آبسه دندان

درمان ابسه دندان باید جدی گرفته شود تا از مشکلات بعدی جلوگیری کند. اگر باکتری به مرکز دندان شما برسد، می‌تواند مشکلات زیادی ایجاد کند. اگر چرک در دندان جمع شود، می‌توانید دندان درد بسیار ناخوشایندی را تجربه کنید. در ادامه این مقاله به روش‌های درمان آبسه دندان می‌پردازیم. و درباره اهمیت درمان به موقع آبسه‌های دهانی با شما صحبت خواهیم کرد.

درمان به موقع آبسه‌های دندانی آنطور که لازم  است جدی گرفته نمی‌شود. باید در نظر داشت که اگر آبسه‌های دندانی به موقع درمان نشوند ممکن است سبب از دست رفتن دندان شوند. از دست رفتن دندان می‌تواند زیبایی چهره را کاملاً دستخوش تغییر کند و در این صورت بیمار به اصلاح طرح لبخند خود نیاز پیدا می‌کند.

در حقیقت به هر تجمع عفونت که بافت بدن را درگیر کند آبسه می گویند. آبسه دندان در تمام سنین رخ می دهد نمی توان گفت که مختص یک رده سنی خاص است. در اطراف ریشه دندان هایی که عفونی شده است، معمولا یک کیسه ای حاوی چرک به وجود می آید که در واقع به آن عفونت نیز می گویند.
درمان آبسه به خودی خود و یا درمان های خانگی بر طرف نمی شود حتما باید به متخصص درمان ریشه یا اندودنتیست مراجعه شود. در صورت عدم درمان عفونت به سر و گردن سرایت می کند. پس درمان آبسه دندان را جدی بگیرید.

علت به وجود آمدن آبسه دندان چیست؟

زمانی که دندان ها پوسیده می شوند یا بر اثر رعایت نکردن بهداشت درست و تغذیه نا مناسب سوراخ شوند. آبسه به وجود می آید. ترک خوردگی دندان ها یا بیماری های لثه عاملی بر به وجود آمدن آبسه دندان ها می شود.

انواع آبسه دندانی چیست؟

زمانی که دندان ها عفونت بگیرند اگر درمان نشوند به مغز دندان آسیب می زنند در نتیجه موجب به وجود آمدن آبسه می شود. شایع ترین آبسه عبارت اند از آبسه پریودنتال و آبسه پری آپیکال. در آبسه پرودنتال بر روی استخوان مجاور دندان تاثیر می گذر ولی در آبسه پری آپیکال در نوک ریشه دندان ایجاد می شود. آبسه لثه نوع دیگری از عفونت است که تاثیری بر روی دندان ها ندارد و فقط بافت لثه را درگیر می کند.

توجه داشته باشید که هر آبسه مختص به یک دندان است که ممکن است از دهان بیرون بزند یا به استخوان نفوذ کند.

چگونه متوجه شویم آبسه دندان داریم؟

رایج ترین نشانه های داشتن آبسه دندان درد و تورم است. در برخی از افراد هم ممکن است هیچ علائمی نداشته باشد. به دلیل اینکه ممکن است کیسه حاوی چرک سوراخ شده باشد و چرک آن به آرامی از آن خارج می شود. در این مواقع تنها زمانی می توانید متوجه آبسه دندان شوید که ازعکس برداری با اشعه ایکس استفاده کنید. اگر متخصص دندانپزشکی نتواند آبسه دندان را تشخیص دهد آنگاه بیمار را به اندودنتیست که متخصص ریشه دندان است ارجاع می دهد.

درد، تورم، قرمزی لثه، احساس مزه ناخوشایند در دهان، فک درد، تب، تورم غده های لنفاوی، درد به هنگام جویدن یا قورت دادن از جمله نشانه هایی است که می توانید متوجه وجود آبسه دندان شوید.

درمان آبسه دندان

اگر دندان آبسه دارید، دندانپزشک شما ممکن است بسته به اینکه آبسه چقدر جدی باشد، درمان خاصی را توصیه کند. اگر یک آبسه ساده دارید، دندانپزشک شما می‌تواند یک کانال ریشه برای خلاص شدن از شر عفونت انجام دهد و امید باشد دندان را نجات دهد.

اگر آبسه بزرگ باشد، ممکن است لازم باشد ابتدا قبل از انجام ریشه کانال تخلیه شود. دندانپزشک یا متخصص شما یک برش کوچک در لثه ایجاد می‌کند تا چرک خارج شود و این روش ترکاندن آبسه دندان او است و سپس محل را با نمک (آب نمک) شستشو می‌دهد. پس از بستن زخم‌های دندان، دندانپزشک شما می‌تواند یک کلاه یا روکش را به عنوان لایه بالایی برای محافظت از دندان بگذارد و مطمئن شود که آبسه دیگری ندارید.

اگر دندان شما قابل نجات نیست، ممکن است دندانپزشک شما نیاز به کشیدن آن داشته باشد، سپس آبسه را تخلیه کند تا از شر عفونت خلاص شوید. این یکی از روش های درمان سه سوته دندان درد است که باید جدی بگیرید تا از درد های دندان خود خلاص شوید.

تصورات نادرست درباره ارتودنسی

درمان فوری آبسه دندان

اگر فکر می‌کنید ممکن است عفونت دندان یا آبسه داشته باشید، مهم است که سریعا اقدام کنید. زود اقدام کردن بهترین راه برای جلوگیری از مشکلات جدی است که امکان دارد در نتیجه عفونت اولیه دندان شما رخ دهد.

اگر عفونت یا آبسه دندان دارید، بهترین کاری که می توانید انجام دهید این است که به دندانپزشک مراجعه کنید. ممکن است ایده نشستن روی صندلی دندانپزشکی یا هزینه های مرتبط با آن را دوست نداشته باشید. اما، آنها متخصصان آموزش دیده هستند. آنها سال ها از عمر خود را به آموزش اختصاص داده اند تا به شما در مسائلی مانند این کمک کنند. همیشه بهتر است به یک دندانپزشک حرفه ای مراجعه کنید تا اینکه خودتان یک مشکل دهان و دندان را حل کنید.

166065219672

داروی آبسه دندان

برای کمک به درمان عفونت دندان بیشتر از آنتی بیوتیک‌های کلاس پنی سیلین، مانند پنی سیلین و آموکسی سیلین استفاده می‌شوند. گاهی اوقات با پنی سیلین مترونیدازول تجویز می‌شود تا انواع بیشتری از گونه های باکتریایی را پوشش دهد.

در حالی که آنتی بیوتیک های پنی سیلین معمولا برای عفونت دندان استفاده می شود، بسیاری از افراد به آنها حساسیت دارند. شما باید به دندانپزشک در مورد حساسیت و آلرژی خود بگویید تا بتواند دارو مناسب و بی‌خطر را برای شما تجویز کند.

اگر به پنی سیلین حساسیت دارید، دندانپزشک شما ممکن است آنتی بیوتیک دیگری مانند کلیندامایسین یا ازیترومایسین داشته باشد.

آنتی بیوتیک برای آبسه دندان

استفاده از آنتی بیوتیک برای جلوگیری از پخش شدن عفونت در دهان و به دندان‌های دیگر یا سایر قسمت های بدن رایج است. دندانپزشک شما برای اطمینان از سرایت نکردن عفونت به دیگر بخش‌های بدن ممکن است یکی از این آنتی بیوتیک ها را برای درمان ابسه دندان شما تجویز کند:

 • آموکسی سیلین
 • آزیترومایسین
 • سفوکسیتین
 • مترونیدازول
 • پنی سیلین

میزان مصرف و مدت زمان مصرف شما به نوع آنتی بیوتیک و وضعیت خاص شما بستگی دارد. اما همیشه مهم است که آنها را دقیقاً همانطور که پزشک تجویز کرده است مصرف کنید.

با این‌حال باید بدانید که همه عفونت های دندان نیاز به آنتی بیوتیک ندارند. در برخی موارد، دندانپزشک شما ممکن است بتواند آبسه را تخلیه کند. سایر موارد ممکن است نیاز به ریشه دندان یا برداشتن دندان عفونی داشته باشد.

استفاده از آنتی بیوتیک‌ها برای درمان ابسه دندان معمولا در موارد زیر انجام می‌شود:

 • اگر عفونت دندان شما شدید است
 • اگر عفونت شما گسترش یافته باشد
 • اگر شما سیستم ایمنی ضعیفی دارید

نوع آنتی بیوتیک تجویزی برای درمان ابسه دندان بستگی به باکتری ایجاد کننده عفونت دندان شما دارد. دندانپزشک موثرترین آنتی بیوتیکی را برای درمان عفونت دندان شما انتخاب می‌کند.

166065221295

قرص آبسه دندان

اگر عفونت دندان شما محدود به آبسه باشد شاید برای درمان ابسه دندان به آنتی بیوتیک نیازی نباشد. اما اگر عفونت به دندان‌های مجاور، فک یا سایر نواحی گسترش یافته باشد، احتمالاً دندانپزشک آنتی‌بیوتیک‌هایی را برای جلوگیری از گسترش بیشتر آن تجویز می‌کند.

همچنین اگر سیستم ایمنی ضعیفی دارید، دندانپزشک شما ممکن است آنتی بیوتیک را توصیه کند. اگر عفونت دندانی دارید که نیاز به آنتی بیوتیک دارد، باید حدود یک هفته آنها را مصرف کنید. با توجه به نوع آنتی بیوتیک، باید دو تا چهار بار در روز آن را مصرف کنید.

شما باید دستورالعمل‌هایی را از داروخانه خود دریافت کنید که دقیقاً چگونه آنتی بیوتیک را مصرف کنید. همچنین برای درمان ابسه دندان باید نحوه مصرف دارو را از شخص متخصص مانند دکتر داروخانه یا داروسازتان بپرسید.

به خاطر داشته باشید که ممکن است مجبور شوید چند دوره از آنتی بیوتیک‌ها را قبل از اینکه وارد سیستم شما شوند و شروع به عمل روی عفونت کنند، مصرف کنید.

همیشه کل دوره آنتی بیوتیک تجویز شده توسط دندانپزشک را مصرف کنید، حتی اگر به نظر می‌رسد علائم شما رفع شده‌اند. اگر کل دوره را نگذرانید، ممکن است برخی از باکتری ها زنده بمانند و درمان عفونت را سخت‌تر کند.

درمان خانگی آبسه دندان

برای درمان ابسه دندان و کاهش علائم خود می‌توانید این کارها را انجام دهید:

 • شما می‌توانید برای رفع ناراحتی و درد از مسکن‌های بدون نسخه مانند آسپرین، ایبوپروفن یا ناپروکسن استفاده کنید.
 • سعی کنید برای غذا خورد از دندان‌های کناری استفاده کنید و غذای خود را بجوید.
 • از مسواکی با موهای نرک برای دندان‌هایتان استفاده کنید.
 • غذاهای سرد یا گرم نخورید.
 • برای درمان ابسه دندان و جلوگیری از درد روی فک خود در محلی که دندانتان درد دارد کمپرس آب سرد بگذارید.
 • برای کاهش درد و رفع عفونت از شستشوی آب و نمک یا پراکسید هیدروژن رقیق شده استفاده کنید.
نایت گارد چیست و چند مدل دارد؟ مزایا و معایت نایت گارد

در اینجا دیگر درمان‌های خانگی که برای آبسه دندان وجود دارد را بیان می‌کنیم.

درمان خانگی آبسه دندان

درمان آبسه دندان با آب نمک گرم

دهان خود را چندین بار در روز با محلول آب نمک شستشو دهید. محلول آب نمک اثر ضدباکتریایی دارد و برای درمان ابسه دندان شما مفید است.

درمان آبسه دندان با سیر

استفاده از آب سیر له شده در ناحیه عفونی نیز به درمان ابسه دندان کمک می‌کند. این امر گسترش عفونت باکتریایی را کنترل می‌کند و التهاب را کاهش می‌دهد.

استفاده از چای کیسه‌ای برای درمان سریع آبسه دندان

شما همچنین می‌توانید یک چای کیسه‌ای استفاده شده را روی دندان عفونی قرار دهید و بگذارید یک شب بماند. این به جذب سموم و چرک در ناحیه عفونی کمک می‌کند.

داروهای بدون نسخه برای رفع آبسه دندان در خانه

برای کمک به کاهش ناراحتی و درد، ممکن است از داروهای مسکن بدون نسخه مانند ایبوپروفن یا مفنامیک اسید استفاده شود.

درمان آبسه دندان با نشاسته

برای درمان آبسه دندان با استفاده از نشاسته می‌توانید محلول آن را با آب درست کرده. برای درست کردن محلول نشاسته برای درمان آبسه دندان دو قاشق چای خوری نشاسته را در نصف پیمانه یا نصف لیوان آب ولرم مخلوط کنید. بعد از حل شدن پودر نشاسته در آب ولرم برای تاثیر گذاری بیشتر می‌توانید به مقدار یک قاشق چایخوری شکر را به محلول اضافه و در آن حل کنید.

سپس برای درمان آبسه دندان با نشاسته محلول ساخته شده را بر روی دندان خود قرار داده و به مدت 10 دقیقه منتظر باشید تا اثر خود را بگذارد. برای خارج شدن عفونت از دندان این کار را چند بار در روز تکرار کنید.

