ارتودنسی دندان کودکان

تخصص دندانپزشکی کودکان برای اولین بار توسط انجمن دندانپزشکی آمریکا شناخته شده است و در واقع دندانپزشکی کودکان نحوه برخورد با کودک از زمان تولد تا نوجوانی است .دندانپزشکی کودکان به جهت بهبود وضعیت بهداشت دهان و دندان و همچنین جلوگیری از مشکلات و ناهنجاری های فک و دندان در سنین کودکی تا نوجوانی عمل میکند.

انجمن دندانپزشکان آمریکا و آکادمی اطفال کودکان در امریکا توصیه میکنند که 6 ماه پس از حضور اولین دندان به دندانپزشک کودکان مراجعه شود. این موضوع به والدین کمک می کند تا در همان سنین کودکی عادت هایی همچون مسواک زدن ، مراقبت های خانگی برای جلوگیری از صدمه زدن به دهان و دندان ،ارزیابی پوسیدگی دندان و همچنین مشاوره رژیم غذایی را از فرزندان خود انجام دهند.

دندانپزشکان عمومی در صورت تایل می توانند با گذراندن یک دوره 2 یا سه ساله نسبت به گرفتن تخصص دندانپزشکی کودکان اقدام کنند.البته که می بایست علاوه بر علم دندانپزشکی برقراری رابطه با کودکان را بیاموزند و مطب یا کلینیک دندانپزشکی خود را به صورتی که مورد علاقه کودکان باشند تزئیین کنند و در دندانپزشکی کودکان روانشناسی کودک از جمله عوامل مهم در این رشته است.

البته بر طبق مطالعات و تحقیقاتی که انجام پذیرفته است چنانچه کودکی از بهاشت دهان و دندان ضعیفی برخوردار باشد بر روی عملکرد تحصیلی وی و همچنین رواط اجتماعی او تاثیر گذار خواهد بود. پس چه بهتر که والدین با اقدامات پیش گیرانه مانع از بروز چنین مشکلاتی شوند و به جهت تقویت دندان ها و عادت های درست غذایی اقدامات لازم را انجام دهند.

تفاوتی که بین دندانپزشک عمومی و دندانپزشک کودکان است احساس صمیمیت و اعتمادی است که کودکان در رابطه با دندانپزشکان کودکان دارند.

خدمات قابل ارئه دندانپزشکی کودکان:

 • انجام معاینه و پیشنهادات پیشگیرانه
 • بالا بردن سطح علم و آگاهی افرارد به خصوص والدین در جهت جلوگیری از ابتلا به انواع بیماری های دهان و دندان
 • ترمیم دندان های شیری : بررسی و ترمیم پوسیدگی دندان های شیری از جمله خدمات دیگر دندانپزشکی کودکان به شمار می رود تا از پوسیدگی دندان جلوگیری شود.
 • عصب کشی دندان های شیری :در این روش قسمت ملتهب و یا کرم خورده از دندان حارج می شود و از آبسه دندان جلوگیری می کند.
 • روکش دندان شیری
 • فلوراید تراپی : از فلوراید به صورت موضعی بر روی دندان کودکان استفاده می شود و باعث جلوگیری از پوسیدگی دندان ها و پیشرفت پوسیدگی میشو همچنین باعث مقاوم شدن مینای دندان نیز خواهد شد.
 • ارتودنسی کودکان : ارتودنسی کودکان در موارد که نیاز به انجام ارتودنسی وجود دارد پیشنهاد میشود و به دلیل سن کم و انعطاف در ناحیه فک و عضلات دندانی سرعت انجام ارتودنسی و همین طور هزینه ارتودنسی کاهش می یابد و چه بسا در سنین بزرگسالی ناهنجاری ها نیاز به جراحی نیز داشته باشند اما با درمان در سنین کودکی و با مراجعه به متخصص ارتودنسی بدون جراحی و با راحتی بیشتر می توان نسبت به درمان اقدام کرد.
ارتودنسی بهتر است یا لمینت

 

محیط دندانپزشکی کودکان :

محیط دندانپزشکی کوکان از جمله مواردی است که کودک را به خود جذب می کند و در رفتار کودک و ارتباط برقرار کردن او با دندانپزشک تاثیر گذار است.

ویژگی های متخصصین دندانپزشکی کودکان :

 • از صحبت کردن درباره نحوه درمان جلوی کودک و نوجوان خودداری کند.
 • معاینه دقیق به علت کوچک بودن فک،دندان و جثه بیمار
 • به علت پایین بودن آستانه صبر کودکان،دندانپزشک کودکان نباید کودک را مدت زمان طولانی منتظر نگه دارد.
 • دارای علم روانشناسی باشد و بتواند در کوتاه ترین زمان ممکن اعتماد کودک نسبت به خود را جلب نماید.

دیدگاه ها

یک پاسخ به “دندانپزشکی کودکان”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.