سلام فک پایینی من از فک بالایی ام عقب تر است (یعنی دندان هایم درست روی هم قرار نمی گیرد) بعد از این که من و خانواده ام متوجه این مشکل شدیم و اقدام به درمان کردیم ابتدا یک پلاک متحرک به من دادند که باید تمام مدت در دهانم بود و فقط مدت کوتاهی در زمان مسواک زدن آن را در می آوردم بعد پلاک پیشرفته تری به من دادند که دو برامدگی در پایین و دو برآمدگی دیگر در بالا داشت که خود من باید با در گیر کردن این برآمدگی ها فکم را در وضعیت لازم نگه می داشتم که به دلیل استفاده نکردن و نذاشتن پلاک دکتر معالج من از درمانم دست کشید سپس خانواده ام مرا به مطب دکتر دیگری بردند که دکتر گفت وقت خیلی زیادی برای درمان فکم ندارم پس از آن یک سیم ثابت برای صافی دندان ها به من دادند که حدود یک سالی در دهانم بود و هر ماه جهت تعویض کش مخصوص به مطب می رفتم و با آن ها مشکلی نداشتم اما چند روز پیش که به مطب رفتم دستگاهی شبیه آنتن رادیو که به آن اس یو اس گفته می شد برای درمان فکم به دو براکت های پایین و بالای دندان هام بستند و گفتند که دیگر تا پایان مدت درمانت که هشت ماه است نباید غذاهای سفت بخورم وگرنه امکان شکستن براکت ها زیاد است و بابت ترمیم هر براکت باید مبلغ بالایی بپردازم از آن روز بود که خودن غذاهای نرمی مثل کله گنجشکی هم برایم بسیار سخت و دشوار شده است لطفا بگویید آیا راه دیگری برای ترمیم فک وجود دارد که در موقع غذا خوردن بتوان کاملا راحت یا کمی راحت تر بود ؟ یا حداقل همان پلاک های متحرک قبلی ؟ یا اگر نه راهی را به من نشان دهید تا راحت تر بتوانم با این دستگاه جدید کنار بیایم؟ لطفا اگر راهنمایی دیگر وجود دارد که من از آن سوال نکردم آن را هم ذکر کنید؟با تشکر.
بیمار

سوال : سلام فک پایینی من از فک بالایی ام عقب تر است (یعنی دندان هایم درست روی هم قرار نمی گیرد) بعد از این که من و خانواده ام متوجه این مشکل شدیم و اقدام به درمان کردیم ابتدا یک پلاک متحرک به من دادند که باید تمام مدت در دهانم بود و فقط مدت کوتاهی در زمان مسواک زدن آن را در می آوردم بعد پلاک پیشرفته تری به من دادند که دو برامدگی در پایین و دو برآمدگی دیگر در بالا داشت که خود من باید با در گیر کردن این برآمدگی ها فکم را در وضعیت لازم نگه می داشتم که به دلیل استفاده نکردن و نذاشتن پلاک دکتر معالج من از درمانم دست کشید سپس خانواده ام مرا به مطب دکتر دیگری بردند که دکتر گفت وقت خیلی زیادی برای درمان فکم ندارم پس از آن یک سیم ثابت برای صافی دندان ها به من دادند که حدود یک سالی در دهانم بود و هر ماه جهت تعویض کش مخصوص به مطب می رفتم و با آن ها مشکلی نداشتم اما چند روز پیش که به مطب رفتم دستگاهی شبیه آنتن رادیو که به آن اس یو اس گفته می شد برای درمان فکم به دو براکت های پایین و بالای دندان هام بستند و گفتند که دیگر تا پایان مدت درمانت که هشت ماه است نباید غذاهای سفت بخورم وگرنه امکان شکستن براکت ها زیاد است و بابت ترمیم هر براکت باید مبلغ بالایی بپردازم از آن روز بود که خودن غذاهای نرمی مثل کله گنجشکی هم برایم بسیار سخت و دشوار شده است لطفا بگویید آیا راه دیگری برای ترمیم فک وجود دارد که در موقع غذا خوردن بتوان کاملا راحت یا کمی راحت تر بود ؟ یا حداقل همان پلاک های متحرک قبلی ؟ یا اگر نه راهی را به من نشان دهید تا راحت تر بتوانم با این دستگاه جدید کنار بیایم؟ لطفا اگر راهنمایی دیگر وجود دارد که من از آن سوال نکردم آن را هم ذکر کنید؟با تشکر.

پاسخ دکتر :
سلام،
درمان عقب بودن فک پایین در سن رشد توسط دستگاه متحرکی با عنوان دستگاه فانکشنال درمان می گردد. چنانچه مقادیر کافی از رشد باقی نمانده باشد و یا سن بیمار از قله رشد فک گذشته باشد ممکن است متخصص ارتودنسی به دلیل شانس کمتر موفقیت دستگاه فانکشنال اقدام به استفاده از سیستم ارتودنسی ثابت با رویکرد ردیف نمودن دندانها همراه با کاهش تظاهر مشکل فکی نماید. برای کاهش تظاهر مشکل فکی در حضور دستگاههای ثابت از الاستیک های بین فکی و یا دستگاههای فانکشنال ثابت (نظیر فورسوس) کمک گرفته می شود. در خصوص امکان حذف این دستگاه در صورت آزار شما می توانید موضوع را با ارتودنتیست خود مطرح نمایید.
با سپاس،
دکتر مسعود داودیان،
متخصص ارتودنسی و درمان ناهنجاری های فک
پرسش خود را مطرح کنید

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.