ارتودنسی-مراحل ارتودنسی بزرگسالان

فهرست

ارتودنسی ثابت چیست؟

ارتودنسی ثابت روشی از ارتودنسی است که در آن بیمار قادر نخواهد بود تا دستگاه ارتودنسی را از دهان خود خارج کند چرا که براکت های ارتودنسی بر روی دندان به صورت ثابت وجود دارند و با استفاده از  کش های ارتودنسی به یکدیگر متصل شده اند.

براکت های ارتودنسی تا انتهای طول درمان ارتودنسی بر روی دندان بیمار باقی خواهند ماند و سیم ها نیز هر چند جلسه یکبار توسط متخصص ارتودنسی تعویض خواهند شد.

دکتر مسعود داوودیان،از بهترین متخصصین ارتودنسی در کلینیک تخصصی ارتودنسی در تهران و در سالهای طولانی مشغول به خدمت رسانی در زمینه درمان ارتودنسی می باشند و بهترین مشاوره ها را در جلسات ابتدایی در اختیار قرار می دهند.

روند درمان ارتودنسی ثابت

درمان ارتودنسی ثابت به گونه ای صورت می پذیرد که شاهد جابه جایی مداوم در دندان و فک خواهیم بود تا در جایگاه مناسب خود قرار گیرند.

در برخی از مراجعه کنندگان به دلیل عدم وجود فضای خالی برای جا به جایی دندان ها، متخصص ارتودنسی تشخیص می دهد که آیا نیاز به کشیدن دندان هست یا خیر. در این صورت در جلسه ابتدایی با نظر پزشک متخصص این کار صورت می پذیرد و در نتیجه در این افراد مشاهده خواهیم کرد که جا به جایی دندان ها با سرعت بیشتری صورت می پذیرد.

در هر جلسه ی درمانی که توسط پزشک تعیین می شود، به بررسی و تنظیم بریس ها و کش های ارتودنسی پرداخته می شود.

ارتودنسی-ارتودنسی ثابت

همچنین بخوانید:

هدف ارتودنسی ثابت

همانطور که مشخص است، هدف از درمان ارتودنسی چه به روش ارتودنسی ثابت و چه به روش ارتودنسی متحرک و دیگر روش ها، دستیابی به بهترین جایگاه دندانی و اصلاح ناهنجاری های فک و دندانی می باشد.

از مهم ترین مسائل در طول دوره ی درمان ارتودنسی ثابت، مراقبت و رعایت بهداشت بیمار و همچنین همکاری وی با متخصص ارتودنسی می باشد. در غیر این صورت برای دستیابی به نتیجه ی مناسب، مدت زمان طولانی تری نیاز خواهد بود و حتی در مواردی در صورت عدم رعایت بهداشت و موارد جانبی، پوسیدگی و آسیب های دندانی ظاهر خواهند شد.

ارتودنسی ثابت برای ناهنجاری های گوناگون قابل استفاده می باشد. بدین صورت که می توان برای ارتودنسی ثابت فک بالا، ارتودنسی ثابت دو فک و… مورد استفاده قرار می گیرد.

ارتودنسی ثابت دوفک از درمان های ارتودنسی می باشد که برای بیمار به سهولت انجام نمی شود و به خصوص در روزهای ابتدایی فرد احساس ناراحتی در ناحیه دهانی خود خواهد داشت.

لازم به ذکر است که نوع ارتودنسی لینگوال با ارتودنسی ثابت متفاوت است زیرا در ارتودنسی لینگوال، براکت ها در قسمت داخلی جای می گیرند و در نمای بیرونی دندان هیچ تغییر ظاهری ایجاد نمی شود.

ارتودنسی-ارتودنسی ثابت

چه ناهنجاری هایی با ارتودنسی ثابت درمان می شود؟

به طور کلی ارتودنسی برای درمان به هم ریختگی دندان ها و روی هم قرار گیری نامناسب دندان های بالا و پایین که اصطلاحا مال اکولوژن گفته می شود. ناهنجاری های دندان و فک در بسیاری از موارد دلایل وراثتی دارند. به طور مثال در یک کود فک از مادر به ارث می رسد و دندان ها از پدر به ارث می رسند. در نتیجه فک کوچک و دندان های بزرگ با یکدیگر همخوانی ندارند و باعث به هم ریختگی و بی نظمی دندان ها می شود.

البته برخی از دلایل محیطی مانند مکیدن انگشت شست، تنفس دهانی ، از دست دادن زود هنگام دندان های شیری به دلیل بهداشت ضعیف ،  ضربه  و یا تغذیه نامناسب هم میتوانند از جمله دلایل به هم ریختگی دندان ها باشند.

در این مقاله سعی داریم به درمان ناهنجاری با ارتودنسی ثابت بپردازیم:

1-نامرتبی دندان ها

همچنین بخوانید : تصاویر نمونه کیس های درمانی نامرتبی شدید دندان

2-دندان های با فاصله

چه ناهنجاری هایی با ارتودنسی ثابت درمان می شود؟

همچنین بخوانید : تصاویر نمونه های درمانی دندان های فاصله دار

3-کراس بایت جلویی

در شرایط معمول دندان های فک بالا می بایست 2 میلی متر جلوتر باشند اگر این شرایط بر عکس صورت بپذیرد یعنی دندان های فک عقبی جلوتر باشند می گوییم کراس بایت جلویی رخ داده است که با ارتودنسی ثابت قابل درمان خواهد بود.

درمان ناهنجاری کراس بایت با ارتودنسی ثابت

4-کراس بایت عقبی

در شرایط معمول می بایست قوس فک بالایی بیشتر از قوس فک پایین باشد و عرض دندان های بالا یا بیرون زدگی آن ها بیشتر باشد.

دلایل کراس بایت عقبی :

رشد نامناسب فک

کمبود فضا

در نظر داشته باشید این ناهنجاری خطرناک است و اگر در سنین پایین درمان نشود ممکن است در آینده باعث جراحی فک شود.

5-اورجت زیاد

اورجت

در حالتی که رشد فک بالایی رو به جلو زیاد باشد و یا رشد فک پایینی به حالتی باشد که جلوتر از فک بالایی باشد باعث اورجت زیاد می شود.

عادت مکیدن انگشت در طولانی مدت تا سنین بالا می تواند باعث ناهنجاری اورجت شود.

6- ناهماهنگی میدلاین

خط میانی قوس دندان های بالا و پایین را میدلاین می نامند که تاثیر زیادی  بر روی زیبایی دندان شما دارد. از جمله دلایل عدم هماهنگی مدیلاین می تواند رشد نامناسب فک ها باشد.

دلایل عدم قرارگیری میدلاین در جایگاه مناسب:

مشکلات فکی

کشیدن یک طرفه دندان های شیری یا دائمی

عدم جفت شدن دندان های عقب

7- دیپ بایت

همپوشانی شدید دندان های جلویی از نظر عمودی را دیپ بایت می نامند.در این حالت دندان های پایینی کمتر دیده می شوند.

دیپ بایت

عوارض دیپ بایت:

آسیب به  لثه دندان های جلو فک پایین

آسیب به کام

آسیب به کام لبه دندان های پایین

سایش زود هنگام دندان ها

این ناهنجاری در صورتی که در قبل از سن بلوغ درمان نشود قطعا در سنین بالا نیاز به جراحی فک خواهد داشت.

همچنین بخوانید : جراحی ژنیوپلاستی یا جراحی فک و چانه

8- اپن بایت

در صورتی که فک بالا در دندان های جلو از هم فاصله داشته باشند در اصطلاح میگویند دچار ناهنجاری اپن بایت شده است.

از جمله مشکلاتی که میتواند اپن بایت داشته باشد مشکل در غذا خوردن و صحبت کردن است.

این ناهنجاری نیز از جمله مواردی است که چون ناهنجاری فک را شامل می شود می بایست برای درمان هر چه زودتر آن اقدام کرد.

%D8%A7%D8%B1%D8%AA%D9%88%D8%AF%D9%86%D8%B3%DB%8C %D8%A7%D9%BE%D9%86 %D8%A8%D8%A7%DB%8C%D8%AA

ارتودنسی ثابت یکی از روشهای ارتودنسی است که نسبت به سایر روش های ارتودنسی همکاری بیشتری را از جانب بیمار می طلبد. مراحل ارتودنسی ثابت از ابتدا تا پایان زمان برداشتن براکت ها حدود 6 تا 30 ماه زمان می طلبد. که البته زمان ارتودنسی ثابت به نوع ناهنجاری فکی و دندانی وابسته است و هر چه میزان ناهنجاری بیشتر باشد زمان ارتودنسی بیشتر خواهد داشت.

مراحل ارتودنسی ثابت به شرح زیر است:

 ارزیابی اولیه پزشک متخصص ارتودنسی :  در ارزیابی اولیه که توسط پزشک متخصص ارتودنسی انجام می پذیرد به جهت بررسی مشکلات و سایر بیماری هاست در واقع پزشک شما می بایست این اطمینان را داشته باشد که دندان ها و فک شما در وضعیت سالمی قرار دارند و سپس اقدام به انجام ارتودنسی نماید. اگر چنین نبود از شما میحواهد تا به یک دندانپزشک مراجعه کنید و اقدامات اصلاحی درمانی خود را پیش از انجام ارتودنسی انجام دهید.

قالب‌گیری و تهیه مدل: در مرحله پس از معاینه اولیه پزشک شما از دندانها قالبی را تهیه میکند تا بتواند از این قالب موقعیت و وضعیت هر دندان را تشخیص دهد.

عکس OPG دندان : در عکس OPG دید بهتر و وسیعتری را از وضعیت قرارگیری دندان ها و همچنین ریشه دندان ها و فک بیمار در اختیار پزشک شما قرار میدهد.

تصویرسازی رایانه‌ای : در این ارزیابی متخصص ارتودنسی برای درمان ارتودنسی ثابت می تواند طرح درمان مناسب را تهیه کند و میزان تاثیر یک روش درمانی را در فرم صورت و تقارن فک بررسی نماید.

عکس‌برداری قبل و بعد از درمان : در این ارزیابی متخصص ارتودنسی برای درمان ارتودنسی ثابت عکس هایی را قبل و بعد از ارتودنسی از صورت و دندان ها تهیه می کنند تا میزان پیشرفت دندان و اثر آن بر شکل صورت را بررسی کنند.

معاینه کامل بیمار: در مراحل ارتودنسی ثابت ممکن است مرحله 1 و 2 به صورت همزمان با هم انجام شود.بعد از اینکه موافقت بیمار برای شروع درمان ارتودنسی ثابت کسب شد در نخستین جلسه،معاینه کاملی برای تعیین نیازهای بیمار انجام می شود. در این معاینه تمامی سوالات بیمار پاسخ داده خواهد شد و پزشک هزینه تقریبی برای درمان را ارزیابی و به بیمار اعلام میکند و بر اساس پیش بینی خود زمانبندی را برای درمان اعلام کرده و در پرونده پزشکی بیمار تمامی تصاویر و قالب ها ثبت می شوند.

فیس ماسک ارتودنسی چیست؟

توضیح روش‌های مختلف درمان ارتودنسی : پس از جلسه مشاوره و معاینه کامل نمونه ای از دستگاه ها و تجهیزات ارتودنسی، بریس ها و … به بیمار نشان داده خواهد شد و در این مرحله زمان قرارگیری بریس ها بر روی دندان مشخص خواهد شد.

قرار دادن بریس در دهان :در این مرحله از درمان ارتودنسی ثابت تجهیزات مربوط به ارتودنسی در دهان و بر روی دندان جایگذاری می شود و براکت ها بر روی دندان چسبانده می شوند.در این مرحله تمام مسائل مربوط به جایگاه براکت‌ها، تجویز براکت مناسب، نوع براکت و انتخاب سیم پوشش داده می‌شود.

درمان ارتودنسی نامرئی : در حالتی که بیمار ارتودنسی نامرئی را انتخاب کرده باشد قالب ها به لابراتوار ارسال خواهند شد و لابراتوار از روی مدل رایانه ای اقدام به ساخت پلاک ها کند و پس از قرارگرفتن پلاک ها در دهان بیمار روشهای مراقبت از پلاک ها به بیمار آموزش داده می شود. پلاک های ارتودنسی نامرئی در طول شبانه روز بین 22 تا 23 ساعت می بایست استفاده شوند. پلاک ها بر اساس صلاحدید متخصص ارتودنسی و در اکثر مواقع به صورت هر دو هفته یکبار تعویض می شوند. این یکی از دلایلی است که هزینه ارتودنسی نامرئی را افزایش می دهد.

جلسات تنظیم براکت ها : در این مرحله از درمان ارتودنسی ثابت براکت ها تنظیم و پیشرفت بدست آمده در طول درمان بررسی می شود.جلسات تنظیم براکت ها به مدت 10 الی 15 دقیقه و در فاصله های 8 الی 10 هفته ای زمانبندی می شود.

پایان درمان ارتودنسی ثابت و خارج کردن بریس ها: این مرحله ، مرحله پایانی ارتودنسی ثابت است و متخصص ارتودنسی در این مرحله اقدام به برداشتن براکت ها از روی دندان بیمار میکند. پس از ارتودنسی ثابت پزشک متخصص ارتودنسی اقدام به جرم گیری دندان بیمار میکند و همچنین تجویز فل.وراید تراپی میکند. و تصویر قبل از ارتودنسی به بیمار نشان داده خواهد شد تا تغییرات خنده و چهره خود را در آن ببیند و لبخند جذاب فعلی را با قبل از ارتودنسی مقایسه کند.

البته که در این مرحله مراقبت و دستورات نهایی پس از پایان ارتودنسی ثابت آغاز خواهد شد که درمان و برگشت ارتودنسی را با دستگاه هایی مثل

نگهدارنده ارتودنسی یا ریتینر ناممکن سازد. زمان استفاده از این ریتینر ها توسط پزشک معالج تعیین میگردد و ممکن است زمان زیادی به طول انجامد. برای این منظور از مقاله راهنمای پایان ارتودنسی استفاده کنید.

 

ارتودنسی ثابت یا ارتودنسی متحرک

وجه تمایز بین ارتودنسی ثابت و ارتودنسی متحرک در پلاک متحرک و اجزای ثابت می باشد.

در درمان به روش ارتودنسی متحرک، بیمار قادر خواهد بود تا برای غذا خوردن، مسواک زدن، ورزش کردن و… پلاک را از دهان خارج کرده و مجددا جایگذاری نماید. اما این امکان در ارتودنسی ثابت وجود ندارد. و هرگونه جا به جایی و تغییر در تنظیمات ارتودنسی ثابت تنها توسط متخصص ارتودنسی صورت  می پذیرد.

لازم به ذکر است که از ارتودنسی متحرک برای بیمارانی که در سن رشد هستند و فکی دندان آنها در حال رشد می باشد، بیشتر استفاده می شود. زیرا انعطاف پذیری و تغییرپذیری در فک و دندان کودکان بسیار راحت تر شکل خواهد گرفت.

در خصوص انتخاب بهترین روش درمانی برای شما تنها پزشک متخصص ارتودنسی قادر خواهد بود تا شما را یاری نماید.

در زمینه ی درمان ارتودنسی کودکان می توان بیان کرد که دکتر داوودیان به عنوان متخصص ارتودنسی کودکان در تهران نیز شناخته شده اند و می توانند شما را در درمان های فرزندانتان یاری بخشند.

اجزای دستگاه ارتودنسی ثابت

  اجزای ارتودنسی ثابت توضیحات
1 براکت ارتودنسی براکت ارتودنسی همان نگین های فلزی هستند که روی دندانها چسبانده می شوند. براکت های ارتودنسی در انواع مختلفی مانند براکت فلزی یا براکت سرامیکی و… وجود دارند.
2 بند حلقه های فلزی که دور دندان های آسیای اول یا دوم قرار دارد.
3 جدا کننده حلقه های لاستیکی که قبل از تعبیه بند ها بین دندانهای عقب قرار می گیرد تا فضای لازم برای قرارگیری بند ها ایجاد گردد.
4 اورینگ حلقه هایی کشی با انواع رنگ ها که پس از قرار دادن سیم روی تک تک براکت ها قرار گرفته و سیم را به براکت ها گره می زند.
5 سیم ارتودنسی سیم پیوسته ای که از عقب به جلو روی تمام براکتها قرار می گیرد و با اعمال نیرو سبب حرکت دندان ها می گردد.
6 هدگیر هدگیر ارتودنسی همان دستگاه خارج دهانی است که به شکل یک میله فلزی روی صورت قرار می گیرد و دارای قطعه پارچه ای دیگری نیز هست که روی سر و یا گردن نصب می گردد.
7 الاستیک ها حلقه های کوچک کشی در قطر ها و ضخامت های مختلف که طبق دستور ارتودنتیست جهت حرکت دادن دندان ها در جهات مختلف توسط بیمار استفاده می شوند.

کشیدن دندان در ارتودنسی ثابت

کشیدن دندان در ارتودنسی بسته به نظر متخصص ارتودنسی است که پس از معاینه و ویزیت اولیه ارتودنسی این تشخیص داده خواهد شد که ارتودنسی با کشیدن دندان و یا ارتودنسی بدون کشیدن دندان انجام می شود.

کشیدن دندان در ارتودنسی دندان نیش را شامل نخواهد شد و در بیشتر موارد دندان آسیای کوچک در فک بالا و پایین در صورت تشخیص پزشک متخصص ارتودنسی کشیده می شود. البته کشیدن دندان به عواملی همچون سن بیمار  هم وابسته است.

حرکت دندان ها در ارتودنسی ثابت

دندان ها طی هر جلسه درمان ارتودنسی حدود نیم میلی متر حرکت دارند و فضای خالی ناشی از کشیدن دندان را به مرور زمان پر خواهند کرد. پس از درمان ارتودنسی این فضاهای خالی جای خود را به دندان های مرتب خواهند داد.

آیا ارتودنسی ثابت درد دارد؟

ممکن است بیمار در اوایل درمان ارتودنسی درد داشته باشد که از شدت این درد طی زمان کم خواهد شد و بیمار میتواند با مصرف مسکن در اوایل مخصوصا هفته اول از شدت درد ارتودنسی بکاهد.

