1 1
م . ز

سوال : سلام علیکم ببخشید بنده چند وقت پیش، ویزیت انجام دادم، دندانپزشک به من گفتن که مدت زمان ارتودنسی دندونهام چهارسال کامل طول میکشه که باید علاوه بر ارتودنسی، جراحی فک هم انجام بدم، اما نگرانی من اینه که بعد از انجام ارتودنسی و چهارسال تحمل مشقت، بعد از برداشتنش، دوباره دندان ها به حال قبل برگردن، چون متأسفانه هر جا مطالعه میکنم نوشته شده که بعد از ارتودنسی، دندانها تمایل دارن به حالت قبل برگردن، الآن نمیدونم برای ارتودنسی نوبت بگیرم و اقدام کنم یا با توجه به اینکه در نهایت، دندان ها تا حدودی دوباره به حالت قبل برمیگردن، دنبال ارتودنسی نباشم

پاسخ دکتر :

سلام

دندان ها می توانند حرکت کنند، به همین دلیل است که دندانپزشکان و ارتودنتیست ها قادرند موقعیت دندان ها را اصلاح کنند. بنابراین پس از خاتمه درمان ارتودنسی بیماران باید تا مدت ها از ابزاری به نام ریتینر استفاده کنند. هدف از استفاده از ریتینر قبول کردن محل جدید دندان ها توسط بدن بیمار است. در غیر این صورت رباط های متصل به دندان، آنها را به محل قبلی خود می کشند.

بنابراین یکی از مهمترین علل برگشت درمان ارتودنسی عدم استفاده یا عدم رعایت دقیق دستورالعمل های مربوط به استفاده از ریتینر است. برای اطمینان خاطر و اطلاعات بیشتر عکس دندان های خود را برای راهنمایی به تلگرام ارسال کرده و مقاله ی برگشت ارتودنسی  نظریه دکتر داوودیان را در این زمینه مطالعه کنید.

با سپاس

دکتر مسعود داوودیان

متخصص ارتودنسی در تهران

پرسش خود را مطرح کنید

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.