تصویر ارتودنسی لینگوال یا زبانی

احتمالا تاکنون در شبکه‌های اجتماعی و رسانه‌های دیگر دیده یا شنیده‌اید که ادعا می‌شود نوعی ارتودنسی در ایران وجود دارد که کاملاً نامرئی و پشت دندان‍‌ها است. همچنین ادعا می‌شود این ارتودنسی هزینه خوبی دارد و در کمترین زمان دندان‌ها را صاف، تراز و منظم می‌کند. چیزهایی که دیده و شنیده‌اید و ادعاد می‌شود، درباره نوعی سیستم ارتودنسی به نام لینگوال است. ما در این مقاله شما را با 0 تا 100 ارتودنسی لینگوال آشنا می‌کنیم و در انتها به شما می گوییم چرا پیرامون این سیستم ارتودنسی در ایران حواشی زیادی وجود دارد و اصلاً وضعیت کنونی این روش در ایران چگونه است.


آنچه در این صفحه می‌خوانید

 1. تعریف ساده و خودمانی ارتودنسی لینگوال
 2. تفاوت‌ها اصلی سیستم زبانی با ارتودنسی معمولی
 3. سیستم لینگوال برای چه کسانی مفید است؟
 4. ارتودنسی لینگوال به چه کسانی توصیه نمی‌شود؟
 5. مدت زمان صاف شدن دندان‌ها با براکت لینگوال چقدر است؟
 6. هزینه ارتودنسی لینگوال چقدر است؟
 7. فیلم نحوه اتصال و مراحل این ارتودنسی
 8. بررسی مزایای و معایب ارتودنسی زبانی
 9. پاسخ به یک سوال مهم: آیا لینگوال در ایران انجام می‌شود؟

ارتودنسی لینگوال چیست؟

اول اجازه دهید درباره واژه لینگوال یا (Lingual) صحبت کنیم. لینگوال چندین معنای بسیار مرتبط با “زبان” دارد. این واژه تقریباً یعنی “توسط زبان”، “مربوط به زبان”، “مرتبط با زبان” و “در کنار زبان”. (دیکشنری کمبریج)

مثلاً ما در داخل دهان، عصبی داریم به اسم عصب لینگوال، که مسئول عصب‌دهی به بخش‌های مختلف دهان از جمله کف دهان و طرفین زبان است. خلاصه چون این عصب ارتباطی به زبان دارد و در کنار زبان است با این نام شناخته می‌شود.

تصویری از ارتودنسی لینگوال و مجاورت آن به زبان.

ارتودنسی لینگوال هم دقیقاً چنین معنا و مفهومی را منعکس می‌کند. یعنی بریس ارتودنسی (شامل براکت، سیم و سایر اجزاء آن) نزدیک به زبان هستند، در مجاورت زبان و با آن در ارتباط هستند.

و همانطور که در تصویر زیر می‌بینید، براکت‌ها در این نوع ارتودنسی، به جای اینکه مانند ارتودنسی ثابت معمولی به جلوی دندان‌ها متصل باشند، به پشت دندان‌ها وصل می‌شوند و در نتیجه در مجاورت زبان‌ند. به همین علت به این نوع سیستم در اصطلاح، ارتودنسی لینگوال یا زبانی یا حتی پشت دندانی هم گفته می‌شود.


بجز محل اتصال، ارتودنسی لینگوال چه تفاوتی با ارتودنسی معمولی دارد؟

به جز اینکه در ارتودنسی لینگوال ما دستگاه‌ها را به پشت دندان‌ها متصل می‌کنیم (و خب این نوعی خاصیت نامرئی بودن به سیستم لینگوال می‌دهد)، دست کم 4 تفاوت دیگر بین ارتودنسی زبانی با ارتودنسی معمولی وجود دارد:

