مراقبت های بعد از جراحی فک | اقدامات قبل از جراحی فک
نقل قول دکتر داودیان درباره اقدامات قبل از جراحی فک
نقل قول دکتر داودیان درباره اقدامات قبل از جراحی فک

ارتودنسی یک روش بسیار موثر در درمان بسیاری از ناهنجاری‌های دندانی است؛ با این وجود در بسیاری از موارد علاوه بر مشکلات نامرتبی دندان‌ها، ناهنجاری‌های فکی نیز وجود دارد. در این موارد در صورتی که شدت و نوع ناهنجاری شدید باشد نیاز به انجام جراحی فک نیز وجود خواهد داشت و این فرآیند درمان ارتودنسی همراه با جراحی فک را اصطلاحاً ارتوسرجری می‌نامند. در این جراحی نیز همانند هر جراحی دیگری لازم است با رعایت دستورالعمل‌های مراقبتی بعد از جراحی فک و نیز اقدامات مهم پیش از جراحی به نتیجه مطلوب از فرآیند درمانی رسید.


فهرست

چرا جراحی فک؟

جراحی فک در جهت درمان و بهبود ناهنجاری‌های دو فک و بهبود تناسب قرارگیری دندان‌های فک بالا و پایین انجام می‌شود. البته در مواردی که ناهنجاری‌های دندانی و فکی تا حدی خفیف باشند که به تشخیص متخصص ارتودنسی نیازی به انجام جراحی فک نباشد، می‌توان با ارتودنسی این مشکل را برطرف نمود ولی در موارد حادتر نیاز است علاوه بر انجام ارتودنسی و اصلاح ترتیب دندان‌ها، جراحی فک نیز انجام شود.

فردی که به تشخیص دندانپزشک متخصص کاندید انجام جراحی فک می‌شود، لازم است پیش از اقدام به این جراحی همانند هر عمل جراحی دیگری از اقدامات مهم قبل، حین و بعد از آن اطلاع دقیق داشته باشد تا با انجام این اقدامات بهترین نتیجه را از فرآیند جراحی فک به دست آورد. در ادامه برای سهولت بیشتر و طبقه‌بندی بهتر مطالب، هر یک از فازهای قبل، حین و بعد از جراحی فک را به طور مجزا و در چهار دسته بهداشتی، تغذیه‌ای، مراقبتی و دارویی مطرح  می‌شود.


اقدامات قبل از جراحی فک

حتماً فردی که می‌خواهد اقدام به جراحی فک کند، تاکنون به میزان کافی در زمینه انتخاب بهترین جراح فک تحقیق کرده است و حالا لازم است برای اقدام به جراحی، طی یک جلسه مشاوره با جراح خود اطلاعات دقیقی از اقدامات لازم پیش از جراحی، به دست آورد؛ به این ترتیب با انجام این موارد فرد بدن خود را برای انجام جراحی آماده کرده و علاوه بر آن با اطلاع از شرایط پیش رو از نظر روحی نیز آماده خواهد شد و آرامش بیشتری خواهد داشت.

اقدامات دارویی پیش از جراحی فک

 1. با اطلاع پزشک و در صورتی که بیمار اضطراب و استرس زیادی پیش از جراحی دارد، می‌تواند شب قبل از جراحی فک یک مسکن آرام‌بخش مانند کلردیازپوکساید (Chlordiazepoxide) 5 میلی گرم مصرف کند. مصرف این دارو به حفظ آرامش بیشتر و خواب بهتر پیش از جراحی بسیار کمک می‌کند.
 2. لازم است از مصرف برخی از داروها مانند آسپرین، بروفن و یا داروهایی مشابه که سبب رقیق شدن خون و ایجاد اختلال در انعقاد خون می‌شود، با مشورت پزشک خودداری شود.
 3. باید از استعمال دخانیات و مصرف الکل، چند روز پیش از جراحی فک خودداری شود.
 4. در صورتی که فرد به دلیل ابتلا به بیماری‌های زمینه‌ای و سایر بیماری‌ها، داروهای بخصوصی مصرف می‌کند، حتماً باید این مسئله را با جراح خود در میان بگذارد.

اقدامات بهداشتی پیش از جراحی فک

از جمله اقدامات مهم پیش از جراحی فک می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

 1. خرید یک مسواک کوچک که به راحتی بتوان در دهان خود وارد کرد.
 2. خرید چند دهانشویه آنتی باکتریال مانند کلرهگزیدین.
اقدامات قبل از جراحی فک و ارتوسرجری
اقدامات دارویی قبل از جراحی فک

اقدامات تغذیه‌ای پیش از جراحی فک

در اکثر موارد باید پیش از انجام عمل جراحی فرد حدوداً 8 تا 10 ساعت ناشتا باشد (به اصطلاح پزشکی NPO باشد)؛ یکی از مهمترین دلایل ناشتا بودن قبل از جراحی فک، جلوگیری از حالت تهوع بعد از به هوش آمدن جراحی است که اگر معده بیمار خالی باشد، به راحتی از این مسئله پیشگیری خواهد شد.

کراس بایت

اقدامات مراقبتی پیش از جراحی فک

حتما پیش از اقدام به جراحی، لازم است برای داشتن یک نفر همراه در روز جراحی فک هماهنگی‌های لازم انجام شود تا در انجام کارهای شخصی و همچنین مراقبت از بیمار به وی کمک کند.

دکتر داودیان از معدود ارتودنتیست‌هایی هستند که خود اقدام به انجام ارتوسرجری کرده‌اند و نتیجه تلفیق علم و دانش فنی خود را همراه با تجربه واقعی از جراحی فک را ارائه کرده‌اند. در ویدیوی زیر از روز قبل تا روزهای بعد از جراحی فک همراه با دکتر داودیان به تصویر کشیده شده است. با مشاهده این ویدیو و مرور لحظات مهم قبل و بعد از جراحی فک، شما می‌توانید آمادگی روحی کاملی برای انجام این جراحی پیدا کنید.اقدامات حین جراحی فک

مطمئناً اصلی‌ترین بخش، انجام جراحی فک است که اقدامات این مرحله بر عهده جراح و اقدامات مراقبتی بیمارستانی است؛ در نتیجه نیازی به اقدام خاصی در این مرحله توسط بیمار نخواهد بود و تنها لازم است همانطور که پیش‌تر ذکر شد، فردی به عنوان همراه در بیمارستان حضور داشته باشد.

مراقبت‌های بعد از جراحی فک (دوران نقاهت بعد از جراحی فک چگونه است؟)

در واقع مهم‌ترین بخش در این محتوا، مراقبت‌های بعد از جراحی فک است که با اجرای صحیح این دستورالعمل‌ها، بهبودی سریع‌تر و نتیجه بهتری از انجام جراحی حاصل خواهد شد.

دوران نقاهت بعد از جراحی فک تا چه زمانی ادامه دارد؟

مدت زمانی که بعد از انجام هر عمل جراحی لازم است تا یک سری مراقبت‌های بخصوصی انجام شود را اصطلاحاً دوره نقاهت آن عمل می‌گویند؛ در این مدت زمان که از روز اول بعد از جراحی شروع شده و معمولاً تا چند ماه ادامه پیدا می‌کند، لازم است که بیمار از نظر انجام فعالیت‌های روزمره و نیز رژیم غذایی مراقبت‌های ویژه‌ای داشته باشد تا به بهترین نتیجه از عمل جراحی رسیده و بهبودی نیز سریع‌تر حاصل شود. مدت زمان بهبودی هر بیمار با توجه به نوع جراحی، سن بیمار و شرایط روحی و جسمی وی متفاوت خواهد بود.

بعد از جراحی فک چند روز در بیمارستان بستری هستید؟

لازم است بیمار در حدود 24 ساعت بعد از جراحی فک در بیمارستان بستری باشد تا مراقبت‌های لازم در ساعات اولیه بعد از جراحی توسط کادر درمانی بیمارستان برای وی انجام شود. در این مدت داروهای تجویز شده از طریق تزریق وریدی و داخل سرم (IV) انجام می‌شود.

در دو ویدیوی زیر تغییرات صورت از روز اول تا روز چهاردهم بعد از جراحی فک دکتر داودیان را از دو نمای روبه‌رو و نیمرخ مشاهده می‌شود؛ مشاهده این ویدیوها کمک می‌کند تا فردی که قرار است تحت جراحی فک قرار بگیرد، تصویر کاملاً واضحی از تغییرات صورت خود تا دو هفته بعد از جراحی فک داشته باشد.

اقدامات مراقبتی بعد از جراحی فک

 1. بهتر است از روز دوم بعد از جراحی، بیمار سعی کند که به آرامی راه برود؛ این مسئله به بهبود سریع‌تر وی بسیار کمک می‌کند.
 2. برای کاهش تورم بهتر است در هنگام استراحت حتما کمی سر خود را بالاتر از بدن (در حدود 45 درجه) قرار دهد.‌ این کار را می‌توان با قرار دادن تعدادی بالش زیر سر به راحتی انجام داد. این مسئله زمانی که مخصوصاً فک بالا تحت عمل جراحی قرار گرفته است، بسیار اهمیت بیشتری پیدا می‌کند زیرا تنفس بسیار مشکل می‌شود و در صورتی که سر بالاتر از بدن نباشد، تنفس مشکل‌تر خواهد شد.

اقدامات تغذیه‌ای بعد از جراحی فک

 1. باید دقت داشت از آنجا که در روزهای ابتدایی جراحی فک، به دلیل اینکه بیمار قدرت جویدن خوبی ندارد حتماً باید مواد غذایی را به صورت کاملاً پوره و میکس شده استفاده کند.
 2. حدوداً دو هفته بعد از جراحی فک، نباید برای خوردن از قاشق استفاده کرد و در نتیجه برای وارد کردن مواد غذایی به دهان خود یا باید در داخل لیوان و به شکل مایعات آن را مصرف کرد (این روش برای افرادی که هر دو فک خود را به صورت همزمان جراحی کرده‌اند، مناسب نخواهد بود) و یا باید از سرنگ گاواژ استفاده کرد.
 3. حتماً باید رژیم غذایی بیمار پر کالری باشد تا احساس گرسنگی و ضعف بدن او جبران شود.
 4. بهتر است نوشیدنی‌های گازدار مصرف نشود زیرا این نوع نوشیدنی‌ها سبب تضعیف معده و ایجاد حالت تهوع خواهد شد.
 5. در صورتی که فرد با یک متخصص تغذیه در ارتباط است، در صورت نیاز و تشخیص پزشک می‌تواند از مکمل‌های غذایی نیز استفاده کند.
جلو بودن فک بالا

اقدامات دارویی بعد از جراحی فک

 1. طی 3 روز بعد از جراحی فک، جهت کاهش تورم و آماس، آمپول دگزامتازون و برای کاهش درد نیز آمپول کتورولاک تزریق می‌شود.
 2. کپسول آناهیل (بین یک تا سه عدد روزانه با تجویز پزشک) جهت کاهش تورم (ادم) مصرف می‌شود.
 3. از شربت سوسپانسیون ایبوپروفن هر 6 ساعت یک بار برای کاهش درد استفاده می‌شود.
 4. در صورت احساس درد شدید، بهترین راه کاهش درد، استفاده از شیاف دیکلوفناک است.
 5. از آنتی بیوتیک سوسپانسیون کو-آمکسی-کلاو برای جلوگیری از عفونت بعد از عمل فک استفاده می‌شود.

در ویدیوی زیر، صفر تا صد مراقبت‌های بعد از جراحی فک را دقیقاً بعد از گذشت سه روز از جراحی فک، از زبان دکتر داودیان ارائه شده است.

این ویدیو را با دقت ببینید، شاید نتیجه جراحیتان تغییر کند!

اقدامات بهداشتی بعد از جراحی فک

دقت داشته باشید که هر چه بهداشت دهان بیشتر رعایت شود، زخم‌های فرد زودتر التیام پیدا می‌کند.

 1. در صورت امکان بهتر است از همان روز اول بعد از جراحی فک، چند مرتبه داخل دهان مسواک زده شود؛ نیازی نیست که حتماً به همان شکل معمول و به مدت طولانی فرآیند مسواک زدن انجام شود، تنها لازم است که روی دندان‌ها تمیز نگه داشته شود.
 2. در صورت عدم امکان دسترسی به دندان‌های انتهایی و تمیز کردن آن‌ها، استفاده از دهانشویه می‌تواند تا حد زیادی به بهداشت دهان کمک کند.

تکلم بعد از جراحی فک چگونه است؟!

بسیاری از افرادی که تحت جراحی فک و ارتودنسی قرار می‌گیرند، تصور می‌کنند با حرف زدن و تکان دادن فک خود بعد از جراحی، ممکن است مشکلات جدی برای آن‌ها به وجود بیاید، با این وجود دکتر داودیان طبق تجربه شخصی خود از انجام ارتوسرجری، از شب اول بعد از جراحی فک، به آرامی حرف زده و با تکیه بر کش‌های ارتودنسی که سبب استحکام بیشتر فک‌ها می‌شوند، به آرامی فک خود را حرکت می‌دادند.

نقل قول دکتر داودیان متخصص ارتودنسی درباره بهبودی بعد از جراحی فک
نقل قول دکتر داودیان متخصص ارتودنسی درباره بهبودی بعد از جراحی فک

چه زمانی بعد از جراحی فک، اثر بی‌حسی در صورت از بین خواهد رفت؟!

اثر بی‌حسی بعد از این جراحی ممکن است تا چندین ماه (معمولاً بین 2 تا 6 ماه) در لب‌ها، زبان و بخش‌های دیگر صورت باقی بماند؛ بیمار باید این مسئله را دانسته و با آن کنار بیاید؛ با این وجود در صورتی که تمایل داشته روند از بین رفتن بی‌حسی سریع‌تر انجام شود استفاده از لیزر یک راه حل بسیار مناسب و موثر خواهد بود؛ حتی دکتر داودیان به عنوان یک ارتودنتیست که تحت جراحی فک و ارتودنسی (ارتوسرجری) قرار گرفته‌اند نیز بعد از حدود 14 روز از عمل جراحی، تحت درمان با لیزر قرار گرفتند.

استفاده لیزر در از بین بردن بی‌حسی بعد از جراحی فک چه تأثیری دارد؟!

همان‌طور که ذکر شد، در صورتی که فرد بخواهد اثر بی‌حسی بعد از ارتوسرجری را سریع‌تر از بین ببرد، استفاده از لیزرهای کم توان دیود پیشنهاد می‌شود. اشعه این نوع لیزر که با طول موجی در حدود 660 نانومتر به بخش‌های بیرونی صورت و نیز داخل دهان تابانده می‌شود، التهابات بعد از جراحی فک را در طی حدود 14 جلسه به طور محسوسی کاهش می‌دهد. بیمار می‌تواند حدود 2 تا 3 هفته بعد از انجام جراحی فک اقدام به استفاده از این روش درمانی موثر کند.

ویدیوهای جراحی فک و ارتودنسی

مشاوره حضوری برای جراحی فک و ارتودنسی در شمال تهران

در صورتی که ساکن مناطق شمالی تهران همانند نیاوران، اقدسیه، زعفرانیه، جردن، شریعتی، میرداماد، پاسداران و سایر محله‌های این مناطق هستید و قصد مراجعه به یک متخصص ارتودنسی در شمال تهران را دارید، می‌توانید به کلینیک ارتودنسی دکتر داودیان مراجعه کرده و جهت انجام ارتودنسی و جراحی فک اقدام نمایید.

آدرس: تهران، شریعتی، بین میرداماد و ظفر، خیابان منظرنژاد،ساختمان پزشکان منظرنژاد،طبقه 3، واحد 11

کلینیک شریعتی سیمادنت

دریافت نوبت

مشاوره حضوری برای ارتودنسی و جراحی فک در غرب تهران

علاوه بر مناطق شمالی تهران، دکتر داودیان در غرب تهران نیز شعبه دیگری از کلینیک تخصصی ارتودنسی دارد و در نتیجه اگر ساکن مناطقی همانند صادقیه، ستارخان، مرزداران،جنت آباد، سعادت آباد یا حتی کرج هستید، شما می‌توانید برای دریافت مشاوره حضوری و نیز انجام ارتوسرجری به شعبه ستارخان کلینیک ارتودنسی دکتر داودیان مراجعه کنید.

آدرس: تهران، خیابان ستارخان، بین خیابان شادمهر و بهبودی، ساختمان پزشکان ستارخان، طبقه ۵

کلینیک سیمادنت ستارخان

دریافت نوبت

همکاران دکتر داودیان

دیدگاه ها

یک پاسخ به “مراقبت های بعد از جراحی فک | اقدامات قبل از جراحی فک”

 1. رحیمی گفت:

  سلام وقتتون بخیر
  سایت شما خیلی جالب هست .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.