کشیدن دندان 4 در ارتودنسی

کشیدن دندان 4 در ارتودنسی جزو اولین اقداماتی است که یک دکتر ارتودنسی برای اجرای کشیدن دندان و فرم دهی به دندان ها انجام می دهد. هر چند که کشیدن دندان ها جهت اجرای عمل ارتودنسی به طور حتم ضرورت ندارد اما در بیشتر مواقع جهت ایجاد فضای مناسب در فک و همچنین رفع جلوزدگی دندان ها و یا عیوب دیگری مانند شلوغی دندان ها می بایست به غیر از 6 دندان جلوی دهان، تعدادی از دندان های عقب کشیده شوند که اصولا کشیدن دندان 4  در ارتودنسی یعنی دندان نیش جزو اولین گزینه هایی است که در جریان کشیدن قرار می گیرد.

ارتودنسی چیست؟

چنانچه هر فردی به علت کوچک بودن فک و یا نامرتب بودن دندان ها از جلوزدگی فک و وجود ناهنجاری های دندان دچار نارضایتی باشد، قطعا در هنگام صحبت کردن و یا لبخند زدن، چهره نازیبایی خواهد داشت که در چنین صورتی از حضور در محیط اجتماعی اجتناب می کند و به طور حتم اعتماد به نفس پایینی خواهد داشت که در چنین حالتی یک متخصص ارتودنسی می تواند با قرار دادن براکت های ثابت و یا متحرک بر روی دندان ها در طولانی مدت و کشیدن دندان 4 در ارتودنسی حالت نرمالی را به شخص بدهد و زیبایی چهره فرد را چندین برابر کند، از این رو سیم کشی دندان به عنوان یکی از راهکارهای اصلاح طرح لبخند به کار می رود. البته بهتر است بدانید چنانچه درمان ارتودنسی قبل از 8 سالگی انجام شود قطعا بدون کشیدن دندان فرد می تواند به فرم نرمالی از دندان ها برسد.

ارتودنسی چیست؟

ضرورت کشیدن دندان در درمان ارتودنسی

از آنجایی که ارتودنسی به منظور مرتب کردن دندان ها در یک ردیف اجرا می شود پس باید فضای کافی برای حرکات دندان ها در دهان وجود داشته باشد؛ زیرا دندان ها در صورت مرتب شدن و عقب رفتگی به فضای کمتری نیاز دارند، بنابراین کشیدن دندان 4 در ارتودنسی و یا کشیدن دیگر دندان ها در عقب فک بسیار ضروری می باشد و بیمار حالت نرمال تری به خود می گیرد. پس چنانچه قبل از اجرای ارتودنسی بیمار با کشیدن یک یا چند عدد از دندان های خود موافقت نکند بنابراین پس از پایان دوره درمان ارتودنسی و  مرتب شدن دندان ها به مرور زمان دندان ها به حالت اولیه خود باز خواهند گشت در نتیجه هزینه و درمان بیمار هدر می رود. نکته قابل توجهی که در این زمینه وجود دارد در مورد کشیدن دندان عقل است در واقع کشیدن دندان عقل نمی تواند هیچ فضای مناسبی را برای درمان ارتودنسی فراهم سازد پس دندان عقل نمی تواند جزو گزینه هایی باشد که متخصص ارتودنسی بر روی کشیدن آن تمرکز دارد.

فشار خون بالا و ارتودنسی

ضرورت کشیدن دندان در درمان ارتودنسی

 کشیدن دندان 4 در ارتودنسی

چنانچه در نظر دارید تا بهترین روش ارتودنسی را بر روی دندان های خود اجرا نمایید در اولین مرحله لازم است تا با معاینات دقیق یک متخصص یک عکس کلی از دندان و فرم فک خود تهیه کنید. طی این بررسی های حساب شده معمولا متخصص ارتودنسی فضای کافی دهان و فک بیمار را برای تنظیم دندان ها و هم ردیف شدن آنها را مطابق با اندازه قوس دهان و ارزیابی کمان فک بالا و پایین مورد بررسی قرار می دهد.

در چنین مرحله ای پزشک معالج کشیدن دندان 4 در ارتودنسی  را به شما پیشنهاد می دهد؛ چرا که قوس دهان می بایست فضای لازم برای جایگیری مابقی دندان ها را داشته باشد. در واقع به این نوع دندان ها که به صورت اجبار از فضای دهان حذف می شوند با نام دندان های پرمولر از آنها یاد می کنند. این نمونه از دندان ها به طور حتم میان دندان های نیش و بزرگترین دندان های آسیا قرار دارند. البته لازم است بدانید که فشردگی دندان ها در قسمت دندان های نیش بیشترین اندازه را دارد پس در زمان کشیدن دندان می بایست از دندان های نیش شروع کرد ولی چنانچه امکان کشیدن دندان های نیش وجود نداشته باشد قطعا دندان های آسیا مورد توجه قرار خواهد گرفت.

کشیدن دندان 4 در ارتودنسی

 مهمترین دندان برای کشیدن در درمان ارتودنسی

زمانی که پزشک متخصص جهت اجرای درمان ارتودنسی کار خود را آغاز می کند اولویت کشیدن را به دندان هایی می دهد که پوسیده، روکش شده، پر شده و آبسه کرده هستند و اصولا جایی در دهان نخواهند داشت. در درجه بعدی کشیدن دندان 4 در ارتودنسی اولویت دارد، اگر چنانچه باز هم فضای کافی برای هم ردیف شدن دندان ها و عقب رفتگی آنها وجود نداشته باشد مطمئنا دندان بعدی که باید کشیده شود دندان شماره 5 است که می بایست از دهان حذف شود. البته فراموش نکنید که در کشیدن دندان 4 در ارتودنسی و یا دیگر دندان های اضافه لازم است تا این کار به صورت قرینه انجام بگیرد. یعنی اگر دندان شماره 6 از فک بالا کشیده شد می بایست دندان شماره 6 سمت دیگر دهان هم به درستی کشیده شود تا با حذف قرینگی و تعادل در دهان غالبا دندان ها به طور منظم  حرکت کنند.

 آیا کشیدن دندان 4 در ارتودنسی ضرورت دارد؟

در ایده آل ترین روش انجام ارتودنسی کشیدن دندان 4 در ارتودنسی از هر طرف فک می تواند شرایط مناسب تری را برای اصلاح طرح لبخند یا همان درمان ارتودنسی فراهم آورد. هر چند که اولویت با دندان های خراب می باشد اما به هر حال حذف دندان 4 یک گزینه بسیار مناسب برای ایجاد فضای فوق العاده در دهان به شمار می آید؛ زیرا این نوع دندان دارای دو کانال است که در کمترین زمان توسط دندان های اطراف پر می شود و جای هیچ نگرانی را برای بیمار باقی نمی گذارد، از طرفی دیگر با ایجاد یک فاصله 2 تا 5 میلیمتری در طرفین فک می تواند بهترین فضا را برای فرد بیمار فراهم آورد.

دلایل حساسیت دندان ها به گرما و سرما و درمان آن

کشیدن دندان 4

 دلایل کشیدن دندان در ارتودنسی

1_ دندان اضافه

2_ بروز تروما

3_ تحلیل ریشه دندان ها

4_ غیر قابل بودن ترمیم دندان ها

5_ بهم ریختگی دندان ها یا همان شلوغ بودن آنها

6_ کوچک بودن فک

7_ بزرگ بودن دندان ها

8_ خرابی دندان ها

9_ نبود فضای کافی در دهان

10_ دندان عقل

11_ کاموفلاژ

12_ وارد آمدن صدمه های جدی به دندان

و…

از جمله دلایل کشیدن دندان در ارتودنسی می باشد. البته فراموش نکنید که در بیشتر اوقات متخصص ارتودنسی کشیدن دندان را تجویز نمی کند و در واقع کشیدن دندان زمانی صورت می گیرد که دیگر هیچ راهی برای فضا سازی فک وجود نداشته باشد.

دلایل کشیدن دندان در ارتودنسی

 بهترین شیوه درمان ارتودنسی

بیشتر افرادی که کاندید درمان ارتودنسی می شوند تصور می کنند که پزشک متخصصی که بدون کشیدن دندان 4 در ارتودنسی و صرف نظر از  کشیدن سایر دندان ها این کار را انجام می دهند قطعا پزشک حاذق تر و با مهارت تری می باشد. در صورتی که چنین باوری کاملا اشتباه است؛ زیرا اگر بیماری به دلیل ترس از کشیدن دندان از انجام این کار صرف نظر کند قطعا به مرور زمان خواهد دید که دندان ها از حالت نرمال خارج می شود و در نهایت دوباره دندان ها حالت هماهنگی خود را از دست می دهند. پس به طور کلی کشیدن برخی از دندان های عقب دهان جهت مهیا ساختن یک فضای استاندارد می تواند کیفیت کار درمان ارتودنسی را تضمین کند.

بهترین شیوه درمان ارتودنسی

 آیا کشیدن دندان 4 در ارتودنسی لازم است؟

معمولا ارتودنتیست ها برای کشیدن دندان 4 در ارتودنسی بیمار، اصولا 6 دندان جلو را برای حفظ زیبایی فرد همیشه نادیده می گیرند. پس دندان های 1 و 2 و  3 از هر طرف چپ و راست تحت هر شرایطی باید محفوظ بمانند. بنابراین چنین عملی از کشیدن دندان 4 در ارتودنسی آغاز می گردد که چنانچه این شماره از دندان سالم بوده و هیچ نوع خرابی در آن دیده نشود قطعا متخصص ارتودنسی از کشیدن آن هم صرف نظر می کند و به سراغ دندان شماره 5 می رود که اگر باز هم این شماره از دندان هیچ دلیلی برای کشیده شدن نداشته باشد همچنان پزشک متخصص کار کشیدن را بر روی سایر دندان های انجام می دهد.

 آیا کشیدن دندان 4 در ارتودنسی لازم است؟

بهترین متخصص ارتودنسی

 • اگر شما در درمان ارتودنسی دندان های خود تمایلی به کشیدن دندان 4 در ارتودنسی و یا کشیدن سایر دندان های خود را ندارید به شما پیشنهاد می دهیم سوالات خود را در وب سایت دکتر داوودیان مطرح کنید تا شخص دکتر در اسرع وقت پاسخگوی شما باشد؛ چرا که دکتر داوودیان با اجرای روش های مختلف ارتودنسی مانند:
 • ارتودنسی ثابت فلزی که غالبا مجموعه ای از ارتودنسی معمولی و همچنین دیمون می باشد
 • ارتودنسی لینگوال و سرامیکی که نوعی ارتودنسی ثابت به حساب می آید
 • ارتودنسی متحرک که غالبا مجموعه ای از ارتودنسی اینویزیلاین ها و دیگر روش ها مانند سایر الاینرها می باشد

و همچنین با روش ارتودنسی نامرئی می تواند  با در اختیار داشتن مجهزترین تجهیزات دندانپزشکی و البته به کار گرفتن  جدیدترین تکنیک های ارتودنسی تا حد ممکن با فضای سازی دندان در فک و دهان از کشیدن دندان 4 در ارتودنسی جلوگیری کند.

دیدگاه ها

5 پاسخ به “ کشیدن دندان 4 در ارتودنسی”

 1. […] کشیدن دندان 5 در ارتودنسی و همچنین کشیدن دندان ۴ در ارتودنسی غالبا ارتودنتیست وضعیت رشد بیمار و حالت های صورت و فک […]

 2. ابراهیمی گفت:

  با سلام دکتر داودیان. پیرو صحبت های قبلی که فرمودید چون دکتر ارتودونس من دندانی نکشیده و برای همین قوس بیشتری داده. در این خصوص موضوع را با ایشان مطرح کردم ولی ایشان حرف من رو قبول نداشت مثل ایراداتی که قبلا من می گرفتم و ایشون خیلی دیر نظر من رو قبول می کرد. به طور مثال من اعتقادم این بود که یکی از دندان های من بالاتر از بقیه قرار داره ولی ایشون بعد از 9 ماه که براکت هامون برداشتم تازه حرف بندرو پذیرفت و مجبور شدم دوباره براکت بذارم و همون دندون رو کشید پایین تا با بقیه یکی شه. سر همین موضوع 9 ماه کار من رو عقب انداخت. این موضوع هم مثل بقیه مسائل که اهمیتی به حرف بنده نداره. حالا اگه موافق باشید برای ویزیت خدمت شما برسم تا شما هم نظرتون رو بهم بگید. چون واقعا از شرایط دندونام راضی نیستم

  • admin گفت:

   سلام،
   در صورتیکه درمانگر شما متخصص ارتودنسی هستند از پذیرش شما معذوریم در غیر این صورت مرحمت کنید با در دست داشتن رادیوگرافی های به روز دندانی فکی (پانورامیک و سفالومتری طرفی) و با تعیین وقت قبلی مراجعه نمائید.
   با سپاس،

 3. فاطمه گفت:

  سلام من امروز دکتر ارتودنسی فک بالام رو برام براکت رو دندان هام گذاشتن و دوتا دندان ۴ بالا کاملا سالم کشیدن و من ب ایشون گفتم ۵ پوسیدگی داره اگ میشه اون رو برام بکشین قبول نکردن
  فک‌ پایین هنوز شروع ب کار نکردم و ۴ رو نکشیدم میشه پایین رو اونا ک‌پوسیدگی داره رو بکشم؟ یل ف‌ک با لا رو میتونستم اون ک پوسیدگی داره رو بکشم؟

  • admin گفت:

   سلام
   با توجه به این مورد که متخصص ارتودنسی شما فرد دیگری است و اینچنین تصمیم گرفته بهتر است با روش و گفته های ایشان پیش بروید بنده نمیتوانم نظری ارائه دهم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.