متخصص ارتودنسی

بهترین متخصص ارتودنسی تهران

بدون اینکه بخواهیم توضیح اضافه داشته باشیم یا وقت شما را بگیریم، در این مقاله شما را با متخصص ارتودنسی، تفاوتش با دندانپزشک عمومی، کارهایی که انجام می‌دهد و نحوه پیدا کردن بهترین متخصص ارتودنسی تهران یا هر شهر دیگری آشنا خواهیم کرد.


آنچه در این مقاله می‌خوانید

 1. ارتودنتیست کیست؟
 2. تفاوت متخصص ارتودنسی با دندانپزشک عمومی چیست؟
 3. آیا دندانپزشک عمومی می‌تواند ارتودنسی انجام دهد؟
 4. 11 نکته برای پیدا کردن یک دکتر ارتودنسی خوب
 5. سوالات رایج درباره متخصصان ارتودنسی دندان

به چه کسی متخصص ارتودنسی گفته می‌شود؟

درست مانند رشته‌های پزشکی که در آن پزشکان ابتدا باید دوره عمومی را سپری کنند و بعد از آن وارد رشته‌های تخصصی دیگر شوند، در دندانپزشکی نیز همین رویه را داریم. افراد ابتدا یک دوره عمومی 6 تا 7 ساله را سپری می‌کنند تا دندانپزشک عمومی شوند. و بعد از آن، در صورت تمایل، (با شرکت در آزمون تخصصی و گذراندن یک دوره 3 تا 4 ساله) تخصص خود را در یک فیلد و زمینه خاص دریافت می‌کنند.

متخصصان ارتودنسی نیز دندانپزشکانی هستند که ابتدا دوره عمومی دندانپزشکی را طی می‌کنند و با قبول شدن در آزمونی، وارد دوه تخصصی ارتودنسی می‌شوند. این متخصصان در مجموع 10 تا 11 سال آموزش عمومی و تخصصی می‌بینند تا بتوانند به پیشگیری، تشخیص و درمان ناهنجاری‌های فک و صورت و انواع نامنظمی‌های دندانی اقدام کنند. به این متخصصان ارتودنتیست هم گفته می‌شود.


تفاوت متخصص ارتودنسی با دندانپزشک عمومی چیست؟

همانطور که دکتر داوودیان در ویدئوی بالا اشاره کردند، هر ارتودنتیستی یک دندانپزشک است و می‌تواند کارهای دندانپزشکی عمومی را انجام دهد. اما هیچ دندانپزشک عمومی نمی‌تواند یک متخصص ارتودنسی باشد.

تفاوت متخصص ارتودنسی یا دندانپزشک 2 متخصص ارتودنسی

دندانپزشکان عمومی در انجام امورات عمومی دندانپزشکی و رسیدگی به مسائل اولیه سلامت دهان و دندان صلاحیت بالایی دارند و بسیار توانمند هستند. آن‌ها حتی می‌توانند پروسه‌های زیبایی و ترمیمی دندان را به خوبی انجام دهند. اما برای کارهای تخصصی دندانپزشکی مانند ارتودنسی دندان آموزش آکادمیک ندیده‌اند.


دکتر ارتودنسی چه مشکلاتی را برطرف می‌کند؟

اینکه این متخصصان دقیقاً چه کارهایی برای ما انجام می‌دهند را در یک مقاله به صورت کامل توضیح داده‌ایم. اما اگر وقتش را ندارید آن مقاله را بخوانید، به صورت خلاصه بدانید که آن‌ها می‌توانند به راحتی مشکلات و مسائل زیر را مدیریت و درمان کنند:

%D9%85%D8%A7%D9%84 %D8%A7%DA%A9%D9%84%D9%88%DA%98%D9%86 %D8%AF%DA%A9%D8%AA%D8%B1 %D8%AF%D8%A7%D9%88%D9%88%D8%AF%DB%8C%D8%A7%D9%86 متخصص ارتودنسی
 1. ازدحام دندان‌ها
 2. کج بودن دندان‌ها
 3. بستن فاصله بین دندان‌ها
 4. مدیریت دندان‌های نهفته و نیمه نهفته
 5. درمان و اصلاح ناهنجاری‌های فکی و انواع مال اکلوژن‌ها مانند عقب یا کوچک بودن فک‌ها (اوربایت، آندربایت، اپن بایت، کرس بایت، اورجت و …)
 6. پیشگیری از نامظنم شدن دندان‌ها
 7. و به طور کلی اصلاح موقعیت دندان‌ها و فکین یا پیشگیری از بروز ناهنجاری‌ها

آیا دندانپزشک عمومی می‌تواند یک متخصص ارتودنسی خوب باشد؟

خیر! اگر بدون پرده بخواهیم صحبت کنیم (با تمام احترام به همکاران دندانپزشکی عمومی) این عزیزان صلاحیت انجام کارهای ارتودنسی را ندارند. بنابراین آن‌ها نه تنها ارتودنتیست نیستند، بلکه برای انجام درمان‌های ارتودنسی خوب نیستند.

البته برخی دندانپزشکان عمومی می‌توانند درمان‌های معمولی ارتودنسی را بر حسب تجربه یا مطالعه علمی انجام دهند. اما با این وجود، تنها مشکلات جزئی را می‌توانند برطرف کنند. به همین جهت چه برای ساده‌ترین مشکلات ارتودنسی و چه برای پیچیده‌ترین‌ها تنها باید به متخصص ارتودنسی مراجعه شود.

به این نکته توجه داشته باشید که انتخاب دندانپزشک عمومی برای درمان شما می‌تواند عوارضی در آینده به همراه داشته باشد. (و دقت کنید ما بر سر انتخاب بهترین متخصص ارتودنسی بحث می‌کنیم، بنابراین حتی نمی‌خواهیم ارتودنیست‌های سطح پایین را انتخاب کنیم چه برسد به دندانپزشک عمومی)


چطور بهترین متخصص ارتودنسی شهر خود را پیدا کنیم؟

اگر فکر می‌کنید شما یا فرزند دلبندتان نیازمند درمان ارتودنسی هستید برای پیدا کردن یک متخصص خوب، حتما به اندازه کافی زمان اختصاص دهید و هرچه می‌توانید بیشتر جستجو کنید که در نهایت نتیجه درمان شما موفقیت آمیز و خاطره ساز شود.

چک لیست انتخاب بهترین متخصص ارتودنسی در تهران

به همین منظور برای کمک به شما عزیزان، ما تلاش کرده‌ایم تا در ادامه به توضیح چند نکته بسیار مهم بپردازیم که عاقبت به شما کمک می‌کند بهترین دکتر ارتودنسی منطقه خود را پیدا کنید. 


1. برای پیدا کردن یک متخصص ارتودنسی خوب عجله نکنید

اینکه می‌گوییم برای انتخاب ارتودنتیست به هیچ عنوان عجله نکنید دلیل داریم. شما به عنوان مراجع، بیمار یا کسی که نیاز به درمان ارتودنسی دارد، باید اول از همه چیز، بدانید که درمان‌های ارتودنسی ممکن است چند سال طول بکشد و دوم اینکه هزینه‌بر هستند.

بنابراین اگر شما می خواهید همه چیز خوب پیش برود باید برای طول مدت درمان (که ممکن است از 8 تا 36 ماه و یا بیشتر طول بکشد) خود را آماده کنید. و چون هزینه قابل توجهی می‌پردازید باید درمان شما ارزشش را داشته و اصولی انجام شود. پس برای آرامش، آسایش و موفقیت درمان خود، بهتر است صبور باشید تا انتخاب مناسبی داشته باشید.

مدت زمان ارتودنسی متخصص ارتودنسی

اگر لیست بهترین متخصص ارتودنسی انتخابی شما نادرست چیده شده باشد در نهایت ارتودنسی می‌کنید، اما ممکن است بعدها با شکست ارتودنسی روبرو شده و مجبور به درمان مجدد با هزینه‌های بالاتر شوید. پس صبور باشید. 


2. حتما یک متخصص واقعی را انتخاب کنید

با تاکید بیشتر اینجا هم عنوان می‌کنیم که برای درمان خود یک دندانپزشکی را انتخاب کنید که حتما مدرک تخصصی ارتودنسی داشته باشد. لطفاً برای درمان اکیداً دور دندانپزشکان عمومی را خط بزنید زیرا چنین درمانی اصولی نخواهد بود.

حین پیدا کردن یک ارتودنتیست خوب حتما رزومه و مدارک او را چک کنید تا مطمئن باشید که قرار است به صورت اصولی و توسط یک متخصص واقعی درمان شوید.


3. تجربه و مهارت یک متخصص باید حرف اول را بزند

یکی از مهم‌ترین ملاک‌های شما برای انتخاب بهترین متخصص ارتودنسی باید تجربه و مهارت شخص متخصص باشد. قطعا یک دکتر ارتودنسی خوب که بیش از 10 سال انواع و  اقسام کیس‌ها را درمان کرده و مدت‌ها است تجربه اندوخته، با متختصصی که به تازگی کار خود را آغاز کرده بسیار متفاوت هستند.

سعی کنید متخصصانی انتخاب کنند که بیش از 5 یا حتی 10 سال سابقه دارند و در عین حال کاملا به روز هستند. زیرا این افراد می‌توانند جزء سرمایه‌های دنیای ارتودنسی باشند و به راحتی در لیست بهترین متخصص ارتودنسی شما گنجانده شوند.


4. به دنبال یک متخصص ارتودنسی هنرمند باشید

جمله زیبایی وجود دارد که می‌گوید “ارتودنسی هنریست که می کوشد به علم تبدیل شود”. این جمله نشان می‌دهد که ارتودنسی قبل از هرچیزی یک هنر است و دندانپزشکی که تخصص ارتودنسی دارد به نوعی یک هنرمند است. و خب، هر هنرمندی یک رزومه و گالری از کارها، درمان‌ها و کیس‌هایی که درمان کرده دارد.

حتما در مراجعه به مطب هر متخصص، گالری تصاویر قبل و بعد و یا حتی فیلم‌های ارتودنسی آرشیوی مطب او را مشاهده کنید. تصاویری که می‌بینید می تواند به شما مهارت و هنر متخصص را نشان دهد.


5. به دوری و نزدیکی مطب ارتودنتیست فکر کنید

شما مجبورید در طول درمان خود بارها و بارها به مطب ارتودنتیست خودتان سر بزنید. شاید یکی دو ویزیت اول (برایتان) فاصله زیاد تا مطب مساله‌ای نداشته باشد. اما بعدها به سبب طولانی بودن مسیر ممکن است خسته شده یا به مشکل بربخورید.

 1. مثلا ممکن است به دلیل موقعیت شغلی یا تحصیلی خود نتوانید به موقع به مطب متخصص ارتودنسی خود بروید
 2. یا ممکن است بعد از مدتی وسیله شخصی نداشته باشید و مثل در شرایط فعلی کرونا (و بدون وسیله) مجبور باشید در مترو و … جابجا شوید که جالب نیست.
 3. یا به نقطه دورتری از مطب نقل مکان کنید و فاصله شما بیشتر از چیزی که هست شود
 4. و یا اگر کودک شما تحت درمان است مسیر طولانی برایش عذاب آور باشد.
 5. و …

و اینجاست که می‌رسیم به حرف حسابِ احمد شاملو (شاعر سرشناس) که می‌گوید “… و فاصله تجربه‌ای بیهوده است …”.

تصویری که اهمیت نزدیک بودن مطب متخصص ارتودنسی به محل زندگی بیماران را نشان می دهد

بنابراین حتما سعی کنید فاصله خانه شما از متخصصی که انتخاب می‌کنید خیلی زیاد نباشد و برای چند سال شما را از پیمودن یک مسیر طولانی دلسرد و خسته نکند. پس در لیست بهترین متخصص ارتودنسی خود حتما لیست را با متخصصانی که در منطقه شما هستند بیشتر پر کنید. مثلا اگر در غرب تهران هستید حتما در ابتدای لیست خود، متخصصان واجد شرایط در غرب تهران را بگنجانید.


6. توجه کنید که یک متخصص ارتودنسی خوب همه جا حضور دارد….

اصولاً ما زمانی به کسی می‌گوییم بهترین یا برترین، که در کار خودش بهترین باشد و یا دست کم تمام تلاش خود را در جهت ارتقای کارش انجام دهد تا در جایگاه بهترین‌ها حرفی برای گفتن داشته باشد.

ما در دوره‌ای زندگی می‌کنیم که به جز دنیای واقعی و جاری خودمان؛ یک دنیای مجازی بر بستر اینترنت داریم. بنابراین بهترین‌ها کسانی هستند که در هر دو بستر واقعی و اینترنتی هم، حرفی برای گفتن داشته باشند. چرا؟

چون هم اکنون بیشتر مردم در فضای مجازی و اینترنت حضور دارند و این روزها برای اینکه مثلا شما بهترین متخصص ارتودنسی در تهران یا هر شهر دیگر باشید، باید در فضای مجازی هم به صورت کارآمد پاسخگوی نیاز بیماران و مراجعان تهرانی و شهر خودتان باشید و هرچه در توان دارید آنجا هم رو کنید.


یک نمونه از یک ارتودنتیست خوب در دنیای امروزی….

 1. برای مثال ما متخصصانی داریم که روزانه دست کم 1 تا 2 ساعت بدون چشم داشت و به صورت کاملاً رایگان به سوالات کاربران خود پاسخ داده و آن‌ها را راهنمایی می‌کنند.
 2. و یا با دیدن تصاویر دهان و دندان مراجعان درباره نحوه درمان‌شان توضیحاتی می‌دهند.
 3. و یا حتی نگرانی‌ها و سوالات کاربران را در قالب پرسش و پاسخ در سایت خود قرار می‌دهند که سایر کاربران هم آن‌ها را ببینند و استفاده کنند.

 1. حتی برای افزایش آگاهی عموم مردم سخت تلاش می‌کنند و برنامه‌های آموزشی خود را در شبکه‌های اجتماعی و فضاهایی مانند آپارات، یوتیوب و … به صورت رایگان قرار می‌دهند.

اگر چنین ارتودنتیسی دیدید حتما او را در لیست خود و در رده های بالا قرار دهید.


7. هوای روح و روان خود را داشته باشید

تا اینجا چند بار گفتیم که مدت زمان درمان ارتودنسی نسبتاً زیاد است و بسته به شدت مشکل شما، ممکن است بیش از 1 یا 2 سالی طول بکشد تا دندان‌هایتان منظم و (به اصطلاح) صاف شوند. بنابراین طی این دوره، باید بارها و بارها به مطب متخصص ارتودنسی خودتان مراجعه کنید و هر بار با شخص ارتودنتیست، مطب او و پرسنلش روبرو شوید.

اکنون تصور کنید که نه خلق و خو و کار ارتودنتیست برای‌تان جالب است و نه می‌توانید با پرسنل‌ش کنار بیایید. این یعنی، 2 سال طولِ درمانِ شما به جای اینکه به بهترین خاطرات شما مبدل شود، می‌شود کابوسی که تا سالیان سال ممکن است دست از سرتان برندارد.

بنابراین لطفاً لطفاً به فکر روح و روان خودتان باشید و مثلاً اگر در تهران زندگی می‌کنید، اول سعی کنید بهترین متخصص ارتودنسی تهران را انتخاب کنید و به جز این، حتماً ببینید که آیا پرسنل و محیط مطب این متخصص مناسب شما یا حضور فرزندانتان هست یا خیر، آیا مطب و پرسنل هم بهترین هستند؟ اگر نبود، محبت کنید باز هم به جستجویتان برای یافتن یک متخصص ارتودنسی خوب در تهران ادامه دهید تا در آرامش کامل طول درمانتان سپری شود.


8. اگر هزینه‌ها برایتان نگرانی ایجاد کرده به این نکته توجه کنید

درمان‌های ارتودنسی نسبت به سایر پروسه‌های دندانپزشکی پیچیده، زمانبرتر و خاص هستند. به همین دلیل طبیعی است که هزینه و تعرفه بالاتری هم داشته باشند. کسی که خود یا فرزندش را برای ارتودنسی آماده می‌کند باید خود را برای هزینه‌های آن نیز آماده کند، اما نباید هزینه‌ها مانعی برای انجام درمان شود. زیرا هزینه‌های عدم درمان، بسیار بیشتر از هزینه‌ای است که برای درمان پرداخت می‌کنید.

