ورزش و ارتودنسی

امروزه نوجوانان و بزرگسالان بسیار فعال زندگی میکنند و تنوع ورزشی بخش بزرگی از این فعالیت ها می باشد.براساس بنیاد ملی ایمنی ورزش جوانان، نوجوانان ، ورزشکاران و بزرگسالان سالانه بیش از 5000000 دندان از دست می دهند. ورزشکاران در تمامی سنین می توانند نسبت به حفاظت براکت های خود در حین ورزش مطمئن باشند. متخصص ارتودنسی می گویند که تا زمانی که اقدامات محافظتی را برای حفاظت از براکت ها و دهان خود انجام دهید، می توانید همچنان با وجود براکت به همراه محافظ دهان ورزش کنید.

محافظت از دندان در حین ورزش

همه ی متخصصان ارتودنسی استفاده از محافظ دهان را درهنگام ورزش به همراه براکت ها پیشنهاد می کنند. نه تنها برای ورزش ها بلکه برای سایر فعالیت هایی که احتمال افتادن یا ضربه به دهان در آن وجود دارد، باید از محافظ دندان استفاده کرد. اگر ضربه ای به براکت شما بخورد ممکن است باعث شکستن براکت و آسیب دهان، دندان ، لثه و لب شما شود پس شما باید از محافظ دهان درهنگام ورزش هایی چون :
1-بیسبال 2-سافتبال 3-فوتبال 4-بسکتبال 5-کاراته 6-اسکی 7-اسکیت سواری 8-ژیمناستیک 9-اسکیت بورد استفاده میکنند. ورزشکاران دارای ارتودنسی و براکت می توانند بدون هیچ ترسی ورزش کنند.

ورزش و ارتودنسی

هنگامی که در زمین هستید نگران براکت های خود نباشید. با داشتن یک محافظ دهان مناسب و اندازه، از دندان ها و دهان شما درمقابل حوادث طبیعی که ممکن است پیش بیایند در ورزش ها، محافظت کنید.
کودک شما در هر گونه فعالیتی چون ورزش، سرود، موسیقی و… می تواند شرکت کند و براکت ها مانع نخواهند شد. اما این به آن معنی نیست که تعدیلی وجود ندارد.
براکت ها بسیاری از جنبه های زندگی شما راتغییر می دهد، از خوردن گرفته تا مسواک زدن دندان ها. اما پس از اینها، در پایان درمان و درآوردن براکت ها در نهایت منجر به زیبایی لبخند شما میشود.

کاشت دندان

ورزش و ارتودنسی

استفاده از براکت ارتودنسی در ورزش

اکثرافراد دارای براکت ممکن است ورزش های سازمان یافته ، ورزش های معمولی یا نوعی از فعالیت های فیزیکی را انجام دهند. براکت ها شما را از انجام ورزش باز نمی دارند اما لازم است که در طول فعالیت و ورزش موارد احتیاط را رعایت کنید.
یک قانونی که شما باید رعایت کنید حتی اگر براکت هم نداشته باشید، استفاده از محافظ دهان است. تا بتوانید از دندان هایتان محافظت کنید و از گاز گرفتن خودتان در طول ورزش های پر تحرک مانند فوتبال، بکس،…خودداری کنید.
محافظ دهان همچنین با تثبیت دهان به حداقل سازی هوشیاری در طول ورزش های پر تحرک کمک می کند.
براکت ها به گونه ای ساخته شده اند که به راحتی در دهان شما جای گیرند، اما اگر توسط توپ یا شانه ی هم تیمی یا هرچیز دیگری در هنگام ورزش ضربه بخورد، می توانند آثار مخرب جدی ایجاد کنند. پس محافظ دهان برای بازی یا انجام ورزش بسیار مهم می باشد.

براکت ها ممکن است در دهان شما کمی ناراحتی ایجاد کنند اما در فعالیت های ورزشی شما نقشی ندارند و خلالی ایجاد نمی کنن. اگر فعالیت شما خطری برای دندان یا دهان محسوب می شود، باید از متخصص ارتودنسی خود در مورد این که آیا می توانید آن فعالیت را ادامه بدهید یا باید از محافظ دهان استفاده کنید، بپرسید.
محافظ دهان همچنین از بریدگی دهان توسط براکت ها جلوگیری می کند و مانع آسیب های دندانی می شود. خوشبختانه خود براکت ها به عنوان پوشش و محافظی برای دندان ها عمل می کنند و محافظ دهان از براکت و دهان حفاظت می کند.

درحالی که این یک نگرانی بسیار رایج است، اما خوشبختانه می توان آن را برطرف کرد. شما می توانید هر ورزشی که به آن علاقه دارید را تحت درمان ارتودنسی همچنان ادامه بدهید به شرط رعایت نکات احتیاطی جهت حفاظت از دهان و براکت ها.

تاثیر ارتودنسی بر بینی - ارتودنسی و عمل بینی همزمان میشود؟

محافظ دهان چیست؟

قبل از انجام فعالیت های پر تحرک باید مطمئن شوید که انجام آن آسیبی به دندان‌ها و لبخند تان وارد نمیکند. محافظ دهان یکی ازابزار ضروری برای ورزشکاران حین ورزش است به خصوص ورزشکارانی که ورزش های سنگین انجام می دهند. محافظ دهان بهترین راه برای حفاظت از دندان ها در زمان بازی و ورزش برای افرادی که دارای براکت هستند، می باشد. محافظ دهان نه تنها به عنوان محافظ برای دندان های شما عمل می کند بلکه همچنین از فرآیند ارتودنسی هم محافظت می کند و استفاده از آن نیز بسیار ساده می باشد.

ورزش و ارتودنسی

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *