ارتودنسی- طول مدت ارتودنسی

مدت درمان ارتودنسی

ارتودنسی با هدف منظم کردن دندان های نا مرتب از درمان های بسیار رایج در دندانپزشکی است. با این که اقدام برای این درمان در سنین پایین تر مناسب تر خواهد بود اما سن مشخص و دقیقی برای آن تعریف نشده است. طول مدت درمان ارتودنسی به فاکتورهای گوناگونی بستگی دارد.

در این مطلب سعی داریم عوامل گوناگونی که در طول مدت درمان ارتودنسی موثر هستند را بررسی کنیم.

عوامل موثر مدت درمان ارتودنسی

عوامل بسیاری در تعیین طول مدت درمان ارتودنسی تاثیرگذار هستند. طبیعی است که برای مرتب کردن دندان ها موارد و مشکلات دهانی دندانی وجود داشته باشد که متخصص ارتودنسی لازم باشد ابتدا آن ها را برطرف سازد.

نوع ناهنجاری

ناهنجاری های دندانی فکی نسبت به مشکلات دندانی زمان بیشتری جهت درمان می طلبند.

شدت ناهنجاری

شدت ناهنجاری هم از عوامل موثر در طول درمان است. مسلم است که بسته به میزان ناهنجاری مدت درمان ارتودنسی هم متفاوت خواهد بود.

سن بیمار

از جمله دیگر عوامل تعیین کننده در مدت درمان می توان به سن اشاره کرد. در سنین کودکی و نوجوانی نسبت به سنین بالا به دلیل دانسیته کمتر، استخوان فکین و متابولیسم فعال تر، سرعت حرکت دندانها بیشتر بوده و مدت درمان ارتودنسی ممکن است کوتاهتر شود.

چگونگی رفتار بیمار

میزان همکاری بیمار در طول درمان ارتودنسی بسیار تاثیر گذار است. دقت بیمار در رعایت بهداشت ارتودنسی، انجام صحیح دستورات حین درمان و مراجعات منظم بی تردید نقش اساسی در پیشرفت درمان و کاهش طول دوره ارتودنسی دارد.

تخصص درمانگر

اگر برای تشخیص و انجام ارتودنسی به یک متخصص ارتودنسی مراجعه کنید می توانید از درمان مطمئن تری بهره مند شوید.

دندانپزشک عمومی صلاحیت انجام درمان ارتودنسی ثابت را ندارد. انجام ارتودنسی نزد دندانپزشک غیر متخصص ضمن کاهش محسوس کیفیت نتیجه درمان، سبب طولانی شدن بیش از اندازه طول درمان و عوارض جبران ناپذیر ناشی از آن خواهد شد.

نوع ارتودنسی

ارتودنسی انواع مختلفی دارد. ارتودنسی ثابت، ارتودنسی متحرک، ارتودنسی نامرئی و… از جمله نمونه های ارتودنسی دندان هستند. به عنوان مثال از آنجا که کار با براکت های سرامیکی نسبت به براکت های فلزی برای ارتودنتیست مشکل تر است ممکن است مدت درمان ارتودنسی را افزایش دهد.

یا در سیستم دیمون به دلیل اصطکاک کمتر حرکت وایر درون براکت ها بخصوص در کیس های ارتودنسی بدون کشیدن، طول درمان ارتودنسی ممکن است تا چند ماه کاهش یابد.

در هر حال هنگامی که به یک متخصص ارتودنسی مراجعه کنید نوع درمان، میزان هزینه ارتودنسی و طول مدت درمان را به صورت تقریبی به شما اطلاع می دهد. جهت انجام مشاوره رایگان می توانید با کلینیک دکتر داوودیان در ارتباط باشید.

5/5 (3 Reviews)

ارسال پرسش ارتودنسی

8+1=