ارتودنسی نامرئی

ارتودنسی-ارتودنسی نامرئی

ارتودنسی نامرئی به روش دکتر داوودیان

بر خلاف ارتودنسی ثابت به روش معمولی که در آن وسایل ارتودنسی به سطح خارجی دندانها متصل می شود، در ارتودنسی “لینگوال” یا “زبانی” وسایل به سطح داخلی و پشت دندانها (سمت زبانی) متصل شده و کاملا پنهان و غیر قابل رویت می باشد.

نحوه درمان توسط ارتودنسی نامرئی :

در ارتودنسی نامرئی هر پلاکی که توسط لابراتوار تهیه می شود به مدت دو هفته استفاده می شود و بیمار در تمامی زمان ها به جز زمان خوردن، آشامیدن و بهداشت دهان و دندان پلاک را در دهان دارد. با تشخیص متخصص ارتودنسی در بازه های زمانی مناسب پلاک‌ها عوض می‌شود و دندان‌ها در طی مراحل انجام ارتودنسی حرکت می‌کند و در نهایت مرتب شده و در جای مناسب خود قرار می گیرند. بیمار در بازه های زمانی که توسط متخصص ارتودنسی مشخص می شود به مطب مراجعه و روند درمان خود را پیگیری می نماید. در طول درمان بر اساس شدت مشکل پلاک های بیمار تعویض و پلاک جدید جایگزین پلاک قدیمی می شود.

ارتودنسی-ارتودنسی لینگوال

از ارتودنسی نامرئی برای چه ناهنجاری هایی استفاده می شود؟

ارتودنسی نامرئی را می توان برای مشکلات و ناهنجاری های زیر مورد استفاده قرار داد:

-فشردگی دندان و شلوغی دهان

-فاصله بین دندانی

-جا به جایی دندان ها و بازگشت ارتودنسی در حالت جزئی

-اوربایت، اورجت و کراس بایت

  • اوربایت: بیرون زدگی دندان های جلویی
  • اورجت: جلوزدگی فک بالا نسبت به فک پایین
  • کراس بایت: داخل تر بودن دندان های جلوی فک بالا یا دندان های عقب فک بالا نسبت به فک پایین

 

انواع ارتودنسی نامرئی:

استفاده از ارتودنسی نامرئی امروزه مورد استقبال مراجعه کنندگان زیادی برای انجام ارتودنسی دندان قرار گرفته است. دلیل استفاده از ارتودنسی نامرئی به جای براکت هاس فلزی در ارتودنسی ثابت، ظاهر مناسب آن می باشد که در واقع هیچ گونه تغییری در چهره افراد ایجاد نخواهد کرد.

ارتودنسی نامرئی دارای انواع مختلفی می باشد که در ادامه به آنها می پردازیم:

ارتودنسی-ارتودنسی نامرئی

ارتودنسی نامرئی لینگوال:

نوعی از ارتودنسی نامرئی به نام لینگوال شناخته می شود که در این حالت، براکت ها در قسمت درونی دندان ها و به سمت زبان قرار دارند. استفاده از ارتودنسی لینگوال برای روزهای ابتدایی کمی اذیت کننده می باشد. زیرا جسمی خارجی در دهان جای می گیرد اما پس از گذشت چند روز به این حالت عادت می کنید و دیگر مشکلی با آن نخواهید داشت.

 

ارتودنسی نامرئی با پلاک متحرک شفاف:

برای استفاده از پلاک های شفاف، میزان ناهنجاری مورد توجه می باشد. زیرا  در صورتی که میزان ناهنجاری شدید باشد نمی توان از این مدل پلاک ها در ارتودنسی متحرک استفاده نمود. اما استفاده از این پلاک ها سبب می شود تا ظاهر دندان شما تغییری نکند و براکت های فلزی بر روی دندان ها قرار نمی گیرد.

پلاک های متحرک شفاف در ارتودنسی، دو هفته در میان توسط متخصص ارتودنسی تعویض می شوند تا متناسب با تغییرات جدید دندانی، پلاک جدید طراحی شود و مورد استفاده بیمار قرارا داده شود.

 

ارتودنسی نامرئی با براکت سرامیکی و همرنگ دندان:

نوعی از براکت های ارتودنسی وجود دارند که یا به صورت سرامیکی می باشند و یا به صورت پلاستیک همراه دندان تهیه می شوند.

استفاده از این روش برای انواع ناهنجاری ها قابل استفاده می باشد. زیرا به مانند ارتودنسی ثابت، براکت ها بر روی دندان نصب می شوند و تنها تفاوت آن با حالت معمولی، استفاده از براکت های زنگ دندان می باشد.

براکت های رنگ دندان مشکلی برای صحبت کردن نیز ایجاد نمی کنند.

 

مراحل ارتودنسی نامرئی

در ابتدا می بایست به یک متخصص ارتودنسی مراجعه کنید و توسط ایشان به بررسی وضعیت دندان ها پرداخته شود. پس از این جلسه می بایست جهت رادیوگرافی اقدام کرد تا به معاینه دقیق تر پرداخت.

پس از تصویر برداری و انتخاب روش ارتودنسی مدنظر، در صورتیکه از ارتودنسی نامرئی برای طول درمان استفاده شود، می بایست طرح و قالب توسز متخحصص ارتودنسی به آزمایشگاه و لابراتور فرستاده شود تا پلاک مخصوص ساخته شود.

پس از این مرحله به تست پلاک بر روی دندان پرداخته می شود.

در انتها نیاز به مراجعات منظم به پزشک می باشد تا تغییرات و موارد مورد نیاز را بر روی پلاک اعمال نمایند.

ارتودنسی-ارتودنسی نامرئی

طول دوره درمان در ارتودنسی نامرئی :

طول دوره درمان به وسیله ارتودنسی نامرئی به میزان ناهنجاری در فک و دندان وابسته است، دندان‌های بزرگسالان در مدت کمتر از یک سال منظم می‌شود. اما نوجوانان باید مدت طولانی‌تری، تقریبا هجده ماه، از ارتودنسی نامرئی استفاده کنند.

درمان در ارتودنسی نامرئی به میزان همکاری بیمار با متخصص ارتودنسی وابسته است و هرچه مدت زمان استفاده از دستگاه ارتودنسی نامرئی بیشتر باشد زودتر نتیجه مطلوب فراهم می شود.

ارتودنسی لینگوال یا زبانی حدود ۱۵ سال پیش برای اولین بار به علم ارتودنسی معرفی شد، در آن سال‌ها  متخصص ارتودنسی تصور
می کردند این روش به زودی ارتودنسی را دگرگون خواهد کرد و با پیشرفت روزافزون، جایگزین تمامی روش‌های روتین ارتودنسی ثابت می‌شود.
اصول کلی این روش مانند ارتودنسی ثابت معمولی است که در آن نیروی ارتودنسی از طریق براکت‌هایی که به سطح دندان چسبانده می‌شود، موجب حرکت آن به محل مناسب می‌شود. این تکنیک فوق العاده پیشرفته برای افراد بزرگسالی که تمایل به بهبود وضعیت دندانهای خود دارند اما نگران مشاهده شدن وسایل ارتودنسی هستند، راه حل مناسبی است.
این روش را نباید با درمانهای ارتودنسی ثابتی که از وسایل همرنگ دندان استفاده می نمایند و نامریی خوانده می شوند، اشتباه گرفت. در این روش به علت متصل شدن وسایل به سطوح داخلی دندان ها، وسایل ارتودنسی کاملا پنهان می باشد ولی یکی از مهمترین نگرانی ها امکان آسیب و آزار زبان و اشکال در صحبت کردن و غذا خوردن است.
ارتودنسی-ارتودنسی لینگوال
همانگونه که در درمان های ارتودنسی ثابت برای عادت کردن لب ها به وسایل ارتودنسی یک یا دو هفته زمان نیاز است، در روش ارتودنسی لینگوال نیز امکان ایجاد ناراحتی در چند هفته اولیه وجود دارد و پس از آن زبان فرد به وضعیت موجود عادت کرده و این مشکل نیز برطرف می گردد.
از دیگر مشكلات ارتودنسی لینگوال، هزینه چند برابر بیشتر این روش نسبت به روش‌های معمول، محدود بودن آن به درمان‌های نسبتا ساده ارتودنسی، طول مدت بیشتر درمان و پروسه های لابراتواری پیچیده می باشد.
متاسفانه در حال حاضر ارتودنسی لینگوال هنوز نمی‌تواند در اکثر درمان‌های ارتودنسی جایگزین قابل اعتمادی برای ارتودنسی ثابت باشد و تنها جهت رفع نامنظمی‌های بسیار ساده و مختصر دندان‌ها آن هم در افرادی که به دلیل شرایط کاری‌شان به هیچ وجه نمی‌توانند ظاهر وسایل ارتودنسی معمول را بپذیرند، توصیه می‌شود.
البته امید است که با پیشرفت بیشتر این تکنیک و رفع مشکلات موجود آن در سال‌های آینده، بتوان از آن برای رفع مشکلات ارتودنسی بیشتری بهره برد.

مزایای ارتودنسی نامرئی

از مزایای ارتودنسی نامرئی می توان به موارد زیر اشاره کرد:
-ظاهر مناسب در استفاده از روش ارتودنسی نامرئی از جمله مهم ترین فاکتورهایی است که افراد مراجعه کنتنده برای درمان خود از آن لذت می برند.
-شیوه ی استفاده از آن بسیار راحت می باشد. زیرا در صورتی که از پلاک های متحرک برای ارتودنسی دندان استفاده شود، مدت زمان استفاده از آن کوتاهتر می باشد و افراد می توانند در زمان غذا خوردن و مسواک زدن نی آن را از دهان خارج کنند و مجددا جایگذاری نمایند.
-میزان تحریک پذیری لثه، گونه و دندان ها کمتر می باشد.
– رعایت بهداشت در استفاده از ارتودنسی نامرئیس آسان تر می باشد.
-استفاده ی آسان در طی فعالیت های روزانه

بهداشت در طول درمان با استفاده از ارتودنسی نامرئی

موارد بهداشتی زیر را همواره برای درمان ارتودنسی دندان خود در نظر داشته باشید تا بهترین نتایج را دریافت نمایید و به پلاک و یا براکت ها آسیبی وارد نشود، دندان ها مورد عفونت و پوسیدگی قرار نگیرند.
1- استفاده از مسواک مخصوص ارتودنسی و مسواک های نرم
2- استفاده از نخ دندان مخصوص ارتودنسی
3- شستشوی قالب های ارتودنسی متحرک نامرئی
4- نظافت ظرف قالب ارتودنسی هخود را رعایت کنید.
5- از صابون های مخصوص ضد باکتری برای شستن قالب استفاده نمایید.
ارتودنسی-ارتودنسی نامرئی
5/5 ( 3 نظر )

ارسال پرسش ارتودنسی

2+4=