ارتودنسی یک فک
به صورت کلی اکثر افرادی مشکلات نامرتبی دندان ها را دارند بر این باور هستند که دندان های فک پایین آن ها یا مرتب است یا به این دلیل که چون آنچنان در دید نیست نیازی به ارتودنسی ندارند.
و با توجه به این مسئله یکی از پر تکرار ترین سوالات که از متخصص ارتودنسی پرسیده می شود این است که آیا امکان ارتودنسی تک فک وجود دارد و میتوان فقط عمل ارتودنسی فک بالا را انجام داد یا خیر؟ در ادامه قصد داریم به طور کلی این مبحث رو مورد بررسی قرار دهیم و اطلاعات مفیدی را در اختیار شما کاربران عزیز قرار دهیم.

ارتودنسی یک فک امکان پذیر است؟

با توجه به اینکه وضعیت دهان دندان های هر بیمار خاص است و هر شخص به طور جدا باید مورد معاینه و بررسی قرار گیرد ولی به طور کلی در جواب سوال شما دوست عزیز باید بگوییم که بله این مورد امکان پذیر است ولی شرایط خاص خود را دارد که ارتودنتیست بعد از معاینه دهان و میزان بهم ریختگی دندان های بیمار تصمیم نهایی را میگیرد.

چه زمانی ارتودنسی تک فک امکان پذیر است؟

به صورت کلی تنها زمانی که رابطه دو فک بالا و پایین با یکدیگر تقریبا خوب باشند و ناهماهنگی زیادی میان آن ها نباشد و دندان های بیمار با کمی کجی همراه باشد این عمل قابل پیاده سازی خواهد بود.

چه زمانی میتوان ارتودنسی یک فک انجام داد

چه زمانی ارتودنسی یک فک امکان پذیر نخواهد بود؟

اگر در نحوه قرار گرفتن دندان‌هایتان با هم مشکلی وجود دارد، تراز کردن و ارتودنسی دندان‌ها در یک فک مشکل شما را حل نخواهد کرد. موردی که باید به آن دقت این است که حتما در انتخاب متخصص ارتودنسی به شدت باید حساس باشید چون اگر سواد کافی نداشته باشد ممکن است با این عمل موافقت کند و با انجام آن مشکل شما بدتر شود چرا که با حرکت دندان ها، مشکلات سازگاری شدیدتری ظاهر می شود و دندان ها نمی توانند به درستی عمل کنند.

ارتودنسی حین بارداری و شرایط انجام آن

چرا باید هر دو فک را با یکدیگر ارتودنسی کنیم

اکثر متخصصین ارتودنسی این پیشنهاد را به بیمار دارند که در صورت وجود شرایط لازم هر دو فک را با یکدیگر به طور همزمان ارتودنسی کنند تا علاوه بر مرتب شدن دندان ها با قرار گرفتن براکت های ارتودنسی زاویه فک شما نیز بهبود یابد. در ادامه در رابطه با وظایف براکت ها نیز توضیحی خواهیم داد.

براکت های ارتودنسی چه تاثیری بر روی فک دارند؟

ممکن است فکر کنید تنها کاری که بریس ها انجام می دهند صاف کردن دندان های شماست. اما وظیفه براکت ها فراتر از این است. یکی از بزرگترین مزایای بریس ها قابلیت صاف کردن فک ها است. دندان های شما ممکن است آنقدر نامنظم باشند که خودتان متوجه آن نشوید. اما دندان های کج می تواند باعث سایش سایر دندان ها، اختلال در عملکرد مفاصل و مشکل در جویدن غذا شود. که این مشکلات با انجام همزمان ارتودنسی دو فک رفع خواهند شد.

وظیفه براکت ها در فک

بهترین روش برای درمان کجی چند تا دندان چیست؟

موردی که وجود دارد این است که اگر دندان های کج شما در یک قسمت از فک شما قرار داشته باشد و جزیی باشد بهترین روش ارتودنسی نامرئی است که با استفاده از آلاینر های متحرک انجام میشود.

نتیجه گیری
اگر قصد ارتودنسی دارید و میخواهید یک بار برای همیشه از کجی و نامنظمی دندان هایتان خلاص شوید پیشنهاد ما به شما ارتودنسی هر دو فک به طور همزمان است، که با توجه به سلیقه شما و تشخیص متخصص امکان استفاده از روش ارتودنسی متحرک وجود دارد تا زیاد نیز اذیت نشوید.