کشیدن دندان 4 در ارتودنسی

کشیدن دندان 4 در ارتودنسی جزو اولین اقداماتی است که یک دکتر ارتودنسی برای اجرای کشیدن دندان و فرم دهی به دندان ها انجام می دهد. هر چند که کشیدن دندان ها جهت اجرای عمل ارتودنسی به طور حتم ضرورت ندارد اما در بیشتر مواقع جهت ایجاد فضای مناسب در فک و همچنین رفع جلوزدگی دندان ها و یا عیوب دیگری مانند شلوغی دندان ها می بایست به غیر از 6 دندان جلوی دهان، تعدادی از دندان های عقب کشیده شوند که اصولا کشیدن دندان 4  در ارتودنسی یعنی دندان نیش جزو اولین گزینه هایی است که در جریان کشیدن قرار می گیرد.

ارتودنسی چیست؟

ضرورت کشیدن دندان در درمان ارتودنسی

از آنجایی که ارتودنسی به منظور مرتب کردن دندان ها در یک ردیف اجرا می شود پس باید فضای کافی برای حرکات دندان ها در دهان وجود داشته باشد؛ زیرا دندان ها در صورت مرتب شدن و عقب رفتگی به فضای کمتری نیاز دارند، بنابراین کشیدن دندان 4 در ارتودنسی و یا کشیدن دیگر دندان ها در عقب فک بسیار ضروری می باشد و بیمار حالت نرمال تری به خود می گیرد. پس چنانچه قبل از اجرای ارتودنسی بیمار با کشیدن یک یا چند عدد از دندان های خود موافقت نکند بنابراین پس از پایان دوره درمان ارتودنسی و  مرتب شدن دندان ها به مرور زمان دندان ها به حالت اولیه خود باز خواهند گشت در نتیجه هزینه و درمان بیمار هدر می رود. نکته قابل توجهی که در این زمینه وجود دارد در مورد کشیدن دندان عقل است در واقع کشیدن دندان عقل نمی تواند هیچ فضای مناسبی را برای درمان ارتودنسی فراهم سازد پس دندان عقل نمی تواند جزو گزینه هایی باشد که متخصص ارتودنسی بر روی کشیدن آن تمرکز دارد.

کشیدن دندان و ارتودنسی مجدد
ارتباط بین کشیدن دندان و ارتودنسی مجدد

 کشیدن دندان 4 در ارتودنسی

چنانچه در نظر دارید تا بهترین روش ارتودنسی را بر روی دندان های خود اجرا نمایید در اولین مرحله لازم است تا با معاینات دقیق یک متخصص یک عکس کلی از دندان و فرم فک خود تهیه کنید. طی این بررسی های حساب شده معمولا متخصص ارتودنسی فضای کافی دهان و فک بیمار را برای تنظیم دندان ها و هم ردیف شدن آنها را مطابق با اندازه قوس دهان و ارزیابی کمان فک بالا و پایین مورد بررسی قرار می دهد.

آیا سردرد من مربوط به مشکلات فک است؟

در چنین مرحله ای پزشک معالج کشیدن دندان 4 در ارتودنسی  را به شما پیشنهاد می دهد؛ چرا که قوس دهان می بایست فضای لازم برای جایگیری مابقی دندان ها را داشته باشد. در واقع به این نوع دندان ها که به صورت اجبار از فضای دهان حذف می شوند با نام دندان های پرمولر از آنها یاد می کنند. این نمونه از دندان ها به طور حتم میان دندان های نیش و بزرگترین دندان های آسیا قرار دارند. البته لازم است بدانید که فشردگی دندان ها در قسمت دندان های نیش بیشترین اندازه را دارد پس در زمان کشیدن دندان می بایست از دندان های نیش شروع کرد ولی چنانچه امکان کشیدن دندان های نیش وجود نداشته باشد قطعا دندان های آسیا مورد توجه قرار خواهد گرفت.

کشیدن دندان 4 در ارتودنسی

 مهمترین دندان برای کشیدن در درمان ارتودنسی

زمانی که پزشک متخصص جهت اجرای درمان ارتودنسی کار خود را آغاز می کند اولویت کشیدن را به دندان هایی می دهد که پوسیده، روکش شده، پر شده و آبسه کرده هستند و اصولا جایی در دهان نخواهند داشت. در درجه بعدی کشیدن دندان 4 در ارتودنسی اولویت دارد، اگر چنانچه باز هم فضای کافی برای هم ردیف شدن دندان ها و عقب رفتگی آنها وجود نداشته باشد مطمئنا دندان بعدی که باید کشیده شود دندان شماره 5 است که می بایست از دهان حذف شود. البته فراموش نکنید که در کشیدن دندان 4 در ارتودنسی و یا دیگر دندان های اضافه لازم است تا این کار به صورت قرینه انجام بگیرد. یعنی اگر دندان شماره 6 از فک بالا کشیده شد می بایست دندان شماره 6 سمت دیگر دهان هم به درستی کشیده شود تا با حذف قرینگی و تعادل در دهان غالبا دندان ها به طور منظم  حرکت کنند.

 آیا کشیدن دندان 4 در ارتودنسی ضرورت دارد؟

در ایده آل ترین روش انجام ارتودنسی کشیدن دندان 4 در ارتودنسی از هر طرف فک می تواند شرایط مناسب تری را برای اصلاح طرح لبخند یا همان درمان ارتودنسی فراهم آورد. هر چند که اولویت با دندان های خراب می باشد اما به هر حال حذف دندان 4 یک گزینه بسیار مناسب برای ایجاد فضای فوق العاده در دهان به شمار می آید؛ زیرا این نوع دندان دارای دو کانال است که در کمترین زمان توسط دندان های اطراف پر می شود و جای هیچ نگرانی را برای بیمار باقی نمی گذارد، از طرفی دیگر با ایجاد یک فاصله 2 تا 5 میلیمتری در طرفین فک می تواند بهترین فضا را برای فرد بیمار فراهم آورد.

انواع ترمیمهای دندانی (آمالگام یا کامپوزیت)

معمولا ارتودنتیست ها برای کشیدن دندان 4 در ارتودنسی بیمار، اصولا 6 دندان جلو را برای حفظ زیبایی فرد همیشه نادیده می گیرند. پس دندان های 1 و 2 و  3 از هر طرف چپ و راست تحت هر شرایطی باید محفوظ بمانند. بنابراین چنین عملی از کشیدن دندان 4 در ارتودنسی آغاز می گردد که چنانچه این شماره از دندان سالم بوده و هیچ نوع خرابی در آن دیده نشود قطعا متخصص ارتودنسی از کشیدن آن هم صرف نظر می کند و به سراغ دندان شماره 5 می رود که اگر باز هم این شماره از دندان هیچ دلیلی برای کشیده شدن نداشته باشد همچنان پزشک متخصص کار کشیدن را بر روی سایر دندان های انجام می دهد.

کشیدن دندان 4

 دلایل کشیدن دندان در ارتودنسی

 • دندان اضافه
 • بروز تروما
 • تحلیل ریشه دندان ها
 • غیر قابل بودن ترمیم دندان ها
 • بهم ریختگی دندان ها یا همان شلوغ بودن آنها
 • کوچک بودن فک
 • بزرگ بودن دندان ها
 • خرابی دندان ها
 • نبود فضای کافی در دهان
 • دندان عقل
 • کاموفلاژ
 • وارد آمدن صدمه های جدی به دندان
 • و…

از جمله دلایل کشیدن دندان در ارتودنسی می باشد. البته فراموش نکنید که در بیشتر اوقات متخصص ارتودنسی کشیدن دندان را تجویز نمی کند و در واقع کشیدن دندان زمانی صورت می گیرد که دیگر هیچ راهی برای فضا سازی فک وجود نداشته باشد

 آیا کشیدن دندان 4 در ارتودنسی لازم است؟

دیدگاه ها

13 پاسخ به “ کشیدن دندان 4 در ارتودنسی”

 1. […] کشیدن دندان 5 در ارتودنسی و همچنین کشیدن دندان ۴ در ارتودنسی غالبا ارتودنتیست وضعیت رشد بیمار و حالت های صورت و فک […]

 2. ابراهیمی گفت:

  با سلام دکتر داودیان. پیرو صحبت های قبلی که فرمودید چون دکتر ارتودونس من دندانی نکشیده و برای همین قوس بیشتری داده. در این خصوص موضوع را با ایشان مطرح کردم ولی ایشان حرف من رو قبول نداشت مثل ایراداتی که قبلا من می گرفتم و ایشون خیلی دیر نظر من رو قبول می کرد. به طور مثال من اعتقادم این بود که یکی از دندان های من بالاتر از بقیه قرار داره ولی ایشون بعد از 9 ماه که براکت هامون برداشتم تازه حرف بندرو پذیرفت و مجبور شدم دوباره براکت بذارم و همون دندون رو کشید پایین تا با بقیه یکی شه. سر همین موضوع 9 ماه کار من رو عقب انداخت. این موضوع هم مثل بقیه مسائل که اهمیتی به حرف بنده نداره. حالا اگه موافق باشید برای ویزیت خدمت شما برسم تا شما هم نظرتون رو بهم بگید. چون واقعا از شرایط دندونام راضی نیستم

  • admin گفت:

   سلام،
   در صورتیکه درمانگر شما متخصص ارتودنسی هستند از پذیرش شما معذوریم در غیر این صورت مرحمت کنید با در دست داشتن رادیوگرافی های به روز دندانی فکی (پانورامیک و سفالومتری طرفی) و با تعیین وقت قبلی مراجعه نمائید.
   با سپاس،

 3. فاطمه گفت:

  سلام من امروز دکتر ارتودنسی فک بالام رو برام براکت رو دندان هام گذاشتن و دوتا دندان ۴ بالا کاملا سالم کشیدن و من ب ایشون گفتم ۵ پوسیدگی داره اگ میشه اون رو برام بکشین قبول نکردن
  فک‌ پایین هنوز شروع ب کار نکردم و ۴ رو نکشیدم میشه پایین رو اونا ک‌پوسیدگی داره رو بکشم؟ یل ف‌ک با لا رو میتونستم اون ک پوسیدگی داره رو بکشم؟

  • admin گفت:

   سلام
   با توجه به این مورد که متخصص ارتودنسی شما فرد دیگری است و اینچنین تصمیم گرفته بهتر است با روش و گفته های ایشان پیش بروید بنده نمیتوانم نظری ارائه دهم.

 4. محمد گفت:

  سلام خسته نباشید آقای دکتر آیا کشیدن دندان 4در ارتودنسی جای خالی پر میکند یانه

  • drdavoudian_orthodontist گفت:

   با سلام

   اگر با مشورت متخصص ارتودنسی کشیده باشید بله پر می‌شود.
   جهت مشاوره مستقیم با متخصصین دندانپزشکی کلینیک دکتر داودیان و دریافت نوبت حضوری از لینک زیر استفاده کنید.
   https://wa.link/simadent

   با تشکر

 5. M گفت:

  سلام. بنده فک بالا رو با کشیدن دندان ۴ ارتودنسی کردم و فک پایین رو همین چند روز پیش رفتم دندان های ۴ رو بکشم تا آماده ارتودنسی بشه، اما دکتر اشتباها دندان های ۵ فک پایین من را کشید!
  حالا میخواستم ازتون خواهش کنم یه جوابی بدید که این اتفاق بدی نیست؟ اشکالی ندارد؟ در روند ارتودنسی تایر بد نمی‌گذارد که فک بالا ۴ کشیده شده و پایین ۵؟ آیا دندان ها به نظم مناسب خواهند رسید؟؟ ضرری ندارد؟
  خیلی ممنون میشم پاسخ بدین دارم از نگرانی میمیرم خدا خیرتون بده.

  • drdavoudian_orthodontist گفت:

   با سلام
   لطفا برای انجام درمان‌های دندانپزشکی به متخصص آن مراجعه کنید.
   در پاسخ به سوال شما، باید شرایط دندان‌های فک بالا و پایین بررسی شوند.
   با سپاس،
   راه‌های ارتباط با کلینیک‌های دندانپزشکی دکتر داودیان:
   کلینیک دکتر داودیان شریعتی : ۲۶۷۱۰۷۶۰
   کلینیک دکتر داودیان ستارخان : ۶۶۵۲۰۹۸۰
   شماره موبایل واتساپ مطب : 09371357373

 6. N گفت:

  سلام دندان های من سالم و هم قرینه است دکتر گفت برای ارتودنسی تک فک بالا دندان ۴ کشیدم فک پایینم مشکلی نداره فقط دکترگفت با تک فک بالا قرینگی دندان هام ازبین میره و ۱ یا ۲ سانت جابجا میشه
  حالا میخواستم بدونم باید چیکار کنم تا دندان هام قرینگی خودش حفظ کنه؟

  • drdavoudian_orthodontist گفت:

   سلام دوست عزیز لطفا عکس های رادیوگرافی دندانهایتان و نیز از نیم رخ صورت و دندانهایتان با موبایل عکس بگیرید و بفرستید تا دقیقتر بررسی شود.

 7. بیمار گفت:

  سلام وقت بخیر
  حدود چهار ماه ارتودنسی کردم ودندان هنوز تعییر نکردن
  دکتر بهم گفتن دندان چهار از هردوسمت فک بالا بکش دندان سالمه چطور بکشم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *