سلام من دختری 23 ساله هستم که علاوه بر جلو بودن دو دندان نیش، مشکل عقب بودن فک پایین هم دارم که دکترم گفته در حدود3-4میلیمتره و میشه با ارتودنسی حلش کرد میخواستم بدونم چجوری؟و اینکه الان قبل از ارتودنسی ثابت برام پلاک متحرک گذاشته به همین علته؟سوال دیگو این بود که با گذاشتن این پلاک مشکل تلفظ کلمات رو دارم این مشکل حل میشه؟
رها شایسته

سوال : سلام من دختری 23 ساله هستم که علاوه بر جلو بودن دو دندان نیش، مشکل عقب بودن فک پایین هم دارم که دکترم گفته در حدود3-4میلیمتره و میشه با ارتودنسی حلش کرد میخواستم بدونم چجوری؟و اینکه الان قبل از ارتودنسی ثابت برام پلاک متحرک گذاشته به همین علته؟سوال دیگو این بود که با گذاشتن این پلاک مشکل تلفظ کلمات رو دارم این مشکل حل میشه؟

پاسخ دکتر :
سلام،
معمولا” در سن شما (که رشد صورت خاتمه یافته است) برای مشکل عقب بودن فک پایین امکان اصلاح رشد فک وجود ندارد. بنابر بر شدت ناهنجاری فک و ویژگیهای اختصاصی دندانی فکی شما درمان می نواند ارتودنسی تنها و یا درمان اشتراکی ارتدونسی و جراحی فک باشد. عجیب می دانم که شما پلاک متحرک را به چه هدف پیش از درمان ارتودنسی و در این سن استفاده می کنید. در خصوص تاثیر پلاک متحرک بر تکلم اضافه می کنم که غالبا طی دو سه هفته اول مقداری بر صحبت کردن اثر می گذارد ولی رفته رفته با عادت کردن لب و زبان به حضور دستگاه، مشکل حرف زدن کاهش می یابد.
با سپاس،
دکتر مسعود داودیان،
متخصص ارتودنسی و درمان ناهنجاری های فک
پرسش خود را مطرح کنید

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.