ارتودنسی نامرئی

ارتودنسی-ارتودنسی نامرئی

در ارتودنسی نامرئی، خبری از سیم‎کشی‎های فلزی نیست. برای درمان ناهنجاری‎های دندان از روش‎های مختلف ارتودنسی استفاده خواهد شد. از رایج‎ترین آنها می‎توان به براکت‎های فلزی اشاره کرد. اگر به دنبال شیوه‎ایی مقرون‎ به‌ صرفه هستید، به شما پیشنهاد می‎شود تا از این روش استفاده نمایید. شایع‎ترین مشکل ارتودنسی فلزی، تاثیری است که در چهره فرد می‎گذارد. از آنجا که پروسه درمان طولانی است، این امر برای بسیاری ناخوشایند است و به همین دلیل به دنبال راهی هستند تا در طی درمان نیز زیبایی ظاهری آنها حفظ شود. ارتودنسی نامرئی با همین هدف طراحی شده است.

ارتودنسی نامرئی به روش دکتر داوودیان

بر خلاف ارتودنسی ثابت به روش معمولی که در آن وسایل ارتودنسی به سطح خارجی دندانها متصل می شود، در ارتودنسی “لینگوال” یا “زبانی” وسایل به سطح داخلی و پشت دندانها (سمت زبانی) متصل شده و کاملا پنهان و غیر قابل رویت می باشد.
ارتودنسی نامرئی

نحوه درمان توسط ارتودنسی نامرئی :

در ارتودنسی نامرئی هر پلاکی که توسط لابراتوار تهیه می شود به مدت دو هفته استفاده می شود و بیمار در تمامی زمان ها به جز زمان خوردن، آشامیدن و بهداشت دهان و دندان پلاک را در دهان دارد. با تشخیص متخصص ارتودنسی در بازه های زمانی مناسب پلاک‌ها عوض می‌شود و دندان‌ها در طی مراحل انجام ارتودنسی حرکت می‌کند و در نهایت مرتب شده و در جای مناسب خود قرار می گیرند. بیمار در بازه های زمانی که توسط متخصص ارتودنسی مشخص می شود به مطب مراجعه و روند درمان خود را پیگیری می نماید. در طول درمان بر اساس شدت مشکل پلاک های بیمار تعویض و پلاک جدید جایگزین پلاک قدیمی می شود.

از ارتودنسی نامرئی برای چه ناهنجاری هایی استفاده می شود؟

ارتودنسی نامرئی را می توان برای مشکلات و ناهنجاری های زیر مورد استفاده قرار داد:

-فشردگی دندان و شلوغی دهان

-فاصله بین دندانی

-جا به جایی دندان ها و بازگشت ارتودنسی در حالت جزئی

-اوربایت، اورجت و کراس بایت

  • اوربایت: بیرون زدگی دندان های جلویی
  • اورجت: جلوزدگی فک بالا نسبت به فک پایین
  • کراس بایت: داخل تر بودن دندان های جلوی فک بالا یا دندان های عقب فک بالا نسبت به فک پایین

ارتودنسی نامرئی

انواع ارتودنسی نامرئی:

استفاده از ارتودنسی نامرئی امروزه مورد استقبال مراجعه کنندگان زیادی برای انجام ارتودنسی دندان قرار گرفته است. دلیل استفاده از ارتودنسی نامرئی به جای براکت هاس فلزی در ارتودنسی ثابت، ظاهر مناسب آن می باشد که در واقع هیچ گونه تغییری در چهره افراد ایجاد نخواهد کرد.

ارتودنسی نامرئی دارای انواع مختلفی می باشد که در ادامه به آنها می پردازیم:

ارتودنسی نامرئی لینگوال:

نوعی از ارتودنسی نامرئی به نام لینگوال شناخته می شود که در این حالت، براکت ها در قسمت درونی دندان ها و به سمت زبان قرار دارند. استفاده از ارتودنسی لینگوال برای روزهای ابتدایی کمی اذیت کننده می باشد. زیرا جسمی خارجی در دهان جای می گیرد اما پس از گذشت چند روز به این حالت عادت می کنید و دیگر مشکلی با آن نخواهید داشت.

ارتودنسی نامرئی با پلاک متحرک شفاف:

برای استفاده از پلاک های شفاف، میزان ناهنجاری مورد توجه می باشد. زیرا  در صورتی که میزان ناهنجاری شدید باشد نمی توان از این مدل پلاک ها در ارتودنسی متحرک استفاده نمود. اما استفاده از این پلاک ها سبب می شود تا ظاهر دندان شما تغییری نکند و براکت های فلزی بر روی دندان ها قرار نمی گیرد.

