ارتودنسی سرامیکی چیست

یکی دیگر از روش های پر طرفدار ارتودنسی دندان که اغلب افراد خاص به دنبال آن هستند ارتودنسی سرامیکی است. برای آن‌دسته از افرادی که جهت صاف و منظم کردن دندان‌های خود، به دنبال نوعی ارتودنسی نامرئی، شفاف و کمتر قابل توجه هستند، ارتودنسی سرامیکی یکی از بهترین گزینه‌های موجود است. چیزی که در این صفحه می‌خوانید همه چیز درباره این روش ارتودنسی+ بررسی مزایا و معایب و هزینه‌های آن است.


آنچه در این صفحه می‌خوانید

 1. تعریف ساده و خودمانی ارتودنسی سرامیکی
 2. بررسی تفاوت سیستم سرامیکی با ارتودنسی معمولی
 3. برتری بریس سرامیکی نسبت به بریس معمولی
 4. معرفی بهترین کاندیداها برای انجام این نوع ارتودنسی
 5. بررسی میزان اثربخشی و موفقیت درمان با ارتودنسی شفاف سرامیکی
 6. مدت زمان درمان با این روش
 7. هزینه درمان با براکت سرامیکی
 8. بررسی کامل مزایا و معایب
 9. بررسی یک کیس درمان با براکت سرامیکی
 10. روش ها و اصول مراقبت از سیستم سرامیکی

فهرست

ارتودنسی سرامیکی چیست؟

به تصویر زیر نگاهی بی‌اندازید. این عکس، اجزای مختلف یک بریس ارتودنسی ثابت (Dental Braces) را نشان می‌دهد. همان سیستمی که در اصطلاح عامیانه و به اشتباه با نام “سیم کشی دندان” شناخته می‌شود. به صورت عادی، ارتودنسی با بریس‌های فلزی انجام می‌شود که در ساده‌ترین حالت متشکل از براکت‌ها و سیم و بندها است.

بریس

اگر به جای براکت‌های فلزی، براکت‌هایی از جنس سرامیک شفاف یا (Transparent ceramics) استفاده شود، اصطلاحاً گفته می‌شود که نوع ارتودنسی، سرامیکی است. بنابراین علت نامگذاری این روش به سرامیکی، استفاده از براکت‌های سرامیکی شفاف یا همرنگ مینای دندان به جای براکت‌های فلزی است.

در گذشته همه کسانی که با مشکل نامرتبی دندان هایشان درگیر بودند به سمت ارتودنسی ساده می رفتند ولی کسانی که با سیم های خود مشکل داشتند و نمی توانستند به دلایل مختلفی آن ها را در دهان خود استفاده کنند پس از گذشت مدتی از درمان ارتودنسی ناراضی شده و  اقدام به خارج کردن براکت ها میکرند.
با گذشمت زمان و پیشرفت علم دندانپزشکی براکت هایی از جنس سرامیک پدید آمدند که با توجه به همرنگ بودن آن ها با دندان زیاد در دید نبودند و افراد به راحتی توانستند از آن استفاده کنند، قابل ذکر است که ارتودنسی ثابت سرامیکی به دندان ها چسبیده و مانند ارتودنسی متحرک جدا نمی شوند.

فیلم ارتودنسی سرامیکی را از سخن دکتر داودیان تماشا کنید؛

در سیستم ارتودنسی سرامیکی، نه تنها براکت‌ها همرنگ دندان و شفاف هستند، که سیم، الاستیک و کش‌ها و خلاصه تمام اجزا می‌توانند همرنگ دندان باشند. بنابراین اگر جایی دیدید یا شنیدید کسی به این روش، ارتودنسی نامرئی و شفاف هم می‌گوید تعجب نکنید. زیرا همه چیز همرنگ دندان است.


ارتودنسی سرامیکی چه تفاوتی با ارتودنسی معمولی دارد؟

تنها تفاوتِ ارتودنسی سرامیکی با ارتودنسی ثابت معمولی، جنس و رنگ مواد بکار رفته در ساخت براکت و سیم ارتودنسی است. در حالی که در سیستم بریس ثابت معمولی، جنس براکت‌ها و سیم از فلز است و به راحتی همه متوجه می‌شوند که شما تحت درمان ارتودنسی قرار دارید، در این سیستم، همه چیز همرنگ دندان است و کمتر قابل مشاهده است.

بررسی تفاوت دو روش ارتودنسی سرامیکی با معمولی

برتری سیستم سرامیکی نسبت به ارتودنسی معمولی چیست؟

ارتودنسی سرامیکی شاید در نگاه اول ابهتِ خاصی داشته باشد و کمی پیچیده به نظر برسد اما هیچ، تاکید می کنیم “هیچ” برتری قابل توجهی نسبت به ارتودنسی معمولی ندارد. جز اینکه، کمتر قابل مشاهده یا نسبتا نامرئی است. و کمتر کسی متوجه آن می شود. همین!

ارتودنسی و دندان عقل

همه چیز در این سیستم دقیقا مشابه با ارتودنسی ثابت معمولی است و هدف هر دو نیز، صاف شدن دندان‌ها است. حتی جالب است اگر بدانید این روش برای صاف شدن دندان‌ها، کارایی نسبتا کمتری در مقابل ارتودنسی معمولی دارد.

برتری ارتودنسی سرامیکی به ارتودنسی فلزی

به عبارت ساده تر اجازه ندهید اسامی انواع روش‌های ارتودنسی شما را گول بزند. سرامیکی، شفاف یا همرنگ دندان، همگی صرفاً ویژگی‌های ظاهری این سیستم را بازتاب می‌دهند.


ارتودنسی با براکت‌های سرامیکی برای چه افرادی مناسب است؟

برای آغاز درمان با ارتودنسی سرامیکی، لزوماً قرار نیست بیماران شرایط خاص، آنچنانی یا پیچیده‌ای داشته باشند. گاهی اوقات بیمار دوست ندارد کسی متوجه شود که او، تحت درمان ارتودنسی دندان است، و از طرفی اَلاینرهای شفاف را هم نمی‌پسندد. در این شرایط، ما سیستم سرامیکی را به عنوان یکی از درمان‌های نامرئی، روی میزمان داریم. که در عین زیبایی، راحتی و عملکرد بالا، کسی متوجه آن نمی‌شود.

البته برای حصولِ نتایجِ بهتر، ترجیح‌مان این است زمانی سیستم سرامیکی را برای بیمار انتخاب کنیم، که تمام دندان‌های دائمی او در آمده باشد. زیرا براکت‌های سرامیکی با حرکات زیاد و نیروهای پیش بینی نشده، مستعد شکسته شدن هستند. و زمانی که براکت بشکند، خود به خود این احتمال وجود دارد که طول درمان یا مدت زمان ارتودنسی بیشتر شود.

با این تفاسیر بهترین کاندیداهای دریافت این نوع ارتودنسی نوجوانان و جوانان به همراه بزرگسالان شاغلی است که دوست ندارند کسی متوجه درمانشان شود.


سیستم سرامیکی برای منظم کردن دندان‌ها، تا چه اندازه موثر است؟

ارتودنسی سرامیکی تقریباً اغلبِ مشکلاتی که بریس فلزی قادر به اصلاح آن‌ها است را برطرف می‌کند، اما محدودیت‌هایی هم دارد. به عنوان مثال، این روش برای اصلاح مال اکلوژن‌ها و ناهنجاری‌های شدید، گزینه چندان خوبی نیست.

زیرا برای درمان مشکلات شدید، نیاز به اعمال نیروی بیشتری به دندان‌ها است. و چون نیرو از سیم به براکت، سپس به دندان وارد می‌شود، ممکن است براکت تحمل نیروی زیاد را نداشته باشد و مکرراً شکسته شده و یا سیم پاره شود. بنابراین برای مشکلات شدید ارتودنسی ترجیح ما، درمان با بریس فلزی ثابت است تا سیستم سرامیکی.


مدت زمان درمان با ارتودنسی سرامیکی چقدر است؟

بریس‌های سرامیکی بسته به نوع و شدت مشکل، حدود 12 تا 18 ماه (و حتی در مواردی ممکن است تا 36 ماه) طول بکشد تا دندان‌های شما را صاف، منظم و تراز کنند. ما حتی بیماری داریم که 4 سال درمانش با این روش به درازا کشیده.

اینفوگرافی مدت زمان ارتودنسی با براکت سرامیکی

هزینه ارتودنسی سرامیکی

یکی از پر تکرار ترین سوالاتی که از دکتر داودیان می شود هزینه ارتودنسی سرامیکی است، در ابتدا به شما عرض کنیم که همانند دیگر روش های ارتودنسی، قیمت ارتودنسی سرامیکی نیز با توجه به فاکتور های مختلف متغییر است. در ادامه مهم ترین فاکتور های تاثیر گزار را برایتان شرح خواهیم داد.

جنس براکت ها

حداقل هزینه ارتودنسی سرامیکی به دلیل جنس براکت های آن نیز بالاتر از مدل معمولی در حالت ساده است، دلیل این تاثیر گذاری بر این است که چون نوع ساخت بریس های آن به طوری است که ظاهر طبیعی دهان و دندان را بهم نزند. البته نوع براکت ها می تواند از جنس پلاستیک یا پرسلین نیز باشد که همچنان قیمت ها با یکدیگر متغییر است.

شروع هزینه درمان با روش ارتودنسی سرامیکی از 8 میلیون تومان به ازای هر فک است. اما اگر براکت‌ها مکرراً در طول درمان بشکنند و طول درمان افزایش یابد، هزینه‌ها نیز متعاقباً افزایش خواهند یافت. 

رنگ براکت ها

به طور کلی براکت های ارتودنسی سرامیکی در 3 نوع شفاف، معمولی و تیره یافت می شوند که هر شخصی نسبت به مدل و رنگ دندان هایشان انتخاب می کنند که این موضوع نیز بر روی قیمت نهایی ارتودنسی تاثیر گذار است.

تعرفه‌ی ارتودنسی در سال 99

شدت نامرتبی دندان ها 

این مورد در تمامی روش های درمانی تاثیر بسزایی دارد در قیمت نهایی و تمام شده آن دارد، به طور کلی اگر مشکل فرد زیاد نباشد و مدت زمان درمان آن کوتاه تر شود هزنیه تمام شده نیز کاهش می یابد ولی اگر مشکل نامرتبی شدید باشد قیمت نیز افزایش می یابد. 


مزایای استفاده از براکت سرامیکی و همرنگ دندان چیست؟

همانند دیگر روش های درمانی که توسط متخصص ارتودنسی برای بیماران پیشنهاد میشود این نیز دارای مزایایی است که در ادامه سعی داریم مهم ترین آن ها را برایتان شرح دهیم تا با دید بهتری دوره درمان را شروع کرده و هزینه کنید.

نامرئی هستند و توجه زیادی به خود جلب نمی‌کنند

مواد به کار رفته در بریس‌های سرامیکی می‌تواند شفاف یا به رنگ دندان باشد. این باعث می‌شود طبیعی به نظر برسند و کمتر دیده شوند.


راحتی بیشتری به بیمار می‌دهند

افرادی که از هر دو نوع براکت فلزی و سرامیکی استفاده کرده‌اند خوب می‌دانند که احتمال تحریک گونه، زبان و لثه‌ها با براکت‌های سرامیکی بسیار نادر و کمتر است. زیرا آن‌ها به سختی فلز نیستند.


افراد را وادار به رعایت بیشتر بهداشت دهان و دندان می‌کنند

چون براکت‌های ارتودنسی سرامیکی شفاف هستند احتمال ایجاد لکه روی براکت‌ها و اطراف آن‌ها بیشتر است، بنابراین باید به موقع و بیشتر تمیز شوند. تکرار مسواک زدن در طول دوره درمان، باعث می‌شود افراد رعایت بیشتر بهداشت دهان و دندان را به یک عادت خوب تبدیل کنند.


هیچ تداخلی با تصاویر رادیولوژیکی ندارند

برعکس براکت‌های فلزی که در تصاویر رادیولوژیکی مانند اشعه ایکس تداخل ایجاد می‌کنند، براکت‌های سرامیکی در هیچ یک از عکس‌برداری‌های پزشکی تداخلی ایجاد نمی‌کنند.


در صورت نیاز در رنگ‌بندی مختلف تولید می‌شوند

برخلاف سیستم ارتودنسی معمولی که در آن، براکت‌ها تنها خاکستری و رنگ فلزی دارند، در ارتودنسی سرامیکی، اگر بیمار بخواهد براکت‌ها در هر رنگی برایش تولید و ساخته می‌شوند.


نسبت به ارتودنسی متحرک بهتر است

ارتودنسی با الاینرها یا پلاک‌های شفاف ارتودنسی، تنها مشکلات جزئی تا متوسط را برطرف می‌کند، در حالی که ارتودنسی سرامیکی قدرت مانور بیشتری دارد و برخی از ناهنجاری‌های متوسط تا شدید را اصلاح می‌کند.


معایب ارتودنسی با براکت شفاف چیست؟

هر چند که ارتودنسی سرامیکی دارای یک سری مزایای فوق العاده است ولی در روبروی آن یک سری معایبی هم دارد که باید آن ها را نیز در نظر داشته باشید. بریم با معایب ارتودنسی سرامیکی بیشتر آشنا شویم.

دوام کمتری دارد

دوام، استحکام و ماندگاری سرامیک شفاف، نسبت به فلز کمتر است. برآوردها نشان می‌دهد که براکت‌های سرامیکی 2 برابر بیشتر از براکت‌های فلزی احتمال شکستگی دارند. همچنین دیباند کردن یا جدا کردن براکت‌های سرامیکی ممکن است در برخی اوقات به مینای دندان آسیب بزند.

تفاوت براکت فلزی با براکت ارتودنسی سرامیکی

قادر به درمان برخی از مشکلات نیست

همانطور که پیش‌تر ذکر شد، براکت‌های ارتودنسی سرامیکی، توانایی تحمل نیروی زیادی ندارند و ممکن است در صورت وارد شدن نیروهای زیاد شکسته شوند. به همین جهت، آن‌ها برای برطرف کردن ناهنجاری‌های شدید مناسب نیستند.


قابلیت تغییر رنگ و لک کردن دندان را دارند

البته خود سرامیک شفافی که برای ساخت براکت استفاده می‌شود، مقاومت زیادی در برابر تغییر رنگ و ایجاد لکه دارد و به سختی دچار تغییر رنگ می‌شود. اما اتصال الاستیک‌ها و کش‌های ارتودنسی به براکت‌ها، می‌تواند به مرورِ زمان تغییرات رنگ روی دندان‌ها و اطراف براکت‌ها ایجاد کند.


هزینه نسبتاً بیشتری دارد

به نسبت ارتودنسی معمولی، هزینه تمام شده درمان با براکت‌های شفاف بیشتر است. به جز جنس آن ها، دشواری در نصب و به زحمت افتادن متخصصان ارتودنسی نیز باعث افزایش هزینه ارتودنسی می شود.


چگونه از ارتودنسی سرامیکی مراقبت کنیم؟

پس از شروع درمان با ارتودنسی سرامیکی، به جهت مراقبت از دستگاه‌ها و بهداشت دهان و دندان در طول درمان، حتما به نکات زیر توجه داشته باشید:

 • از مصرف خوراکی‌ها و مواد غذایی چسپنده و سفت و سخت مانند پاپ کورن، آدامس، پسته در بسته، سیب کامل، شیرینی جات، آبنبات‌ها و … خودداری کنید.
 • از خوردن غذاها، میوه‌ها، نوشیدنی‌ها و موادی مانند الکل، آبمیوه‌های صناعی، توت‌ها، سس گوجه فرنگی و … که حاوی رنگدانه هستند خودداری کنید.
 • برای تمیز کردن دندان‌هایتان از خمیر دندان‌های سفید کننده استفاده نکنید.
 • هنگام ورزش، از محافظ دهان استفاده کنید. تا خطر آسیب به بریس ارتودنسی سرامیکی و دندان‌ها را کاهش دهید
 • دندان‌های خود را دو بار در روز، و هر بار به مدت دو دقیقه مسواک بزنید
 • روزانه یک بار نخ دندان بکشید
 • سیگار نکشید و از هیچ نوع دخانیات استفاده نکنید.
 • الاستیک‌ها و کش‌های ارتودنسی خود را مکرراً تعویض کنید.

نتیجه گیری

در این دقایقی که کنار یکدیگر بودیم سعی کردیم با ارتودنسی سرامیکی به طور کامل آشنا شویم و در مورد مزایا و معایب، مدت زمان افرادی که میتوانند به سمت این مدل از درمان بروند و مراقبت های پس از انجام ارتودنسی سرامیکی صحبت کنیم امید واریم برایتان مفید واقع شده باشد.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.