جراحی فک و ارتودنسی

ارتودنسی و جراحی فک می توانند رابطه نزدیکی با یکدیگر داشته باشند چرا که گاهی اوقات برای انجام جراحی و عمل فک شما در ابتدا نیازمند ارتودنسی دندان های خود هستید. گاهی اوقات متخصص ارتودنسی تشخیص می دهد که میزان نامرتب بودن دندان های شما بسیار زیاد است و به همین علت شما نمی توانید عمل جراحی فک خود را انجام دهید. در چنین شرایطی شما باید نکات بسیار مهمی را درباره ارتودنسی و جراحی فک بدانید تا بتوانید به شکل مناسبی دندان های خود را ارتودنسی کنید.

ناهنجاری های فکی متوسط تا شدید در افراد بالغ و در سنین بالا با روش های ارتوپدی و ارتودنسی کاموفلاژ به طور کامل قابل درمان نیستند. در این شرایط بالاخص موارد شدید جلو آمدگی فک پایین گزینه ارتودنسی همراه جراحی فک مطرح می گردد خصوصا اگر بیمار، نسبت به بهبود فرم صورت خود نیز تمایل نشان دهد. ما در این مطلب قصد داریم کمی بیشتر درباره ارتودنسی و جراحی فک صحبت کنیم و اطلاعات جالبی را در خصوص این موضوع در اختیار شما قرار دهیم. بنابراین اگر شما هم قصد ارتودنسی دندان های خود را دارید با ما در این مطلب همراه باشید.

آیا ارتودنسی و جراحی فک رابطه مستقیمی با یکدیگر دارند؟

یکی از سوالات بسیار مهمی که ممکن است برای شما نیز پیش آمده باشد این است که آیا این دو رابطه مستقیمی با یکدیگر دارند؟ در پاسخ به این سوال باید گفت که بله زمانی که شما قصد انجام عمل جراحی فک را دارید معمولا اگر دندان های نامرتبی داشته باشید متخصصی که قصد عمل فک شما را دارد نمی تواند این عمل را به خوبی انجام دهد و در نتیجه شما قبل از آن که قصد داشته باشید این عمل را انجام دهید حتما باید سعی کنید دندان های خود را ارتودنسی کنید. بنابراین اگر قصد داشته باشیم رابطه این دو را به شکلی خلاصه بیان کنیم می توان گفت که ارتودنسی در واقع پیش نیاز جراحی فک می باشد. علاوه بر این گاهی اوقات بعد از عمل جراحی فک نیز متخصص اقدام به ارتودنسی دندان های شما می کند تا نظم و ترتیب دندان های شما را از این طریق افزایش دهد.

جراحی ژنیوپلاستی یا جراحی فک و چانه

جراحی فک و ارتودنسی

ارتوسرجری چیست؟

در بخش قبلی اشاره کردیم که در صورت تشخیص متخصص ارتودنسی باید در کنار عمل جراحی فک انجام شود که به انجام این دو اقدام در کنار یکدیگر ارتوسرجری گفته می شود. حال سوالی که ممکن است برای شما پیش آمده باشد این است که چه نیازی به انجام عمل ارتوسرجری است؟ در پاسخ به این سوال باید گفت که تقارن داشتن دندان های شما باعث می شود تا زیبایی ظاهری شما به میزان زیادی افزایش پیدا کند و در کنار این موضوع باعث می شود تا در آینده بیماری های مربوط به فک و دندان ها نیز برای شما پیش نیایند. معمولا در این عمل ممکن است قبل و یا حین انجام ارتودنسی متخصص از شما بخواهد که فک خود را جراحی کنید و در برخی از موارد دیگر نیز ممکن است نیاز باشد تا شما بعد از ارتودنسی جراحی فک خود را انجام دهید.

جراحی فک و ارتودنسی

در طول جراحی فک چه مشکلاتی ممکن است برای ما پیش بیاید؟

رابطه ارتودنسی و جراحی فک بسیار نزدیک است و در تعداد اندکی از عمل های ارتودنسی نیاز است که شما فک خود را نیز جراحی کنید. یکی از مهمترین مشکلاتی که در جراحی فک وجود دارد این است که این عمل درد بسیار زیادی دارد و شاید بتوان گفت یکی از سخت ترین عمل هایی است که شما می توانید انجام دهید. دلیل آن نیز این است که روند بهبودی این فک شما بعد از این عمل مدت زمان زیادی طول می کشد و علاوه بر دردی که شما ممکن است بعد از انجام این عمل تحمل کنید غذا خوردن نیز به میزان زیادی برای شما سخت می شود. معمولا بعد از انجام این عمل متخصص ارتودنسی ثابت یا ارتودنسی متحرک با توجه به میزان درد شما اقدام به تجویز برخی از داروهای مسکن می کند که به شما توصیه می کنیم حتما این مسکن ها را به صورت مرتب مصرف کنید.

تغییر چهره پس از ارتودنسی

هزینه ارتودنسی و جراحی فک

هزینه ارتودنسی و جراحی فک در صورتی که به صورت همزمان انجام شوند می تواند بسیار بالا باشد. همانطور که احتمالا می دانید ارتودنسی به خودی خود می تواند هزینه نسبتا بالایی را برای شما داشته باشد. حال اگر دندان های شما فرم نامرتبی داشته باشند و فک شما نیز نیازمند عمل باشد و شما بخواهید انواع ارتودنسی و حتی ارتودنسی نامرئی را نیز انجام دهید باید هزینه بیشتری را برای این کار بپردازید.

چه افرادی نیازمند ارتوسرجری می باشند؟

افرادی که احساس درد شدیدی در ناحیه فک خود دارند، افرادی که با مشکل عقب بودن یا جلو بودن بیش از حد فک رو به رو هستند، در زمان صحبت کردن با اختلال روبرو می شوند، فک بالای آنها دچار تنگی شدید است و افرادی که لب های آنها بر روی یکدیگر قرار نمی گیرد نیازمند ارتودنسی و جراحی فک می باشند.

جراحی فک و ارتودنسی

بهترین سن جراحی فک پس از خاتمه رشد فکین می باشد. به طور معمول رشد فک دختر ها تا اواخر دهه دوم زندگی و پسرها تا اوایل دهه سوم زندگی ادامه می یابد.
قبل و بعد از عمل فک باید ارتودنسی صورت گیرد. انجام ارتودنسی قبل از جراحی برای آماده سازی دندانها قبل از عمل فک است حال آنکه ارتودنسی بعد از جراحی به منظور برقراری روابط مطلوب دندانی و اکلوژن مناسب در پی جابجایی فک یا فکین است.
امروزه روش های جراحی فک پیشرفت های بسیاری داشته است به گونه ای که دوران نقاهت بعد از عمل به حداقل رسیده و نگرانی های پیشین در خصوص محدودیت های باز کردن دهان کاهش چشمگیر داشته است زیرا امروزه در بسیاری موارد متعاقب جایجایی فکین حین جراحی بجای بستن دندانهای فکین به یکدیگر با سیم از پلیت های فلزی محکمی روی خود استخوانها برای تثبیت موقعیت فکین استفاده می شود.