان 30 سالمه بخوام ارتودنسی به روش دیمون انجام بدم آیا از هر فک به جای 2 دندان میشه 1 دندان و اون هم دندان عقل را بکشم و دندان های آسیا رو نکشم؟ خودم که نگاه می کنم یک دندان و بکشم جا برای دندان به هم ریخته باز میشه و زمانی که دندان های عقلم در اومد به هم ریختگی ها بیشتر شد.

پاسخ دکتر :
سلام،
متأسفانه به صِرف توضیحات فوق امکان مشاوره آنلاین ارتودنسی وجود ندارد. توصیه می گردد برای دریافت اطلاعات کامل تر به صوت مجازی، تصاویری از صورت و دندانهای خود برای ما به آدرس ایمیل ([email protected]) ارسال نمائید. در خصوص دندانهای عقل و تأثیر آن روی نظم دندانهای جلویی هم به اطلاع می رسانم که امروزه معتقدند، دندانهای عقل با عنوان یک فاکتور از چندین فاکتور ممکن است در این زمینه اثرگذار باشد کما این که برخی بیماران علی رغم اینکه دندان عقل دارند همچنان با نامرتب شدن دندانهای جلویی در اواخر دهه دوم و اوایل دهه سوم زندگی روبرو می شوند. یکی از مهمترین عوامل مؤثر در این رابطه، رشد تأخیری فک پایین می باشد.
با سپاس،
دکتر مسعود داوودیان،
متخصص ارتودنسی دندان و فک در تهران
پرسش خود را مطرح کنید

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.