ارتودنسی-دندان قروچه و ارتودنسی
یکی از عادات دهانی نسبتا شایع دندان قروچه است که بالاخص هنگام خواب رخ می دهد. دندان قروچه یا بروکسیم به حالتی گفته می شود که فرد به صورت ارادی و یا غیر ارادی دندان های خود را بر روی هم فشار داده و باعث سایش دندان ها بر روی هم می شود.
این عادت دلایل گوناگونی می تواند داشته باشد. استرس مهمترین آنهاست. البته اکلوژن یا نحوه قرارگیری دندان ها روی هم نیز اثر محسوسی بر بروز این مشکل دارد.
از این رو درمان این عادت که سبب سایش دندانها می شود چند وجهی است. به این مفهوم که دندانپزشک ضمن توصیه به بیمار جهت کنترل استرس‌ (تجویز داروی آرامبخش و یا مشاوره روانپزشک) مشاوره نزد متخصص ارتودنسی را هم در نظر می گیرد.
چنانجه به تشخیص متخصص ارتودنسی اکلوژن بیمار در ایجاد دندان قروچه مقصر باشد درمان ارتودنسی در نظر گرفته می شود و یا گاهی دست کم برای کاهش علامتی آن از نایت گارد استفاده می گردد که مانع تماس دندان های فکین خواهد شد.

بروکسیم یا دندان قروچه

دندان قروچه در افراد مختلف در حالات متفاوتی رخ می دهد که ممکن است در برخی افراد نیز، خود شخص متوجه این کار نباشد زیرا در بسیاری از افراد این عمل در زمان استراحت و خواب صورت می گیرد که به آن بروکسیم شبانه گفته می شود.
برخی دیگر، دندان قروچه را در زمان استرس و نگرانی و به صورت ارادی انجام می دهند.
ارتودنسی-دندان قروچه و ارتودنسی

علائم دندان قروچه یا بروکسیم

دندان قروچه یا بروکسیم دارای علائم و نشانه هایی می باشد که در ادامه به بررسی برخی از آنها می پردازیم:
 1. در صورتی که در قسمت عضلات فک انقباضات پشت هم و ریتمیک مشاهده شود.
 2. صدای کشیدن دندان ها بر روی هم توسط افراد دیگر قابل شنیدن است.
 3. درد و تنگی در عضلات فک و احساس ناراحتی هنگام باز و بسته کردن دهان
 4. ایجاد تورم به دلیل فشار دادن دندان ها بر روی یکدیگر و فشار در لثه
  احساس سر درد

علل ایجاد دندان قروچه یا بروکسیم

 1. دندان قروچه به صورت یک عادت در فرد می باشد که در شرایط خاص و با دلایل متفاوتی می تواند در فرد وجود داشته باشد:
 2. از جمله علت های دندان قروچه می توان به موارد زیر اشاره کرد:
 3. عدم قرارگیری درست دندان ها و فک بر روی یکدیگر
 4. زمانی که فرد دچار استرس، نگرانی و اضطراب می شود، دندان قروچه می کند.
 5. در موارد نادر این رفتار ممکن است به دلیل عوارض دارویی مانند داروهای افسرگی باشد.
 6. در برخی ممکن است به دلیل بیماری هایی چون پارکینسون و یا هانتینگتونارتودنسی-دندان قروچه و ارتودنسی
بعد از ارتودنسی چه باید کرد؟ راهنمای بعد ارتودنسی

عوارض دندان قروچه

از جمله آسیب هایی که دندان قروچه برای دهان و دندان ایجاد می کند، می تواند به این موضوع اشاره کرد که دندان قروچه سبب فشار و در نتیچه سایش دندان ها می شود.

از این رو ممکن است دچار سردرد و هم چنین درد در ناحیه فکی شود. تغییر حالت صورت و کاهش شنوایی از عوارضی است که در صورت تشدید دندان قروچه رخ خواهد داد.

در صورتی که فشار دندان ها بر روی یکدیگر به میزان زیادی باشد، در نتیجه سبب می شود تا  دندان ها لق شوند.

با توجه به عوارضی که دندان قروچه در پیش دارد بسیار مهم است که برای درمان آن اقدام نماید.

درمان دندان قروچه و ارتودنسی

در مواردی ممکن است با درمان ارتودنسی دندان بتوان از شدت بروکسیم یا دندان قروچه کاست و حتی به رفع آن پرداخت. اما در مواردی که علت دندان قروچه ریشه در اعصاب و مسائل روحی فرد باشد، می بایست برای روانشناسی دندان قروچه اقدام کرد تا بتوان به رفع مشکلات زیر نظر روانشناس پرداخت.

اما در صورتی که دندان قروچه به دلیل مشکلات فکی و ودندانی مانند جفت نشدن فک بالا و پایین و یا ناهنجاری های دیگر باشد، در این صورت می توان با استفاده از ارتودنسی به درمان دندان قروچه پرداخت.

متخصص ارتودنسی قادر خواهد بود با روش ارتودنسی ثابت، ارتودنسی متحرک و یا ارتودنسی نامرئی به درمان ناهنجاری ها و ردیف کردن دندان ها و مرتتب کردن مشکلات فکی بپردازد. در نتیجه می توان شاهد درمان دندان قروچه با ارتودنسی بود.

ارتودنسی دندان سبب می شود علاوه بر درمان ناهنجاری ها بتوان ظاهری زیباتر را برای دهان و دندان در انتظار داشت.

ارتودنسی-دندان قروچه و ارتودنسی

ابزار مورد استفاده در درمان دندان قروچه و ارتودنسی

برای درمان بروکسیم می توان از تجهیزاتی استفاده کرد. این تجهیزات، نایت گارد نام دارد که توسط متخصص ارتودنسی و متناسب با نیاز یهر فرد و مخصوص وی ساخته می شود.

ارتودنسی سریع چیست و هزینه ارتودنسی کوتاه مدت چقدر است

نایت گارد وسیله ای است که سبب می شود تا دندان های شما را در طول شبانه روز از فشارهای ناخودآگاه حفظ نگه دارد. این محصول را می توانید از متخصص ارتودنسی خود و یا از داروخانه ها دریافت نمایید. قیمت محافظ دندان قروچه با توجه به استاندارد می باشد.

 درمان دندان قروچه یا بروکسیم

ممکن است برخی از افراد در نظر داشته باشند که به درمان خانگی دندان قروچه در خواب بپردازند و یا درمان خود را برای دندان قروچه طب اسلامی و طب سنتی در نظر بگیرند. بسیاری از این راهکارها وجود خواهد داشت و در صورتی که ناهنجاری شدید نباشد، می توان به ترک این عادت پرداخت. اما بهترین پیشنهاد مراجعه به متخصص ارتودنسی برای مشاهده و بررسی وضعیت دندان ها و علت وجود دندان قروچه می باشد.

در صورتی که مشکلات دندان قروچه مرتبط با روانشناس باشد، شما را به پزشک روانشناس ارجاع خواهند داد و در صورتی که ناهنجاری های فکی و دندانی قابل حل با روش های ارتودنسی دندان باشد، به شروع دوره ی درمان ارتودنسی پرداخته می شود.

شما می توانید برای اطلاع از هزینه ارتودنسی و مشاوره از دکتر مسعود داوودیان، متخصص ارتودنسی با مشاوران کلینیک در تماس باشید.

ارتودنسی-دندان قروچه و ارتودنسی