آبسه دندان

در حقیقت به هر تجمع عفونت که بافت بدن را درگیر کند آبسه می گویند. آبسه دندان در تمام سنین رخ می دهد نمی توان گفت که مختص یک رده سنی خاص است. در اطراف ریشه دندان هایی که عفونی شده است، معمولا یک کیسه ای حاوی چرک به وجود می آید که در واقع به آن عفونت نیز می گویند. درمان آبسه به خودی خود و یا درمان های خانگی بر طرف نمی شود حتما باید به متخصص درمان ریشه یا اندودنتیست مراجعه شود. در صورت عدم درمان عفونت به سر و گردن سرایت می کند. پس درمان آبسه دندان را جدی بگیرید.

علت به وجود آمدن آبسه دندان چیست؟

زمانی که دندان ها پوسیده می شوند یا بر اثر رعایت نکردن بهداشت درست و تغذیه نا مناسب سوراخ شوند. آبسه به وجود می آید. ترک خوردگی دندان ها یا بیماری های لثه عاملی بر به وجود آمدن آبسه دندان ها می شود.

انواع آبسه دندانی چیست؟

زمانی که دندان ها عفونت بگیرند اگر درمان نشوند به مغز دندان آسیب می زنند در نتیجه موجب به وجود آمدن آبسه می شود. شایع ترین آبسه عبارت اند از آبسه پریودنتال و آبسه پری آپیکال. در آبسه پرودنتال بر روی استخوان مجاور دندان تاثیر می گذر ولی در آبسه پری آپیکال در نوک ریشه دندان ایجاد می شود. آبسه لثه نوع دیگری از عفونت است که تاثیری بر روی دندان ها ندارد و فقط بافت لثه را درگیر می کند.

توجه داشته باشید که هر آبسه مختص به یک دندان است که ممکن است از دهان بیرون بزند یا به استخوان نفوذ کند.

بهترین متخصص ارتودنسی کیست؟

چگونه متوجه شویم آبسه دندان داریم؟

رایج ترین نشانه های داشتن آبسه دندان درد و تورم است. در برخی از افراد هم ممکن است هیچ علائمی نداشته باشد. به دلیل اینکه ممکن است کیسه حاوی چرک سوراخ شده باشد و چرک آن به آرامی از آن خارج می شود. در این مواقع تنها زمانی می توانید متوجه آبسه دندان شوید که ازعکس برداری با اشعه ایکس استفاده کنید. اگر متخصص دندانپزشکی نتواند آبسه دندان را تشخیص دهد آنگاه بیمار را به اندودنتیست که متخصص ریشه دندان است ارجاع می دهد.

درد، تورم، قرمزی لثه، احساس مزه ناخوشایند در دهان، فک درد، تب، تورم غده های لنفاوی، درد به هنگام جویدن یا قورت دادن از جمله نشانه هایی است که می توانید متوجه وجود آبسه دندان شوید.

چگونه می توان آبسه دندان را درمان کرد؟

همانطور که گفتیم آبسه دندان نوعی عفونت دندانی است. از این رو درمان آبسه در جهت رفع از بین بردن عفونت دندان است. ساده ترین و رایج ترین درمان آبسه دندان استفاده از آنتی بیوتیک هایی است که حتما باید طبق تجویز پزشک متخصص مصرف شود. هیچ گاه بدون مشورت با پزشک از آنتی بیوتیک برای بر طرف کردن آبسه دندان استفاده نکنید. زمانی که عفونت از محل آبسه به فک یا دیگر قسمت های بدن رفته باشد آنگاه باید آنتی بیوتیک مصرف کرد تا عفونت را از بین ببرد. اما این روش به معنای تکمیل درمان نیست.

در موارد بسیار شدید که هیچ راهی برای از بین بردن عفونت و آبسه نباشد متخصص مجبور می شود تا با کشیدن دندان به رفع عفونت کمک کند.

اما از روش هایی که بسیار جواب می دهد عصب کشی است. با عصب کشی هم عفونت و آبسه از بین می رود هم دندان ها حفظ می شوند.

هزینه ارتودنسی دیمون

اگر هیچ کدام از این روش ها جواب ندهد آنگاه از طریق جراحی باید آبسه پریودنتال را تخلیه کنند. اگر قبلا از آغاز درمان احیانا آبسه بترکد، درد شما کمتر می شود اما برای تکمیل درمان باید حتما به متخصص مراجعه کنید.

روش های پیشگیری آبسه دندان چیست؟

آبسه دندان با رعایت نکات بهداشتی دهان و دندان قابل پیشگیری است. فقط کافی است نکات زیر را به دقت انجام دهید.

  • دندان هایتان را با خمیر دندانی که حاوی فلوراید است باید روزی دوبار بعد از هر وعده غذایی مسواک بزنید. دقت کنید که جنس مسواک و نحوه مسواک زدن در سلامت دندان و دهان تاثیر مستقیم دارد.
  • هر شب قبل از خواب از نخ دندان استفاده کنید تا تمامی باقی مانده مواد غذایی در بین دندان ها به خوبی از بین بروند.
  • در صورت بروز هر گونه ترک خوردگی یا شل شدگی دندان ها سریعا باید به پزشک مراجعه کنید.
  • از عواملی که سبب سوراخ شدن دندان ها و آبسه دندان می شود. خوردن مواد غذایی شیرین است. خوراکی ها یا نوشیدنی های بسیار شیرین یک عامل موثر در آبسه دندان است.

دیدگاه ها

یک پاسخ به “آبسه دندان”

  1. […] فک وی احساس می شود. زمانی که فرد از بیماری های لثه یا آبسه رنج ببرند معمولا به درد فک دچار می شود. خرابی دندان، […]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.