ارتودنسی-دیسپلازی دندانی و ارتودنسی

دیسپلازی دندانی چیست؟

دیسپلازی دندانی به نوعی ناهنجاری گفته می شود که به صورت ژنتیکی و مادر زادی در افراد وجود خواهد داشت. این ناهنجاری بر روی دندان ها تاثیر گذار است و ضایعه ای است که در قسمت دهان شاهد آن خواهید بود. نام دیگر دیسپلازی دندانی، دندان بدون ریشه نیز ذکر می شود.

دیسپلازی دندان عموما در دندان قدامی بالا مشاهده می شود. در برخی موارد بیمار برای درمان ارتودنسی به پزشک مراجعه می کند و سپس مشاهده می شود که فرد به ناهنجاری دیسپلازی دچار است.

در این صورت متخصص ارتودنسی با بررسی وضعیت دهان و دندان بیمار و انجام رادیوگرافی مشکلات و ناهنجاری ها را تشخیص داده و جهت درمان اقدام می شود. در صورتی که مشکل به وسیله ارتودنسی قابل رفع باشد، به درمان ارتودنسی ثابت یا ارتودنسی متحرک پرداخته می شود و در غیر این صورت به دکتر دندانپزشک، ارجاع داده می شود.

ارتودنسی-دیسپلازی دندانی و ارتودنسی

علائم دیسپلازی دندانی

هر ناهنجاری با علائم و نشانه هایی همراه خواهد بود که در صورت مشاهده موارد زیر می بایست برای درمان به متخصص مراجعه نمایید.

• ایجاد آبسه و کیست دندانی

• حرکت دندان و ایجاد درد

• جوانه زدن دندان در مدت طولانی

• دندان ها به صورت نهفته و یا نصفه رشد می کنند و یا رشد نمی کنند.

• نظم و ترتیب دندان ها به درستی نمی باشد و دندان ها دچار نامنظمی هستند.

• مینا و عاج دندان هایی که دچار این ناهنجاری هستند، نامنظم و همراه با تغییر رنگ می باشد.

• رنگ دندان های درگیر، زرد رنگ و گاهی فهوه ای مایل به زرد می باشد.

• تورم لثه و آبسه در دهان و دندان مشاهده می شود.

علت وجود این ناهنجاری به دلیل توقف در رشد و تکامل دندان می باشد. رویش دندان ها به کندی رخ می دهد و عموما جنس سطح آنها، زبر می باشد.

درمان فوری آبسه دندان با روش های خانگی و دارویی

به دلیل مشکلات موجود در این ناهنجاری، دندان ها شرایط پوسیدگی را تجربه خواهند کرد و هم چنین شکننده تر از دندان های دیگر در حالت عادی می باشند. در نتیجه رعایت بهداشت دهان و دندان در این افراد بسیار ضروری و دشوارتر خواهد بود.

ارتودنسی-دیسپلازی دندانی و ارتودنسی

انواع دیسپلازی

از آنجایی که دیسپلازی نوعی ناهنجاری مادر زادی و ارثی می باشد همواره در این مورد دقت کنید تا در صورت مشاهده علائم برای درمان های پیشگیری اقدام نمایید.

دیسپلازی دارای انواع مختلفی می باشد که تنها در ناحیه دهان و دندان رخ نمی دهد. اما در این مطلب به بررسی انواع دیسپلازی که با دهان و دندان مرتببط است می پردازیم:

دیسپلازی فیبری

دیسپلازی فیبری نوعی از ناهنجاری های نقص ژنتیکی می باشد که سبب ایجاد اختلال و مشکل در تشکیل استخوان خواهد شد.

دیسپلازی فیبری می تواند زمینه را برای تغییر شکل، شکستگی و درد استخوانی فراهم کند.

تشخیص درست و به موقع برای درمان دیسپلازی بسیار مهم و قابل توجه است زیرا در صورت تشخیص زود هنگام، از آسیب ها و مشکلات بعدی، جلوگیری به عمل آورده می شود.

دیسپلازی رشدی

دیسپلازی رشدی به حالتی گفته می شود که در رشد اختلال وجود داشته باشد. این نوع به طور ویژه می تواند بر روی فک پایین تاثیرگذار باشد. در صورتی که این نوع دیسپلازی، فک بالا را درگیر کند ممکن است مشکلات بیشتری را به همراه داشته باشد.

بیماران مبتلا به دیسپلازی می بایست در اولین قدم برای رادیوگرافی و عکسبرداری از دهان و دندان اقدام کنند و سپس برای درمان و یا جراحی نزد متخصص بروند و به شروع درمان بپردازند.

در مواردی نیز مشاهده می شود که متخصص ارتودنسی برای جراحی ارتوگناتیک در این بیماران درمان را شروع می کند.

ارتودنسی-دیسپلازی دندانی و ارتودنسی

دیسپلازی اسکلتی

این ناهنجاری در دیسپلازی به صورت استخوان شکننده و یا با نام شروبیزم وجود دارد. نامنظمی شدید دندانی یکی از موارد موجود برای دیسپلازی اسکلتی ممی باشد.

روز دندانپزشک چه روزی است

برخی از این دیسپلازی های مانند دیسپلازی تکاملی در دوران کودکی قابل تشخیص و درمان می باشند. در برخی موارد نیز در دوران جنین نیز این مشکلات نمایان خواهد بود.

درواقع این ناهنجاری به سبب جهش ژنتیکی می باشد که در افراد نمایان می شود.

درمان دیسپلازی

درمان دیسپلازی پس از عکسبرداری رادیوگرافی آغاز می شود که در صرت تشخیص صحیح و به موقع می توان به خوبی نتیجه ی مناسبی را دریافت کرد.

انواع روش های درمان دیسپلازی به نوع و شدت ناهنجاری در هر فرد وابسته است. هم چنین در صورتی بتوان برای درمان دیسپلازی به روش ارتودنسی دندان برای درمان اقدام کرد، این کار توسط متخصص ارتودنسی صورت می پذیرد.

برای دریافت مشاوره ی تخصصی در زمینه ناهنجاری دندانی خود می توانید با دکتر مسعود داوودیان، متخصص ارتودنسی از طریق صفحه پرسش و پاسخ در ارتباط باشید.

پیشگیری دیسپلازی دندانی

برای پیشگیری دیسپلازی دندانی راه حل تخصصی وجود ندارد اما همواره می بایست به رعایت بهداشت دهان و دندان پرداخت و از رژیم غذایی سالم استفاده کرد.

رعایت رژیم غذایی و پرهیز از مواد مضر و هم چنین سیگار نکشیدن سبب می شود تا زمینه را برای خطر کاهش دهید.

شما می توانید برای بررسی دقیق تر مشکلات دندانی خود و هم چنین انتخاب بهترین روش درمان به متخصص مراجعه نمایید.

برای اطلاع از هزینه ارتودنسی و انواع روش های ارتودنسی ثابت، ارتودنسی متحرک، ارتودنسی نامرئی و… به سایت کلینیک دکتر داوودیان مراجعه نمایید.

ارتودنسی-دیسپلازی دندانی و ارتودنسی

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *