ارتودنسی سرامیکی چیست و چه ویژگی هایی دارد؟

ارتودنسی-براکت سرامیکی

براکت سرامیکی یکی از انواع براکت هایی می باشد که در ارتودنسی دندان مورد استفاده قرار می گیرد و دارای کاربردها و مزایای زیادی است. این براکت ها به صورت بی رنگ هستند و همین عامل نیز باعث شده است تا امروزه افراد زیادی علاقه مند به استفاده از آن ها باشند چرا که این براکت ها در زمان لبخند زدن کمتر خودنمایی می کنند و در نتیجه لبخند شما را زیباتر می کنند. ما در این مطلب قصد داریم کمی بیشتر درباره براکت سرامیکی صحبت کنیم و اطلاعات جالب و مفیدی را درباره این براکت ها، ویژگی ها و مزایای استفاده از آن ها در اختیار شما قرار دهیم. بنابراین با ما در این مطلب همراه باشید.

آشنایی با براکت سرامیکی

براکت سرامیکی که امروزه آن را با نام براکت های بی رنگ نیز می شناسند امروزه در ارتودنسی بی رنگ مورد استفاده قرار می گیرد و می توان از آن در موارد مختلفی استفاده کرد. همانطور که می دانید براکت های رایجی که تا چند سال پیش در ارتودنسی ثابت استفاده می شد براکت های فلزی بودند که در زمان لبخند زدن به میزان زیادی روی دندان ها خودنمایی می کردند و زیبایی لبخند شما را تحت تاثیر قرار می دادند. با گذشت زمان براکت هایی از جنس سرامیک برای ارتودنسی دندان ها طراحی و ساخته شد که شباهت زیادی به رنگ دندان داشت و زمانی که روی دندان ها نصب می شد تنها از فواصل نزدیک قابل مشاهده بود. این براکت ها امروزه مزایای زیادی را در اختیار شما قرار می دهند که در ادامه بیشتر درباره این مزایا صحبت خواهیم کرد ولی نکته بسیار مهمی که باید درباره براکت سرامیکی بدانید این است که این براکت ها در کنار مزایایی که به شما ارائه می دهند معایبی را نیز به همراه دارند که این معایب را به صورت کامل معرفی خواهیم کرد.

آشنایی با براکت سرامیکی

زیبایی لبخند با براکت های سرامیکی

داشتن لبخندی زیباتر بدون این که براکت های روی دندان‌ های شما در زمان ارتودنسی دیده شوند یکی از مزایای مهم براکت هی سرامیکی به شمار می آید. براکت های سرامیکی به رنگ دندان طراحی و ساخته می شوند و به همین علت زمانی که روی دندان های شما قرار می گیرند به هیچ وجه خودنمایی نمی کنند و به همین علت کسی نمی تواند با یک نگاه متوجه شود که شما دندان های خود را ارتودنسی کرده اید. شباهت این براکت ها به رنگ دندان آنقدر زیاد است که افراد برای متوجه شدن این که شما دندان های خود را ارتودنسی کرده اید باید توجه و دقت بالایی داشته باشند و دندان های شما را از نزدیک ببینند. به همین علت امروزه بسیاری از افرادی که نگرانی های زیادی درباره دیده شدن ارتودنسی دندان های خود داشتند از این براکت ها برای ارتودنسی دندان های خود استفاده کرده و از این مزیت بسیار مهم براکت های سرامیکی بهره مند می شوند. معمولا از کش های سفید و همرنگ دندان برای این براکت ها در ارتودنسی استفاده می شود که باعث می شود تا حتی سیم ها و کش های ارتودنسی نیز روی دندان های شما دیده نشود.

زیبایی لبخند با براکت های سرامیکی

براکت های سرامیکی از چه موادی ساخته می شوند؟

امروزه اکثر افرادی که علاقه مند به استفاده از براکت های سرامیکی برای ارتودنسی دندان های خود هستند این سوال را دارند که یک براکت سرامیکی از چه موادی ساخته شده است و آیا این مواد برای سلامت دهان و دندان مضر نیستند؟ در پاسخ به این سوال باید گفت که بیشتر براکت های سرامیکی که امروزه برای ارتودنسی دندان ها مورد استفاده قرار می گیرند از جنس اکسید تیتانیوم و اکسید زیرکونیوم ساخته شده اند که دو مورد از رایج ترین موادی هستند که امروزه برای تولید محصولات دندانپزشکی و زیبایی دندان ها مورد استفاده قرار می گیرند. این مواد سازگاری کاملی با دندان ها دارند و به هیچ وجه به آن ها آسیب نمی رسانند و برای بهداشت دهان و دندان نیز مضر نیستند. این مواد از جهات مختلف در آزمایشگاه ها مورد آزمایش قرار گرفته اند و بعد از بررسی های مختلف برای ساخت براکت های سرامیکی مورد استفاده قرار گرفته اند.

براکت های سرامیکی از چه موادی ساخته می شوند؟

مقاومت بالای براکت سرامیکی

یکی از ویژگی های مهم براکت سرامیکی این است که مقاومت و پایداری بسیار بالایی دارد و به همین علت نیز می تواند گزینه ایده آلی برای ارتودنسی دندان ها باشد. بسیاری از افراد گمان می کنند چون این براکت ها از سرامیک ساخته شده اند نمی توانند مقاومت چندانی در برابر فشار داشته باشند ولی اصلا اینطور نیست و باید بدانید که مقاومت این براکت ها در برابر فشار بسیار بالا است. با این وجود باید توجه داشته باشید که مقاومت این براکت ها به اندازه براکت های فلزی نیست و شما نمی توانید انتظار داشته باشید که در طول فرآیند ارتودنسی دندان ها این براکت ها به هیچ وجه نشکنند. امروزه برخی از مواد دیگر در کنار این براکت ها برای ارتودنسی دندان استفاده می کنند که باعث می شود تا مقاومت آن ها بیشتر شود. یکی دیگر از مزیت های مهمی که براکت سرامیکی برای شما دارد این است که در طول نصب تغییر شکل نمی دهد و همین عامل نیز باعث می شود تا فرآیند ارتودنسی برای شما اذیت کننده نشود.

مقاومت بالای براکت سرامیکی

رعایت بیشتر نکات بهداشتی با استفاده از براکت های سرامیکی

یکی از مشکلات بسیار مهمی که ممکن است براکت سرامیکی برای شما داشته باشد این است که شما باید بیشتر نکات بهداشتی را رعایت کنید. از آن جایی که این براکت ها دارای رنگ روشن و شفافی هستند به راحتی آلودگی ها را جذب می کنند و در نتیجه سریع لکه دار می شوند. به عنوان مثال زمانی که شما غذاهای چرب مصرف می کنید چربی ها به راحتی روی این براکت ها قابل مشاهده هستند و در نتیجه شما باید بیشتر از زمانی که از براکت های فلزی استفاده می کنید نکات بهداشتی را رعایت کنید. مسواک زدن مرتب یکی از اقداماتی است که حتما با استفاده از براکت سرامیکی باید آن را انجام دهید تا از رنگ گرفتن این براکت ها جلوگیری کنید. علاوه بر این باید به صورت مرتب از دهان شویه های مختلف نیز طبق نظر متخصص ارتودنسی خود استفاده کنید.

رعایت بیشتر نکات بهداشتی با استفاده از براکت های سرامیکی

آیا براکت سرامیکی برای تمامی افراد مناسب است؟

این سوال نیز یکی دیگر از سوالات رایجی است که درباره براکت های سرامیکی پرسیده می شود. براکت های سرامیکی به علت مقاومت کمتری که نسبت به براکت های فلزی دارند معمولا نمی توانند گزینه مناسبی برای تمامی دندان ها و انواع مختلف فک ها باشند. در واقع اگر شما هم علاقه مند هستید تا از براکت سرامیکی برای ارتودنسی دندان های خود استفاده کنید باید ابتدا در جلسه مشاوره این مسئله را با متخصص ارتودنسی خود در میان بگذارید و سپس نظر متخصص خود در این زمینه را بپرسید. معمولا زمانی که میزان ناهنجاری در دندان ها زیاد است و یا فک شما بیش از حد زاویه دار است نمی توان از براکت های سرامیکی استفاده کرد چرا که این براکت ها تحمل فشار زیاد را ندارند. بنابراین در چنین شرایطی شما ناچار به استفاده از براکت های فلزی برای ارتودنسی دندان های خود خواهید بود.

آیا براکت سرامیکی برای تمامی افراد مناسب است؟

طول درمان ارتودنسی با استفاده از براکت های سرامیکی

اگر شما هم جزء آن دسته از افرادی هستید که علاقه مند به استفاده از براکت سرامیکی در ارتودنسی دندان هستید باید بدانید که طول درمان با استفاده از براکت های ارتودنسی افزایش پیدا می کند و این موضوع می تواند برای برخی از افراد مشکل ساز شود. همانطور که در بخش های قبلی نیز اشاره کردیم زمانی که شما از براکت سرامیکی استفاده می کنید باید بدانید که این براکت ها توانایی تحمل فشار بالا را ندارند و در نتیجه متخصص ارتودنسی مجبور است که فشار را کاهش دهد تا براکت ها نشکنند. با کاهش فشار روی دندان ها، دندان های شما نیاز به مدت زمان بیشتری برای جا به جایی دارند و در نتیجه مرتب شدن دندان های شما می تواند کمی طولانی تر شود. به همین علت برای انتخاب براکت های سرامیکی حتما باید به این مسئله بسیار مهم توجه ویژه ای داشته باشید.

طول درمان ارتودنسی با استفاده از براکت های سرامیکی

مراجعه بیشتر به متخصص ارتودنسی با استفاده از براکت سرامیکی

مشکل دیگری که ممکن است براکت های سرامیکی برای شما به همراه داشته باشند این است که این شما مجبور می شوید تا تعداد دفعات بیشتری به متخصص ارتودنسی خود مراجعه کنید تا سیم ها و براکت های دندان های شما مجددا تنظیم شوند. این مسئله نیز ارتباط مستقیمی با عدم توانایی تحمل فشار بالا توسط براکت سرامیکی دارد. به علت مقاومت پایین تر این براکت ها نسبت به براکت های فلزی متخصص ارتودنسی مجبور می شود تا در بازه های زمانی کوتاه تر و به صورت کاملا ملایم فشار را روی دندان های شما بیشتر کند که این کار نیز مستلزم مراجعه بیشتر به متخصص ارتودنسی است. بنابراین برای انتخاب براکت سرامیکی برای ارتودنسی دندان های خود حتما این عامل را نیز مد نظر قرار دهید و با توجه به این مسئله براکت های سرامیکی را برای ارتودنسی دندان های خود انتخاب کنید.

مراجعه بیشتر به متخصص ارتودنسی با استفاده از براکت سرامیکی

هزینه استفاده از براکت های سرامیکی چقدر است؟

اگر شما هم قصد استفاده از براکت سرامیکی برای ارتودنسی دندان های خود را دارید احتمالا سوالات زیادی در خصوص قیمت این براکت ها دارید و علاقه مند هستید تا اطلاعات کاملی را در این زمینه بدست بیاورید. به طور کلی باید بدانید که براکت سرامیکی امروزه قیمت بالاتری نسبت به براکت های فلزی دارد که دلیل آن نیز بالا بودن قیمت مواد اولیه ای است که برای تولید براکت های سرامیکی مورد استفاده قرار می گیرد. بنابراین اگر قصد استفاده از این براکت ها را دارید باید بدانید که مجبور هستید تا هزینه بیشتری را برای ارتودنسی دندان های خود بپردازید. با این حال نمی توان قیمت دقیقی را برای ارتودنسی با استفاده از براکت سرامیکی تعیین کرد چرا که قیمت و هزینه دقیق انجام این کار به عوامل مختلفی بستگی دارد. میزان ناهنجاری های موجود در دندان های شما یکی از مهمترین عواملی است که می تواند به میزان زیادی روی هزینه ارتودنسی با استفاده از این براکت ها تاثیرگذار باشد. برای این که هزینه دقیق ارتودنسی با استفاده از براکت سرامیکی را بدانید باید در جلسه مشاوره با متخصص ارتودنسی شرکت کرد تا متخصص ارتودنسی با بررسی دقیق وضعیت دندان های شما قیمت و هزینه دقیق را به شما اعلام کند.

هزینه استفاده از براکت های سرامیکی چقدر است؟

سختی بیشتر ارتودنسی برای متخصص ارتودنسی با براکت سرامیکی

آخرین نکته ای که باید درباره براکت سرامیکی در ارتودنسی دندان بدانید این است که استفاده از این براکت ها باعث می شود تا ارتودنسی دندان های شما برای متخصص ارتودنسی نیز سخت تر شود و متخصص ارتودنسی باید زمان و دقت بیشتری برای ارتودنسی دندان های شما صرف کند. دلیل این موضوع حساسیت بالای براکت سرامیکی است که باعث می شود تا کار کردن با آن بسیار سخت تر شده و در نتیجه متخصص ارتودنسی نیاز به دقت بیشتری برای تنظیم براکت ها داشته باشد.

سختی بیشتر ارتودنسی برای متخصص ارتودنسی با براکت سرامیکی

بهترین متخصص ارتودنسی برای ارتودنسی بی رنگ

اگر به دنبال بهترین متخصص ارتودنسی برای ارتودنسی بی رنگ دندان های خود هستید که از بهترین براکت سرامیکی برای ارتودنسی دندان های شما استفاده کند می توانید همین حالا از خدمات وب سایت ما در این زمینه بهره مند شوید. همانطور که در این مطلب نیز بیان کردیم کار کردن با براکت سرامیکی می تواند سختی های زیادی را برای متخصص ارتودنسی به همراه دارد و به همین علت نیز شما باید متخصصینی را انتخاب کنید که دانش و تخصص کافی در این زمینه را داشته باشند. با استفاده از خدمات آنلاین ما شما می توانید از دانش و تجربه متخصصین فوق العاده ما بهره مند شوید و با کمترین هزینه ممکن و همینطور بالاترین کیفیت ممکن اقدام به ارتودنسی دندان های خود با استفاده از براکت های سرامیکی کرده و از مزایای فوق العاده این براکت ها بهره مند شوید. 

5/5 ( 1 نظر )
Call Now Button