ارتودنسی-ارتودنسی کاموفلاژ

ارتودنسی جبرانی برای کمک به افرادی است که ناهنجاری‌های اسکلت فک پایین دارند و حاضر به عمل جراحی فک نمی‌باشند. 

سؤال پیش می‌آید که آیا راهی برای درمان و رفع عیوب موجود در فک این افراد، وجود دارد یا خیر؟ آیا امکان دارد به وسیله‌ی ارتودنسی، نواقص موجود در فک افراد را درمان نمود؟ سعی ما بر این است، تا در این مقاله، به معرفی ارتودنسی کاموفلاژ که نوعی از ارتودنسی، به منظور کمک به درمان مشکلات مذکور و بحث و بررسی در این رابطه بپردازیم. پیشنهاد می‌کنیم تا پایان این مقاله با ما همراه باشید، تا هم پاسخ سؤالاتتان را بیابید، و هم اینکه اگر جزء آن دسته از افرادی هستید که از چنین مشکلی رنج می‌برند با آگاهی بیشتری برای درمان اقدام نمایید.

فهرست مطالبی که در این مقاله مطالعه می‌کنید:
  • معرفی ارتودنسی کاموفلاژ
  • انواع ناهنجاری‌ها و اختلالات فک در ارتودنسی کاموفلاژ

معرفی ارتودنسی کاموفلاژ یا جبرانی

چنانچه بیمار ناهنجاری فکی داشته باشد ولی به دلیل بلوغ جنسی و خاتمه رشد، امکان اصلاح رشد فک(Growth Modification) وجود نداشته باشد دو راهکار برای درمان ارتودنسی او وجود خواهد داشت:

  1. ارتودنسی جبرانی (کاموفلاژ)
  2. ارتودنسی و جراحی فک

اگر شدت مشکل اسکلتی زمینه‌ای زیاد نبوده و انتظار بیمار از درمان، تنها بهبود ظاهری اختلال فکی و ردیف شدن نسبی دندان‌ها باشد، می‌توان گزینه جراحی فک را منتفی دانسته با استفاده از ارتودنسی به تنهایی و بدون جراحی فک، اقدام به ردیف کردن دندان‌های فکین و البته کاهش تظاهر ناهنجاری فکی نمود. این درمان که به نوعی برای جبران اختلال فکی بکار می رود در اصطلاح ارتودنسی جبرانی یا کاموفلاژ (Camoufalge Orthodontic Treatment) نامیده می‌شود.

ارتودنسی جبرانی در واقع راهی برای جبران معایب فک و جایگزینی مناسب برای عمل جراحی فک در افرادی است که به هر دلیلی نمی‌خواهند تحت جراحی قرار بگیرند. در چنین مواردی به جای اینکه دندانپزشک مستقیماً سراغ فک بیمار رفته و آن را تحت جراحی قرار دهد، با ارتودنسی جبرانی، به مرتب کردن دندان‌ها پرداخته، تا به این طریق وجود عیوب موجود در فک را از دید دیگران پنهان نماید. به زبان ساده، مشکلات فک، کما فی سابق وجود دارد ولی با استفاده از ارتودنسی جبرانی و مرتب کردن دندان‌ها دیده نمی‌شود.

بلیچینگ دندان

انواع ناهنجاری‌ها و اختلالات فک در ارتودنسی کاموفلاژ

  • ناهنجاری‌های فکی خفیف تا متوسط کلاس II (عقب تر بودن فک پایین)
  • ناهنجاری‌های خفیف کلاس III (جلو تر بودن فک پایین)

ارتودنسی کاموفلاژ یا جبرانی، بدون جراحی فک، برای درمان ناهنجاری‌های فکی خفیف استفاده می شود

02 1
جلو زدگی فک پایین و درمان آن با ارتودنسی کاموفلاژ