پلاک های متحرک شفاف در ارتودنسی، دو هفته در میان توسط متخصص ارتودنسی تعویض می شوند تا متناسب با تغییرات جدید دندانی، پلاک جدید طراحی شود و مورد استفاده بیمار قرارا داده شود.

ارتودنسی نامرئی با براکت سرامیکی و همرنگ دندان:

نوعی از براکت های ارتودنسی وجود دارند که یا به صورت سرامیکی می باشند و یا به صورت پلاستیک همراه دندان تهیه می شوند.

استفاده از این روش برای انواع ناهنجاری ها قابل استفاده می باشد. زیرا به مانند ارتودنسی ثابت، براکت ها بر روی دندان نصب می شوند و تنها تفاوت آن با حالت معمولی، استفاده از براکت های زنگ دندان می باشد. براکت های رنگ دندان مشکلی برای صحبت کردن نیز ایجاد نمی کنند.

ارتودنسی نامرئی

مراحل ارتودنسی نامرئی

در ابتدا می بایست به یک متخصص ارتودنسی مراجعه کنید و توسط ایشان به بررسی وضعیت دندان ها پرداخته شود. پس از این جلسه می بایست جهت رادیوگرافی اقدام کرد تا به معاینه دقیق تر پرداخت.

پس از تصویر برداری و انتخاب روش ارتودنسی مدنظر، در صورتیکه از ارتودنسی نامرئی برای طول درمان استفاده شود، می بایست طرح و قالب توسز متخحصص ارتودنسی به آزمایشگاه و لابراتور فرستاده شود تا پلاک مخصوص ساخته شود.

پس از این مرحله به تست پلاک بر روی دندان پرداخته می شود.

در انتها نیاز به مراجعات منظم به پزشک می باشد تا تغییرات و موارد مورد نیاز را بر روی پلاک اعمال نمایند.

طول دوره درمان در ارتودنسی نامرئی :

طول دوره درمان به وسیله ارتودنسی نامرئی به میزان ناهنجاری در فک و دندان وابسته است، دندان‌های بزرگسالان در مدت کمتر از یک سال منظم می‌شود. اما نوجوانان باید مدت طولانی‌تری، تقریبا هجده ماه، از ارتودنسی نامرئی استفاده کنند.

درمان در ارتودنسی نامرئی به میزان همکاری بیمار با متخصص ارتودنسی وابسته است و هرچه مدت زمان استفاده از دستگاه ارتودنسی نامرئی بیشتر باشد زودتر نتیجه مطلوب فراهم می شود.

ارتودنسی لینگوال یا زبانی حدود ۱۵ سال پیش برای اولین بار به علم ارتودنسی معرفی شد، در آن سال‌ها  متخصص ارتودنسی تصور می کردند این روش به زودی ارتودنسی را دگرگون خواهد کرد و با پیشرفت روزافزون، جایگزین تمامی روش‌های روتین ارتودنسی ثابت می‌شود.
اصول کلی این روش مانند ارتودنسی ثابت معمولی است که در آن نیروی ارتودنسی از طریق براکت‌هایی که به سطح دندان چسبانده می‌شود، موجب حرکت آن به محل مناسب می‌شود. این تکنیک فوق العاده پیشرفته برای افراد بزرگسالی که تمایل به بهبود وضعیت دندانهای خود دارند اما نگران مشاهده شدن وسایل ارتودنسی هستند، راه حل مناسبی است.
این روش را نباید با درمانهای ارتودنسی ثابتی که از وسایل همرنگ دندان استفاده می نمایند و نامریی خوانده می شوند، اشتباه گرفت. در این روش به علت متصل شدن وسایل به سطوح داخلی دندان ها، وسایل ارتودنسی کاملا پنهان می باشد ولی یکی از مهمترین نگرانی ها امکان آسیب و آزار زبان و اشکال در صحبت کردن و غذا خوردن است.
ارتودنسی نامرئی
همانگونه که در درمان های ارتودنسی ثابت برای عادت کردن لب ها به وسایل ارتودنسی یک یا دو هفته زمان نیاز است، در روش ارتودنسی لینگوال نیز امکان ایجاد ناراحتی در چند هفته اولیه وجود دارد و پس از آن زبان فرد به وضعیت موجود عادت کرده و این مشکل نیز برطرف می گردد.
از دیگر مشكلات ارتودنسی لینگوال، هزینه چند برابر بیشتر این روش نسبت به روش‌های معمول، محدود بودن آن به درمان‌های نسبتا ساده ارتودنسی، طول مدت بیشتر درمان و پروسه های لابراتواری پیچیده می باشد.
متاسفانه در حال حاضر ارتودنسی لینگوال هنوز نمی‌تواند در اکثر درمان‌های ارتودنسی جایگزین قابل اعتمادی برای ارتودنسی ثابت باشد و تنها جهت رفع نامنظمی‌های بسیار ساده و مختصر دندان‌ها آن هم در افرادی که به دلیل شرایط کاری‌شان به هیچ وجه نمی‌توانند ظاهر وسایل ارتودنسی معمول را بپذیرند، توصیه می‌شود.
البته امید است که با پیشرفت بیشتر این تکنیک و رفع مشکلات موجود آن در سال‌های آینده، بتوان از آن برای رفع مشکلات ارتودنسی بیشتری بهره برد.

مزایای ارتودنسی نامرئی

از مزایای ارتودنسی نامرئی می توان به موارد زیر اشاره کرد:
-ظاهر مناسب در استفاده از روش ارتودنسی نامرئی از جمله مهم ترین فاکتورهایی است که افراد مراجعه کنتنده برای درمان خود از آن لذت می برند.
-شیوه ی استفاده از آن بسیار راحت می باشد. زیرا در صورتی که از پلاک های متحرک برای ارتودنسی دندان استفاده شود، مدت زمان استفاده از آن کوتاهتر می باشد و افراد می توانند در زمان غذا خوردن و مسواک زدن نی آن را از دهان خارج کنند و مجددا جایگذاری نمایند.
-میزان تحریک پذیری لثه، گونه و دندان ها کمتر می باشد.
– رعایت بهداشت در استفاده از ارتودنسی نامرئی آسان تر می باشد.
-استفاده ی آسان در طی فعالیت های روزانه
ارتودنسی نامرئی

بهداشت در طول درمان با استفاده از ارتودنسی نامرئی

موارد بهداشتی زیر را همواره برای درمان ارتودنسی دندان خود در نظر داشته باشید تا بهترین نتایج را دریافت نمایید و به پلاک و یا براکت ها آسیبی وارد نشود، دندان ها مورد عفونت و پوسیدگی قرار نگیرند.
1- استفاده از مسواک مخصوص ارتودنسی و مسواک های نرم
2- استفاده از نخ دندان مخصوص ارتودنسی
3- شستشوی قالب های ارتودنسی متحرک نامرئی
4- نظافت ظرف قالب ارتودنسی هخود را رعایت کنید.
5- از صابون های مخصوص ضد باکتری برای شستن قالب استفاده نمایید.

انواع ارتودنسی شفاف

از انواع ارتودنسی شفاف می‎توان به بریس‎های درونی، الاینرهای شفاف و براکت‎های سرامیکی اشاره کرد.

1- ارتودنسی شفاف با براکت های سرامیکی

براکت‎های سرامیکی از نظر عملکرد با نوع فلزی آن بسیار شبیه هستند. در این روش از براکت‎های سرامیکی که هم رنگ دندان هستند، استفاده می‎شود. به همین دلیل از نظر ظاهری دید کمتری خواهند داشت. این نوع از بریس‎ها از مواد کامپوزیتی ( ترکیبی) ساخته می‎شوند. از نظر استحکام نسبت به انواع فلزی ضعیف‎تر هستند. اما از نظر سایز می‎توان گفت نسبت به آنها بزرگتر هستند. براکت‎ها از طریق سیم‎های نامریی به یکدیگر متصل می‎شوند.
یکی از مهمترین اشکالات این روش درمانی، لک شدن براکت و سیم‎ها است. برای حل این مشکل لازم است آنها را هر چند وقت یکبار عوض کنید. محدودیت‎هایی که در این روش وجود دارد، مانند بریس‎های فلزی است. یعنی سیم‌کشی‌ها به صورت ثابت در دندان باقی‌خواهند ماند و هنگام غذا خوردن باید از آنها مراقبت نمایید. برای مثال نمی‎توانید به سراغ خوردن مواد غذایی سفت و سخت بروید . همچنین باید از خوردن موادغذایی چسبناک خودداری نمایید. طول درمان با این نوع از براکت‎ها بیشتر است و در عین حال هزینه بیشتری را بر متقاضی تحمیل خواهد کرد.