درمان خانگی آبسه دندان با جوش شیرین

جوش شیرین می‌تواند به درمان ابسه دندان و حذف پلاک دهان شما کمک کند. جوش شیرین یک وسیله معمولی خانگی است که اکثر مردم در آشپزخانه خود دارند. مخلوط جوش شیرین و آب و شستشو به مدت پنج دقیقه دو بار در روز راه خوبی برای مبارزه با آبسه در خانه است.

جوش شیرین PH دهان شما را افزایش می دهد. بسیاری از باکتری ها در شرایط اسیدی رشد می کنند. هنگامی که PH دهان شما افزایش می یابد، محیط قلیایی تر می شود و این باکتری ها نمی توانند به راحتی تکثیر شوند. اساساً، بسیاری از مشکلات دهانی ناشی از عدم تعادل اسید است و جوش شیرین سطح اسیدیته را متعادل می کند.

استفاده از جوش شیرین راه سریعی برای درمان ابسه دندان و رهایی از درد دندان عفونی شما است. شما می‌توانید نصف قاشق غذاخوری جوش شیرین را در نصف فنجان آب و با کمی نمک حل کنید. برای درمان ابسه دندان این محلول را به مدت پنج دقیقه و دو مرتبه در روز استفاده کنید.

محلول جوش شیرین را در دهان خود بچرخانید تا بتواند تاثیر خود را بگذارد. جوش شیرین با بالابردن PH دهان شما از رشد باکتری‌ها در دهانتان جلوگیری می‌کند. همچنین برای درمان ابسه دندان می‌توانید با استفاده از جوش شیرین و آب خمیر درست کنید تا مستقیماً روی لثه های خود بمالید.

بیوفیلم‌هایی مانند پلاک کلنی‌هایی از باکتری‌ها هستند که به سطح دندان‌ها و لثه‌ها می‌چسبند و باعث مشکلات دهانی می‌شوند. دانه‌های جوش شیرین می‌توانند بیوفیلم‌ها را مختل کنند و باکتری‌های روی دندان‌ها و آسیب‌های ناشی از آن‌ها را کاهش دهند.

سخن پایانی و نتیجه گیری در مورد درمان آبسه دندان

اگر علائم عفونت دندان مانند درد ضربان دار مداوم، تورم، و حساسیت به دما یا فشار را دارید، در اسرع وقت به پزشک یا دندانپزشک مراجعه کنید. اگر دندانپزشک برای شما آنتی بیوتیک تجویز کرد، شما باید دستورالعمل‌ها را به دقت دنبال کنید و داروهای درمان ابسه دندان خود را تمام کنید. شما باید حتما عفونت دندان خود را درمان کنید زیرا اگر به آن رسیدگی نشود ممکن است یک مشکل بزرگ برایتان درست شود.

دیدگاه ها

3 پاسخ به “درمان فوری آبسه دندان با روش های خانگی و دارویی”

 1. […] فک وی احساس می شود. زمانی که فرد از بیماری های لثه یا آبسه رنج ببرند معمولا به درد فک دچار می شود. خرابی دندان، […]

 2. نازنین گفت:

  سلام خواهش میکنم تو رو به این شبای عزیز جواب بدین. چون خیلی غصه مامانمو میخورم.
  مامانم 64 سالشه دندون اسیاب بالاییش عفونت کرده دوبار صورتش شدید ورم کرد تا پاش چشاش بعد کپسول خورد اموکسی سیلین و مترونیدازول فک کنم. که باید دوتا رو با هم خورد. بعد هردوبار هم خوب شد ورمش. ولی بازم نگاش که میکنم یه کم سفیدی داره که عفونته حتما. دندونش هم خودش از جاش شکسته یعنی چیزی نیس فقط ریشه داره روی دندونش شکسته.
  بعد ولی الان درد زیادی داره به سختی چیزی میخوره. خیلی میترسه بره بکشه دندونش رو. 5 تا پنی سیلین هم بهش دادن که بعد بره بکشه مامانم پنی سیلین رو میترسد بزنه که چون سنش زیاده چیزیش بشه.
  تو رو خدا کمکم کنید که چیکار کنم. مامانم درد میکشه سه چهارماهی میشه اینطوریه. چه دارویی بخوره که دردش و عفونتش خوب بشه. بدون اینکه دندونش رو بکشه.
  مادرا رو که بعضیا رو میشناسید به سختی دکتر میرن و همراهی میکنن. شما یه انتی بیوتیک بگید که خوب بشه عفونتش به طور کامل. کپسول و قرص باشه امپول پنی سیلین نباشه. تو رو خدا من نمیتونم ببرمش دکتر دیگه حاضر نمیشه دیگه بیاد چون میگه میکشن منم نمیخوام بکشم.خدا اجرتون بده مامانم اینقد درد نکشه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *