سلام سوال من در مورد بازگشت نامرتبی دندانی بعد از ارتودونسی است. اگر یکی از بیماران شما که دندانهایش مرتب شده بعد از پنج سال دندونهاش نامرتب شود شما چه میزان هزینه مجدد برای درمان وی می گیرید؟ من در شیراز نزد یکی از متخصصان معروف ارتودنسی، درمان شدم الان حدودا ده سال می شود. دندانهام نامرتب شده و چون باید مجددا هزینه را بپردازم برام امکانش نیست چون تضمینی به تکرار درمان برای بار چندم وجود نداره. میخواستم ببینم اگر به شما مراجعه کنم چطوره؟ شما هم مثل ایشون نظر دارید؟
مریم

سوال : سلام سوال من در مورد بازگشت نامرتبی دندانی بعد از ارتودونسی است. اگر یکی از بیماران شما که دندانهایش مرتب شده بعد از پنج سال دندونهاش نامرتب شود شما چه میزان هزینه مجدد برای درمان وی می گیرید؟ من در شیراز نزد یکی از متخصصان معروف ارتودنسی، درمان شدم الان حدودا ده سال می شود. دندانهام نامرتب شده و چون باید مجددا هزینه را بپردازم برام امکانش نیست چون تضمینی به تکرار درمان برای بار چندم وجود نداره. میخواستم ببینم اگر به شما مراجعه کنم چطوره؟ شما هم مثل ایشون نظر دارید؟

پاسخ دکتر :

سلام
بهتر است پاسخ شما را در دو قالب بدهم. اول اینکه شما به عنوان مثال بیمار خود من بوده اید و الان بعد از سالها دندانهایتان مجددا” بهم ریخته است. در این صورت پاسخ من این خواهد بود که دلیل اصلی بازگشت مشکل شما اهمال در مراجعات منظم به متخصص ارتودنسی تان بعد از پایان درمان بوده است تا آنجا که باعث بهم خوردن تنظیم نگهدارنده های بعد از درمان شما شده است. ما و اغلب همکاران ارتودنتیست بیماران مان را بعد از درمان به طور نامحدود هر ۲-۳ ماه یک بار ویزیت رایگان می کنیم تا در صورت بروز هر مشکلی در ردیف دندانها و یا موقعیت فکین نسبت به پیشگیری و یا درمان اقدام نماییم. با این توضیح مقصر اصلی خود شما خواهید بود و طبیعتا در صورت امکان انجام درمان، هزینه به عهده شما خواهد بود. هرچند مواردی هم وجود دارد که مشکلی در درمان یا نگهدارنده های ارتودنسی بعد از درمان وجود دارد و زمینه بهم ریختن دندانها را ایجاد می کند که در این صورت متخصص ارتودنسی خود متقبل درمان مجدد در صورت لزوم و امکان خواهد شد. اما در حالت دوم اگر شما بیمار همکار دیگری باشید و بعد از چند سال دندانهایتان دچار کجی و ناردیفی شده است. در این حالت مثل هر بیمار دیگری بر اساس رادیوگرافی و ارزیابی بالینی اقدام به بررسی شدت مشکل و برآورد هزینه درمان خواهد شد. البته به شرط آنکه دلیل قانع کننده ای برای عدم مراجعه به همکار ارتودنتیست خودتان ارائه نمایید.
با سپاس
دکتر مسعود داودیان
متخصص ارتودنسی و درمان ناهنجاری های فک

پرسش خود را مطرح کنید

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.