طراحی لبخند

در زمان های قدیم بیشتر دندانها به صورت سنتی و به دلیل آرام کردن درد دندان به دندانپزشکی میرفتند و از روش های زیبایی استفاده نمی کردند اما امروزه با پیشرفت روز افزون تکنولوژی و افزایش روش های درمان زیبایی باعث شد که تعدادی از مردم را جذب کنند و از روش های به روز استفاده نمایند.

یکی از روش های درمان دندانپزشکی طراحی لبخند می باشد ،طراحی لبخند یکی از روش های زیبایی است که تاثیر زیادی بر زیباتر شدن لبخند دارد و زیبایی در لبخند بیانگر هماهنگی بین اجزای صورت و شکل دندان می شود.

دندانپزشک زیبایی بایستی اجزا دخیل در طراحی لبخند را به درستی شناسایی و اصلاح نماید.واژه طراحی لبخند شامل مجموعه ای از درمان های زیبایی است تا لبخند زیبایی را برای مراجعه کننده به ارمغان آورد.

درمان طراحی لبخند شامل موارد زیر است :

بلیچینگ یا سفید کردن دندان ها :

بلیچینگ برای افرادی که به دنبال طراحی لبخند با صرف زمان بسیار کم هستند استفاده می شود و مناسب است. در بلیچینگ مراجعه کنندگان می توانند فرآیند سفید شدن دندان را در مطب دندانپزشک یا در خانه انجام دهند. هر دو حالت در این روش مورد استفاده قرار می گیرد و نتایج قابل توجهی را در کوتاه مدت فراهم می کند.

اصلاح طرح لبخند-بیلیچینگ

کامپوزیت یا لمینیت دندان :

کامپوزیت یا لمینت دندان قابلیت برطرف کردن مشکلات زیبایی دندان را دارد. در این روش روکشی بر روی دندان ها قرار می گیرد و مشکلات ظاهری دندان از جمله:خراشیدگی، کجی، و تغییر رنگ را پنهان می کند. در طول دو جلسه درمانی طراحی لبخند با کمک این روش صورت می گیرد.

همچنین بخوانید
پلاک متحرک ارتودنسی

طرح لبخند-لمینت دندان

روکش سرامیک:

 در این روش از روکش سرامیکی که دوام بیشتری دارد و منطبق با رنگ طبیعی دندان است استفاده می شود.

اصلاح مشکلات فرم لثه :

 در افرادی که طول تاج دندانهایشان کوتاه است و در حین لبخند و صحبت  مقداری از لثه ها دیده می شود از اصلاح فرم لثه برای طراحی لبخند استفاده می شود. در این روش با یک جراحی بسیار ساده و با بی حسی موضعی مقداری از لثه ها بالا برده می شود و سپس با درمان لمینت انجام میشود و مشکلات فرد حل میشود.

طراحی لبخند-اصلاح لثه

باندینگ دندان :

باندینگ برای بهبود ظاهری دندانهای خراشیده ،ترک خورده، حذف فضاهای خالی بین دندانها و نیز تغییر اندازه یا شکل دندان مورد استفاده قرار می گیرد. این روش در زمانی کمتر از یک ساعت انجام می شود.

طراحی لبخند-باندینگ

کاشت دندان :

کاشت دندان برای طراحی لبخند باید دندان های از دست رفته جایگزین شود.برای رفع مشکل از کاشت دندان استفاده می شود.با پیشرفت هایی که در دندانپزشکی صورت گرفته است هر فردی با هر مشکل در دندان می تواند به طراح لبخند دندان خود اقدام نماید، همچنین برای ماندگاری این ترمیم ها باید مراقبت از دندان ها به درستی صورت گیرد.

طراحی لبخند-کاشت دندان

مراحل انجام طرح لبخند:

معاینه و بررسی دندانهای بیمار :

پزشک مربوطه برای طراحی لبخند به معاینه بالینی و استفاده از تصاویر تهیه شده می پردازد.

درمان لثه در صورت نیاز :

قبل از شروع هر کاری باید لثه بیمار درمان شود.در این مرحله اگر لثه ها به خونریزی، عفونت و یا هر بیماری دیگری مبتلا باشند، با استفاده از داروهای تجویزی درمان می شوند.

همچنین بخوانید
درمان ارتوسرجری و ارتودنسی

برطرف کردن پوسیدگی های دندانی:

دندان هایی که دچار پوسیدگی هستند باید درمان و ترمیم شوند به این علت که پوسیدگی به تمام دندان سرایت کرده و موجب تخریب کامل دندان می شود.و باعث به عصب رسیدن دندان ها میشود.

مرتب کردن دندانها :

برای درمان دندانهایی که به صورت نا منظم در کنار یکدیگر قرار گرفته اند ارتودنسی بهترین روش برای درمان این دندانها است که درمان آنها طولانی است و وابسته به میزان مشکلات دندانهای بیمار است در صورتی که این مرحله صورت نگیرد دندانهای سالم به دندانهای پوسیده تبدیل می شوند. مرتب کردن دندانها یکی از مهمترین بخش های طراحی لبخند است.

روکش کردن دندانها :

در این مرحله دندانهای تیره و یا دندان هایی که عصب کشی شده اند با استفاده از روکش های سرامیکی درمان می شوند. روکش ها با استفاده از چسب های مخصوص دندانپزشکی بر روی دندان قرار می گیرد و موجب طراحی لبخند زیبا می شود.

مزایای طراحی لبخند :

کاهش خطر پر کردن دندان و یا فرسودگی دندان

بازگشتن زیبایی و جوانی کل صورت

افزایش اعتماد به نفس

بهبود بهداشت دهان و دندان

انواع طراحی لبخند :

لبخند عاقلانه :

در این نوع طراحی لبخند لبه دندانهای قدامی در یک خط مستقیم قرار می گیرد.این نوع لبخند بیانگر هوش و بلوغ فکری است.

لبخند جوانی :

در این نوع طراحی لبخند دو دندان جلو به طور قابل توجهی بلندتر از دو دندان کنار خود هستند.این نوع لبخند بیانگر جوانی و جسارت شخص و گرمی و صمیمیت است.این نوع لبخند برای اشخاصی که لبهای برجسته دارند توصیه می شود.

همچنین بخوانید
مسواک مناسب چه ویژگی هایی دارد؟

لبخند اسپرت:

در لبخند اسپرت دو دندان جلو بلندتر از دو دندان کناری است.این نوع لبخند نشانه غیر جدی بودن و غیر رسمی بودن فرد است.

اصولی که در طراحی لبخند به آن توجه می شود :

لبه برنده دندان های قدامی فک بالا بایستی هنگام لبخند موازی لبه پایین باشد.

خط لب بالا  از محل اتصال لبه لثه به دندان ها عبور کند.

فضاهای بین دندان های برنده از یک نسبت خاصی پیروی کند.

لبه دندان های فک بالا 1 تا 1.5 میلی متر جلوتر و پایین تر از فک پایین باشد.

لبه دندان های فک بالا در حالت عادی لب 2 تا 3 میلی متر مشخص باشد.

عواملی که در انتخاب طرح لبخند موثر است :

انتظارات شخص

فرم صورت

سن

جنس

دندانپزشک کلیه عوامل را بررسی خواهد کرد و طرح لبخند ویژه ای را بر حسب نیاز مراجعه کننده پیشنهاد می دهد.

هزینه طراحی لبخند :

هزینه طراحی لبخند به عوامل زیر وابسته است:

دستمزد دندان پزشک

وضعیت فک و دندان

نوع درمان پیشنهادی

وضعیت بهداشت دهان و دندان فرد

هر چقدر برای طراحی لبخند به درمان پیچیده تری نیاز باشد هزینه درمان افزایش می یابد.در هنگام مشاوره، دندانپزشک زیبایی با توجه به نیاز مراجعه کننده به درمان طراحی لبخند دستمزد مورد نظر خود را به صورت هر واحد دندانی اعلام می کند.

0/5 ( 0 نظر )

دیدگاه ها

3 پاسخ به “طراحی لبخند”

  1. […] کردن دندان ها استفاده می شود.بلیچینگ یکی از روشهای طراحی لبخند به شمار […]

  2. […] نفس فرد را درگیر می کند. ارتودنسی به دلیل اینکه در جهت طرح لبخند زیبای فرد و ردیف کردن دندان ها انجام می گیرد، در نتیجه موجب […]

  3. […] پرکاربرد در دندانپزشکی زیبایی می باشد و نقش اساسی در اصلاح طرح لبخند […]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

Call Now Button