کشیدن دندان سالم در ارتودنسی

کشیدن دندان سالم در ارتودنسی ضرورت ندارد مگر اینکه پزشک متخصص هیچ نوع دندان خراب، پوسیده، آبسه کرده و یا حتی پر کرده را در دهان بیمار پیدا نکند که به ناچار قبل از انجام درمان ارتودنسی جهت ایجاد یک فضای استاندارد در دهان مجبور به کشیدن دندان سالم در ارتودنسی شود. البته یک ارتودنتیست هیچ گاه 6 دندان جلو را نمی کشد و بیشتر تمرکز خود را بر روی کشیدن دندان های نیش اولی و دومی یعنی دندان های 4 و 5 معطوف می کند که چنانچه این دندان ها هم سالم باشند از کشیدن آنها صرف نظر می شود و ترجیحا باید به سراغ دندان های بعدی در عقب فک رفت.

کشیدن دندان سالم در ارتودنسی

بسیاری از افراد به علت کوچک بودن فک خود که غالبا به صورت مادرزادی می باشد رنج می برند؛ چرا که تعداد دندان ها نسبت به کمان فک بیشتر هستند و فضای مناسب برای کنار هم قرار گرفتن را ندارند پس  این نوع ناهنجاری سبب شده است تا فرد دندان های شلوغ و اضافه ای داشته باشد. بنابراین در چنین حالتی دندان ها به سمت جلو هدایت می شوند و به هر طرف ممکن رشد می کنند که پزشکان متخصص ارتودنسی با اجرای درمان سیم کشی یا همان ارتودنسی این نوع نامرتبی ها در دندان را معالجه می کنند. اما از آنجایی که دندان های فشرده غالبا ظاهر نا متعارفی را به فرد می دهد پس یک ارتودنتیست سعی می کند تا با کشیدن دندان سالم در ارتودنسی تاثیرات منفی برخی از دندان ها را از بین ببرد و یک فضای استانداردی را برای هم ردیف شدن مابقی دندان ها در فک بیمار فراهم آورد.

 آیا کشیدن دندان در ارتودنسی درد دارد؟

اصولا یک دندانپزشک قبل از اینکه کشیدن دندان را شروع کند از بی حسی استفاده می کند اما چنانچه دندان بیمار ریشه عمیق و سختی داشته باشد به ناچار پزشک متخصص برای کشیدن دندان از بیهوشی استفاده می کند. پس با این وجود در حین کشیدن دندان فرد هیچ نوع دردی را متوجه نخواهد شد اما ممکن است پس از خارج شدن از بی حسی و یا بی هوشی همچنان بیمار درد ناچیزی را احساس کند که غالبا با خوردن یک مسکن چنین دردی برطرف خواهد شد. اما اگر کشیدن دندان سالم در ارتودنسی در اواسط درمان سیم کشی صورت بگیرد قطعا وضعیت بیمار حالت دیگری خواهد داشت؛ چرا که عواقب و عوارض زیادی ممکن است بیمار را تهدید کند. پس  ما به شما پیشنهاد می دهیم در اجرای درمان ارتودنسی قبل از هر گونه اقدامی حتما از مهارت و تجربه کاری پزشک معالج خود اطمینان حاصل نمایید.

آیا کشیدن دندان در ارتودنسی درد دارد؟

 عکس کشیدن چهار دندان در ارتودنسی

کشیدن دندان سالم در ارتودنسی از جمله کارهای لازمی است که معمولا در درمان سیم کشی بهتر است انجام بگیرد. البته میزان نامرتب بودن دندان ها و همچنین عوامل دیگری مانند سن بیمار می تواند در این نوع تصمیم گیری بسیار موثر باشد؛ زیرا ضرورت دسترسی به عکس کشیدن چهار دندان در ارتودنسی قبل و بعد از اجرای درمان زمانی ضرورت دارد که دندان های شیری و همچنین بسیاری از دندان های دائمی فرد در دهان قابل مشاهده باشند و با حذف یک یا چند عدد از دندان ها یک فضای بهتری در دهان ایجاد شود. بنابراین امروزه در مشاوره های پزشکی کشیدن دندان و یا صرف نظر از کشیدن آن جزو یکی از موضوعات مهم بحث برانگیز در ارتودنسی به شمار می آید  در واقع تعدادی از دندانپزشکان با دیدن عکس دندان ها غالبا با کشیدن آنها مخالفت می کنند در صورتی که برخی دیگر از متخصصین ارتودنسی قبل از درمان ارتودنسی اکیدا بر روی کشیدن دندان تمرکز می کنند.

بهترین زمان مناسب کشیدن دندان عقل
عکس کشیدن چهار دندان در ارتودنسی

 اهمیت کشیدن دندان سالم در ارتودنسی

برای کشیدن دندان 5 در ارتودنسی و همچنین کشیدن دندان ۴ در ارتودنسی غالبا ارتودنتیست وضعیت رشد بیمار و حالت های صورت و فک وی را با دقت کافی مورد بررسی قرار می دهد و در نهایت با ارزیابی درستی اقدام به کشیدن دندان می کند. لازم است بدانید اگر فردی در درمان ارتودنسی از کشیدن دندان های سالم خود ممانعت کند به طور حتم پس از برداشتن براکت ها از روی دندان ها و پایان دوره سیم کشی همچنان دندان ها به علت نداشتن فضای کافی برای هم ردیف شدن به جای اولیه خود باز خواهند گشت و دوباره ناهنجاری های دندان درست مانند قبل از ارتودنسی ظاهر می شود. پس به نظرات پزشک متخصص خود احترام بگذارید و کشیدن و یا نکشیدن دندان را به متخصص ارتودنسی واگذار نمایید تا در پایان از نتیجه مطلوبی خشنود شوید.

کشیدن دندان و ارتودنسی مجدد
ارتباط بین کشیدن دندان و ارتودنسی مجدد

بهترین وضعیت کشیدن دندان سالم در ارتودنسی

کشیدن دندان برای ارتودنسی اگر چه برای ایجاد فضای بیشتری در فک بیمار صورت می گیرد اما غالبا به عوامل موثری بستگی دارد؛ زیرا معمولا دندان ها در بین دو دندان نیش بیشترین فشردگی را دارند پس رشد فک میان دندان های نیش تا سن ده سالگی به حداکثر میزان خود می رسد، بنابراین اگر شخصی تمایلی به کشیدن دندان سالم در ارتودنسی را ندارد لازم است تا با  استفاده از پیشرفته ترین تجهیزات ارتودنسی درمان خود را در سال های رشد در واقع در  سن 7_11 سالگی آغاز نماید. عامل مهم دیگری که در کشیدن دندان برای ارتودنسی می تواند موثر باشد وضعیت لب بیمار در سال های آینده می باشد یعنی چنانچه با بالا رفتن سن بیمار لب او تکیه گاه خوبی را پیدا نکند قطعا تغییرات بسیار ناخوشایندی در چهره فرد پدید خواهد آمد و همچنان افتادگی هایی در صورت فرد مشاهده خواهد شد. خوشبختانه امروزه با استفاده از  روش های کامپیوتری متخصصین ارتودنسی می توانند نتیجه کار خود را در چندین سال پس از درمان ارتودنسی پیش بینی کنند هر چند که پزشکان متخصص تمام تلاش خود را به کار می بندند تا در هر نقطه ای از صورت از زیبایی چهره فرد و افتادگی لب ها پشتیبانی کنند. پس کشیدن دندان برای ارتودنسی در صورت هایی که غالبا سفت و کشیده هستند و یا افرادی که لب های باریک و یا لثه های نازکی دارند قطعا نتیجه بهتری را نشان خواهد داد.

تغییرات دندان با افزایش سن
بهترین وضعیت کشیدن دندان سالم در ارتودنسی

کشیدن دندان جلو در ارتودنسی

از آنجایی که کوچک بودن قوس دندانی می تواند فشردگی هایی را در فک افراد به وجود آورد. بنابراین کشیدن دندان سالم در ارتودنسی یکی از روش های متداولی می باشد که جهت فراهم آوردن فضای استانداردی در کمان فک انجام می گیرد؛ اما توجه داشته باشید که هیچ گاه متخصص ارتودنسی کشیدن 6 دندان جلوی فک را به بیمار پیشنهاد نمی دهد، زیرا دندان های جلو ضمن حفظ زیبایی فرد در طول درمان به اندازه کافی از یکدیگر فاصله دارند پس لازم است تا کشیدن دندان برای ارتودنسی را از دندان شماره 4 یا همان اولین دندان نیش آغاز کرد؛ زیرا کشیدن دندان های نیش از هر دو طرف می تواند فاصله ای به اندازه 2/5_5 میلیمتر را به فضای فک اضافه نماید، البته سوال اینجاست که چرا برای کشیدن دندان سالم در ارتودنسی از دندان عقل شروع نمی شود؟ در واقع باید گفت چون دندان عقل در فضایی خارج از فک قرار دارد پس کشیدن آن نمی تواند هیچ فضای مناسبی را به قوس فک اضافه نماید.

کشیدن دندان جلو در ارتودنسی

 عوارض کشیدن دندان در ارتودنسی

در زمان کشیدن دندان سالم در ارتودنسی یکی از موضوعات مهمی که متخصص ارتودنسی باید به آن توجه داشته باشد حفظ بافت استخوانی دندان می باشد. در حقیقت استخوان از یک بافت زنده تشکیل شده است که چنانچه غلاف استخوانی که در نواحی اطراف دندان قرار دارد بسیار نازک باشد بدون شک پس از کشیدن دندان استخوان فک به مرور زمان تحلیل می رود و مشکلاتی جدی را در درمان ارتودنسی به وجود می آورد. البته این روند تنها برای یک مدت کوتاهی اتفاق خواهد افتاد ولی اگر پزشک متخصص نتواند این تحلیل رفتن ها را متوقف کند پس حتما کشیدن دندان سالم در ارتودنسی می تواند برای بیمار ناراحتی هایی را بهمراه داشته باشد. معمولا در برطرف نمودن معایب کشیدن دندان در ارتودنسی جراحی که کشیدن دندان را انجام می دهد چنانچه مشاهده نماید که استخوان فک در حال تحلیل رفتن است با پیوند استخوان سعی می کند وضعیت مناسبی را برای اجرای درمان ارتودنسی بیمار فراهم آورد. البته  دلیل این کار به وجود آوردن استخوان کافی برای حرکت کردن دندان ها بر روی فک بیمار می باشد پس با این وجود در زمان کشیدن دندان سالم در ارتودنسی حفظ استخوان دندان امری بسیار ضروری است.

عوارض کشیدن دندان در ارتودنسی

 بهترین متخصص ارتودنسی

چنانچه می خواهید درمان ارتودنسی را در بالاترین کیفیت انجام دهید و یا قبل از اجرای درمان سیم کشی از وضعیت دندان های خود اطلاعات کاملی را به دست آورید خوب است بدانید دکتر داوودیان در این وب سایت می تواند پاسخگوی تمام سوالات شما در رابطه با ناهنجاری های دندان و اجرای سیم کشی دندان های شما باشد. پس با انتخاب یک متخصص ارتودنسی متبحر مانند دکتر داوویان با کمترین هزینه بهترین نتیجه را از درمان ارتودنسی به دست آورید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *