حلقه ارتودنسی

از حلقه ارتودنسی تحت عنوان بند ارتودنسی و یا نوارهای دندان آسیاب نیز یاد می‎شود. این حلقه‎ ها هنگام درمان ارتودنسی در اطراف دندان‎های پشتی که به مولی ( آسیاب) مشهور هستند، قرار می‎گیرند. این حلقه‎ها از مجموعه بریس‎ها حمایت کرده و آنها را در محل خود ثابت نگه می‎دارند. نصب آنها برای همه افراد توصیه نخواهد شد. از بندهای ارتودنسی معمولا برای حفظ یکپارچگی دندان‎ها استفاده می‎شود تا از آسیب و شل شدن آنها جلوگیری شود. حلقه ارتودنسی کاملاً به دور دندان پیچیده می‎شود. بندها ممکن است فقط در دندان‎های پشتی استفاده شوند، همچنین می‎توانند بخشی از یک براکت فلزی باشند.

آنها یک نقطه اتصال بسیار بادوام و محکم را برای اصلاحات اصلی دندان فراهم خواهند کرد. بر خلاف براکت‎های مربع شکل که به سطح دندان می‎چسبند، حلقه ارتودنسی به طور کاملا ویژه و مناسب دندان را در برمی‏گیرد. به طور سنتی جنس حلقه ارتودنسی از استیل است، اما انواع پلاستیکی و سرامیکی آن نیز وجود دارند. این نوع از حلقه‎ها شفاف بوده و کمتر در معرض دید هستند. آنها به خوبی حلقه‎های استیلی کار خواهند کرد. متخصص ارتودنسی به منظور ثابت نگه داشتن آنها از سیمان دندانپزشکی استفاده خواهد کرد.

حلقه ارتودنسی

 حلقه ارتودنسی برای چه کسانی مناسب است؟

حلقه ارتودنسی اغلب به عنوان بخشی از خدمات ارتودنسی به‎شمار می‎آید. این باند معمولا برای کسانی استفاده می‎شود که فاصله بین دندان‎ها زیاد بوده و یا دندان‎ها به صورت اصولی بر روی هم قرار نمی‎گیرند. به منظور تراز کردن دندان‎ها وجود این حلقه‎ها ضروری است. بندهای ارتودنسی در درجه اول برای کسانی است که نیاز به اصلاح عمده تراز دندان دارند. این افراد با شکاف‎های بسیار گسترده در دندان مواجه هستند. همچنین استفاده از آنها برای آن دسته از افرادی که انعطاف کمتری در ساختار استخوانی آنها دیده می‏شود، توصیه خواهد شد. با توجه به وسعت اصلاح، ممکن است به دو یا چند باند نیاز باشد.
این حلقه‎ها معمولاً برای کودکانی که دندانهایشان هنوز به طور کامل رشد نکرده است، گزینه ایده‏آلی است، زیرا باعث بهتر شدن روند درمان خواهد شد. همچنین افرادی که برای اصلاح اوربایت نیاز به نقطه اتصال محکم‎تر دارند، گزینه مناسبی خواهد بود.

ارتودنسی بی رنگ

مقاله ارتودنسی

همچنین بخوانید:

بند ارتودنسی

ویژگی حلقه های ارتودنسی

حلقه ارتودنسی از استحکام خوبی برخوردار بوده و شانس کمتری برای سست شدن دارند. آنها سبب می‎شوند تا درمان ارتودنسی سریع‏تر پیشرفت کند. همچنین با استفاده از آن، دندان‌های برخی افراد به طور موثرتری اصلاح و صاف می‎شوند. بسیاری از افراد ترجیح می‎دهند تا از حلقه ارتودنسی پلاستیکی و یا سرامیکی استفاده نمایند. اما باید بدانید که همه افراد شرایط استفاده از آنها را ندارند. آن دسته از افرادی که نیاز به اصلاحات اساسی دارند، توصیه می‎شود از حلقه‎های ارتودنسی استیلی استفاده نمایند. علاوه‎براین، حلقه‌های پلاستیکی و سرامیکی ضخیم‎تر از انواع فلزی بوده و بیشتر در معرض لکه قرار خواهند گرفت. همچنین در موارد نادر برخی از افراد نسبت به باندهای سرامیکی و پلاستیکی حساسیت نشان خواهند داد.

ویژگی حلقه های ارتودنسی

حلقه ارتودنسی از استحکام خوبی برخوردار بوده و شانس کمتری برای سست شدن دارند. آنها سبب می‎شوند تا درمان ارتودنسی سریع‏تر پیشرفت کند. همچنین با استفاده از آن، دندان‌های برخی افراد به طور موثرتری اصلاح و صاف می‎شوند. بسیاری از افراد ترجیح می‎دهند تا از حلقه ارتودنسی پلاستیکی و یا سرامیکی استفاده نمایند. اما باید بدانید که همه افراد شرایط استفاده از آنها را ندارند. آن دسته از افرادی که نیاز به اصلاحات اساسی دارند، توصیه می‎شود از حلقه‎های ارتودنسی استیلی استفاده نمایند. علاوه‎ براین، حلقه‌های پلاستیکی و سرامیکی ضخیم‎تر از انواع فلزی بوده و بیشتر در معرض لکه قرار خواهند گرفت. همچنین در موارد نادر برخی از افراد نسبت به بندهای سرامیکی و پلاستیکی حساسیت نشان خواهند داد.

حلقه ارتودنسی

آیا حلقه ارتودنسی باعث پوسیدگی دندان ها می شود؟

از آنجا که حلقه ارتودنسی به طور کامل محیط دندان را پوشش می‎دهد، احتمال گیر کردن خرده‎های غذا در لابه‎لای آن وجود دارد. به همین دلیل توصیه می‎شود تا در طی درمان، بهداشت دهان و دندان به درستی انجام شود. با این حال به طور کامل نمی‎توان خطر پوسیدگی دندان در این شرایط را کاهش داد. برای این منظور توصیه می‎شود تا پس صرف وعده غذایی از مسواک و خلال دندان ( نخ دندان ) استفاده نمایید. همچنین می‎توانید با استفاده از آب در محیط دهان ایجاد مکش نمایید. در این صورت ذرات غذا از لابه‎لای دندان، سیم‎ و براکت‌ها خارج خواهند شد.
از رایج‎ترین مشکلاتی که برای حلقه‎های ارتودنسی مطرح می‏شود، شل شدن آنها است. از آنجا که این باندهای فلزی بر روی دندان آسیاب قرار می‎گیرند، با بیشترین میزان فشار مواجه خواهند بود، به همین دلیل در طول فرآیند درمان سست خواهند شد. در چنین مواردی حتما به متخصص مراجعه کنید تا مشکل به درستی درمان شود. اگر به متخصص ارتودنسی دسترسی ندارید. سعی کنید بند را با انگشتان خود بلند کنید. شما همچنین می توانید از یک دوست بخواهید که این کار را انجام دهد. این کار را با خشونت و با فشار زیاد انجام ندهید و در اولین فرصت به پزشک مراجعه نمایید.

ارتودنسی یک فک و شرایط انجام آن

حلقه ارتودنسی

آیا برای تمیز کردن حلقه ارتودنسی می توانیم از خمیر دندان های سفید کننده استفاده کنیم؟

در طی درمان ارتودنسی پیشنهاد می‎شود به سراغ خمیر دندان‎های سفید کننده نروید. در این صورت با برداشتن براکت و سیم‎ها، با لکه‎هایی بر روی دندان مواجه خواهید شد. برای جلوگیری از ایجاد لکه بر روی حلقه‎های ارتودنسی بهتر است مصرف خوراکی‎هایی مانند قهوه، سس گوجه و یا … محدود نمایید.

مقاله ارتودنسی

همچنین بخوانید:

ارتودنسی پلاستیکی

چکار کنیم تا حلقه ارتودنسی شل نشود؟

برای جلوگیری از شل شدن حلقه ارتودنسی به نکات زیر دقت داشته باشید:
• از گاز زدن خوراکی‎های سخت جدا خودداری نمایید.
• لقمه‎های بزرگ بر ندارید.
• از جویدن سریع غذا خودداری نمایید.
اگر مبتلا به دندان قروچه هستید، حتما هنگام خواب شبانه از گارد دهان استفاده نمایید. دندان قروچه سبب ایجاد فشار مضاعف بر روی دندان‎ها خواهد شد و همین امر سبب سست شدن بندهای ارتودنسی می‎شود.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *