انواع شیشه شیر ارتودنسی

شیشه شیر ارتودنسی از جمله انواع شیشه های شیر استانداردی است که معمولا از جنس سیلیکون و لاتکس ساخته می شود. این نوع از شیشه های شیر طراحی خاصی دارند که سبب می شود متناسب با ساختار دهان و کام کودک، در دهان او قرار گرفته و با تغذیه کودک، از آسیب رسیدن به دندان ها و فک کودک جلوگیری شود. امروزه دندانپزشکان و متخصص ارتودنسی ها برای جلوگیری از ایجاد مشکلات دهان و دندان هایی که ریشه اصلی آن از دوره کودکی شروع می شود، استفاده از شیشه شیر های ارتودنسی را پیشنهاد می کنند.

شیشه شیر

بطری کودک یا بطری شیردهی یا بطری تغذیه ای، بطری است که دارای یک پستانک است که کودک می تواند مستقیما از آن بنوشد. این وسیله به طور معمول توسط نوزادان و کودکان خردسال یا کسانی که نمی توانند از ظروفی مانند فنجان استفاده کنند، بکار گرفته می شود و برای زمانی است که والدین با استفاده از شیر خشک به جای شیر مادر، کودک را تغذیه می کنند. امروزه بطری های شیر در انواع مختلفی طراحی و ساخته می شوند که در ادامه می خواهیم با معرفی این مدل ها، به توصیف یکی از آنها بپردازیم.

شیشه شیر

اهمیت شیشه شیر برای کودکان

شیشه شیر یکی از وسایل بسیار کاربردی برای تغذیه کودکان است که با ساختاری که دارد، باعث می شود کودک به صورت آهسته و قطره چکانی تغذیه شده و دچار خفگی نشود. همچنین این وسیله می تواند جایگزینی برای تغذیه از شیر مادر باشد.

اما از سوی دیگر یکی از دلایل اهمیت شیشه شیر برای کودکان را می توان طراحی آن برای حفظ فضای بیشتر جهت حرکت زبان و فک دانست. شیشه های شیر می توانند با طراحی خاص خود از ایجاد بیماری های دهان و دندان جلوگیری نمایند و نقش موثری در این زمینه داشته باشند. همانطور که می دانید، مشکل ساختار نامناسب فک و دندان ها (که در دوره نوجوانی و جوانی باید با انجام ارتودنسی حل شود و بتوان از عمل جلوگیری از پوسیدگی دندان رو به طرز صحیح انجام داد و می تواند تا 2 – 3 سال به طول بینجامد ) از دوره کودکی و خردسالی شروع می شود و استفاده از یک شیشه شیر با استاندارد مناسب می تواند برای جلوگیری از این مشکل بسیار مهم باشد.

Orthodontic milk glass

انواع شیشه شیر

اگر بخواهیم در مورد انواع شیشه های شیر صحبت کنیم، باید گفت:

 • گرد: بیشتر انواع شیشه های شیر معمولی از نوع گرد هستند که ممکن است باعث آسیب به دندان های نوزاد و دهان وی شود.
 • لاتکس: این نوع شیشه های شیر، از جنس لاتکس ساخته می شوند که نرم و انعطاف پذیر بوده و به سینه های مادر بسیار شبیه هستند. همانطور که می دانید برخی از نوزادان در هنگام استفاده از شیشه های شیر آن را پس می زنند و این نوع شیشه شیر می تواند وسیله مناسبی برای این دسته کودکان باشد. لازم به ذکر است که در سری لاتکس، با مرور زمان لاتکس ها دچار شکست و نشت شیر می شوند و ممکن است برخی نوزادان به این جنس حساسیت داشته باشند.
 • سیلیکون: داشتن جنس محکم تر و واکنش های آلرژیک کمتر از جمله ویژگی های این نوع شیشه شیر نسبت به لاتکس است.
 • ارتودنسی: یکی از پرکاربردترین انواع شیشه های شیر به شمار می آید که سر شیشه ارتودنسی آن به گونه ای ساخته شده است که می تواند از مشکلات دندان ها جلوگیری کند.
روز دندانپزشک چه روزی است

در ادامه مقاله به توضیح بیشتر شیشه شیر ارتودنسی و همچنین انتشار عکس سرشیشه شیر ارتودنسی می پردازیم و با ویژگی های این نوع شیشه شیر آشنا می شویم.

