ارتودنسی-ارتودنسی مجدد
نقل قول دکتر داودیان درباره ارتودنسی مجدد
نقل قول دکتر داودیان درباره ارتودنسی مجدد

تمام افرادی که به دلایل مختلف دچار نامرتبی دندانی و یا مشکلات و ناهنجاری‌هایی فکی شده‌اند، دوره نسبتاً طولانی درمان با ارتودنسی را تحمل می‌کنند تا در نهایت به دندان‌هایی مرتب و لبخندی زیبا برسند. حال تصور اینکه ممکن است بعد از اتمام دوره درمان نیاز به انجام ارتودنسی مجدد وجود داشته باشد، بسیار ناراحت کننده خواهد بود. بنابراین زمانی که لازم است بیماری تحت درمان ارتودنسی قرار بگیرد، باید با انتخابی درست به سراغ متخصص ارتودنسی خوب و متبحر رفته تا درمان وی با کمترین میزان خطا و مشکلات بعدی همراه باشد.

چه زمانی لازم است ارتودنسی مجدد انجام شود؟

ارتودنسی مجدد همانطور که از نام آن برمی‌آید به انجام دوباره درمان ارتودنسی اشاره دارد. ولی سوال اینجاست که چه زمانی لازم است مجدداً درمان ارتودنسی برای بیمار انجام شود؟! در واقع ارتودنسی یک روش درمانی بسیار مهم و البته پیچیده است که با توجه به شدت و نوع ناهنجاری‌های دندانی و فکی بیمار در طول مدت چند ماه تا بعضاً چند سال وضعیت نازیبای دندان‌ها و حتی مشکلات فکی را به بهترین شکل ممکن درمان کند.

با این وجود شاید تصور این بسیار مشکل باشد که بعد از اتمام درمان ارتودنسی و بهبود وضعیت دندان‌ها و فک‌ها، ممکن است به دلایل مختلفی دندان‌ها تغییر وضعیت داده و مجدداً به هم ریخته شوند و در نهایت به ارتودنسی مجدد نیاز باشد. در نتیجه پیش از شروع درمان ارتودنسی لازم بدانید که چه عواملی ممکن است سبب ناموفق بودن نتیجه درمان ارتودنسی و یا برگشت نتیجه آن شود، تا با انتخاب صحیح و درمان به شیوه درست از این موارد جلوگیری شود.

عوارض ارتودنسی چیست؟!

عوارض ارتودنسی غلط
اینفوگرافیک عوارض ارتودنسی غلط

ویدیوی زیر را حتماً مشاهده کنید تا نتیجه درمان‌های ارتودنسی غلط و عوارض جبران‌ناپذیر آن را ببینید.

نام ارتودنسی که شنیده می‌شود یادآور همان سیم و براکت‌ها بر روی دندان‌ها است که بعد از گذراندن یک الی دو سال دوره درمان، نهایتاً از دندان‌هایی به هم ریخته و نامرتب، زیباترین لبخند را برای ببیمار به ارمغان می‌آورد. در کنار این تاثیر شگفت‌آور همانند هر درمان دیگری، درمان ارتودنسی نیز مکن است عوارضی به همراه داشته باشد که از جمله آن‌ها می‌توان به تحلیل لثه، تحلیل استخوان و لثه و لق شدن دندان‌ها اشاره کرد. اگر ارتودنسی نزد یک متخصص باتجربه انجام نشود علاوه بر هدر رفتن وقت و هزینه، عوارض درمان نادرست نیز برای بیمار بروز خواهد کرد و همین مسئله ممکن است عواقب جبران‌ناپذیری به همراه داشته باشد. در نتیجه با مراجعه به یک متخصص ارتودنسی، از نیاز به انجام ارتودنسی مجدد و بروز آسیب‌های جدی و جبران‌ناپذیر برای دندان‌ها جلوگیری کنید.

علل انجام ارتودنسی مجدد چیست؟

عدم مراجعه به متخصص ارتودنسی متبحر

برای انجام درمان ارتودنسی همانند هر درمان دیگری، باید به بهترین متخصص مراجعه کرد تا از بروز هر گونه تشخیص و درمان نادرست، بروز اشتباهات احتمالی و مواردی از این دست پیشگیری نمود. در واقع با مراجعه به متخصص ارتودنسی خوب، می‌توان علاوه بر جلوگیری از هر گونه اشتباهات درمانی، با تکیه بر تجربه و مهارت کافی وی، نگران وجود ناهنجاری‌های پیچیده نبود.

در نتیجه این امر، بسیار مشاهده شده است که بیمارانی که درمان ارتودنسی خود را به جای متخصص ارتودنسی، نزد یک دندانپزشک عمومی انجام داده‌اند، به دلیل عدم حصول نتیجه مطلوب بعد از اتمام دوره درمان نیاز به انجام ارتودنسی مجدد خواهد بود.

متخصص ارتودنسی به دلیل برخورداری از دانش و مهارت کافی در زمینه ارتودنسی به صورت تخصصی، قطعاً با دید وسیعتر به تشخیص انواع ناهنجاری‌های فکی و دندانی می‌پردازد و بهترین روند درمانی را برای بیمار مشخص می‌کند. همچنین با انتخاب متخصص ارتودنسی با تجربه، می‌توان از درمان صحیح شدیدترین ناهنجاری‌ها و نیز عدم بروز پیچیدگی‌های درمانی، اطمینان حاصل کرد.

برگشت ارتودنسی

عوارض ارتودنسی نزد دندانپزشک عمومی

همانطور که قبل‌تر ذکر شد با انتخاب نادرست درمانگر برای درمان ارتودنسی، علاوه بر صرف هزینه، وقت و تحمل دوره درمان، نهایتاً نتیجه مطلوب حاصل نمی‌شود و ممکن است به انجام ارتودنسی مجدد نیاز باشد. بنابراین تأکید می‌شود که حتماً درمان ارتودنسی خود را تحت نظارت متخصص ارتودنسی انجام دهید.

متاسفانه برخی از افراد اهمیت درمان مشکلات دندانی و فکی توسط یک متخصص ارتودنسی را چندان جدی نگرفته و گاهاً شاید به دلایلی همانند هزینه‌های ارزان‌تر و یا تبلیغات دروغین به دندانپزشکان غیر متخصص مراجعه می‌کنند.

چرا ارتودنسی را نزد دکتر داودیان انجام دهیم؟

-> دکتر داودیان به عنوان یک متخصص ارتودنسی از دانش به‌روز در زمینه جدیدترین روش‌های ارتودنسی برخوردار هستند.

-> تجربه انجام پیچیده‌ترین ناهنجاری‌های دندانی و فکی توسط دکتر داودیان نشان از تجربه و مهارت بالای ایشان در حوزه درمان ارتودنسی است.

-> حساسیت و دقت دکتر داودیان بر کیفیت درمان ارتودنسی در طول دوره طولانی درمان و حتی بعد از اتمام آن کاملاً ملموس است.

-> پیگیری و معاینه بیماران به صورت رایگان و مادام‌العمر حتی بعد از گذشت چندین سال نیز گارانتی و تضمین درمان ارتودنسی توسط ایشان است.

آمار درمان‌های ارتودنسی دکتر داودیان
درمان‌های ارتودنسی دکتر داودیان

ارتودنسی ناهنجاری‌های پیچیده توسط دکتر داودیان

سخت‌گیری و دقت بر فرآیند ارتودنسی توسط دکتر داودیان

درمان ارتودنسی با ضمانت مادام‌العمر توسط دکتر داودیان

دریافت نوبت

 • Hidden
 • Hidden
 • Hidden
 • Hidden
 • Hidden
 • Hidden
 • Hidden

عدم استفاده از ریتینر ارتودنسی (علت دوم نیاز به ارتودنسی مجدد)

دندان‌ها برخلاف ظاهر سختی که دارند، همواره تمایل به حرکت و جابه‌جایی دارند. این جابه‌جایی آنقدر کند و به آرامی انجام می‌شود که فرد معمولاً متوجه آن نخواهد شد. حال زمانی که بیمار برای بهبود وضعیت دندان‌های خود به سراغ ارتودنسی می‌رود، حرکت دندان‌‌ها ملموس‌تر و به صورت تعمدی هدایت می‌شود. بعد از اتمام دوره ارتودنسی، جهت تثبیت موقعیت صحیح دندان‌ها باید بیمار از ریتینر یا نگهدارنده ارتودنسی استفاده کند. استفاده از نگهدارنده ارتودنسی سبب جلوگیری از برگشت دندان‌ها به موقعیت قبلی خود و تثبیت نتیجه درمان ارتودنسی می‌شود.

بیماران ارتودنسی باید بدانند که با عدم استفاده از ریتینر ارتودنسی، منتظر پیامدها و عوارض بعدی آن از جمله انجام ارتودنسی مجدد، صرف هزینه بیشتر و تحمل دوباره دوره طولانی ارتودنسی باشند. استفاده مداوم از ریتینر ارتودنسی آنقدر مهم است که حتی دکتر مسعود داودیان متخصص ارتودنسی خود نیز ملزم به استفاده از آن هستند.