 1. هزینه اتصال ارتودنسی زبانی معمولاً بیشتر از ارتودنسی معمولی است
 2. تعداد مراجعات و ویزیت‌ها نسبتا بیشتر است
 3. تنها یک متخصص ارتودنسی حرفه‌ای و آموزش دیده واجد شرایط اتصال این سیستم است زیرا باند کردن دستگاه‌ها در این روش پیچیده است.
 4. برعکس ارتودنسی معمولی که باید تمام دندان‌ها ارتودنسی شوند، در این سیستم این امکان وجود دارد که دستگاه‌ها تنها به دندان‌هایی که نیاز به صاف شدن دارند متصل شوند.
ارتودنسی بی رنگ

ارتودنسی زبانی بیشتر برای چه افرادی مناسب است؟

ارتودنسی لینگوال، به معنای واقعی کلمه، نوعی “ارتودنسی نامرئی” است. که دستگاه‌های ارتودنسی در آن، به هیچ عنوان قابل مشاهده نیستند. بنابراین این روش برای افرادی که می‌خواهند دوره درمان بدون حاشیه‌ای داشته باشند و در عین اینکه نتایج خوبی کسب می‌کنند، کسی متوجه درمان‌شان نشود، گزینه بسیار مناسبی است.

ولی به صورت ویژه این روش، بیشتر برای افراد بزرگسال شاغل که مشکل متوسط تا شدید دارند و دوست ندارند کسی متوجه درمانشان شود مناسب است.


ارتودنسی لینگوال در چه مواردی توصیه نمی‌شوند؟

مطابق مطالعاتی که در سال 2016 انجام شده، تمام بیمارانی که با کمک ارتودنسی زبانی یا پشت دندانی ارتودنسی کرده‌اند نتایج قابل قبولی داشته و درمان خوبی را پشت سر گذاشته‌اند. و در کل، هم بیماران و هم متخصصان ارتودنسی این درمان را مناسب ارزیابی کرده‌اند. با این حال، این روش برای هر کسی مناسب نیست و قرار نیست همیشه و در هر شرایط به بیماران توصیه شود. کما اینکه تا امروز ما آن را برای بیماران خود توصیه نکرده ایم.

تصویری که نشان می دهد اغلب بزرگسالان می توانند ارتودنسی لینگوال انجام دهند

به عنوان مثال، اگر شما یکی از شرایط زیر را داشته باشید، درمان با ارتودنسی لینگوال به شما توصیه نمی‌شود:

 1. اگر اوربایت شدید یا جلوزدگی بیش از حدِ فکِ بالا داشته باشید. که در این صورت براکت‌ها قابل مشاهده خواهند بود و به لب‌ها و دندان‌ها آسیب می‌زنند.
 2. اگر سطح پشت دندانی کافی نداشته باشید تا براکت‌ها به دندان متصل شوند. بر همین اساس افرادی که دچار تحلیل دندانی شده‌اند یا کودکان که سطوح پشتی دندان‌شان کوچک است مناسب ارتودنسی زبانی نیست.
 3. اگر به صورت پیش فرض و در حال حاظر در ادای برخی حروف و کلمات مشکل دارید.
 4. اگر زبان‌تان بیش از حد دچار زخم و التهاب می‌شود.
 5. اگر سطح بهداشت دهان و دندان شما ضعیف است

چقدر طول می‌کشد تا دندان ها با سیستم لینگوال منظم شوند؟

بیمارانی که تحت درمان با ارتودنسی زبانی هستند بسته به نوع و شدت مشکلی که دارند معمولاً بین  18 تا 12 ماه طول می‌کشد تا دندان‌هایشان تراز، صاف و منظم شوند. که البته ممکن است طول دوره درمان و مدت زمان ارتودنسی با این روش نزدیک به 1 سال هم باشد.


هزینه ارتودنسی لینگوال چقدر است؟

چون هنوز در ایران آنطور که باید و شاید این سیستم ارتودنسی جا افتاده نیست و پیش نیازهای آن نیز فراهم نشده، معمولا جایی هزینه ارتودنسی لینگوال را درج نمی‌کنند. اما درباره هزینه ارتودنسی زبانی همین را بدانید که به دلیل پیچیدگی در باند یا اتصال دستگاه به پشت دندان‌ها و همچنین مسیر متفاوت درمان، مبلغی که توسط متخصص دریافت می‌شود بیشتر از هزینه ارتودنسی معمولی است.

بلیچینگ دندان

هزینه ارتودنسی لینگوال بیشتر از ارتودنسی معمولی است

برای اطلاع از تعرفه ها و هزینه ارتودنسی دندان در سال 1400 و اینکه هزینه‌ها در نهایت چطور محاسبه می‌شود روی لینک مشخص شده کلیک کنید.


سیستم لینگوال چگونه به پشت دندان‌ها نصب می‌شود؟

بهتر است به جای توضیحات بیشتر، ویدئوی زیر را مشاهده کنید. در این ویدئو مراحل نصب سیستم ارتودنسی لینگوال به طور کامل به تصویر کشیده شده است.


مزایا و معایب درمان با ارتودنسی زبانی چیست؟

مزایا

 1. نامرئی و غیرقابل مشاهده است
 2. اغلب مشکلات و ناهنجاری‌‎های فکی و دندانی را برطرف می‌کند
 3. براکت‌ها به صورت اختصاصی و متناسب با هر شخص ساخته می‌شود و حین ساخت آن‌ها روی راحتی بیمار تمرکز شده است.
 4. لزوماً قرار نیست به تمام دندان‌ها براکت باند یا متصل شود
 5. در برخی موارد مدت زمان ارتودنسی لینگوال بیشتر از ارتودنسی معمولی است

معایب

 1. به نسبت ارتودنسی معمولی هزینه بیشتری دارد
 2. در ابتدای دوره درمان ممکن است کمی باعث ناراحتی بیمار شود و طول می‌کشد تا افراد به آن عادت کنند
 3. براکت هابه صورت موقت باعث مشکل در ادای برخی کلمات و حروف (مخصوصا حروف س،ص،ث) می‌شوند.
 4. همانطور که ممکن است برخی اوقات مدت زمان ارتودنسی را کاهش دهند، در برخی موارد نیز ممکن است طول دوره درمان را آن‌ها بیشتر از ارتودنسی معمولی باشد.
 5. برای همه مناسب نیست.
 6. نیازمند رسیدگی بیشتر به بهداشت دهان و دندان است

چرا ارتودنسی لینگوال در ایران حواشی زیادی دارد؟

باز هم برگردیم به مقدمه همین مقاله. و اینکه درباره این روش در ایران، یا اغراق زیاد شده و یا هرچه گفته شده، بیشتر جنبه جذب مراجع و تبلیغاتی دارد. با اینکه سیستم لینگوال سال‌های زیادی است که ابداع شده (از سال 1970) و در سال های 2000 به اینور بیشتر شناخته شده و مشهور است، اما در ایران هنوز به صورت تخصصی این نوع ارتودنسی انجام نمی‌شود.

تمام آنچه که درباره اوصاف معجزه‌آسا و خارق‌العاده این روش گفته می‌شود، درست است. اما همه این‌ها، زمانی است که حداقل‌ها یا پیش‌نیازهای درمان ارتودنسی لینگوال در ایران وجود داشته باشد. که متاسفانه تا این لحظه، نه از نظر آکادمیکی و نه از نظر لابراتواری، زمینه‌های انجام درمان لینگوال فراهم نشده است و نباید گول تبلیغات انجام این روش با بهترین نتایج در ایران را خورد.


بنابراین توصیه ما به افرادی که درباره این روش کنجکاو هستند (و دوست دارند درمان با این روش را تجربه کنند) این است که فعلاً از خیر ارتودنسی لینگوال در ایران بگذرند. و درباره روش‌های نامرئی و جایگزین لینگوال (مانند ارتودنسی با الاینرها یا تراز کننده‌های ارتودنسی متحرک، یا ارتودنسی سرامیکی) فکر کنند که تقریبا همان کارایی سیستم لینگوال را دارند. این روش های هم به صورت لابراتواری و هم عملی در ایران به خوبی انجام می شوند.

دیدگاه ها

یک پاسخ به “ارتودنسی لینگوال”

 1. […] دلیل قرار داشتن براکت ها در سطح پشتی دندان ها با عنوان ارتودنسی لینگوال در جمعیت بیماران شهرت داشته و متاسفانه به دلیل اعمال […]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *