ارتودنسی بدون کشیدن دندان
دلیل اصلی کشیدن دندان در حین درمان ارتودنسی ایجاد فضا برای مرتب کردن ناهنجاری های دندان ها است که این عمل در گذشته بیشتر از الان انجام می شد که با گذشت زمان و با پیشرفت علم و تکنولوژی حوزه دندانپزشکی میزان کشیدن دندان در ارتودنسی 70درصد کاهش یافت.
کشیدن دندان در ارتودنسی عموما با دو رویکرد صورت می گیرد:
  1.  تأمین فضای ردیف کردن دندان های نامرتب
  2. جبران ناهنجاری های فکی

با این توصیف می توان توضیح داد که چگونه ممکن است در برخی از این موارد و تحت تدابیر معینی ارتودنسی بدون کشیدن دندان انجام داد. ولی توجه کنید که ممکن است بعد از معاینه اولی ارتودنتیست تشخیص دهد کشیدن 4 دندان در ارتودنسی شما ضروری است و باید انجام شود.

در چه شرایطی ارتودنسی بدون کشیدن دندان امکان پذیر است

طبق نظر دکتر داودیان در شرایط زیر امکان انجام این عمل بدون کشیدن دندان امکان پذیر است:
کیس هایی که از یکسو دندان های بی نظمی (کروادینگ) شدید دارند و از سوی دیگر فرم لب ها امکان برجسته شدن بیشتر دارند ممکن است ارتودنتیست گزینه ارتودنسی بدون کشیدن دندان را برگزیند.

در این موارد البته دندان ها قدری حالت شیب دار به خود می گیرند که گاهی مطلوب بیمار نیست ولی لب ها فرم بهتری پیدا می کنند. البته ابزار درمانی هم در این رابطه بی نقش نیست. برخی دستگاههای ارتودنسی نظیر سیستم دیمون سبب تسهیل درمان بدون کشیدن می گردند.

ابزار های جایگزین و کمکی به جای کشیدن دندان

کیس هایی که دچار ناهنجاری فکی هستند بسته به شدت مشکل اسکلتی زمینه ای و خواسته های بیمار از نتیجه درمان بعد از دوره بلوغ جنسی به دو شیوه قابل درمان هستند: ارتودنسی کاموفلاژ (جبرانی)، ارتودنسی همراه جراحی فک. چنانچه درمانگر قصد ارتودنسی تنها را داشته باشد ممکن است بتواند بجای کشیدن دندان به کمک ابزارهایی نظیر:

  • هدگیر
  • کش های بین فکی
  • مینی اسکرو
  • و …
فلوشیپ ارتودنسی جراحی

درمان را بدون کشیدن دندان انجام دهد.

ارتودنسی بدون کشیدن دندان

در ارتودنسی چند دندان کشیده می شود؟

با توجه به اینکه نامرتبی دندان ها و شدت بهم ریختگی آن ها در همه یکی نیست متخصص ارتودنسی بیمار را معاینه کرده و شرایط را برای او آشکار می کند که چند دندان باید کشیده شود یا انجام ارتودنسی بدون کشیدن دندان عقل یا دندان های دیگر امکان پذیر است، ولی به صورت کلی به غیر از دندان عقل دندان های چهارم و پنجم از جلو متداول ترین دندان هایی هستند که کشیده می شوند.

دلایل اصلی کشیدن دندان در ارتودنسی

اگر دندان‌هایتان شلوغ است یا روی هم قرار گرفته‌اند، ممکن است لازم باشد یک یا چند دندان را از دهانتان خارج کنید تا فضایی برای حرکت دندان‌های دیگر به داخل فک ایجاد کنید.

یا گاهی اوقات افراد دندان های اضافی دارند که باید برداشته شوند، زیرا باعث بیرون آمدن دندان های دیگر می شوند که معمولاً دندان هایی هستند که در فک پایین یا بالا پشت دندان اصلی رشد کرده اند. ممکن است افراد این دغدغه را داشته باشند که آیا ارتودنسی دندان درد دارد و با کشیدن دندان این درد بیشتر می شود یا نه؟ ولی باید خدمت شما عرض کنیم که این مورد ضروری بوده و باید انجام شود و درد زیادی را متحمل نخواهید شد

دلایل عمده کشیدن دندان

  • فک آنقدر بزرگ نیست که بتواند تمام دندان ها را در خود جای دهد
  • دندان مورد نظر دچار شکستگی شده و یا خراب شده است
  • یک دندان بزرگتر یا کوچکتر از دندان های دیگر است
  • تراز کردن تمام دندان ها بدون برداشتن قسمتی منجر به بی ثباتی طولانی مدت می شود

نتیجه گیری

در این مطلب از سایت دکتر داودیان به یکی از پر تکرار ترین سوالات بین بیماران پاسخ دادیم که ارتودنسی بدون کشیدن دندان در چه شرایطی امکان پذیر است. امید واریم که برایتان مفید باشد و پاسخ کامل سوال خود را گرفته باشید ولی اگر سوالات بیشتر و دیگری دارید می توانید زیر همین مطلب کامنت بگذارید تا پاسخ جامع تری بدهیم.

ارتودنسی بی رنگ

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *