ارتودنسی نامرئی چیست دکتر داوودیان

به لطف تکنولوژی‌های جدید، این روزها شاهد شکل‌گیری انقلاب بزرگی در ارتودنسی دندان هستیم، یکی از تکنولوژی‌هایی که چند سالی است تمایل به درمان ارتودنسی را افزایش داده و نتایج خوبی نیز به دنبال داشته، تکنولوژی ارتودنسی نامرئی که به عنوان ارتودنسی شفاف هم گفته می‌شود با کمک کلییر الاینرها (clear aligner) یا پلاک‌های شفاف مانند اینویزیلاین است، در این مقاله به طور کامل با این روش و تمام آنچه که باید درباره آن بدانید آشنا خواهید شد.


فهرست

ارتودنسی نامرئی چیست و انواع مدل های آن چگونه انجام می‌شود؟

ارتودنسی نامرئی یکی از پر طرفدارترین روش های درمان نامرتبی دندان است که این روز ها به شدت در میان افراد و متخصصان محبوب شده است، قایل ذکر است که این نوع روش درمانی بیشتر مورد استقبال افراد بزرگسال قرار می‌گیرد تا کودکان، افرادی که بیشتر در جامعه حضور دارند و به دنبال زیبایی های فردی هستند و روی این چنین مسائلی حساسیت دارند به دلایلی همچون؛

 • نمایان نبودن پلاک های به کار رفته در ارتودنسی
 • قابلیت استفاده از الاینرهای شفاف یا بدون سیم که به عنوان ارتودنسی متحرک نیز شناخته می‌شود.
 • امکان استفاده از براکت های سرامیکی که به صورت ارتودنسی ثابت است و نمی‌توان آن را دراورد.
 • و …

بیشتر علاقه به استفاده و عمل زیبا سازی دندان این مدلی را دارند، ما در ارتودنسی از تجهیزات و ابزارهای مختلفی برای منظم کردن دندان‌ها و تراز کردن فک‌ها استفاده می‌کنیم، این دستگاه‌ها بر اساس نوع اتصال و قابلیت جابجا شدن هستند.

عکس ارتودنسی نامرئی

ارتودنسی نامرئی چیست و چند نوع دارد

انواع ارتودنسی نامرئی

به صورت کلی چند نوع مختلف تقسیم بندی می‌شوند که در ادامه به توضیح و بررسی آن‌ها خواهیم پرداخت.

ارتودنسی نامرئی ثابت

در این روش تمامی دستگاه ها و پلاکت های روی دندان ثابت هستند و از جای خود تکان نمی‌خورند این نوع خود به 2 دسته تقسیم بندی می‌شود

 1. ارتودنسی نامرئی لینگوال یا Lingual Braces
  در این روش دستگاه های پشت دندان های فک بالا و پایین قرار می‌گیرند و از نظر دیدار ظاهری چیزی مشخص نمی‌شود، در اکثر اوقات متخصص ارتودنسی این روش را به مراجعه کنندگان به دلیل اذیت کردن دندان توسط سیم های پشت سطح دادن پیشنهاد نمی‌کند، همچنین احتمال شکسته شدن آن نیز بالاست، قابل ذکر است که به این مدل ارتودنسی مخفی نیز گفته می‌شود.
 2.  ارتودنسی نامرئی با براکت سیمی یا Clear Braces
  در این روش ارتودنسی نامرئی از براکت های سرامیکی یا همان همرنگ دندان مانند روش قبلی استفاده می‌شود تفاوت عمده این مدل با مدل قبلی در آن است که از براکت های همرنگ دندان به جای براکت های فلزی استفاده می‌شود.

ارتودنسی نامرئی متحرک

در این روش ابتدا از دهان و فرم دندان های فرد قالب برداری می‌کنند، سپس مطابق با آن قالبی تولید می‌شود که به راحتی در دهان فرد جای می‌گیرد، با انجام اینکار فرد به راحتی در طول شبانه روز می‌تواند اقدام به برداشتن یا قرار دادن قالب بر روی دندان های انجام دهد ولی قابل ذکر است که به هیچ عنوان نباید قالب را بیشتر از 4 ساعت در طول شبانه از روی دندان های فرد جدا شود.

مزیت های ارتودنسی متحرک

به دلیل انعطاف پذیر بودن دارای برخی مزیت ها نسبت به سایر مدل ها است که به معرفی آن‌ها می‌پردازیم

 • امکان جدا کردن در هنگام غذا خوردن
 • تمیز کردن راحت دندان به طور کامل، زمانی که قالب را از دهان خود خارج کنید قادر خواهید بود به راحتی مسواک بزنید.
 • شفاف بودن الاینر های آن
 • ویزیت دکتر و بررسی آن در کمترین زمان ممکن
 • هیچ آسیبی به دندان وارد نمی‌کند (سایش ندارد)

ارتودنسی نامرئی بدون سیم

یک نوع سیستم بروز و هوشمند به اسم الاینر تراپی (مرتب کردن دندان ها به روش هم ردیف کننده بدون سیم) است که با کمک تکنیک های پیشرفته درمان ارتودنسی می‌توان دندان های نامنظم را ترمیم کرد، در این روش با استفاده از فناوری CAD/CAM برای درمان هر بیمار، پلاک های شفاف مناسب همان بیمار که دقیقا متناسب با فرم دندان های آن سازگار است ساخته می‌شود، طراحی و ساخت کامپیوتری که صورت می‌گیرد طبق طرح درمانی ارتودنتیست است.

ارتودنسی بدون سیم

ارتودنسی نامرئی با پلاک های شفاف

این روش در ابتدا با تشخیص دکتر روی بیمار مورد سنجش قرار می‌گیرد که آیا می‌توان از آن بر روی فرم دندان های این بیمار استفاده کرد یا نه؟ سپس در صورت تایید با استفاده از دستگاه های شفاف پلاک های مخصوص تولید می‌شوند که بیمار باید نهایتا هر 3 هفته یکبار اقدام به تعویض پلاک ها کند، از آنجایی که این پلاک ها از نظر شفاف بودن و زیبایی متناسب با استاندارد ها هستند امروزه خواهان زیادی دارند.


انواع سیستم‌های نامرئی در درمان ارتودنسی کدامند؟

زمانی که صحبت از نامرئی بودن دستگاه‌ها در درمان ارتودنسی می‌شود منظور معمولا 3 نوع دستگاه زیر هستند:

نگهدارنده بعد از ارتودنسی | ریتینر قابل جابه جایی

 1. کلییر الاینرها یا پلاک‌های شفاف ارتودنسی
 2. ارتودنسی سرامیکی
 3. ارتودنسی لینگوال یا پشت دندانی

فیلم ارتودنسی نامرئی

انواع ارتودنسی نامرئی

هر کدام از این دستگاه‌ها در طول درمان یا اصلا قابل مشاهده نیستند (مانند لینگوال و الاینتر شفاف) و یا به سختی قابل تشخیص هستند مانند ارتودنسی سرامیکی.


مهم‌ترین دستگاه نامرئی جهت منظم کردن دندان‌ها چیست؟

هر سه روش ذکر شده (در بخش قبلی) از اهمیت زیادی برخورداند و قادرند مشکلات مختلف ارتودنسی را برطرف کنند، اما در سراسر جهان بیشتر از کلییر الاینرها یا پلاک‌های شفاف مانند اینویزیلاین به عنوان ارتودنسی نامرئی یاد می‌شود، و ما قصد داریم در این مقاله به طور کامل به بررسی آن‌ها بپردازیم.

پیش‌تر به صورت جداگانه و مفصل به معرفی و توضیح دو روش سرامیکی و لینگوال پرداخته‌ایم، برای اینکه بیشتر درباره ارتودنسی سرامیکی و ارتودنسی لینگوال بدانید روی لینک‌های مشخص شده کلیک کنید و وارد صفحه توضیحات آن‌ها شوید.


الاینر شفاف ارتودنسی چیست؟

الاینر یا پلاک ارتودنسی نامرئی تعدادی قالب پلاستیکی دندانی هستند که در ایران به آن‌ها پلاک شفاف یا طلق ارتودنسی می‌گویند، برندهای مختلفی در دنیا با کمک تکنولوژی 3 بعدی این الاینرها را تولید می‌کنند و هر کدام نام خاصی دارند، به عنوان مثال اینویزیلاین مهم ترین برند در ارتودنسی نامرئی است.

خانومی که الاینر ارتودنسی نامرئی استفاده می کند


ارتودنسی نامرئی برای چه افرادی مناسب‌ است؟

این پلاک‌های شفاف می‌تواند تعداد زیادی ناهنجاری و مشکلات ارتودنسی را به خوبی برطرف کند، اما یادمان باشد که این روش ارتودنسی محدودیت‌هایی دارد و بیشتر روی درمان مشکلات جزئی تا متوسط ارتودنسی تمرکز می‌کند.

این یعنی هرچه مشکل شما جزئی‌تر باشد، با ارتودنسی نامرئی بهتر می‌توانید آن را درمان کنید، اما با پیچیده‌تر شدن نامنظمی دندانی و فکی، به جای دستگاه‌های نامرئی، بهتر است به فکر ارتودنسی ثابت باشید، زیرا دستگاه‌های نامرئی محدودیت استفاده دارند.


کلییر الاینرها کدام مشکلات را بهتر درمان می‌کنند؟

چنانچه شما یا فرزندتان یکی از مشکلات زیر را دارید و شدت آن مشکل اندک تا متوسط است، می‌توانید با کمک ارتودنسی نامرئی مشکل خود را به خوبی برطرف کنید:

 1. کج بودن دندان ها (اغلب مراجعانی که با این روش ارتودنسی می کنند تنها دندان‌هایشان کج است.)
 2. اوربایت یا جلوزدگی فک بالا
 3. آندربایت یا جلوزدگی فک پایین
 4. فاصله بین دندان ‌ها
 5. اپن بایت یا فاصله بین دندان‌ها در جلوی دهان حین بسته بودن دهان
 6. کراودینگ یا ازدحام و شلوغی دندان‌ها به دلیل کمبود جا یا کوچک بودن فک

 

تصویر الات و مشکلاتی دندانی که ارتودنسی نامرئی برطرف می کند

چه کسانی نمی‌توانند ارتودنسی نامرئی انجام دهند؟

با اینکه کلییر الاینر‌ها می‌توانند طیف وسیعی از مشکلات ارتودنسی را برطرف کنند، اما محدودیت‌هایی هم دارند، آن‌ها نمی‌توانند هر نوع ناهماهنگی دندانی یا فکی را برطرف کنند، دلیل این محدودیت درمانی را نیز باید در میزان نیرویی که با پلاک‌های شفاف می‌شود روی دندان‌ها اعمال شود جستجو کرد.

 پلاک شفاف ارتودنسی نمی‌تواند نیروی موثرِ زیادی به دندان ها وارد کند، حتی اگر نیروی قابل توجهی برای صاف شدن دندان‌ها اعمال کند، باز هم یک مشکل وجود دارد. و آن مشکل این است که الاینرهای ارتودنسی نامرئی نمی‌تواند از جهات مختلف به دندان‌ها نیرو وارد کرده و آن‌ها را وادار به حرکت موثر کند.


هزینه ارتودنسی نامرئی چقدر است؟

قیمت ارتودنسی نامرئی نسبت به سایر روش های ارتودنسی بیشتر است و دلیل آن هم شفاف یا نامرئی بودن دستگاه مورد استفاده است، همچنین در ارتودنسی نامرئی نیاز به امکانات و لابراتور پیشرفته هست.
در ارتودنسی نامرئی برای اسکن و قالب های نامرئی هزینه زیادی صرف می‌شود ارتودنتیست روند درمان و پیشرفت ارتودنسی را چک می‌کند همچنین در جلسات مراجعه به متخصص ارتودنسی هر دو یا نهایت سه هفته می‌بایست پلاک ها تعویض شوند و این موضوع نیز نیازمند صرف هزینه ارتودنسی جدید خواهد بود که خود به تنهایی قیمت را بالاتر می‌برد.
تعداد پلاک های مورد استفاده بسته به نوع ناهنجاری متفاوت است و بین 5 تا 10 پلاک و در موارد پیچیده تر نیاز به 20 پلاک است که بستگی به حرکت دندان ها هست، در برخی از موارد نیاز به جراحی فک وجود دارد که در صورت جراحی هزینه آن را هم باید در نظر گرفت که باعث می‌شود قیمت نهایی افزاسش یابد.

تفاوت قیمت بین پلاک های ایرانی و خارجی

اگر پلاک‌های ارتودنسی نامرئی شما در خارج از کشور ساخته شده باشند تمام هزینه‌ها بر اساس دلار محاسبه می‌شود و هزینه ارتودنسی زیادی باید پرداخت کنید. اما اگر الاینرها در لابراتوارهای داخل کشور ساخته شده باشد هزینه ها به مراتب کمتر خواهد شد و حتی می‌توان گفت کمترین هزینه ارتودنسی برای شما در نظر گرفته خواهد شد.

هزینه ارتودنسی نامرئی با پلاک ها شفاف در ایران معمولا بین 8 تا 10 میلیون تومان متغییر استو برای اطلاع از جزئیات بیشتر تعرفه ها به صفحه هزینه ارتودنسی در سال 1400 مراجعه کنید


پلاک شفاف ارتودنسی چه مشکلاتی را نمی‌تواند برطرف کند؟

 • اگر شما یا فرزندتان یکی از مشکلات زیر را دارید کلییر الاینرها یا پلاک‌های شفاف ارتودنسی برایتان گزینه مناسبی نیست.
مشکلاتی که ارتودنسی نامرئی حل نمی کند

اَشکال دندانی خاص

کوتاه، گرد یا کوچک بودن دندان‌ها باعث می‌شود که الاینرها نتوانند به درستی کار خود را انجام داده یا همه دندان‌ها را با هم تراز کنند، بنابراین اگر می‌بینید که خودتان یا فرزندتان چنین وضعیتی تجربه می‌کنید باید به فکر یک روش دیگر باشید.


موقعیت‌های دندانی بسیار نامناسب

با ازدحام دندان‌ها، آن‌ها می‌چرخند و کج می‌شوند ازدحام را با پلاک شفاف ارتودنسی می‌توان اصلاح کرد، اما اگر دندان بیشتر از 20 درجه چرخیده باشد، دیگر نمی‌توان آن را با این روش به طور موثر صاف و منظم کرد.


فواصل بین دندانی زیاد

هرچند که ارتودنسی نامرئی بدون سیم گزینه بسیار ایده‌ آلی برای بستن فاصله بین دندان‌ها است، اما با این روش نمی‌توان فواصل بیشتر از 0.5 میلی‌متر را بست. برای بستن فواصل بیشتر از این مقدار، حتما باید ارتودنسی ثابت انجام شود.


اینتروژن و اکستروژن

اینتروژن و اکستروژن دو اصطلاح ارتودنسی هستند و به ترتیب به معنی فرورفتگی و بیرون زدگی دندان هستند. دندان نهفته و نیمه نهفته مثال خوبی برای فرورفتگی دندان هستند و موقعیت آن ها پایین‌تر از دندان‌‎هایی دیگر است، بیرون زدگی دندان هم زمانی است که یک دندان بلندتر از دندان های دیگر باشد.

متاسفانه با ارتودنسی نامرئی (کلییر الاینرها) نمی‌توان دندان‌ها را بالا و پایین برد و مشکلات اینتروژن و اکستروژن را اصلاح کرد. ارتودنسی ثابت با بریس بهترین روش برای برطرف کردن این دو مشکل است.

ارتودنسی دیمون (Damon)

مراحل ارتودنسی نامرئی با پلاک شفاف ارتودنسی

افرادی که تمایل دارند در کلینیک‌های ما درمان ارتودنسی نامرئی خود را آغاز کنند معمولا 6 مرحله ساده زیر را می‌گذرانند:


مرحله اول: مشاوره و ارزیابی تخصصی اولیه

مراجعان ابتدا به کلینیک‌های ما مراجعه می‌کنند و به صورت تخصصی تحت معاینه و ارزیابی قرار می‌گیرند. اولین مرحله این است که تشخیص داده شود آیا واقعا سیستم ارتودنسی نامرئی برای مراجعانمان مناسب است یا خیر.

گاهی اوقات در اولین معاینه مشخص می‌شود که درمان به این روش (نامرئی) دردی از بیمار دوا نمی‌کند و بنابراین می‌بایست یک روش درمانی دیگر را در پیش گرفت.


مرحله دوم: گرفتن تصاوی، اشعه ایکس و قالب دندان‌ها

پس از آنکه متخصص ارتودنسی تشخیص داد شما واجد شرایط ارتودنسی بی‌سیم با پلاک شفاف هستید، اکنون برای بررسی دقیق‌تر از دندان‌هایتان، تصاویری با کمک اشعه ایکس گرفته می‌شود. در نهایت از دندان های شما قالب یا ایمپرشن (impressions)  تهیه شده و آن قالب برای ساخت پلاک‌های شفاف به لابراتوار فرستاده می‌شود.


مرحله سوم: ساخت الاینرهای شفاف در لابراتوار

قبل از آغاز ارتودنسی نامرئی، عکس‌هایی که از دندان‌هایتان گرفته شده به همراه ایمپرشن‌ها و تصاویر اشعه ایکس به لابراتوار فرستاده می‌شود. لابراتوار اطلاعاتی که برای‌شان فرستاده شده را به کامپیوتر می‌دهند تا مدل 3 بعدی دندان‌ها در کامپیوتر ایجاد شود.

کامپیوتر که مجهز به تکنولوژی شبیه سازی 3 بعدی است، مسیر صاف و منظم شدن دندان‌ها را شبیه سازی کرده و مدت زمان درمان را با دقت تمام محاسبه می‌کند. کامپیوتر کوچک‌ترین حرکت دندان تا صاف شدن را برآورد می‌کند و بر اساس این محاسبات، تعدادی پلاک شفاف اختصاصی ارائه می‌دهد که باید ساخته شوند.

مدل 3 بعدی سپس به همراه مشخصات پلاک‌ها برای ما فرستاده می‌شود تا مورد تایید دکتر داوودیان قرار بگیرد. اگر مدل‌ها مشکل داشته باشد دوباره برای برطرف کردن ایرادات به لابراتوار فرستاده می شود و در نهایت قالب‌ها برای چاپ آماده می شوند.


مرحله چهارم: ساخته شدن پلاک‌های ارتودنسی نامرئی

در این مرحله پلاک‌های ارتودنسی نامرئی در صف تولید در لابراتوار هستند و ممکن است چند هفته طول بکشد تا آن‌ها ساخته شده و به کلینیک ما فرستاده شوند.


مرحله پنجم: آماده شدن الاینرها و استفاده از آن‌ها

الاینرهای اکنون آماده‌اند و اولین چیزی که باید درباره آن‌ها بدانید این است که هیچکدام از الاینرها مانند هم نیستند. و همگی با هم تفاوت دارند. شما نمی توانید هر وقت خواستید آن ها را به هر شکل استفاده کنید. بلکه باید به ترتیب از آن ها استفاده شود.

در ارتودنسی نامرئی، هر الاینر بسته به شبیه سازی انجام شده ممکن است 1 تا 2 هفته مورد استفاده قرار بگیرد و پس از آن باید کنار گذاشته شود زیرا کار خود را انجام داده و مقداری دندان ها را صاف کرده. سپس شما باید الاینر بعدی را استفاده کنید. و این ماجرا تا آخرین الاینر ادامه دارد.


مرحله ششم: چکاپ و ویزیت‌های دوره ای تا اتمام درمان

برای اطمینان از اینکه مسیر درمان به درستی پیش می رود و همه چیز مطابق انتظارات است شما باید هر چند هفته یکبار به کلینیک ما سر بزنید تا توسط دکتر داوودیان معاینه شوید. در طول این جلسات همه چیز چک می شود و تمام نکات لازم به شما ارائه داده خواهد شد.

اینفوگرافی مراحل ارتودنسی

مزایای ارتونسی نامرئی

ارتودنسی نامرئی یکی از جدید ترین و بروز ترین روش های ارتودنسی و درمان ناهنجاری های دندانی است، این روش از مزایای بسیاری برخوردار است و افراد زیادی علاقه به انجام ارتودنسی نامرئی دارند در ادامه با ما همراه باشید تا شما را با برخی از این مزیت های خوب آشنا کنیم.

 1. اولین مزیت آن از نامش پیداست؛ ارتودنسی نامرئی به دلیل شفاف بودن براکت ها قابل مشاهده نبوده و دیگران به سختی متوجه خواهند شد که شما از براکت استفاده میکنید و تحت درمان هستید
 2. امکان تعیین رنگ براکت متناسب با رنگ چهره و دندان های فرد این امکان را فراهم کرده است که بتوان به بهترین نحو ممکن ارتودنسی نامرئی را اجرا کرد
 3. یکی دیگر از بهترین مزیت های ارتودنسی نامرئی نسبت به دیگر روش ها این است که متحرک بوده و میتوان در زمان هایی که غذا میل میکنید و یا مسواک میزنید آن را جدا کنید
 4. به دلیل اینکه این براکت ها از بروز ترین نوع هستند به هیچ عنوان به بانک دهان و فک آسیب نمیرسانند و درد کمتری با خود همراه دارند

معایب ارتودنسی نامرئی

هر روش درمانی و هرچیزی که در این دنیا وجود دارد در کنار مزایای خود معایبی نیز دارد و ارتودنسی نامرئی هم از این قائده مستثنی نیست و دارای برخی معایب است که ممکن است بعضی از افراد از انجام آن به این دلایل اجتناب کنند برخی از معایب ارتودنسی نامرئی به شرح زیر است:

 1. هزینه زیاد انجام یکی از مهم ترین معایب این روش محسوب میشود، با توجه به اینکه جز جدید ترین روش های درمانی هست و براکت ها از مواد اولیه گران قیمتی ساخته میشوند و تاثیر بسزایی در هزینه ارتودنسی نامرئی دارند قیمت نهایی را بالا میبرند و این یکی از معایب اصلی است.
 2. ایجاد اختلال در صحبت کردن و درد جزئی در روز های اول نیز به عنوان معایب حساب شده بیمار را اذیت میکنند، کسانی که با این روش درمانی پیش روی میکنند ممکن است یک هفته طول بکشد تا به این بریس ها عادت کنند.
 3. درست است که ما در بالا گفیتم متحرک بودن یکی از مزایای آن است ولی ضرورتی که وجود دارد این است که شما حداقل باید در طول شبانه روز 22 ساعت بریس ها را در درون دهان خود نگه دارید و آن ها را خارج نکنید.

دستورالعمل‌های استفاده از پلاک‌های ارتودنسی

برخی از مهم ترین دستورالعمل‌ها و توصیه‌هایی که باید حین استفاده از پلاک ارتودنسی به آن‌ها توجه داشته باشید عبارتند از :

 1. پلاک ارتودنسی باید به مدت 22 ساعت در شبانه روز استفاده شوند مگر حین خوردن غذا یا مسواک زدن
 2. هر دو هفته باید تعویض شوند
 3. الانیرها را به درستی و به آرامی روی دندان ها جایگذاری شوند
 4. زمان خارج کردن از روی دندان باید محتاطانه عمل کرد
 5. هر وقت پلاک های ارتودنسی نامرئی را در آوردید حتما در جای مناسبی نگهداری کنید
 6. هر روز آن ها را تمیز کنید و هر هفته در داخل محلول ضدعفونی کننده ای که متخصص به شما معرفی می‌کند قرار دهید

پاسخ به سوالات رایج

ارتودنسی نامرئی درد دارد؟

در پاسخ به سوال خیلی از بیماران در مورد درد ارتودنسی نامرئی چقدر است باید بگوییم که همانند هر روش درمانی این نیز دارای کمی درد است ولی این درد و احساسی که شما خواهید داشت فقط برای هفته های اول روند درمانی است و با گذشت زمان دیگر درد نخواهد داشت.

مدت زمان ارتودنسی نامرئی چقدر است؟

بسته به نوع ناهنجاری مدت زمان درمان با این روش می تواند از 8 ماه تا 1 سال طول بکشد.

هزینه ارتودنسی ثابت بیشتر است یا نامرئی؟

اگر پلاک ها یا الاینرهای شفاف در ایران ساخته شوند هزینه آن ها کمتر از هزینه ارتودنسی ثابت خواهد بود.

آیا می توان نزد یک دندانپزشک عمومی ارتودنسی نامرئی انجام داد؟

دندانپزشکان عمومی پروسه های زیبایی و ترمیمی را به خوبی انجام می دهند اما تخصصی در ارتودنسی ندارند. بنابراین واجد شرایط انجام هیچ نوع ارتودنسی نیستند مگر اینکه تخصص آن را گرفته باشند. برای هر نوع درمان ارتودنسی تنها به یک متخصص ارتودنسی مراجعه کنید.

آیا بچه ها هم می توانند به روش نامرئی ارتودنسی کنند؟

بهتر است برای کودکان ارتودنسی ثابت انجام داده شود با این وجود اگر سنشان بالاتر باشد می توانند از این روش نیز جهت درمان استفاده کنند.

آیا پلاک گذاری دندان هم نوعی ارتودنسی نامرئی است؟

بله به استفاده از پلاک های شفاف و متحرک ارتودنسی در اصطلاح عمومی، پلاک گذاری دندان هم گفته می‌شود.

دیدگاه ها

21 پاسخ به “ارتودنسی نامرئی چیست + مزایا، معایب و انجام آن در تهران”

 1. شهلا سلیمانی گفت:

  سلام دکتر ببخشید من نمیدونستم ارتودنسی نامرئی هم داریم یکم پیش در موردش مطالعه کردم راسته که میگم هزینه ارتودنسی نامرئی 2 برابر عادیه؟؟

  • سلام
   ارتودنسی یکی از راه ها مناسب جهت صاف و مرتب نمودن دندان ها می باشد. که یکی از نوع براکت ها نامرئی می باشد، در این نوع ارتودنسی براکت ها همرنگ دندان می باشد که هزینه آن نسبت به براکت های فلزی کمی بیشتر می باشد.جهت دریافت مشاوره دقیق تر عکس های رادیوگرافی خود را به واتساپ دکتر داودیان ارسال نمایید. همچنین مقاله زیر را در خصوص ارتودنسی نامرئی مطالعه نمایید.
   با سپاس
   دکتر مسعود داودیان
   متخصص ارتودنسی در تهران

 2. نیم تاج اکبری گفت:

  سلام و عرض ادب ببخشید یه سوال راسته گه میگن اگه ارتودنسی نامرئی کنی و بعدش سبزی یا گوجه بخوری رنگ میگیره؟؟؟؟؟ خیلی عیبه واسم والا

 3. وحیده جبارزاده گفت:

  خسته نباشید دکتر یه سوال کلی من الان تقریبا 30 سالمه میگن ارتودنسی نامرئی کنی دندونات برمیگرده فایده نداره این موضوع راسته یانه؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

  • سلام
   ارتودنسی یکی از راه ها مناسب جهت صاف و مرتب نمودن دندان ها می باشد. که یکی از نوع براکت ها نامرئی می باشد، در این نوع ارتودنسی براکت ها همرنگ دندان می باشد که هزینه آن نسبت به براکت های فلزی کمی بیشتر می باشد. ارتودنسی هیچ محدودیت سنی ندارد و تا زمانی که استخوان فک سالم باشد و دندانی در دهان وجود داشته باشد ارتودنسی قابل انجام است.جهت دریافت مشاوره دقیق تر عکس های رادیوگرافی خود را به واتساپ دکتر داودیان ارسال نمایید. همچنین مقاله زیر را در خصوص ارتودنسی بزرگسالان مطالعه نمایید.
   با سپاس
   دکتر مسعود داودیان
   متخصص ارتودنسی در تهران

 4. حمید جوزار گفت:

  دکتر ارتودنسی نامرئی فقط براکت هست دیگه درسته براکت بی رنگ و اصلا مشخص نمیشه 🙁

  • سلام
   از راه های صاف و مرتب نمودن دندان ها، ارتودنسی می باشد. که یکی از نوع براکت ها نامرئی می باشد، در این نوع ارتودنسی براکت ها همرنگ دندان می باشد اما سیم آن فلزی است .جهت دریافت مشاوره دقیق تر عکس های رادیوگرافی خود را به واتساپ دکتر داودیان ارسال نمایید. همچنین مقاله زیر را در خصوص ارتودنسی نامرئی مطالعه نمایید.
   با سپاس
   دکتر مسعود داودیان
   متخصص ارتودنسی در تهران

 5. مرضیه گفت:

  ضمن عرض ادب و خسته نباشید فقط خواستم تشکر بابت زحماتی که میکشید و همچین اطلاعات مفید و کاربردی رو برامون آماده میکنید حیلی خوب بود مرسی دکتر

 6. یوسف قربانی گفت:

  ببخشید من یه سوال داشتم که هیجا نتونستم جواب درستی واسش پیدا کنم الان من چند تا از دندونامو کشیدم مابقی رو هم میخواستم ارتودنسی کنم میشه اول ارتودنسی کنم بعدش دندون جدید بکارم یا نه اول بکارم بعد برم اونارم ارتودنسی نامرئی کنم؟!!!!

  • سلام
   ارتودنسی، یکی از راه های مرتب نمودن دندان ها می باشد که متخصص ارتودنسی با توجه به نوع ناهنجاری بیمار طرح درمان را تعیین می کند، بنابراین، جهت دریافت مشاوره دقیق تر عکس های رادیوگرافی خود را به واتساپ دکتر داودیان ارسال نمایید. و مقاله زیر را در خصوص ارتودنسی نامرئی مطالعه نمایید.
   با سپاس
   دکتر مسعود داودیان
   متخصص ارتودنسی در تهران

   نپذیرفتن | پاسخ | ویرایش سریع |

 7. آمنه قاسمی گفت:

  سلام دکتر داودیان ببخشید دندونای من یکم جلوعن فقط به قصد زیبایی میخوام ارتودنسی نامرئی کنم میشه حدودا بدون معاینه بگید مدت زمان ارتودنسی نامرئی چقدره؟ خیلی ممنون از پاسخگویی شما

  • سلام
   ارتودنسی یکی از راه های صاف و مرتب نمودن دندان ها می باشد که مدت زمان ارتودنسی، هزینه ارتودنسی و… بستگی به نوع ارتودنسی، نوع پیچیدگی درمان و همچنین سن بیمار دارد، لذا جهت دریافت مشاوره دقیق تر عکس های رادیوگرافی خود را به واتساپ دکتر داودیان ارسال نمایید و مقاله زیر را در خصوص ارتودنسی نامرئی مطالعه نمایید.
   با سپاس
   دکتر مسعود داودیان
   متخصص ارتودنسی در تهران

 8. عباسی گفت:

  خسته نباشید دکتر داودیان شما شرایط ارتودنسی نامرئی اقساطی هم دارید یانه؟

  • با سلام
   بله ارتودنسی و انواع راه های درمانی ارتودنسی به صورت اقساط قابل انجام است. بهتر است با شماره های کلینیک تماس بگیرید تا بهتر راهنمایی شوید .
   با سپاس

 9. مهدی محمدزاده گفت:

  با عرض پوزش یه پرسشی داشتم ارتودنسی نامرئی بدون سیم هست یا نه با سیمه

  • سلام
   از راه های صاف و مرتب نمودن دندان ها، ارتودنسی می باشد. که یکی از نوع براکت ها نامرئی می باشد، در این نوع ارتودنسی براکت ها همرنگ دندان می باشد اما سیم آن فلزی است .جهت دریافت مشاوره دقیق تر عکس های رادیوگرافی خود را به واتساپ دکتر داودیان ارسال نمایید. همچنین مقاله زیر را در خصوص ارتودنسی نامرئی مطالعه نمایید.
   با سپاس
   دکتر مسعود داودیان
   متخصص ارتودنسی در تهران

 10. راضیه جنگجو گفت:

  سلام و خشته نباشید
  ارتودنسی نامرئی با پلاک های شفاف که انجام میشه این پلاک ها بعدا رنگ نمیگیرن یا تعویض نمیشن؟

 11. miladgab گفت:

  لام دکتر ببخشید میگم دقیقا ارنتودنسی نامرئی به انگلیسی چی میشه؟ ترنسلیت زدم چرتو پرت تحویل داد

 12. مهدیه زکاتی گفت:

  معذت میخوام من چون سنم کمه میخواستم ببینم ارتودنسی نامرئی چقدر درد داره
  الان من 14 سالمه نمیدونم دردش چقده بتونم تحمل کنم یا نه

  • با سلام
   اگر دندان هایتان نیاز به ارتودنسی داشته باشد باید حتما ارتودنسی انجام دهید و درد غیر قابل تحملی ندارد و شاید فقط مقدار کمی درد روزهای اول درمانتان داشته باشید. ارتودنسی نامرئی از نظر زیبایی با ارتودنسی ثابت تفاوت دارد.
   با سپاس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.