ارتودنسی دندان کودکان

تخصص دندانپزشکی کودکان برای اولین بار توسط انجمن دندانپزشکی آمریکا شناخته شده است و در واقع دندانپزشکی کودکان نحوه برخورد با کودک از زمان تولد تا نوجوانی است .دندانپزشکی کودکان به جهت بهبود وضعیت بهداشت دهان و دندان و همچنین جلوگیری از مشکلات و ناهنجاری های فک و دندان در سنین کودکی تا نوجوانی عمل میکند.

انجمن دندانپزشکان آمریکا و آکادمی اطفال کودکان در امریکا توصیه میکنند که 6 ماه پس از حضور اولین دندان به دندانپزشک کودکان مراجعه شود. این موضوع به والدین کمک می کند تا در همان سنین کودکی عادت هایی همچون مسواک زدن ، مراقبت های خانگی برای جلوگیری از صدمه زدن به دهان و دندان ،ارزیابی پوسیدگی دندان و همچنین مشاوره رژیم غذایی را از فرزندان خود انجام دهند.

دندانپزشکان عمومی در صورت تایل می توانند با گذراندن یک دوره 2 یا سه ساله نسبت به گرفتن تخصص دندانپزشکی کودکان اقدام کنند.البته که می بایست علاوه بر علم دندانپزشکی برقراری رابطه با کودکان را بیاموزند و مطب یا کلینیک دندانپزشکی خود را به صورتی که مورد علاقه کودکان باشند تزئیین کنند و در دندانپزشکی کودکان روانشناسی کودک از جمله عوامل مهم در این رشته است.

البته بر طبق مطالعات و تحقیقاتی که انجام پذیرفته است چنانچه کودکی از بهاشت دهان و دندان ضعیفی برخوردار باشد بر روی عملکرد تحصیلی وی و همچنین رواط اجتماعی او تاثیر گذار خواهد بود. پس چه بهتر که والدین با اقدامات پیش گیرانه مانع از بروز چنین مشکلاتی شوند و به جهت تقویت دندان ها و عادت های درست غذایی اقدامات لازم را انجام دهند.

تفاوتی که بین دندانپزشک عمومی و دندانپزشک کودکان است احساس صمیمیت و اعتمادی است که کودکان در رابطه با دندانپزشکان کودکان دارند.

خدمات قابل ارئه دندانپزشکی کودکان:

 • انجام معاینه و پیشنهادات پیشگیرانه
 • بالا بردن سطح علم و آگاهی افرارد به خصوص والدین در جهت جلوگیری از ابتلا به انواع بیماری های دهان و دندان
 • ترمیم دندان های شیری : بررسی و ترمیم پوسیدگی دندان های شیری از جمله خدمات دیگر دندانپزشکی کودکان به شمار می رود تا از پوسیدگی دندان جلوگیری شود.
 • عصب کشی دندان های شیری :در این روش قسمت ملتهب و یا کرم خورده از دندان حارج می شود و از آبسه دندان جلوگیری می کند.
 • روکش دندان شیری
 • فلوراید تراپی : از فلوراید به صورت موضعی بر روی دندان کودکان استفاده می شود و باعث جلوگیری از پوسیدگی دندان ها و پیشرفت پوسیدگی میشو همچنین باعث مقاوم شدن مینای دندان نیز خواهد شد.
 • ارتودنسی کودکان : ارتودنسی کودکان در موارد که نیاز به انجام ارتودنسی وجود دارد پیشنهاد میشود و به دلیل سن کم و انعطاف در ناحیه فک و عضلات دندانی سرعت انجام ارتودنسی و همین طور هزینه ارتودنسی کاهش می یابد و چه بسا در سنین بزرگسالی ناهنجاری ها نیاز به جراحی نیز داشته باشند اما با درمان در سنین کودکی و با مراجعه به متخصص ارتودنسی بدون جراحی و با راحتی بیشتر می توان نسبت به درمان اقدام کرد.
ارتودنسی و ایمپلنت

 

محیط دندانپزشکی کودکان :

محیط دندانپزشکی کوکان از جمله مواردی است که کودک را به خود جذب می کند و در رفتار کودک و ارتباط برقرار کردن او با دندانپزشک تاثیر گذار است.

ویژگی های متخصصین دندانپزشکی کودکان :

 • از صحبت کردن درباره نحوه درمان جلوی کودک و نوجوان خودداری کند.
 • معاینه دقیق به علت کوچک بودن فک،دندان و جثه بیمار
 • به علت پایین بودن آستانه صبر کودکان،دندانپزشک کودکان نباید کودک را مدت زمان طولانی منتظر نگه دارد.
 • دارای علم روانشناسی باشد و بتواند در کوتاه ترین زمان ممکن اعتماد کودک نسبت به خود را جلب نماید.

دیدگاه ها

یک پاسخ به “دندانپزشکی کودکان”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *