ارتودنسی-ارتودنسی ثابت یا متحرک

به طور کلی در ارتودنسی دو نوع دستگاه مورد استفاده قرار می گیرد: دستگاههای ثابت و دستگاههای متحرک. در واقع هر کدام از این دو نوع دستگاه کارکردهای متفاوتی دارند. ذیلا به اجمال کارکردهای این دستگاهها را به تفکیک عنوان می کنیم:

ارتودنسی ثابت

  • مرتب کردن دقیق دندانها پس از رویش کامل دندانهای دائمی.
ارتودنسی-ارتودنسی ثابت

در ارتودنسی ثابت به دلیل فیکس بودن بریس ها احتمال موفقیت بیشتر است مخصوصا برای کسانی که ممکن است در طول ارتودنسی متحرک فراموش کنند که از دستگاه متحرک در زمان تعیین شده استفاده کنند و یا اینکه دستگاه ارتودنسی خود را گم کنند پس در این حالت ها بهتر است از ارتودنسی ثابت استفاده کنند.

اما ارتودنسی ثابت برای آن دسته از افرادی که با ظاهر ارتودنسی مشکل دارند شاید خوشایند نباشد از این رو امروزه انواع ارتودنسی دیگری همچون ارتودنسی نامرئی به وجود آمدند که این مشکل را حل میکنند. در ارتودنسی نامرئی براکت ها به صورت شفاف هستند.

شاید بتوان یکی دیگر از درگیری های ارتودنسی ثابت را بهداشت ارتودنسی ذکر کرد که در این صورت می بایست افراد از مسواک های مخصوص برای تمیز کردن براکت ها استفاده کنند.همچنین زمان بیشتری را صرف تمیز کردن براکت ها کنند.

همچنین بخوانید: ارتودنسی نامرئی

ارتودنسی متحرک

  • مرتب کردن دندانها قبل از تکمیل رویش دندانها دائمی
  • هدایت رشد فک
ارتودنسی-ارتودنسی متحرک

ارتودنسی متحرک اغلب در مواردی که ناهنجاری های ارتودنسی به صورت جزئی باشد و اغلب این مشکل در فک بالا وجود داشته باشد تجویز می شود.

از مزایای ارتودنسی متحرک می توان به ظاهر زیبا و در آوردن بریس ها در زمان غذا خوردن استفاده کرد همچنین برای مسواک زدن می توان آن ها به راحتی در آورد. از این رو در مواردی که ارتودنسی متحرک استفاده می شود دندان ها و لثه ها احتمال کمتری برای آسیب دیدن دارند البته به شرطی که بهداشت را به خوبی رعایت کنید.

همچنین بخوانید
شیشه شیر ارتودنسی

 

همچنین بخوانید : هزینه ارتودنسی متحرک

5/5 ( 1 نظر )
Call Now Button