سلام. من OPG دندون هام رو واستون فرستادم، امیدوارم واضح باشه. سال ۸۳ بود که متوجه شدم دو چیز در سقف دهانم برآمده و چون برادر بزرګم قبل از من سابقه دندون های اینچنینی رو داشت، من هم به پزشک مراجعه کردم و پزشک بعد از دیدن OPG دندون هام،تشخیص داد که ۲ دندون در سقف دهانم وجود دارد و من صبر کردم تا دندون ها رشد کنند و پس از مدتی طولانی که دندون ها رشد کردند به پزشک مراجعه کردم و پزشک دندون ها رو واسم کشید حتی یکی از دندون ها خیلی رشد کرده بود که پزشک ګفت:اکر دیرتر مراجعه میکردم ممکن بود به داخل بینی ام برود و وقتی آن دندون رو دیدم دقیقا به اندازه انګشت اشاره من بود. سال ۸۵ متوجه شدم در قسمت پایین دهانم یعنی پشت دندون های پایینی ام یه چیزی برآمده، به پزشک مراجعه کردم و پزشک بعد از دیدن OPG دندون هام، ګفت: ۴ دندون در قسمت پایینی دهانم وجود دارد ۲ دندون سمت چپ و ۲ دندون سمت راست، و من صبر کردم تا دندون ها مثل دندون ای قبلی رشد کنند،و تا سال ۸۹ رشد خیلی کمی داشتند. از سال ۸۹ تا ۹۲ رشد دندون ها متوقف شد. ۲ سال پیش دندون های عقل من دراومدن و بعد مدتی که ګذشت متوجه شدم که نصفی از دندون های عقلم زیر لثه مونده.و همچنین ۲ تا از دندون های پایینی ام که دندون های نهفته دقیقا زیر اونها قرار دارن مقداری کج شده و من نمیدونم که دندون های نهفته باعث شده این مشکلات واسه دندون هام به وجود بیاد یا نه؟ لطفا منو راهنمایی کنید.
فرهاد معماری

سوال : سلام. من OPG دندون هام رو واستون فرستادم، امیدوارم واضح باشه. سال ۸۳ بود که متوجه شدم دو چیز در سقف دهانم برآمده و چون برادر بزرګم قبل از من سابقه دندون های اینچنینی رو داشت، من هم به پزشک مراجعه کردم و پزشک بعد از دیدن OPG دندون هام،تشخیص داد که ۲ دندون در سقف دهانم وجود دارد و من صبر کردم تا دندون ها رشد کنند و پس از مدتی طولانی که دندون ها رشد کردند به پزشک مراجعه کردم و پزشک دندون ها رو واسم کشید حتی یکی از دندون ها خیلی رشد کرده بود که پزشک ګفت:اکر دیرتر مراجعه میکردم ممکن بود به داخل بینی ام برود و وقتی آن دندون رو دیدم دقیقا به اندازه انګشت اشاره من بود. سال ۸۵ متوجه شدم در قسمت پایین دهانم یعنی پشت دندون های پایینی ام یه چیزی برآمده، به پزشک مراجعه کردم و پزشک بعد از دیدن OPG دندون هام، ګفت: ۴ دندون در قسمت پایینی دهانم وجود دارد ۲ دندون سمت چپ و ۲ دندون سمت راست، و من صبر کردم تا دندون ها مثل دندون ای قبلی رشد کنند،و تا سال ۸۹ رشد خیلی کمی داشتند. از سال ۸۹ تا ۹۲ رشد دندون ها متوقف شد. ۲ سال پیش دندون های عقل من دراومدن و بعد مدتی که ګذشت متوجه شدم که نصفی از دندون های عقلم زیر لثه مونده.و همچنین ۲ تا از دندون های پایینی ام که دندون های نهفته دقیقا زیر اونها قرار دارن مقداری کج شده و من نمیدونم که دندون های نهفته باعث شده این مشکلات واسه دندون هام به وجود بیاد یا نه؟ لطفا منو راهنمایی کنید.

پاسخ دکتر :
سلام،
دندانهای پرمولر (آسیای کوچک) فک پایین شما دچار تاخیر رویش هستند. اولین اقدام در مراجعه به ارتودنتیست باید در راستای هدایت رویش آنها با نیروی ارتودنسی باشد. بدیهی است در صورت عدم امکان هدایت این دندانها به داخل قوس فکی باید کشیده شوند. کج شدن دندانهای شما نبز می تواند با نهفتگی دندانهای پرمولر مرتبط باشد.
با سپاس،
دکتر مسعود داودیان،
متخصص ارتودنسی و درمان ناهنجاری های فک
پرسش خود را مطرح کنید

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.