ارتودنسی نامرئی

ارتودنسی-ارتودنسی نامرئی

ارتودنسی نامرئی یکی از انواع پرطرفدار درمان های دندانپزشکی به منظور بهبود وضعیت دندان ها، برطرف نمودن ناهنجاری های استخوان فک و ایجاد نظم و انضباط در ساختار دندان های قدامی و خلفی است. ارتودنسی نامرئی، شفاف و یا اینویزیلاین به دلیل عدم روئیت دستگاه ها و تجهیزات مورد استفاده در این روش درمانی از محبوبیت بسیار زیادی برخوردار بوده و در بسیاری از موارد جایگزین روش های قدیمی شده است.

ارتودنسی نامرئی چیست؟

ارتودنسی شفاف یکی از انواع درمان های مدرن، نوبنیاد و در حال پیشرفت در راستای کاهش و مرتفع نمودن ناهنجاری ها و بدشکلی های استخوان فک و دندان است. در این روش درمانی تمامی دستگاه ها و تجهیزات از جمله براکت ها به شکل شفاف تهیه شده و در سطح دندان ها قرار خواهد گرفت. به منظور آشنایی بیشتر و بهتر با این روش درمانی با ما همراه باشید.

نحوه درمان توسط ارتودنسی نامرئی  :

در ارتودنسی نامرئی پلاک های مورد استفاده در سطح دندان از تلق و یا نوعی پلاستیک مرغوب تهیه شده و به مدت دو هفته به شکل تمام وقت به جز در موارد خوردن، آشامیدن و رسیدگی به بهداشت دهان و دندان مورد استفاده قرار خواهد گرفت. پلاک را در دهان دارد. یکی از مزیت های این روش درمانی قابلیت جا به جایی و خارج سازی براکت ها از دندان بوده و نیاز به تعویض در بازه های زمانی مشخصی خواهد داشت. تشخیص زودهنگام این نوع از درمان ارتودنسی بسته به تشخیص متخصص ارتودنتیست در متقاضیان انجام شده و بسته به وضعیت بیمار از طول دوره متفاوتی برخوردار خواهد بود. این روش درمانی به دلیل غیر قابل روئیت بودن دستگاه ها و هزینه های مقرون به صرف در جمعیت متقاضیان به ویژه نوجوانان طرفداران بسیار زیادی داشته و نسبت به سایر درمان ها از طول دوره درمان کوتاه تری نیز برخوردار می باشد.

ارتودنسی نامرئی

انواع ارتودنسی نامرئی

امروزه ارتودنسی دندان ها بسته به شرایط آناتومیک بیمار، میزان پیشرفت انحراف و ناهنجاری دندان و مدت زمان دوره درمان به اشکال مختلفی انجام خواهد شد. انواع مختلف ارتودنسی نامرئی به شرح زیر است:

ارتودنسی نامرئی به روش لینگوال

این روش از ارتودنسی دندان به سبک شفاف و یا نامرئی، به دلیل قرار داشتن براکت ها در سطح پشتی دندان ها با عنوان ارتودنسی لینگوال در جمعیت بیماران شهرت داشته و متاسفانه به دلیل اعمال فشار و نیروی خارجی در سطح داخلی دهان، احتیاج به صبر و حوصله فراوانی خواهد داشت. استفاده از این سبک ارتودنسی در روزهای اول درمان نسبتا آزاردهنده بوده و منجر به بروز مشکلات تلفظی در افراد خواهد شد.

ارتودنسی نامرئی با پلاک متحرک شفاف

استفاده از این روش درمانی به شدت وابسته به شرایط بیمار بوده و در صورت وجود ناهنجاری های شدید، ابل استفاده نخواهد بود. این سبک از روش درمان با ارتودنسی نامرئی، احتیاج به تعویض دو هفته یکبار داشته و نیازمند پیگیری های مداوم بیمار به منظور کسب رضایت و نتایج مطلوب است.

مرتب کردن دندان ها با ارتودنسی شفاف و نامرئی

ارتودنسی نامرئی با براکت سرامیکی

ارتودنسی سرامیکی شباهت زیادی به ارتودنسی با براکت های ثابت داشته و تنها تفاوت آن، استفاده از براکت هایی با رنگ دندان و عدم روئیت آن می باشد.  براکت های مورد استفاده در این روش از درمان ارتودنسی به دو شکل پلاستیکی و سرامیکی تهیه شده و بسته به انتخاب بیمار از یمت های متفاوتی برخوردار خواهد بود. براکت های سرامیکی مورد استفاده در این روش به دلیل طولانی شدن زمان تهیه در لابراتوارهای دندانسازی احتیاج به پرداخت هزینه های بیشتری داشته و از طول عمر بالاتری نیز برخوردار میباشند. 

ارتودنسی-براکت سرامیکی

مزایای ارتودنسی نامرئی یا شفاف چیست؟

غیر قابل روئیت بودن پلاک ها و نامرئی بودن براکت های سطح دندان

ایجاد اعتماد به نفس در بیماران

برخورداری از محدودیت کمتر و آزادی عمل بیشتر

قابلیت جا به جایی و خروج آسان پلاک و براکت ها از سطح دندان هنگام صرف غذا، خوابیدن و یا مسواک زدن

امکان استفاده آسان از تجهیزات نظافتی به منظور کاهش ریسک ابتلا به پوسیدگی و عفونت های دندانی

صرفه جویی در زمان و کاهش مراجعه به دندانپزشک

کوتاه بودن طول دوره درمان

معایب ارتودنسی دندان به روش نامرئی 

متاسفانه در کنار تمامی مزایا و ویژگی های مثبت ارتودنسی دندان به روش نامرئی، احتیاج به پرداخت هزینه های بسیار زیاد یکی از بزرگترین معایب این روش درمانی بوده و از مهمترین دغدغه های موجود در این حوزه به شمار می آید. به شکل کلی تمامی هزینه های درمانی در این روش بر عهده متقاضی بوده و تحت پوشش هیچ یک از بیمه های درمانی قرار نخواهد داشت. هزینه انجام این نوع از ارتودنسی دندان، به پارامترهای مختلفی مانند وضعیت فک، وضعیت دندان های بیمار، تعداد جلسات درمانی و نوع پلاک های مورد استفاده برای بیمار بستگی داشته و در رنج متفاوتی قرار خواهد داشت.

What are the most important benefits of lingual orthodontics

اهداف ارتودنسی دندان چیست؟

ایجاد نظم و هماهنگی در ساختار دندان ها

برطرف نمودن ناهنجاری های استخوان فک

 پیشگیری از ایجاد عفونت های پنهان دهان و دندان

 پیشگیری از بروز پوسیدگی و شکستگی های دندانی

مراحل انجام ارتودنسی شفاف چیست؟

مشاوره با دندانپزشک متخصص ارتودنسی

نخستین و ضروری ترین مرحله به منظور اقدام به ارتودنسی نامرئی، مراجعه به ارتودنتیست و کسب مشاوره به منظور آغاز مراحل درمان است. در این جلسه متقاضی توسط دندانپزشک معاینه شده و از روند درمان، طول دوره درمان، مزایا و معایب این روش و هزینه های مورد نیاز آن مطلع خواهد شد.

اعلام آمادگی بیمار و معاینه تخصصی

مرحله بعدی در درمان ارتودنسی نامرئی پس از اعلام آمادگی بیمار، انجام معاینات تخصصی و بررسی مدارک پزشکی بیمار از جمله سی تی اسکن یا مدل دیجیتالی دندان بیمار برای بررسی اکلوژن است.

برنامه ریزی و ترسیم الگوی درمان

 در این مرحله از درمان، الگوی کلی درمان مطابق با نتایج حاصل از بررسی های بالینی توسط متخصص برای بیمار ترسیم شده و تعداد جلسات و هزینه های درمانی نیز برای متاضیان مشخص خواهد شد.

توصیه های لازم جهت رعایت بهداشت دهان و دندان

یکی از مهمترین و اصلی ترین پارامترهای تاثیرگذار در میزان رضایت مندی و کسب نتایج مطلوب از روند درمان ارتودنسی نامرئی، رعایت نکات و اصول بهداشتی توسط بیمار است. این موضوع تاثیر بسیار زیادی در افزایش سرعت روند بهبودی درمان داشته و از بروز مشکلات ثانویه مانند پوسیدگی های خفیف تا شدید دندانی و عفونت های ایجاد شده در محیط دهان و دندان پیشگیری خواهد نمود. اطلاع رسانی به بیمار نسبت به قطعات و اصول بهداشتی دهان و دندان در طول دوره درمان از اهمیت بسیار زیادی برخوردار بوده و یکی از موضوعات بسیار مهم در جلسات نخست آغاز درمان به شمار می‌آید. تمامی روش های قابل اجرا در این زمینه توسط متخصص ارتودنسی است و به بیمار آموزش داده شده و پیشگیری موثر از بروز آلودگی ها و بیماری های ثانویه به عمل خواهد آمد.

 در این مرحله با توجه به  نتایج حاصل از معاینات عمومی و تخصصی دندانپزشک، یکی از انواع روشهای ارتودنسی نامرئی برای بیمار انتخاب شده و دستگاه های مورد نیاز این روش توسط متخصص ارتودنسی ایست برای بیمار نصب خواهد شد.

 چکاب منظم بیمار توسط ارتودنتیست

 یکی دیگر از مهمترین پارامترهای موثر در میزان رضایت بخشی درمان برای متقاضیان، مراجعه منظم و برنامه ریزی شده به منظور چکاب و بررسی تاثیر دستگاه ارتودنسی توسط دندانپزشک متخصص است. مراجعات منظم بیمار تاثیر بسیار زیادی در نتیجه بخش بودن این درمان داشته و یکی از مراحل بسیار مهم در طول درمان به شمار می آید.

  تثبیت درمان ارتودنسی

 به شکل کلی آخرین مرحله از درمان تمامی روش های ارتودنسی از جمله ارتودنسی نامرئی دندان، استفاده از دستگاه‌های نگهدارنده و یا اصطلاحاً رتینر است. نگهدارنده های مورد استفاده در این مرحله از درمان به منظور تثبیت وضعیت جدید شکل گیری دندان ها و پیشگیری از بازگشت مجدد آنها به موقعیت اولیه مورد استفاده قرار گرفته و یکی از مهم ترین مراحل تکمیل کننده درمان به شمار می‌آید. استفاده از دستگاه نگهدارنده و بسته به شرایط آناتومیک بیمار و میزان پیشرفت روند بهبودی درمان کاملاً متفاوت و در بازه ۶ ماه تا ۲۴ ماه متغیر خواهد بود.

 روش های جدید ارتودنسی نامرئی

 امروزه استفاده از الگوریتم های معین دندانی با استفاده از نرم‌افزارهای مخصوص در این حوزه، جایگزین روش های سنتی مانند قالب گیری دندان شده و توانسته ازدو بسیاری از مشکلات موجود در این زمینه را مرتفع نماید. استفاده از نرم‌افزارهای مدرن به منظور تعیین الگوریتم های دندانی، بهترین شکل الاینر ها را طراحی نموده و  نوع تخصصی آفت‌های از الاینرها را  در اختیار متقاضیان قرار خواهد داد.

ارتودنسی نامرئی

 طول دوره درمان ارتودنسی دندان به روش نامرئی

 همانطور که پیشتر نیز گفته شد تعیین طول دوره درمان در تمامی درمان ها و خدمات دندانپزشکی از جمله انواع مختلف ارتودنسی دندان مانند ارتودنسی نامرئی و عوامل مختلفی بستگی داشته و در بازه زمانی یک تا دو سال متفاوت خواهد بود. طول دوره این درمان در بزرگسالان معمولاً در فاصله زمانی ۱۲ ماه و در نوجوانان در فاصله زمانی هجدهم ماه تخمین زده شده است.  مدت زمان دوره درمان و میزان رضایتمندی بیمار از نتایج حاصل از درمان به نحوه همکاری بیمار با متخصص ارتودنسی بستگی داشته و مراجعات منظم و رعایت اصول و نکات بهداشتی یکی از مهمترین عوامل تاثیرگذار در این زمینه به شمار می آید. نتایج حاصل از نظرسنجی های انجام شده در خصوص میزان رضایتمندی بیماران پس از پایان دوره درمان به وسیله ارتودنسی نامرئی نشان داده است که مناسب ترین سن آغاز درمان برای دخترها ۳۸ تا ۱۰ سالگی و برای پسرها فاصله زمانی ۱۰ تا ۱۲ سالگی است.

باوجود افزایش میزان نتیجه‌بخش بودن نتایج حاصل از درمان متناسب با سن متقاضیان، محدودیت و یا من ای به منظور اقدام به این درمان برای بزرگسالان وجود نداشته و شرایط آناتومیک و وضعیت دندانهای بیمار و نظر نهایی متخصص ارتودنتیست، تمامی روش های ارتودنسی نامرئی برای بزرگسالان نیز قابل اجرا می باشد.

 اصول بهداشتی در طول درمان با ارتودنسی شفاف

 همانطور که پیشتر نیز ذکر گردید اطلاع و رعایت نکات و اصول بهداشتی اولیه و ثانویه در طول دوره درمان و پایان درمان از اهمیت بسیار زیادی برخوردار بوده و یکی از پارامترهای تاثیرگذار در افزایش میزان رضایتمندی بیماران به شمار می آید.

 اصول و نکات بهداشتی موجود در این زمینه عبارتند از:

 استفاده از مسواک های مخصوص ارتودنسی به منظور پاکسازی و خارج نمودن ذرات غذایی از لابلای براکت ها و بریس ها

 استفاده از نخ دندان های مخصوص ارتودنسی

 رعایت نکات نظافتی به منظور پیشگیری از تغییر شکل و آسیب پلاک ها و براکت های دندانی

 طناب از قراردادن براکت ها و پلاک های نامرئی در مکان های مرطوب، سرد و بسیار گرم

 شستشوی پلاک ها و براکت های دندانی با استفاده از مواد شوینده مخصوص

 ناهنجاری های کاندید درمان با ارتودنسی نامرئی

 فشردگی بیش از حد دندان ها و عدم ایجاد فاصله مناسب بین دندانی

  بیرون زدگی خفیف دندانهای جلو و یا اصطلاحاً اوربایت

جلو زدگی فک بالا و یا اصطلاحاً اورجت

 تورفتگی دندان های جلویی فک بالا و یا اصطلاحاً کراس بایت

 فواصل بیش از حد بین دندانی

 جابجایی ناصحیح و بیش از حد دندان ها

ارتودنسی نامرئی

کلام آخر

 ارتودنسی نامرئی یکی از روش های رایج و پرطرفدار  به منظور برطرف نمودن فشردگی بیش از حد دندان ها،  برطرف نمودن فواصل بین دندانی، پیشگیری از گوسفند رهش بیرون زدگی دندان ها و فک بالا و کاهش جابجایی ناصحیح دندان ها است. این روش درمانی بسته به وضعیت آناتومیک فک و دندان بیمار و بسیاری از عوامل دیگر توسط متخصص ارتودنسی پیست انجام شده و نامرئی بودن دستگاه های مورد استفاده، قابلیت جابجایی و خارج نمودن دستگاه ها از دهان و کوتاه بودن طول دوره درمان محبوبیت بسیار زیادی در جمعیت بیماران برخوردار می باشد.  این نوع از درمان ارتودنسی دندان در مراحل مختلف انجام شده و تناسب با وضعیت بیمار از طول دوره درمان متفاوت برخوردار می باشد. توصیه می‌شود به منظور کسب نتایج بهتر و افزایش میزان رضایت بخشی بیمار،  به متخصص مجرب مراجعه نموده و نسبت به تمامی چکاب های تعیین شده توسط دندانپزشک ‏و رعایت اصول بهداشتی پایبند باشید.

5/5 ( 3 نظر )
برچسب ها :
Call Now Button