همچنین بخوانید: مشکلات روزهای اول ارتودنسی

ارتودنسی-ارتودنسی ثابت

طول درمان ارتودنسی ثابت :

در طی درمان به روش ارتودنسی ثابت بیمار می بایست ماهی یکبار به متخصص ارتودنسی که تحت نظر اوست مراجعه کند.

لازم به ذکر است که طول درمان ارتودنسی ثابت به نوع ناهنجاری و مشکل فک و دندانی بیمار وابسته است اما به طور میانگین حدود 2 سال طول می کشد.

البته سن بیمار هم از موارد مهم و تاثیرگذار درطول درمان ارتودنسی ثابت است و هر چقدر که سن بیمار کمتر باشد سرعت جا به جایی دندان ها در او بیشتر خواهد بود. اگر قبل از بلوغ بیمار ویزیت شود از رشد فک در جهت ناهنجاری می توان جلوگیری کرد و آن را کنترل نمود.

چگونه در ارتودنسی ثابت میتوان به نتیجه مطلوب رسید؟

در طول درمان ارتودنسی ثابت به بیمار توصیه می شود که از مصرف غذاهای سفت پرهیز کند چرا که باعث کندی طول درمان خواهد شد و حتی در مواردی ممکن است باعث کنده شدن براکت ها شود. همچنین از دیگر مواردی که در رسیدن به نتیجه مطلوب به بیمار کمک می کند رعایت بهداشت دهان و دندان است تا از زرد شدن دندان یا پوسیدگی دندان ها جلوگیری شود.

همچنین بخوانید: تغذیه در ارتودنسی

مزایا و معایب ارتودنسی ثابت:

مزایای ارتودنسی ثابت :

رفع ناهنجاری های شدید: در مواردی که ناهنجاری دهان و دندان شدیدتر است از ارتودنسی ثابت استفاده می شود و باعث حل این مشکل می شود.
رفع مشکلات حرکات دندانی: با استفاده از روش ارتودنسی ثابت می توان به درمان اکثر ناهنجاری های حرکتی دندان اعم از چرخش، بیرون زدگی، فرو رفتگی، زاویه نامناسب دندان و… پرداخت.
جا به جایی چندین دندان: با اعمال نیرویی که از طریق ارتودنسی ثابت به دندان ها ایجاد می شود، دندان ها به طور همزمان در جهت جایگیری مناسب حرکت می کنند.
عدم بازگشت: در این روش احتمال برگشت ارتودنسی کمتر می باشد.


معایب ارتودنسی ثابت


رعایت بهداشت دهان و دندان: در روش ارتودنسی ثابت به دلیل ثابت بودن اجزای ارتودنسی، رعایت بهداشت به راحتی صورت نمی گیرد. اما نمی توان از این مورد چشم پوشی کرد زیرا در غیر این صورت باعث پوسیدگی و آسیب می شود.
تنظیم و جا به جایی: برای تنظیمات و جا به جایی براکت ها تنها می بایست به پزشک مراجعه شود و خود بیمار قادر نخواهد بود براکت ها را جا به جا نماید.

نکات مهم درمان ارتودنسی ثابت

 • در درمان ارتودنسی رعایت نکات و مواردی که توسط پزشک توضیح داده می شود، برای رسیدن به نتیجه مطلوب الزامی است.
 • همکاری با متخصص ارتودنسی و مراجعات منظم
 • رعایت بهداشت دهان و دندان از طریق مسواک ارتودنسی، نخ دندان ارتودنسی و شوینده های مخصوص
 • در دوزهای ابتدایی دوره ی درمان از غذاهای نرم استفاده کنید.
 • از تنقلات و مواد غذایی سفت چسبنده پرهیز کنید
 • در صورت افتادن براکت ها، به پزشک خود مراجعه کنید.

هزینه ارتودنسی ثابت چقدر است؟

هزینه ارتودنسی ثابت بسته به نوع و شدت ناهنجاری متفاوت خواهد بود. البته که می بایست این مورد را در نظر بگیرید در صورتی که ارتودنسی را نزد پزشکی که تخصص ارتودنسی ندارد و هزینه ارتودنسی کمی را از شما دریافت میکند نمی تواند نتیجه بخش باشد. عوامل دیگری نیز در هزینه ارتودنسی ثابت دخیل هستند که برای اطلاع از آن میتوانید مطلب هزینه ارتودنسی را مطالعه بفرمایید.

ارتودنسی متحرک چیست؟ مزایا، معایب و هزینه آن در سال 1401

فرآیند ارتودنسی حداقل یکی دو سال شما را درگیر خواهد کرد پس حتما در انتخاب پزشک متخصص ارتودنسی خود دقت لازم را به عمل آورید چرا که حتی در طول درمان نیز نخواهید توانست پزشک خود را تغییر دهید. در صورتی هم که بخواهید ارتودنسی مجدد انجام دهید خطرات و ریسک هایی را برای شما به همراه خواهد داشت.

عکس‌های قبل و بعد از درمان

برای مشاهده تمامی نمونه های کیس های درمانی به صفحه تصاویر قبل و بعد ارتودنسی مراجعه کنید.

ارتودنسی-ارتودنسی ثابت
ارتودنسی-ارتودنسی ثابت
ارتودنسی-ارتودنسی ثابت
ارتودنسی-ارتودنسی ثابت

 

 

 

مراقبت های پایان درمان ارتودنسی

همانطو که می دانید، ارتودنسی یکی از راهکار ها برای برطرف کردن نا هنجاری های فکی و دندانی می باشد. با توجه به میزان شدت ناهنجاری بیمار بعد از گذشت طول درمان می بایست مراقبت هایی جهت عدم بازگشت ارتودنسی انجام دهد تا درمان وی به طور کامل صورت گیرد. با ما همراه باشید تا در ادامه نکاتی در خصوص راهنمای پایان درمان ارتودنسی ثابت را دوره کنیم.

ارتودنسی دوره ی درمانی می باشد که طی زمان و با همکاری بیمار با متخصص ارتودنسی، درمان به بهترین نتیجه ی خود دست پیدا می کند. اما لازم به ذکر است برای جلوگیری از بازگشت ارتودنسی می بایست از نگهدارنده و رتینر پس از دوره درمان ارتودنسی استفاده نمایید.

به طور میانگین بعد از گذشت 18 الی 24 ماه دوره درمانی توسط دستگاه ارتودنسی پایان می یابد و سپس می بایست برای خارج کردن دستگاه ارتودنسی از دهان اقدام کنید.

پس از این طول مدت نیاز است تا برای ثابت نگه داشتن دندان ها و جلوگیری از برگشت پذیری آن ها، از یک نگهدارنده که به صورت پلاک متحرک یا نگه دارنده ثابت است استفاده شود.

یک متخصص ارتودنسی با تجربه برای آن که نتیجه درمان ثبات بیشتری داشته باشد با توجه به موقعیت بیمار، نگهدارنده ای مناسب به بیمار تجویز می کند و توصیه های لازم را به وی ارائه می دهد.

پایان ارتودنسی ثابت

با اتمام دوره ی درمان به وسیله دستگاه های ارتودنسی ثابت، نمی توان بیان داشت که ارتودنسی به طور کامل پایان یافته است بلکه می بایست از نگهدارنده ها و رتینر برای مرحله دوم درمان استفاده نمود. لازم به ذکر است که عموما استفاده از نگهدارنده ها پس از پایان درمان ارتودنسی ثابت الزامی می باشد.

ارتودنسی-راهنمای پایان درمان ارتودنسی ثابت

رتینر و نگهدارنده ارتودنسی

در طول درمان ارتودنسی فشار های مداومی توسط ارتودنسی ثابت و یا ارتودنسی متحرک، به دندان ها وارد شده اند و دندان ها برای قرارگیری در جایگاه مناسب خود بارها جابه جا شده اند. از این رو ممکن است دندان ها در فک به ثبات نرسیده باشند. برای نگهداری و ثابت نگهداشتن دندان ها در جای استانداردشان نیاز به استفاده از نگهدارنده ها می باشد.

استفاده از نگهدارنده ها با تشخیص پزشک و صلاح دید وی امکان پذیر می باشد.

نگهدارنده ها دارای دو نوع نگهدارنده ثابت و نگهدارنده متحرک می باشند که در ادامه به توضیح و تعریف هر یک می پردازیم. این دستگاه ها با توجه به فرم دهان و دندان هر یک از بیماران در لابراتور ساخته می شود و مورد استفاده قرار می گیرد.

رتینر به مانند دستگاه های ارتودنسی زمخت و اذیت کننده نیستند و استفاده از آنها بسیار آسان تر از مرحله ی قبل می باشد.

 

نگهدارنده ثابت:

نگهدارنده های ثابت در واقع سیم فلزی انعطاف پذیری می باشد که با نوار پلیمری سفید رنگ در قسمت داخلی دندان ها قرار می گیرند و به آنها متصل می شوند. به دلیل نصب ثابت این سیم فلزی به این دستگاه، نگهدارنده ثابت گفته می شود.

استفاده از نگهدارنده های ثابت عموما به جهت درمان فاصله بین دندان، علی الخصوص در فک بالا و رفع بی نظمی در فک پایین می باشد.

لازم به ذکر است که بدانید عموما تعداد 2 تا 6 دندان جلویی با سیم به یکدیگر متصل می شوند. استفاده از سیم نگهدارنده در فک بالا توصیه نمی شود. اما تمامی این موارد با توجه به ناهنجاری بیمار و توصیه های متخصص ارتودنسی انتخاب و صورت می پذیرد.

ارتودنسی-راهنمای پایان درمان ارتودنسی ثابت

نگهداره متحرک (پلاک متحرک)

نگهدارنده های متحرک عموما از قطعه ای پلاستیکی با اجزای فلزی و یا شفاف تشکیل شده اند.

برای استفاده از این نوع پلاک، قالب گیری از دهان بیمار صورت می گیرد و متناسب با آن برای ساخت پلاک اقدام می شود.

بیماران می بایست برای استفاده از پلاک ارتودنسی، در هنگام غذا خوردن و مسواک زدن، آن را از دهان خارج نموده و مجددا جایگذاری نمایند.

ارتودنسی-راهنمای پایان درمان ارتودنسی ثابت

نگهدارنده های متحرک سیمی دارند که درواقع برای نگه داشتن دندان های جلو طراحی شده اند این نگهدارنده ها با وجود قابل مشاهده بودن اما مشکلات کم تری نسب به نگهدارنده های ثابت ایجاد می کنند.

به هنگام استفاده از نگهدارنده های متحرک باید کمی صبور باشید. در روزهای ابتدایی به دلیل وجود شی خارجی در دهانتان مقداری بزاق تولید می کنید و در تکلم دچار مشکل می شوید که بعد از گذشت چند روز به آن عادت می کنید و مشکل تکلمتان نیز حل خواهد شد. در نتیجه در طول این مدت نباید از گاز زدن میوه یا مواد غذایی سفت، از دندان های جلویی کمک بگیرید.

دلایل استفاده از رتینر و نگهدارنده

1- در طول مدت درمان ارتودنسی فشارهایی به طور مداوم به دندان ها از طریق دستگاه ارتودنسی مانند براکت ارتودنسی وارد می شود تا دندان ها را در جایگاه استاندارد خود نگهداری نماید. برای استقرار دندان ها در جایگاه خود و سازگاری با بافت جدید می بایست از نگهدارنده ها برای این منظور اسفاده کرد.

2- از آنجایی که دندانها در جایگاه جدیدی قرار گرفته اند، تمایل به بازگشت در موقعیت قبلی وجود دارد.

3- در صورتی که ارتودنسی در کودکان صورت گرفته باشد، به دلیل رشد استخوانی و فکی احتمال جا به جایی دندان ها وجود دارد. به همین منظور استفاده از رتینر واجب و ضروری می باشد.

طول درمان دوره نگهدارنده چقدر است؟

طول دوره نگهداری بسته به میزان ناهنجاری و سن هر بیمار متفاوت بوده و گاهی پزشک متخصص ارتودنسی تجویز می کند که این دوره نگهدارنده باید همیشگی باشد. اما به طور میانگین طول درمان پلاک های نگهدارنده متحرک یک سال و با پلاک های نگهدارنده ثابت چندسال می باشد که باز هم برای افراد مختلف متفاوت می باشد.

زمانبندی استفاده از نگهدارنده و رتینر:

متخصص ارتودنسی پس از انتخاب نگهدارنده برای مرحله دوم درمان، شرایط و مدت زمان استفاده از آنها را نیز به بیمار توضیح می دهد.

بسته به سن و ناهنجاری های دهان و دندانی، مدت زمان استفاده در هر فرد متفاوت از دیگری می باشد.

استفاده از نگهدارنده ثابت برای مدت بیشتری به طول می انجامد و شیوه ی استفاده از رتینر متحرک به شرح زیر می باشد:

در شش ماه اول می بایست به طور مداوم و 24 ساعته از نگهدارنده متحرک استفاده شود. (به غیر از مواقع غذا خوردن و استفاده از مسواک)

در شش ماه دوم این مدت زمان کاهش می یابد و می بایست به صورت شبانه و یا 12 ساعته صورت پذیرد.

پس از مدت یکسال توصیه می شود که از نگهدارنده در فاصله زمانی چند روز استفاده شود.

ارتودنسی-راهنمای پایان درمان ارتودنسی ثابت

پایان دوره استفاده از نگهدارنده

پس از پایان دوره درمان ارتودنسی ثابت و استفاده از نگهدارنده ها هم چنان احتمال تغییر در جایگاه دندان ها وجود دارد و این طبیعت بدن آدمی می باشد. اما همواره برای جلوگیری از تغییر جایگاه دندان ها پس از ارتودنسی، استفاده از نگهدارنده ها می تواند خاطر شما را اطمینان بخشد.

