ارتودنسی متحرک

ارتودنسی-ارتودنسی متحرک

ارتودنسی متحرک به روش دکتر داوودیان

در این روش ارتودنسی از دستگاه ها و پلاک های متحرک کمک گرفته می شود.

در روش درمانی با استفاده از ارتودنسی با دستگاه متحرک، بیمار قادر خواهد بود تا بدون نیاز به وجود پزشک، دستگاه را به راحتی هنگام غذا خوردن و یا مسائل بهداشتی دهان، خارج کرده و پس از انجام آنها مجددا در دهان جایگذاری نماید.

در این روش بسته به میزانی که بیمار از دستگاه به طور مداوم استفاده کند، طول مراحل ارتودنسی متحرک متغیر خواهد بود. پس در نتیجه در ارتودنسی متحرک، همکاری بیمار در طول دوره‌ی درمان ارتودنسی بسیار حائز اهمیت می‌باشد.

این روش درمانی در اکثر مواقعی که نیاز به اصلاح جزئی در دهان و دندان وجود دارد، استفاده می‌شود. و همچنین باید گفت که این دستگاه تنها مختص به یک فک نمی‌باشد و برای هر دو فک طراحی شده است و قابل استفاده برای هر دو فک می‌باشد.

ارتودنسی متحرک به طور کلی برای دو دسته از درمان ها مورد استفاده قرار می گیرد:

 • مرتب کردن دندانها 
 • هدایت رشد فک (ارتوپدی فک).

 

مرتب کردن دندانها با ارتودنسی متحرک

به طور معمول مرتب کردن دندان ها به کمک ارتودنسی متحرک نسبت به ارتودنسی ثابت دارای دقت عمل پایین تری می باشد و بیشتر برای کودکان و نوجوانان از این روش استفاده می شود.

دلیل این امر نیز انعطاف پذیری بیشتر دندان های کودکان می باشد که نیاز به اعمال فشار زیاد وجود ندارد.

همچنین برای خرید ارتودنسی متحرک نیز متخصص ارتودنسی پلاک را متناسب با وضعیت دهان و دندان شخص به آزمایشگاه ها سفارش طراحی می دهد تا به طور اختصاصی هر پلاک برای هر فرد طراحی شود و در اختیار بیمار قرار داده شود.

انواع پلاک ارتودنسی متحرک متناسب با هر فرد و هر ناهنجاری متفاوت خواهد بود و با توجه به بررسی و تشخیص پزشک متخصص برای هر فرد بهترین روش انتخاب و در طول درمان ارتودنسی از آن استفاده می شود.

 

ارتوپدی فک با ارتودنسی متحرک

برای هدایت رشد فک در سنین رشد می توان از دستگاه های متحرک معینی کمک گرفت. ناهنجاری هایی نظیر جلو بودن فک پایین، عقب بودن فک پایین، انحراف فک و … با استفاده از این روش قابل درمان خواهند بود.

 

ارتودنسی-ارتودنسی متحرک

 

ارتودنسی متحرک برای چه دندان هایی است؟

بیمار در پس اولین مراجعه به پزشک متخصص ارتودنسی مورد چکاپ قرار می‌گیرد و به طور کامل معاینه و مشاوره برای آن شخص صورت می‌گیرد. هم چنین باید بیان کرد که در همان جلسه با توجه به وضعیت فک و دندان‌ها بهترین روش درمانی را به شما ارائه می‌شود.

در همین رابطه باید یادآور شد که در اکثر مواقع ارتودنسی با استفاده از دستگاه متحرک، برای فک بالا کاربردی‌تر بوده و برای افراد با گروه سنی پایینتر موثر‌تر از دیگر گروه‌های سنی واقع می‌شود اما باید گفت که این روش برای افراد در همه‌ی سنین نیز امکان‌پذیر می‌باشد.

 

مدت زمان ارتودنسی متحرک:

مدت طول درمان به این روش طولانی تر از درمان به روش ارتودنسی ثابت می‌باشد. اما می‌توان اذعان داشت که حداقل زمان مورد نیاز برای درمان با استفاده از ارتودنسی متحرک، به مدت 6 ماه می‌باشد و زمان دقیق آن به عواملی چون نوع ناهنجاری دهان و دندان و پیچیدگی درمانی بیمار وابسته است. اما علت استفاده از ارتودنسی متحرک به دنبال درمان با ارتودنسی ثابت به جهت این امر می‌باشد که دندان‌ها در جای خود ثابت بمانند و این امر در مواردی جزئی استفاده می‌شود.

 

انواع وسایل ارتودنسی به روش ارتودنسی متحرک:

 

اگر بیماری مایل نباشد تا براکت های ارتودنسی دندان در چهره او تغییری ایجاد کند، می‌تواند با پزشک خود مشورت کند و از این دستگاه برای روند درمانی خود استفاده کند. لازم به ذکر است که بدانید مدت زمان درمان با استفاده از این روش تا حدود 15 ماه به طول می‌انجامد و می‌بایست پلاک جدید را هر دو هفته یکبار تعویض و از پزشک خود دریافت کنید. این پلاک برخلاف بریس ثابت به راحتی توسط بیمار قابل خارج شدن از دهان می‌باشد.

ارتودنسی-ارتودنسی متحرک

 

 • پلاک نگهدارنده:

این نوع پلاک می‌بایست بلافاصله بعد از درمان به وسیله‌ی پلاک ثابت استفاده شود تا از جا به جایی فک جلوگیری کند. در صورت عدم استفاده از این پلاک، دندان‌ها به حالت اولیه بازخواهند گشت و درواقع عمل درمانی شما نتیجه و اثری نخواهد داشت.

ارتودنسی-ارتودنسی متحرک

 

 • هدگیر:

این دستگاه کمک شایانی به ناهنجاری‌های رشدی می‌رساند و با اعمال فشار به فک و دندان‌های بالا موقعیت و جایگاه مناسب دندان‌ها را برای آنها مشخص می‌کند و آنها را به همان سمت سوق می‌دهد.

اما اینکه بیمار تا چه مدت نیاز به استفاده از هدگیر را دارد، بسته به میزان مشکلات فک او می‌باشد و می‌بایست به صورت مداوم و مستمر از آن استفاده شود. مسئله‌ی قابل توجه این است که شما نسبت به استفاده از هدگیر هنگام ورزش کردن و غذا خوردن و مسواک زدن منع می‌باشید.

در مورد هدگیر ارتودنسی بیشتر بدانید.

 

ارتودنسی-ارتودنسی متحرک

 

 • وسیع کننده کام:

این دستگاه فضای فک بالا را پهن و وسیع تر می‌نماید. شامل دو نیمه بوده که از قسمت میانی با پیچ به یکدیگر متصل شده‌اند. این پیچ در هر جلسه‌ی درمانی اندکی چرخانده می‌شود و همین امر سبب می‌شود تا دستگاه وسیع‌تر شده و در نهایت استخوان‌ها از یکدیگر دورتر شده و استخوان جدید فاصله را پر می‌کند.

پس از دریافت نتیجه‌ی دلخواه این دستگاه در جای خود باقی می‌ماند تا استخوان فک در جای خود تثبیت شود. طول دوره‌ی استفاده از این دستگاه، باتوجه به میزان انبساط استخوان فک بیمار، چیزی در حدود 3 تا 6 ماه می‌باشد.

ارتودنسی-ارتودنسی متحرک

 

 • فضا نگهدارنده متحرک:

از این دستگاه برای درمان ارتودنسی کودکان به خصوص هنگامی که دندان شیری کودک زودتر از موعد مقرر آن بیافتد، استفاده می‌شود.

استفاده از این دستگاه موجب می‌شود تا دندان های شیری دیگر، در جهت فضای خالی که دندان شیری افتاده است، حرکت نکنند و به عبارتی این فضای خالی را برای دندان دائمی که قرار است رشد کند نگه می‌دارد.

ارتودنسی-ارتودنسی متحرک

همانطور که بیان شد با توجه به نوع ناهنجاری و شدت درمان در افراد، می توان انواع پلاک ارتودنسی متحرک را برای شروع درمان ارتودنسی انتخاب کرد. انتخاب بهترین روش برای درمان، باتوجه به نظر پزشک و متخصص ارتودنسی صورت می پذیرد.

مزایای ارتودنسی متحرک:

از مزایای ارتودنسی به روش ارتودنسی متحرک می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • قابلیت جا به جایی و خارج کردن پلاک متحرک در موارد مصرف غذا یا رسیدگی به بهداشت دهان و دندان
 • به راحتی می توان جهت رسیدگی به بهداشت دهان و دندانی و همچنین بهداشت بریس متحرک پرداخت.
 • نیازی به استفاده از چسب دندانپزشکی برای تثبیت براکت ها وجود ندارد.
 • تنظیم پلاک متحرک راحت تر از ارتودنسی ثابت می باشد.
 • احتمال آسیب و آزار دندانی کمتر از حالت ارتودنسی ثابت می باشد.

 

معایب ارتودنسی متحرک:

 • تجهیزات ارتودنسی در اولین روزها یا هفته‌های شروع درمان مشکل‌ساز است و بیمار می‌بایست مرتبا از دستگاه ارتودنسی استفاده نماید.
 • جابجایی دندان‌ها در اثرارتودنسی متحرک به صورت جزئی اتفاق میافتد.
 • ارتودنسی متحرک برای حرکت دادن جداگانه چند دندان کارآمد نیست.
 • ارتودنسی متحرک مشکلات گفتاری نیز به همراه خواهد داشت.
 • تحمل کردن وسایل متحرک فک پایین دشوار است، به همین دلیل این وسایل معمولاً ساخته نمی‌شود.
ارتودنسی-ارتودنسی متحرک

 

نکات مراقبت از پلاک‌های متحرک:

 • در هنگام ورزش می‌بایست دستگاه ارتودنسی متحرک را از دهان خارج کنید.
 • در هنگام صرف غذا دستگاه ارتودنسی متحرک را از دهان خارج نمایید.
 • از استعمال مواد غذایی سفت و چسبنده خودداری نمایید.
 • دستگاه را با استفاده از آب داغ نشویید زیرا سبب ذوب پلاستیک آن می‌شود.
 • با استفاده از محلول شستشو، هفته ای یکبار، دستگاه ارتودنسی را بشویید.

 

عوامل موثر در دستیابی به نتیجه مطلوب در ارتودنسی متحرک:

 • جلسات درمانی پیوسته
 • مراقبت ویژه ازنظر بهداشت دهان و دندان
 • استفاده پیوسته از دستگاه به جز در موارد خاص

 

آیا ارتودنسی متحرک درد دارد؟

پس از اولین جلسه ی درمانی، مدت زمانی به طول می انجامد تا ناحیه فک و دندانی به وجود پلاک متحرک عادت کند. در این شرایط می توان گفت 3 تا 5 روز اول ارتودنسی ممکن است درد احساس کنید. در این صورت می توانید از مسکن برای تسکین درد استفاده نمایید.

اما تا حد امکان سعی کنید درد این چند روز ابتدایی ارتودنسی را تحمل کنید و دستگاه متحرک را از دهان خارج نسازید.

ارتودنسی-ارتودنسی متحرک
ارتودنسی-ارتودنسی متحرک

هزینه ارتودنسی متحرک:

از عوامل تاثیرگذار در هزینه ارتودنسی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • نوع درمان متناسب با نیاز بیمار
 • طول مدت درمان
 • میزان به هم ریختگی دندان‌ها
 • نوع تجهیزات استفاده شده
 • نیاز به درمان‌های جانبی همچون جراحی فک در کنار ارتودنسی
 • میزان دستمزد متخصص ارتودنسی

برای اطلاع از هزینه ارتودنسی متحرک فک پایین و همچنین قیمت ارتودنسی متحرک فک بالا می توانید با کلینیک دکتر داوودیان در ارتباط باشید.

4.4/5 ( 7 نظر )

ارسال پرسش ارتودنسی

1+1=

دیدگاه ها

Call Now Button