مراحل ارتودنسی

ارتودنسی دندان یکی از مهمترین و اصلی ترین خدمات زیبایی دندان به منظور حفظ زیبایی و سلامت ساختار دندان ها به شمار می آید. این درمان یکی از روش های اصلاح طرح لبخند بوده و توسط متخصص ارتودنسی، متناسب با وضعیت دندان های بیمار، در انواع متفاوتی انجام خواهد شد. انتخاب نوع ارتودنسی، طول دوره درمان، مراقبت های اولیه و ثانویه، رعایت رژیم غذایی پس از انجام ارتودنسی مراجعه به موقع به منظور ویزیت دندانپزشک، از مهمترین عوامل میزان رضایتمندی و نتیجه بخش بودن درمان ارتودنسی شمار می آیند.

ارتودنسی دندان چیست؟

ارتودنسی یکی از مهمترین شاخه های علم دندانپزشکی و یک اقدام درمانی زیبایی به شمار می آید. این درمان توسط دندانپزشک متخصص ارتودنسی با هدف هماهنگ کردن، ایجاد نظم و از بین بردن بدشکلی های دندان و فک انجام شده و علاوه بر تاثیر به سزایش در بحث زیبایی دندان و اصلاح طرح لبخند، نقش بسیار مهمی در پیشگیری از بروز آسیب های دندانی مانند عفونت های پنهان دهان و دندان، کاهش ریسک پوسیدگی های عمیق، شکستگی های دندانی و بدشکلی های استخوان فک خواهد داشت.

طول درمان ارتودنسی

انواع مختلف ارتودنسی دندان چیست؟

این نوع از درمان بسیار مهم خدمات دندانپزشکی انواع مختلفی داشته و با توجه به شرایط بیمار، وضعیت دندان ها، ساختار فک، توان پرداخت هزینه، طول دوره درمان و بسیاری از عوامل دیگر، طبق نظر نهایی دندانپزشک پس از معاینات اولیه انتخاب و اجرا خواهد شد.

بهترین سن ارتودنسی

ارتودنسی ثابت چیست؟

ارتودنسی ثابت یکی از انواع بسیار قدیمی و پرطرفدار ارتودنسی دندان است. این نوع از ارتودنسی، به شکل ثابت در سطح دندان ها قرار گرفته و با اعمال فشار موثر به آنها، موجب جاگیری و تغییر وضعیت آنها خواهد شد.

طول درمان ارتودنسی

ارتودنسی متحرک چیست؟

یکی دیگر از انواع ارتودنسی دندان، ارتودنسی متحرک است که امکان خروج از دهان را داشته و از قابلیت جابجایی برخوردار می باشد. این نوع از ارتودنسی طرفداران بسیار زیادی داشته و دلیل امکان جابجایی آسان، احتیاج به صبر و حوصله بیشتری خواهد داشت. یکی از نکات بسیار مهم و ویژگی های مثبت استفاده از ارتودنسی متحرک، امکان رسیدگی و رعایت بهداشت دهان و دندان یکی از بزرگ‌ترین و معایب آن، عدم تاثیر گذاری مورد انتظار به دلیل خروج بیش از حد براکت ها از ساعت دندان است.

ارتودنسی نامرئی چیست؟

یکی دیگر از انواع مختلف ارتودنسی دندان ، ارتودنسی نامرئی است که در جمعیت بزرگسالان و افرادی که به ظاهر خود اهمیت می دهند، طرفداران بسیار زیادی داشته و به چهار شکلی در سطح دندان‌ها قرار خواهد گرفت.

طول درمان ارتودنسی

انواع ارتودنسی نامرئی

1- ارتودنسی نامرئی لینگوال

در این روش از ارتودنسی نامرئی، سیم و یا اصطلاحاً براکتها درس ده پشتی دندان های فک بالا، به سقف دهان چسبانده شده و به دلیل مزاحمت و احساس ناراحتی هنگام صحبت کردن، غذا خوردن و فشار اعمال شده بر سقف دهان، از انواع کم طرفدار ارتودنسی نامرئی به شمار می‌آید.

2- ارتودنسی نامرئی با پلاک های شفاف

یکی از انواع پر طرفدار ارتودنسی دندان ، ارتودنسی نامرئی با پلاک های شفاف است که در آن از بلیط های شفاف، نامرئی به همرنگ دندان استفاده شده و هیچ مشکلی در تلفظ و سایر فعالیت های بیمار ایجاد نخواهد نمود.

3- ارتودنسی نامرئی با براکت همرنگ دندان

در این روش از ارتودنسی دندان براکت های استفاده شده کاملاً همرنگ دندان بوده و از جنس پلاستیک و یا سرامیک تنگ خواهد شد.

4- ارتودنسی نامرئی بدون سیم

یکی دیگر از انواع بسیار پیشرفته ارتودنسی نامرئی دندان، این نوع از ارتودنسی است. در این روش با استفاده از تکنیک های مورد سطح تکنولوژی، ردیف کننده های دندانی بدون سیم، طراحی و تهیه شده و در اختیار بیمار قرار داده می شود.

طول درمان ارتودنسی

هزینه انواع مختلف ارتودنسی

همانطور که پیشتر نیز گفته شده ارتودنسی دندان یکی از روش های اصلاح طرح لبخند و خدمات زیبایی درمانی در دندانپزشکی به شمار می آید. هزینه این نوع از درمان در انواع مختلف آن، بسته به عوامل مختلفی مانند نوع ارتودنسی، تجهیزات مورد استفاده، طول دوره درمان در بسیاری از اقدامات مورد نیاز پیش از انجام درمان اصلی، آیا متفاوتی داشته و تحت پوشش هیچ یک از بیمه های درمان قرار نخواهد داشت. به طور معمول هزینه‌های مختلف ارتودنسی دندان در جلسه معاینه و مشاوره توسط دندانپزشک به متقاضیان اعلام خواهد شد.

ارتودنسی نوجوانان

طول دوره درمان ارتودنسی

درمان ارتودنسی و عوامل بسیار زیادی وابسته بوده و از یک الگوی مشخص و ثابت پیروی نخواهد نمود. شکل گیری تهیه و مورد انتظار دندانها، سرعت جابجایی آنها، وضعیت لثه و استخوان فک، از عوامل مهم در تعیین طول دوره درمان به وسیله ارتودنسی می باشند. معمولاً به شکل کلی، درمان با ارتودنسی در انواع مختلف آن، از  چند ماه تا چندین سال متغیر خواهد بود.

مدت درمان ارتودنسی به فاکتورهای گوناگونی بستگی دارد:
طول درمان ارتودنسی

1- نوع ناهنجاری در طول درمان ارتودنسی موثر است

ناهنجاری های دندانی فکی نسبت به مشکلات دندانی زمان بیشتری جهت درمان می طلبند.

2- شدت ناهنجاری از جمله عوامل موثر در طول درمان ارتودنسی است

بدیهی است با افزایش شدت ناهنجاری، طول درمان افزایش می یابد.

3- سن بیمار در طول درمان ارتودنسی

در سنین کودکی و نوجوانی نسبت به سنین بالا به دلیل دانسیته کمتر استخوان فکین و متابولیسم فعالتر سرعت حرکت دندانها بیشتر بوده و مدت درمان ارتودنسی ممکن است کوتاهتر شود.

4- میزان همکاری بیمار در طول درمان ارتودنسی بسیار تاثیر گذار است

دقت بیمار در رعایت بهداشت ارتودنسی، انجام صحیح دستورات حین درمان و مراجعات منظم بی تردید نقش اساسی در پیشرفت درمان و کاهش طول دوره ارتودنسی دارد.

5- تخصص درمانگر از جمله عوامل تاثیرگذار دیگر در طول درمان ارتودنسی است

دندانپزشک عمومی صلاحیت انجام درمان ارتودنسی ثابت را ندارد. انجام ارتودنسی نزد دندانپزشک غیر متخصص ضمن کاهش محسوس کیفیت نتیجه درمان سبب طولانی شدن بیش از اندازه طول درمان و عوارض جبران ناپذیر ناشی از آن خواهد شد.

6- نوع دستگاه ارتودنسی در طول درمان ارتودنسی موثر است

به عنوان مثال از آنجا که کار با براکت های سرامیکی نسبت به براکت های فلزی برای ارتودنتیست مشکل تر است ممکن است مدت درمان ارتودنسی را افزایش دهد و یا در سیستم دیمون به دلیل اصطکاک کمتر حرکت وایر درون براکت ها بخصوص در کیس های ارتودنسی بدون کشیدن، طول درمان ارتودنسی ممکن است تا چند ماه کاهش یابد.