در برخی موارد استفاده از نگهدارنده ها به طور دائم اما تنها در هنگام خواب برای افراد تجویز می شود.

نکات مهم در دوره نگهداری پس از ارتودنسی ثابت

دقت کنید که دوره نگهداری به معنای پایان درمان ارتودنسی نیست بلکه در حفظ نتایج ارتودنسی نقش اساسی دارد. هرگونه سهل انگاری و بی توجهی در این دوره موجب می شود تا درمان شما به هدر برود. و یا حتی نیاز به ارتودنسی مجدد پیدا کنید. پس دوره پس از ارتودنسی ثابت را جدی بگیرید.

باید به صورت منظم دوره نگهداری خود را انجام دهید. هر سه ماه یکبار و یا بازه زمانی تعیین شده از سوی پزشک متخصص ارتودنسی باید مورد بررسی دندانپزشک قرار بگیرید تا اگر پلاک های نگهدارنده مشکلی داشتند نواقص آن ها بر طرف شود.

 

مواردی که پس از درمان ارتودنسی با آن رو به رو می شوید:

در ادامه مواردی را یادآوری می کنیم که ممکن است پس از پایان درمان ارتودنسی با آن رو به رو شوید:

حساسیت دندان

پس از پایان درمان ارتودنسی ثابت ممکن است دندان ها به میزان کمی حساس شوند. این حساسیت به جهت قرارگیری براکت ها بر روی دندان و تحریک مینای دندان صوت گرفته است که پس از مدت کوتاهی رفع خواهد شد. در برخی نیز ممکن است ریشه دندان ها حساس شده باشد که در این مورد نیز پس از مدت کوتاهی شاهد رفع حساسیت خواهید بود.

پوسیدگی دندان

همانطور که در مقالات گذشته نیز یادآور شدیم، از مهم ترین مسائل حین درمان ارتودنسی، رعایت بهداشت می باشد. در صورت عدم انجام امور بهداشتی مرتبط با دهان و دندان، به مرور شاهد پوسیدگی دندان خواهید بود. در این صورت نیاز به جرم گیری و ترمیم پس از پایان درمان ارتودنسی مشاهده می شود. در برخی موارداین موضوع تنها به جرم گیری خلاصه نمی شود.

اما این موضوع نیز لازم به ذکر است که در افرادی که بهداشت را به خوبی رعایت می نمایند نیز ممکن است لکه های زرد نمایان شوند که به راحتی قابل درمان و تصحیح هستند.

تحلیل لثه

در موارد بسیار معدودی شاهد تحلیل لثه پس از درمان ارتودنسی می باشیم. علت تحلیل لثه به سبب افت بافت اطراف لثه می باشد که باعث نمایان شدن ریشه دندان می شود. در صورتی که با این مشکل مواجه شدید به متخصص لثه مراجعه نمایید و هم چنین از مسواک و خمیر دندان مخصوص استفاده نمایید تا از آسیب های احتمالی جلوگیری به عمل آورده باشید.

در این مقاله شما را با مسائل مرتبط با دوره ی پس از پایان درمان ارتودنسی ثابت آشنا ساختیم.

در صورت هرگونه سوال و نیاز به مشاوره و هم چنین اطلاع از هزینه ارتودنسی، می توانید با سایت دکتر داوودیان، متخصص ارتودنسی در ارتباط باشید.

ارتودنسی-راهنمای پایان درمان ارتودنسی ثابت
 

دیدگاه ها

2 پاسخ به “ارتودنسی ثابت”

 1. حامد حاجی زاده گفت:

  سلام من دوماهه ارتودنسی رو شروع کردم و با دکتر خودم به مشکل برخوردم و ایشان حاضر به ادامه همکاری با بنده نمیباشد البته بعد از اینکه فهمیدم دکتر من دکتری عمومی دندانپزشکی دارد.دندانهای جلوی من مقداری به عقب اومده.وامروز میخواد براکت ها رو برداره و من 1 آبان باید برم سربازی .آیا این رویه برای من مشکل ساز نخواهد بود ؟ آیا دوباره بعد از دو ماه آموزشی سربازی من میتونم درمان ارتودنسی شروع کنم؟لطفا جواب بدین چون خیلی سردرگم شدم…

  • admin گفت:

   سلام،
   ارتودنسی ثابت درمانی تخصصی است که در حیطه آموزه های همکاران محترم دندانپزشک عمومی نمی باشد. توصیه می گردد پیش از باز نمودن دستگاهها نسبت به معاینه و بررسی دقیق نزد یک ارتودنتیست اقدام نمایید.
   با سپاس،
   دکتر مسعود داودیان،

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.