ارتودنسی نامرئی

2- ارتودنسی نامرئی با الاینرها

در ارتودنسی شفاف با الاینر، از بریس‎های پلاستیکی استفاده خواهد شد. این شیوه درمان ارتودنسی از سال 1997 ابداع و به متقاضیان ارائه شد. از این فناوری با عنوان الاینرهای شفاف و یا نامرئی ( invisalign ) یاد می‎شود.
ممکن است این نوع روش درمان را با نام ارتودنسی ژله‎ایی نیز بشنوید. این الاینرهای به طور کامل در اطراف دندان‎ها قرار خواهند گرفت. به همین دلیل خبری از سیم‌های فلزی نخواهد بود. در این روش بریس‎ها شفاف بوده و همچنین قابلیت جابه‌جای نیز دارند. برای این منظور از روش‎های تصویر برداری 3 بعدی استفاده خواهد شد تا الاینرهای سفارشی برای مرتب کردن دندان‎ها ساخته شود.آنها برای مدت زمان معینی بر روی دندان‎ها قرار خواهند گرفت.
پس از اینکه دندان‎ها در جهت تعیین شده، حرکت کردند، از الاینرهای بعدی استفاده خواهد شد. برای این منظور لازم است تا بیمار در تاریخ‎های تعیین شده به متخصص مراجعه نماید. در این روش درمانی، همکاری شما با متخصص از اهمیت خاصی برخوردار است. در واقع اگر به توصیه‎های پزشکی به درستی عمل نکنید، در نهایت نتیجه مطلوبی از درمان نخواهید گرفت. ارتودنسی شیشه‎ایی بیشتر برای افرادی مناسب است که ناهنجاری‎های شدیدی در دندان ندارند.

مزایای ارتودنسی شیشه ایی

ارتودنسی ژل‎هایی متحرک بوده و می‎توان هنگام غذا خوردن آنها را از دندان جدا کرد. به این ترتیب بهداشت دهان و دندان به خوبی رعایت خواهد شد. فرد می‎تواند دندان را خلال کرده، مسواک بزند و سپس از الاینر استفاده نماید. به همین دلیل این افراد با کمترین میزان پوسیدگی در دندان مواجه خواهد شد. این در حالی است در ارتودنسی فلزی به علت گیر کردن ذرات غذا در بین سیم و براکت‌ها احتمال پوسیدگی دندان و بوی بدن دهان وجود دارد.

مزایای ارتودنسی ژله ایی

از جمله مزایای ارتودنسی شفاف ژله‎ایی می‎توان به این موارد اشاره کرد

1- سهولت در استفاده :

در این روش به دلیل عدم وجود سیم و براکت، نگرانی کمتری وجود دارد. از نظر ظاهری ارتودنسی ژله‎ایی شبیه گاردهای دندانی هستند که ظرافت بیشتری دارند.

2- حفظ زیبایی چهره:

از آنجا که این بریس‎ها نامریی هستند، وجودشان به راحتی قابل تشخیص نیست. به همین دلیل هنگام صحبت کردن اثری از آنها دیده نخواهد شد. این امر حضور در جمع را برای فرد راحتتر خواهد کرد.

3- قابلیت حرکت:

ارتودنسی ژله‎ایی قابلیت حرکت داشته، به همین در مواقع ضروری به راحتی از دندان جدا خواهد شد. این امر غذا خوردن را برای متقاضی راحتر خواهد کرد.

ارتودنسی نامرئی

معایب ارتودنسی شفاف اینویزیلاین

یکی از مهمترین معایب ارتودنسی شفاف الاینر، هزینه آن است. این روش درمانی گرانتر از سایر روش‎ها است.
برای حفظ بهداشت این نوع از ارتودنسی باید کاملا به توصیه‎های پزشک توجه نمود. کوتاهی در این امر مدت درمان را طولانی تر کرده و احتمالا نتیجه مطلوبی در پی نخواهد داشت.
آنها نسبت به لک شدن کمترین میزان مقاومت را دارند، بنابراین تا زمانی که از آنها استفاده می‎کنید به سراغ خوردن مواد غذایی نروید.

ارتودنسی نامرئی با بریس های درونی

در این نوع از ارتودنسی نامرئی، براکت‎ها در سطح پشتی دندان‎ها مورد استفاده قرار می‎گیرند، بنابراین هیچ دیدی نخواهند داشت. از مهمترین اشکالات این شیوه درمانی، محدودیتی است که در حرکت زبان بوجود می‎آید، به همین دلیل استفاده آن ازسوی متخصصین پیشنهاد نمی‎شود.

5/5 ( 3 نظر )
برچسب ها :

ارسال پرسش ارتودنسی

8+4=