درباره دکتر داودیان متخصص ارتودنسی
دکتر داودیان متخصص ارتودنسی

آیا ارتودنسی مجدد عوارضی دارد؟

در درمان ارتودنسی به دلیل طولانی بودن دوره درمان، احتمال کاهش ارتفاع ریشه دندان، تنش‌هایی بر بافت‌های نگهدارنده دندانی و سخت‌تر شدن بهداشت دهان و دندان برای بیمار بروز کند. در نتیجه در صورتی که در درمان ارتودنسی، به متخصص ارتودنسی متبحر مراجعه نشود، دستورالعمل‌های درمان ارتودنسی به درستی رعایت نشود، استفاده از ریتینر متوقف شود و در نتیجه نیاز به انجام ارتودنسی مجدد باشد، ممکن است عوارض نام برده مجدداً تکرار شود. با در نظر گرفتن اینکه درمان ارتودنسی مانند هر درمان دیگری در پزشکی با عوارضی می تواند همراه باشد بهتر است ارتودنسی بالاخص ارتودنسی ثابت تنها یک بار و آن هم نزد ارتودنتیست صورت گیرد.

پس از درمان ارتودنسی

از آنجا که در ارتودنسی، تنشی از لثه تا استخوان و ریشه دندان‌ها ایجاد می‌شود، باید با انتخاب درست متخصص ارتودنسی از همان ابتدای درمان، نیاز به انجام ارتودنسی مجدد را از بین برده و کمترین میزان آسیب به دندان‌ها وارد شود.

شرایط ارتودنسی مجدد چیست؟

اگر به هر دلیلی درمان ارتودنسی با موفقیت انجام نشده باشد و به صلاح دید متخصص ارتودنسی نیاز به انجام ارتودنسی مجدد وجود داشته باشد، به دلیل عوارضی که ممکن است در طول درمان ارتودنسی قبلی بروز کرده باشد، لازم است شرایط زیر برای بیمار وجود داشته باشد تا بتوان ارتودنسی مجدد را انجام داد:

 • ریشه دندان‌ها از ارتفاع کافی برخوردار باشند.
 • بافت‌های نگهدارنده دندانی در سلامت کامل باشند.
 • بهداشت دهان و دندان بیمار وضعیت قابل قبولی داشته باشد؛ چراکه با درمان ارتودنسی مجدد قرار است فشار بیشتری بر دهان و سلامت بیمار وارد شود.

انجام ارتودنسی مجدد مستلزم ارزیابی دقیق بالینی و رادیوگرافیک دندان‌ها و فک‌ می‌باشد. ارتفاع کافی ریشه و استخوان اطراف دندان‌ها، سلامت بافت پریودنتال و البته بهداشت خوب دندان‌ها از ملزومات اولیه امکان انجام ارتودنسی دوباره هستند. بنابراین برای ارتودنسی مجدد حتماً با یک متخصص ارتودنسی خوب مشاوره کنید. با در نظر گرفتن این موارد و انجام بررسی‌های لازم و رعایت نکات بهداشتی، عوارض و نگرانی‌های انجام ارتودنسی مجدد برای بیمار به حداقل می‌رسد.

مشاوره حضوری برای ارتودنسی مجدد در شمال تهران

در صورتی که ساکن مناطق شمالی تهران همانند نیاوران، اقدسیه، زعفرانیه، جردن، شریعتی، میرداماد، پاسداران و سایر محله‌های این مناطق هستید و قصد مراجعه به یک متخصص ارتودنسی در شمال تهران را دارید، می‌توانید به کلینیک ارتودنسی دکتر داودیان مراجعه کرده و فرآیند درمان ارتودنسی مجدد خود را آغاز کنید.

آدرس: تهران، شریعتی، بین میرداماد و ظفر، خیابان منظرنژاد،ساختمان پزشکان منظرنژاد،طبقه 3، واحد 11

کلینیک شریعتی سیمادنت

دریافت نوبت

 • Hidden
 • Hidden
 • Hidden
 • Hidden
 • Hidden
 • Hidden
 • Hidden

مشاوره حضوری ارتودنسی مجدد در غرب تهران

علاوه بر مناطق شمالی تهران، دکتر داودیان در غرب تهران نیز شعبه دیگری از کلینیک تخصصی ارتودنسی دارد و در نتیجه اگر ساکن مناطقی همانند صادقیه، ستارخان، مرزداران،جنت آباد، سعادت آباد یا حتی کرج هستید، شما می‌توانید برای دریافت مشاوره حضوری در رابطه با ارتودنسی مجدد به شعبه ستارخان کلینیک ارتودنسی دکتر داودیان مراجعه کنید.

آدرس: تهران، خیابان ستارخان، بین خیابان شادمهر و بهبودی، ساختمان پزشکان ستارخان، طبقه ۵

کلینیک سیمادنت ستارخان

دریافت نوبت

 • Hidden
 • Hidden
 • Hidden
 • Hidden
 • Hidden
 • Hidden
 • Hidden