 1. اگر توانایی پرداخت یک جایِ هزینه ارتودنسی را دارید که هیچ، اما اگر پرداخت یکجای هزینه‌ها برای‌تان مقدور نیست، حین جستجو برای پیدا کردن بهترین متخصص ارتودنسی دندان، می‌توانید چند متخصص خوب پیدا کنید که به صورت اقساطی هزینه‌ها را از شما دریافت کنند و یا حتی بسته به شرایط، هزینه‌ها را برایتان کاهش دهند.
 2. همچنین با عضویت در سایت یا شبکه‌های اجتماعی ارتودنیست‌ها، می‌توانید از شرایط تخفیف درمان (که معمولا برای کاربران و مراجعانشان) در دنیای مجازی قرار می‌دهند استفاده کنید.

9. کرونا تمام نشده و فعلا هم قصد تمام شدن ندارد!

اگر دوره کرونا نبود شاید موارد و نکات بالا برای پیدا کردن یک متخصص ارتودنسی خوب کافی بود. اما اجازه دهید به این مورد هم اشاره‌ای مختصر داشته باشیم. خودتان هم می‌دانید که کرونا واقعا شوخی بردار نیست و این مساله مخصوصاً در کلینیک‌های دندانپزشکی باید بیشتر مورد توجه قرار بگیرد.

از آنجا که درمان ارتودنسی مستقیماً با دهان شما در ارتباط است و شما مجبور به مراجعه به مطب یا کلینیک هستید، می‌توانید در معرض ویروس کرونا قرار بگیرید. تا زمانی که کووید-19 هست، حتما مطبی انتخاب کنید که تمامی پروتکل‌های بهداشتی در آن رعایت می‌شود و ارتودنتیست یا پرسنلش به فکر سلامتی شما باشند.


10. برای روزهای شیرین بعد از اتمام درمان گارانتی بگیرید

برای کسی که ادعا می‌شود (مثلاً بهترین متخصص ارتودنسی دندان در تهران یا هر شهر دیگری است)، نباید پایان دوره درمان به معنی پایان ارتباط با بیمارانش باشد. ارتباط با بیماران باید بعد از دوره درمان همچنان ادامه داشته باشد.

پس از درمان، باید هر سال در چند نوبت تحت ارزیابی قرار بگیرید (تا نتیجه درمان از نزدیک بررسی و چک شود). حین جستجویتان برای پیدا کردن یک دکتر متخصص ارتودنسی خوب حتماً و حتماً درباره ارتباط و ویزیت‌های بعد از درمان سوال بپرسید و پیگیری متخصص و پرسنلش را به عنوان یک ملاک قوی جهت انتخاب ارتودنتیست در نظر بگیرید.

11. کلینیکی پیدا کنید که جمع دندانپزشکان متخصص در آنجا جمع باشد

سرتان را درد نمی آوریم فقط به همین نکته اشاره کنیم که شما ممکن است قبل، حین و بعد از درمان ارتودنسی خودتان به درمان های متفرقه نیاز پیدا کنید. مثلا جرمگیری دندان، کشیدن دندان، ترمیم دندان و در ساده ترین حالت ممکن است در یک موقعیت اورژانس دندانپزشکی قرار بگیرید. در حالت عادی، شما می توانید به یک مطب نزدیک منزل خودتان مراجعه کرده و مشکل خود را حل کنید اما زمانی که تحت درمان ارتودنسی هستید قضیه متفاوت خواهد بود.

به همین جهت بهتر است به فکر پیدا کردن یک دکتر ارتودنسی خوب باشید که در یک کلینیک دندانپزشکی کامل، مجهز و پر از دندانپزشکان متخصص باشد. تا در زمان نیاز بدون مراجعه به مطب های دیگر و صرف وقت یا هزینه بیشتر مشکل خود را برطرف کنید.


پاسخ به سوالات رایج درباره ارتودنتیست‌ها

برای برطرف کردن مشکلات ارتودنسی کودکان، به ارتودنتیست مراجعه کنیم یا دندانپزشک کودکان؟

قطعاً باید به یک دکتر ارتودنسی مراجعه شود. متخصصان دندانپزشکی کودکان اگر متوجه وجود مشکلی در خصوص موقعیت دندان‌ها و فکین کودک شوند معمولاً او را به یک متخصص ارتودنسی خوب ارجاع می‌دهند.

آیا متخصص ارتودنسی کودکان و بزرگسالان با هم تفاوتی دارند؟

خیر هیچ تفاوتی در این خصوص وجود ندارد و اینطور نیست که برای هر رده سنی یک ارتودنتیست داشته باشیم. نوع و شدت مشکلات در کودکان و بزرگسالان ممکن است متفاوت باشد اما در نهایت هر دو توسط متخصصان این رشته درمان می‌شوند.

بهترین سن مراجعه به ارتودنتیست چه سنی است؟

والدین محترم بهتر است که از سن 7 سالگی کودکان خود را برای ویزیت به مطب یک متخصص ارتودنسی ببرند. این سن به نوعی سن طلایی و ایده‌آل ارتودنسی است. اما در هر سنی که باشید می‌توانید برای منظم کردن دندان‌های خود به یک ارتودنتست مراجعه کنید.

آیا هر متخصصی که هزینه بیشتری بگیرد یعنی بهترین است؟

اصلا و ابدا چنین چیزی درست نیست. چه بسا ما متخصصان داریم که بسیار توانا و باتجربه هستند اما هزینه‌های معقول و کمی می‌گیرند و متخصصانی داریم که تجربه کمی دارند اما هزینه‌های بالایی می‌گیرند. هزینه‌ها نباید ملاکی برای بهترین بودن یک متخصص باشند.

متخصص ارتودنسی چه کارهایی انجام نمی‌دهد؟

همانطور که در داخل مقاله گفته شد، دکترهای ارتودنسی می‌توانند تمام مشکلات مرتبط با موقعیت نامناسب فک و دندان‌ها را برطرف کنند و به کارهای عمومی دندانپزشکی نیز وارد هستند اما به جز ارتودنسی هیچ کار دیگری انجام نمی‌دهند. مثلا ترمیم و زیبایی دندان و پروسه‌های مشابه را باید به دندانپزشکان دیگر بسپارید.

دیدگاه ها

4 پاسخ به “متخصص ارتودنسی”

 1. صفازاده گفت:

  سلام آقای دکتر چقدر شخصیت شما قدرتمند هست من با شنیدن حرف های شما استاندارهایی که از یک دکتر ارتودنسی تو ذهنم بود بالاتر رفته الان خیلی انتظاراتم از یک متخصص خوب بالاتر رفته
  فقط متاسفانه ساکن تهران نیستم که به مطب شما مراجعه کنم ولی سخنان و توصیه های شما رو حتما جدی میگیرم
  خدا به شما سلامتی و طول عمر بده ممنونم از شما

  • admin گفت:

   سلام
   سلامتی و لبخند زیبای شما عزیزان ارزوی ماست. برای تشکر از مهر شما زبانم قاصر است. و برای انجام کار کلینیک سیمادنت در خدمت شماست.
   با سپاس
   دکتر مسعود داوودیان
   متخصص ارتودنسی در تهران

 2. فروغ بازیار گفت:

  درود بر شما جناب دکتر داودیان
  آقای دکتر سوالی داشتم ممنون میشم اگر پاسخ بنده رو بدید.
  بنده ۳۳ سالم هست و یک خانم هستم. دندان های من فقط به اندازه کمی کج و نامرتب هستند البته ۲ دندان جلوم اینشکلی هستند.
  اگر طول درمان ارتودنسی من کمتر از ۱ سال باشد اشکالی نداره که متخصص انتخابی من از محل زندگیم دور باشه؟

  • admin گفت:

   با سلام
   در طی جلسات معاینه ماهانه و یا هفتگی دستگاه از نظر سالم بودن و عملکرد کنترل میشود اورینگ ها تعویض میشوند چین و الاستیک در صورت نیاز برداشته شده یا تعویض میشوند قلاب های سیم جهت بستن فضا فعال میشوند و بیمار از نظر کنترل پلاک و نحوه مسواک زدن کنترل میشود .

   باید توجه داشته باشید زندگی پر است از اتفاقات ریز و درشت اما شما باید جوری برنامه ریزی کنید زمانی درمانتان را شروع کنید که امکان مراجعات منظم را داشته باشید . جهت بدست اوردن اطلاعات بیشتر مقاله ی عوارض ارتودنسی عدم همکاری بیمار را مطالعه کنید.
   با سپاس
   دکتر مسعود داوودیان
   متخصص ارتودنسی در تهران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

Call Now Button