شیشه شیر ارتودنسی

شیشه شیر ارتودنسی یا شیشه پستانک ارتودنسی از جمله شیشه های شیری است که در طراحی آن ها، به شکل کام و لثه های کودک توجه شده است و با توجه به این فرم ها، ساخته شده. در واقع این فرم باعث می شود تا فضای بیشتری برای حرکت زبان و فک در هنگام تغذیه کودک با شیشه شیر ارتودنسی وجود داشته باشد.

استفاده از شیشه شیر ارتودنسی در واقع می تواند از ایجاد بیماری های دهان و دندان جلوگیری نماید. همانطور که در قسمت قبل نیز گفتیم، ایجاد و شروع بیماری های دندان به خصوص موارد مال اکلوژن ها، از دوران کودکی شروع می شود که همه عواملی که در نحوه خوردن کودک موثر هستند، می تواند عاملی برای آن باشد.

انواع شیشه شیر

ویژگی های شیشه شیر ارتودنسی

از جمله ویژگی های شیشه شیر ارتودنسی می توان به موارد مختلفی اشاره نمود که عبارتند از:

 • ساختار این نوع شیشه های شیر می تواند به فرم درست دندان ها کمک کند. تا اگر مشکل ناهنجاری هم بود شدت آن کم باشد و بتوان در آینده ارتودنسی متحرک انجام داد.
 • همانطور که اشاره شد، زاویه نوک شیشه شیر به گونه ای طراحی شده است که می تواند فضای لازم برای فک و زبان را ایجاد کند.
 • این فضای ایجاد شده می تواند فضای لازم برای مخلوط شدن شیر با بزاق نوزاد فراهم کرده که این باعث هضم بهتر شیر می شود.
 • شیشه های شیر ارتودنسی دارای بدنه از جنس پیرکس هستند. همچنین مدل های مختلف آن می توانند از جنس پلی پروپیلن و … نیز ساخته شوند.
 • ظرفیت این نوع شیشه های شیر معمولا 260 میلی لیتر است.
 • والدین می توانند با هر دمایی شیر را به درون شیشه شیر ارتودنسی ریخته و در یک دمای مناسب از آن برای تغذیه کودک استفاده کنند.
 • این نوع شیشه های شیر داری بدنه ای شفاف هستند و می توانند در برابر ضربات استحکام کافی داشته باشند.
 • ممکن است منفذ هایی روی سرشیشه ارتودنسی قرار داشته باشد که برای استریل کردن استفاده می شود.
 • رعایت استانداردهای بین المللی در ساخت شیشه های شیر
 • در بعضی مدل ها از دسته ارگونومیک برای دست شیرخوار استفاده شده است.
 • دارای درجه بندی و دریچه هوا در سرشیشه (در بعضی موارد) که می تواند برای جلوگیری از سوء هاضمه مناسب باشد.

ویژگی های شیشه شیر ارتودنسی

نحوه استفاده از شیشه شیر ارتودنسی

در مورد طرز استفاده از سرشیشه ارتودنسی می توان گفت باید در هنگام استفاده از این وسیله، نحوه قرار گرفتن سرشیشه ارتودنسی در دهان نوزاد به گونه ای باشد که سوراخ های سرشیشه ارتودنسی به سمت بالا باشد. معمولا نحوه استفاده از سرشیشه ارتودنسی بر روی جعبه های آن توضیح داده شده است و شما می توانید با استفاده از این راهنما، از نحوه قرار گرفتن سر شیشه ارتودنسی در دهان نوزاد مطمئن شوید.

بوی بد دهان - چگونه بوی بد دهان را از بین ببریم

در واقع این نحوه قرار دادن سرشیشه ارتودنسی در دهان نوزاد  به سمت بالا به این خاطر است که هوا عبور کرده و همچنین محتوای شیر درون شیشه سریع تر در دهان کودک وارد شود. همچنین در این وضعیت سرشیشه در هنگام مکیدن در سقف دهان جا شده و شیر خوردن برای نوزاد آسانتر شود.

پستانک ارتودنسی

مزایای استفاده از شیشه شیر ارتودنسی

در کنار دلایل اصلی که برای استفاده از شیشه شیر ارتودنسی جهت جلوگیری از ایجاد مشکلات دندان ها و فک در کودکی وجود دارد، می توان به موارد دیگری که می تواند از جمله مزایای استفاده از شیر ارتودنسی باشد نیز اشاره نمود. قابل ذکر است که اگر شما از مشکلات بهم ریختگی دندان رنج میبرید و میخواهید در رابطه هزینه ارتودنسی اطلاعاتی کسب کنید میتوانید از صفحه قیمت های سایت دکتر داودیان دیدن فرمایید. همچنین برخی از این مزیت ها که عبارتند از:

 • محتویات داخل این نوع شیشه های شیر را می توان با استفاده از ماکروویو گرم کرد.
 • ساخت
 • از دیگر ویژگی های شیشه شیر ارتودنسی می توان به قابلیت شستشوی آن در در ماشین ظرفشویی نیز اشاره نمود.
 • این نوع شیشه های شیر فاقد هرگونه مواد شیمیایی بوده و در بالاترین کیفیت ساخته می شوند.
 • عدم ایجاد هیچ گونه تغییر مزه و بو توسط پستانک های ارتودنسی
 • وجود سرشیشه های ارتودنسی در جنس ها و ساختار های مختلف برای شیشه های شیر ارتودنسی
 • شستشوی آسان
 • تنوع در رنگ بندی همانند سایر شیشه های شیر

Advantages of using orthodontic milk glass

جمع بندی

بنابر توصیه غالب دندانپزشکان، امروزه استفاده از شیشه های شیر ارتودنسی یا سرشیشه های آن می تواند از آسیب رسیدن به دندان ها و فک ها در هنگام مکیدن جلوگیری کند. این شیشه های شیر ارتودنسی که در سایزهای مختلفی تولید می شود و به طور کلی شیشه های شیر ارتودنسی، متقارن، تاشو می توانند حتی اگر به صورت واژگون در دهان قرار گرفته باشند، متناسب با رشد دندان ها و کام و لثه ها از آسیب به دندان ها جلوگیری کنند.

این سرشیشه ها از مواد شیمیایی عاری هستند و می توانند برای کودکان تا 18 ماهگی مناسب باشند. همچنین در مورد جنس این نوع پستانک ها باید گفت، پستانک های ارتودنسی در دو مدل سیلیکونی و لاتکس تولید می شوند که جنس مقاوم تر آنها سیلیکونی است که استریل بوده و بو و مزه ای ندارد.

نکاتی دیگری که باید به طور کلی در مورد شیشه های شیر به آن توجه شود، عبارتند از:

 • سعی کنید در حین استفاده از شیشه های شیر، به کودکان خود توجه کنید تا اگر شیشه شیر ها شکست، آسیبی به کودک وارد نشود.
 • توجه کنید که شیشه شیر های پلاستیکی را نمی توان در مایکروویو برای گرم کردن قرار داد. (به علت خطرات ناشی از امواج مایکروویو در شیشه شیر های پلاستیکی)
 • از مواد شوینده قوی برای شستشوی شیشه شیر ها استفاده نکنید.
 • توصیه می شود تا دمای شیشه شیر تا دمای 80 درجه گرم نشده و محتویات شیر داخل آن داغ نباشد.

دیدگاه ها

2 پاسخ به “شیشه شیر ارتودنسی”

 1. دنیا گفت:

  اصلا توصیه نمیشه باعث ضعیف شدن ماهیچه های فک و سر زبون حرف زدن کودک می شود ، معمولی استفاده کنید

  • drdavoudian_orthodontist گفت:

   با سلام
   خیر باعث ضفیع شدن ماهیچه نمیشود.
   با سپاس،
   راه‌های ارتباط با کلینیک‌های دندانپزشکی دکتر داودیان:
   کلینیک دکتر داودیان شریعتی : ۲۶۷۱۰۷۶۰
   کلینیک دکتر داودیان ستارخان : ۶۶۵۲۰۹۸۰
   شماره موبایل واتساپ مطب : 09371357373

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *